Czego szukasz

7 godzinny dzień pracy – czy Polacy będą pracować krócej?

W związku z zapisami w Dyrektywach Unijnych z początkiem roku w przedstawiono projekt dotyczący wprowadzenia zmian w Kodeksie Pracy. Temat nowych przepisów powrócił ponownie za sprawą złożonej poselskiej interpelacji. Poseł Michał Wypij zwrócił się do resortu pracy z zapytaniem na temat krótszego tygodnia pracy. W Europie są już kraje z etatem poniżej 40 godzin tygodniowo. Czy w Polsce także będzie obowiązywał 7 godzinny dzień pracy?

7 godzinny dzień pracy - czy to dobre rozwiązanie?

7 godzinny dzień pracy

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że polski pracownik spędza w pracy średnio 39,7 godzin tygodniowo. Natomiast Francuzi, Szwedzi, Niemcy czy Duńczycy tylko 36, a Holendrzy nawet mniej niż 30 godzin. W swojej interpelacji poseł Wypij przytacza przykłady państw, które wprowadziły już krótszy czas pracy. Taka zmiana miała miejsce, m.in. w Islandii, gdzie to rozwiązanie się sprawdziło.

Okazało się, że osoby pracujące 5 godzin krócej tygodniowo były bardziej wydajne niż na etacie 40-godzinnym. Podany jest także przykład Hiszpanii i Nowej Zelandii, w których obecnie prowadzone są badania nad efektami skróconego czasu pracy.

Przeczytaj także: Ergonomia pracy: na czym polega?

Krócej, nie oznacza gorzej

W 2015 roku w szwedzkim domu opieki przeprowadzono eksperyment polegający na skróceniu dnia pracy do 6 godzin. Osoby pracujące krócej były mniej zestresowane, bardziej efektywne i rzadziej korzystały ze zwolnień lekarskich. Problemem stała się natomiast konieczność zatrudnienia nowych pracowników, gdyż personel musiał być obecny całą dobę. Dlatego w instytucjach i firmach, gdzie obowiązuje system zmianowy, a praca odbywa się przez 24 godziny, takie rozwiązanie może być nieopłacalne.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tzw. pracy biurowej, gdzie bardziej liczy się efektywność niż czas spędzony w biurze. Pracownik mający do dyspozycji 4 dni lub 7 godzin na wykonanie zadań bardziej się zmobilizuje do pracy. Ograniczy korzystanie z tak zwanych rozpraszaczy i przerw. Produktywny pracownik z pewnością zadowoli niejednego pracodawcę.

Jeśli chodzi o osoby zatrudnione to krótszy czas pracy mogą odbierać jako benefit, ale też i utrudnienie. Z dwóch godzin mniej przeznaczonych na pracę zapewne ucieszą się rodzice i osoby prowadzące aktywny styl życia. Natomiast takie rozwiązanie może zmartwić pracowników, którzy źle znoszą presję czasu.

Przeczytaj także: Co Twój pracodawca mógłby dla Ciebie zrobić, byś mogła godzić obowiązki mamy i pracownika?

Jak długo pracują Polacy?

W Polsce 8-godzinny dzień pracy obowiązuje już ponad 100 lat. Dekret ośmiogodzinnego systemu pracy w 1918 roku, podpisał Józef Piłsudski, ówczesny Naczelnik Państwa. Ponieważ obowiązywał sześciodniowy tydzień pracy nasi przodkowie tygodniowo pracowali więcej. W Polsce tzw. wolne soboty wprowadzono stopniowo. Najpierw w 1973 r wprowadzono dwie wolne soboty. Następnie w naszym kraju obowiązywała jedna w miesiącu, tzw. robocza sobota.

Zgodnie z obowiązującym Kodeksem pracy, czas pracy wynosi 8 godzin na dobę w przeciętnie 7-dniowym tygodniu pracy oraz 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

Etat czterdziestogodzinny nie obowiązuje pracowników z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Osoby z orzeczeniem mają 7 godzinny dzień pracy.

Szukasz pracy? Skorzystaj z naszej bogatej bazy ofert pracy i nie tylko!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Trwająca kolejny rok pandemia wymusiła wprowadzenie nowych rozwiązań w pracy. Elastyczność i forma zdalna to przymiotniki, które coraz częściej pojawiają się w dyskusjach dotyczących zatrudnienia. Być może krótszy etat pojawi się w znowelizowanym Kodeksie Pracy.

Prawne rozwiązania narzucą pracodawcom stosowanie się do obowiązującego prawa, ale i bez nich można zostać elastycznym pracodawcą. Może Ty pracujesz już w organizacji, gdzie ramach pełnego etatu masz 7 godzinny dzień pracy? Jeśli Twój pracodawca jest elastyczny podziel się z nami własnym doświadczeniem!

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza na B2B i praca na etat… jednocześnie?

Źródło: www.pulshr.pl

Zdjęcia: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie