ZAINSPIRUJ SIĘ
Akcja – Szukam Pracy
Zaczynam przyglądać się sobie, swojemu CV, swoim umiejętnościom i kompetencjom, zaczynam się zastanawiać, co zrobić i jak przygotować się do powrotu do życia zawodowego. Warto pamiętać, że szukanie pracy powinno być splotem zaplanowanych, a nie przypadkowych działań – dzięki temu dajemy sobie szanse na szybszy powrót na rynek pracy. Od czego zatem mam zacząć?
Przeczytaj także: Szukasz pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!
Krok 1 – Moje CV
Nawet jeżeli od ostatniej Twojej aktywności zawodowej wiele się w CV nie zmieniło, zachęcam do jego odświeżenia i lekkiego liftingu. Co możesz zrobić? Stworzyć zupełnie nowe CV – na wzorze kolorystycznym, z zupełnie nowym zdjęciem (biznesowym) i w ciekawym układzie. Nawet kosmetyczne zmiany pozwalają nam spojrzeć na CV z zupełnie innej perspektywy i tym samym zweryfikować, czy wszystko, co chcielibyśmy, aby znalazło się w CV, faktycznie w nim jest. Rekruterzy/pracodawcy zwracają szczególną uwagę na:
- precyzyjne przedstawienie wykształcenia,
- doświadczenia zawodowego,
- odpowiednio zaprezentowane uprzednie obowiązki,
- kompetencje zawodowe,
- dostępne referencje,
- czytelny i jasny układ samego dokumentu.
Nawet taki drobiazg jak adres mailowy może mieć znaczenie. Zachęcam do założenia (jeśli nie mamy) odrębnego adresu mailowego do korespondencji związanej z poszukiwaniem pracy. Wśród przyjaciół adres mailowy ż[email protected] może być i sympatyczny, ale w procesie poszukiwania pracy warto postawić na profesjonalny wizerunek i zacząć również od adresu mailowego [email protected]. Często mówi się, że CV nie powinno przekraczać 1 strony A4. Ważne jest jednak to, aby w CV przedstawić swoją osobę jak najbardziej kompleksowo i usztywnianie się w ramach A4 może być niepotrzebnym ograniczeniem. Pamiętajmy, aby CV kreować w formacie WORD, a przesyłać docelowy dokument w formacie PDF.
Przeczytaj także: [02] Podcast: Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?
Krok 2 – Moje doświadczenie zawodowe
Konstruując (czy odświeżając) swoje CV, pamiętajmy, że jego zawartość powinna być uzależniona od tego, gdzie planujemy je wysłać. Czy odpowiadamy na konkretne ogłoszenie, czy sami wysyłamy CV do wybranej firmy (bez ogłoszenia). W przypadku odpowiedzi na ogłoszenie musimy dokładnie przeanalizować wymagania pracodawcy na danym stanowisku pracy. Ważne jest też, aby sprawdzić, czy posiadamy ww. kompetencje i czy są one odpowiednio zaprezentowane w CV. Starajmy się dostosować za każdym razem CV do konkretnych wymagań prezentowanych w ogłoszeniu, aby wymagane kompetencje/umiejętności odpowiedni uwypuklić. Nie wysyłajmy wszędzie sztampowo tego samego CV.
Krok 3 – Moje kwalifikacje
Wykształcenie, kursy, szkolenia – sprawdzając CV weryfikujmy, czy wszystkie kursy i szkolenia zostały wymienione. Zastanów się, czy i w jakim zakresie potrzebne byłoby zdobycie dodatkowych kwalifikacji w interesującym nas obszarze zawodowym. Jeśli uważam, że jakiegoś szkolenia czy kursu mi brakuje, warto sprawdzić, czy rynek nie oferuje np. darmowych (z unijnych dotacji) szkoleń e-learningowych czy online (świetnych dla mam). Takich, dzięki którym w miarę szybko możesz podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć dodatkową wiedzę.
Krok 4 – Praca, czyli co?
Zanim zaczniemy już faktyczne poszukiwanie pracy – warto podjąć decyzję co do docelowego stanowiska, które nas interesuje, branży i lokalizacji. Decyzje w tym zakresie zawężą nam krąg poszukiwań i pomogą w poszukiwaniu ogłoszeń o zatrudnieniu. Zastanów się, czy chcesz kontynuować pracę zgodną z dotychczasowymi doświadczeniami. A może planujesz znaleźć pracę w zupełnie innej branży czy na innym stanowisku? Decyzje te mogą się wiązać z koniecznością przekwalifikowania czy ewentualnego zdobycia dodatkowych umiejętności. Natomiast jeśli postanawiamy zrezygnować z etatu na rzecz samozatrudnienia nasz powrót do życia zawodowego biec będzie zupełnie innym torem.
Krok 5 – Szukam Pracy
Szukanie pracy to proces żmudny, ale dzięki dobrodziejstwom Internetu znacznie łatwiejszy i prosty niż kiedyś. Mamy już zweryfikowane CV, wiemy, jakie stanowisko nas interesuje – od czego zatem zaczynamy nasze działania? Poszukiwania pracy powinny koncentrować się na następujących aktywnościach: bieżącym (nawet codziennym) sprawdzaniu portali rekrutacyjnych, dodatkowej wysyłce CV do jak największej liczby biur/agencji rekrutacji (większość prowadzi wewnętrzną bazę kandydatów) oraz rozesłaniu informacji o tym, że szukam pracy wśród znajomych.
Przeczytaj także: Video: Powrót do pracy – Twoje prawa i obowiązki kiedy wracasz do pracy
Pamiętajmy, że wysyłając CV do wybranego pracodawcy czy agencji, warto wysyłkę odnotować w stworzonym przez siebie rejestrze. Polecam stworzenie rejestru w MS Excel oraz tworzenie do każdego ogłoszenia odrębnego katalogu na naszym PC. Dlaczego? Odpowiedzi na ogłoszenia zwykle wracają po pewnym czasie. Czy to od potencjalnego pracodawcy czy agencji – nawet po 2, 3 a czasem 4 tygodniach. Wysyłając sporą liczbę aplikacji po pewnym czasie może Ci umknąć co/gdzie wysłałaś i na jakie stanowisko. Nie ma nic gorszego, jak odebrać telefon z firmy, do której wysłałaś CV i nie pamiętać np. co było w dokumentach aplikacyjnych. Dodatkowo, gdy zmieniamy CV pod konkretne stanowisko, warto później wiedzieć, co i gdzie zostało wysłane oraz ważne byłoby zachowanie samego ogłoszenia o wakacie (bardzo przydatne w przygotowaniach do ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej). Przy wysyłce dokumentów pomocna będzie odrębna skrzynka mailowa, gdzie możemy stworzyć sobie bazę wysyłanych dokumentów aplikacyjnych.
[FM_form id=”5″]
Absolutnie nie możemy się zrażać brakiem odpowiedzi i musimy być konsekwentni w poszukiwaniach. Brak odpowiedzi nie musi oznaczać, że nasze kwalifikacje są nieodpowiednie. Zachęcam do kontaktu z firmami, które publikowały ogłoszenie o pracy i dopytanie, czy nasze dokumenty aplikacyjne dotarły oraz kiedy można spodziewać się informacji zwrotnej. Rzadko pracodawcy kontaktują się z kandydatami, z którymi nie planują odbyć rozmów rekrutacyjnych, ale dzięki takiej rozmowie dowiemy się, jaki jest status poszukiwań pracownika na dane stanowisko i kiedy rekrutacja ma zostać zamknięta. Jeśli po wskazanym czasie firma się z nami nie skontaktuje, wiemy, że tym razem nam się nie poszczęściło i nie będziemy się niepotrzebnie denerwować.
Jeśli potencjalny pracodawca czy agencja zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, to sukces pierwszy jest, a jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej i jak ją przejść – to już jednak temat na zupełnie odrębny artykuł.
Zdjęcie: Canva