Czego szukasz

[19] Podcast: O kobiecości i sile kobiet

Czy istnieje coś takiego jak uniwersalna definicja kobiecości, czy raczej jest to coś indywidualnego dla każdej kobiety? Zapraszamy Cię na rozmowę trzech koleżanek z zespołu Mamo Pracuj: Agnieszki, Ewy i Sylwii o kobiecości i jej sile. Poznaj naszą perspektywę, jak my oswajałyśmy tę kobiecość w sobie i czym dla nas ona jest.

Agnieszka Wadecka, Ewa Moskalik Pieper i Sylwia Schlegel na wspólnym zdjęciu
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[19] Podcast: O kobiecości i sile kobiet
Loading
/

Podcast: O kobiecości i sile kobiet

Przygotowując się do tej rozmowy szukałyśmy definicji kobiecości w Internecie. Słownik Języka Polskiego definiuje kobiecość jako naturę kobiecą, zespół cech charakterystycznych dla kobiet. To brzmi bardzo ogólnie i sugeruje, że tak naprawdę nie ma jednego, uniwersalnego wzorca kobiecości. Stąd pomysł na ten epizod podcastu, nasza rozmowa, bo kto więcej wie o kobiecości od kobiet właśnie?

Dzielimy się z Tobą naszymi doświadczeniami z dzieciństwa, wczesnej młodości, szukamy wspólnego wzoru kobiecości, choć dla każdej z nas będzie on miał on inny wymiar. I pewnie, skoro najłatwiej ją opisać w kontekście wyglądu, nie omijamy i tego aspektu, ale przecież wiadomo, że kobiecość wykracza daleko poza nasze warunki zewnętrzne.

Na pewno te wymiary kobiecości mogą być różnorodne w zależności od kultury, kontekstu społecznego oraz jednostkowych doświadczeń i preferencji.

Kim są nasze rozmówczynie?

Sylwia Schlegel – mama dwóch chłopców – bliźniaków, studentka pedagogiki. W tak zwanym międzyczasie poświęca się wszystkiemu, co kreatywne. Wytrwale poszukuje swojego miejsca w życiu, celebrując picie kawy i zachwycając się pięknem otaczającego świata. Na co dzień wspiera działania Fundacji Mamo Pracuj w komunikacji.

Sylwia Schlegel

Agnieszka Wadecka – szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.

Agnieszka Wadecka

Kilka słów o prowadzącej:

Ewa Moskalik Pieper – żona Marka i mama dwóch nastolatków. Od ponad siedmiu lat redaktorka naczelna portalu Mamo Pracuj. Lubi swoją pracę i gdy się w niej dużo dzieje. Ceni sobie rozmowy z ludźmi. Uwielbia słuchać muzyki, szczególnie tej skomponowanej do filmów, a kino i fotografia to dwie pasje, które towarzyszą jej od dzieciństwa. Najlepiej odpoczywa nad morzem.

Posłuchaj naszych innych podcastów:

Odcinek [12/1] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, portalach pracy, rekrutacji i innych ważnych tematach (Cz.1)

Odcinek [12/2] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, job boardach, rekrutacji i innych ważnych tematach. (Cz.2)

Odcinek [13] Podcast – Zmiany w naszym życiu – dlaczego są ważne, dobre i potrzebne

Odcinek [18] Podcast – Macierzyństwo bez lukru

I wszystkich, które dla Ciebie nagrałyśmy:

Podcast Mamo Pracuj, jeśli chcesz – posłuchaj odcinków, które już dla Ciebie nagrałyśmy!

Wsparcie realizacji: Borys Moskalik-Pieper

Zdjęcie: Magda Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Kąpiel maluszka krok po kroku: kiedy i jak kąpać małe dziecko?

Kąpiel niemowlęcia lub małego dziecka nie powinna być stresująca ani dla maluszka, ani dla jego rodziców. Niestety zdarza się, że rodzice nieświadomie popełniają błędy, przez które utrzymanie higieny ich pociechy jest utrudnione. Pamiętaj o tym, że skóra najmłodszych jest delikatna i nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej bariery ochronnej, dlatego bardzo ważne jest, aby kąpiel dziecka była przemyślanym rytuałem, który wesprą dermokosmetyki odpowiednio dobrane do potrzeb skóry dziecka, na przykład te od Biodermy.
Kąpiel maluszka- mama i dziecko

O jakiej porze kąpać dziecko?

Jeśli chcesz, aby kąpiel malucha była przyjemnym rytuałem, najpierw ustal, jak często i o jakiej porze wykonywać tę czynność. Kąpiel niemowlęcia lub małego dziecka powinna być uzależniona od potrzeb skóry i preferencji zarówno malucha, jak i rodzica. W sezonie letnim kąpiel małego dziecka będzie konieczna częściej, ze względu na ilość wydzielanego potu. Częstsze kąpiele przydadzą się również, jeśli maluch sporo ulewa. Natomiast w przypadku maluchów, które podczas kąpieli nie są spokojne lub w sezonie zimowym, wystarczą 2-3 kąpiele w tygodniu.

Pora, o której dziecko jest kąpane, ma duże znaczenie. Wieczorna kąpiel wycisza malucha i pozwala mu się zrelaksować, a także, jeśli użyje się odpowiednich preparatów, koi jego wrażliwą skórę. Mycie dziecka przed spaniem to dobry pomysł, ponieważ przyzwyczaja się ono do tego, że jest to czynność poprzedzająca położenie się do łóżeczka. Wyznacz zatem stałą porę na kąpiel.

Zadbaj o komfort dziecka

Aby maluch czuł się komfortowo w kąpieli, musisz dopilnować tego, aby woda w wanience miała odpowiednią temperaturę. Zadbaj o to, by temperatura wody wynosiła od 37 do 37,5°C. Istotna jest także temperatura panująca w pomieszczeniu. W przypadku dużej różnicy między temperaturą wody przygotowanej do kąpieli a powietrzem maluch nie będzie czuł się komfortowo, dodatkowo grozić mu będzie także przeziębienie. Idealna temperatura powietrza podczas kąpieli niemowlęcia to 25 stopni Celsjusza. Kąpiel malucha powinna trwać 5-10 minut. Uważaj, aby woda nie wychłodziła się!

Zwróć uwagę na to, czy nie wlewasz zbyt mało lub zbyt dużo wody do wanienki. Jeśli jej poziom okaże się zbyt niski, to istnieje ryzyko wychłodzenia. Natomiast zbyt wysoki poziom wody może stwarzać zagrożenie podczas niekontrolowanych ruchów malucha. Przed myciem dziecka koniecznie przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria i produkty do higieny i pielęgnacji, aby niczego nie szukać, gdy dziecko będzie już w kąpieli. Nigdy nie zostawiaj niemowlęcia lub małego dziecka samego w wodzie!

Jak kąpać niemowlęta i małe dzieci?

Niemowlę należy ostrożnie włożyć do wanienki, trzymając jedną ręką pod główką, a drugą pod pupą. W kolejnym kroku powoli polewamy ciało dziecka wodą, zaczynając od stóp i kończąc na karku, unikając zalewania twarzy. Mycie przy użyciu odpowiedniego preparatu należy rozpocząć od obmycia brzuszka i szyi oraz okolic intymnych. Na końcu myje się głowę dziecka. Po kąpieli dokładnie spłukujemy ciało i głowę dziecka czystą wodą i wyjmujemy maluszka z wanienki, owijając go w delikatny ręcznik.

Nie myj buzi niemowlęcia w wannie. Możesz nalać wody do oczu i noska dziecka! Zajmij się twarzą malucha, gdy ten znajdzie się już na przewijaku. Do przemycia skóry użyj wacika, wody i żelu lub olejku do kąpieli dla niemowląt. Do tej grupy należą dermokosmetyki Bioderma z serii ABCDerm. Dzięki nim można odpowiednio zadbać o higienę dziecka, jednocześnie respektując potrzeby delikatnej skóry. Buzię nieco starszego dziecka myjemy podczas kąpiel i to od niej należy zacząć.
Jakie produkty do mycia i pielęgnacji skóry malucha sprawdzają się najlepiej?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że warto postawić na preparaty najwyższej jakości, dzięki którym można doskonale zadbać o higienę dziecka, a także zapewnić jego skórze kompleksową pielęgnację. Takie produkty działają z poszanowaniem delikatnej skóry na ciele i głowie niemowląt oraz małych dzieci. Pomyśl o produkcie typu 2w1, który nadaje się zarówno do mycia skóry, jak i do odświeżenia włosów malucha. Przykładem takiego preparatu jest ABCDerm Gel moussant, czyli łagodny żel myjący dla dzieci niemowląt, przeznaczony do włosów oraz całego ciała. Jest to preparat oczyszczający do spłukiwania, który nie zawiera składników naruszających barierę ochronną skóry. Żel jest dobrze tolerowany przez skórę i oczy oraz nadaje miękkość i sprężystość włosom.

Wypróbuj olejek do mycia

Wypróbuj też olejek do mycia – to idealna opcja, gdy chcemy odżywić skórę niemowlęcia już na etapie kąpieli, z racji tego, że ma ona szczególną tendencję do przesuszania się. Zastosowanie takiego produktu pozwala na zrezygnowanie z użycia balsamu po kąpieli, ponieważ pozostawi on skórę nawilżoną, odżywioną i zabezpieczoną przed podrażnieniami z zewnątrz. Szczególnie dobrze sprawdzają się lekkie formuły olejku lub kremu do mycia, które nie tworzą na skórze malucha tłustej i lepkiej warstwy. Produktem tego rodzaju jest na przykład Atoderm Huile de douche, zapewniający skórze dzieci i niemowląt całodobowe nawilżenie i natychmiastowe ukojenie. Produkt ten, podobnie jak inne dermokosmetyki Atoderm dla dzieci, może być stosowany w przypadku bardzo suchej i atopowej skóry.

Kąpiele mogą stać się przyjemnością dla malucha i rodziców, a także prewencją i wsparciem dla skóry dziecka – wystarczy tylko zrozumieć potrzeby dziecka i zastosować się do istotnych zaleceń. Wybór odpowiednich kosmetyków niekiedy ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa. Wypróbuj dermokosmetyki Bioderma, które idealnie trafiają w potrzeby delikatnej skóry maluchów!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Piknik w Ogrodzie Doświadczeń czy może ogród doświadczeń w projekcie „Piknik”?

4 miesiące pracy, 40 godzin przygotowań, 680 kubków wypitej kawy, 17 wolontariuszy dla ponad 2000 uśmiechów, doświadczenia wspólnoty i integracji. Zabawa, w którą warto inwestować. Jak i dlaczego? O tym opowie Karolina Olver z Cisco.
Letni Piknik Cisco w Ogrodzie Doświadczeń


„Absolutnie niesamowite wydarzenie – miejsce idealne – przestronne, oferujące cień, słońce i mnóstwo atrakcji, łatwo dostępnych. Było absolutnie wszystko, czego można chcieć na letnim pikniku. Brawa dla zespołu – przygotowanie tego wszystkiego musiało wymagać dużo ciężkiej pracy!” Karolina, jak w Cisco robi się Letni Piknik, by dostać taki feedback?

Karolina Olver: To zdecydowanie wynik ciężkiej pracy całego zespołu! Wszyscy działają jako wolontariusze, wykonując zadania ponad codzienne obowiązki. Każdy ma różne, ciekawe pomysły. Mamy też osobę w zespole, która kiedyś zajmowała się tym profesjonalnie, co bardzo nam pomaga. Jesteśmy zarówno organizatorami, jak i uczestnikami, patrząc z dwóch perspektyw – wiemy, czego byśmy chcieli, a czego nie. Mamy również osoby w zespole takie jak ja, które same mają dzieci i wiedzą, co trzeba uwzględnić na takim pikniku, by dzieci dobrze się bawiły.

Bo to jest piknik dla całych rodzin, a nie tylko dla pracowników?

Tak, oczywiście. Na tym polega idea naszego pikniku.

Letni Piknik Cisco w Ogrodzie Doświadczeń

OK, rozumiem. A z Twojego punktu widzenia jako organizatorki i uczestniczki, po co w ogóle inwestować czas, wysiłek i niemałe pieniądze w taki benefit jak organizacja letniego pikniku dla pracowników, a w zasadzie całych rodzin pracowników?

Piknik to doskonała okazja do nawiązania i wzmocnienia relacji między pracownikami w mniej formalnej atmosferze. Pomaga to budować zgrane zespoły i poprawia współpracę w codziennych obowiązkach. Poznajemy się nawzajem i swoich najbliższych. To wspaniały czas, by zapomnieć o pracy i skupić się na ludziach.

Czyli to taki benefit, który daje możliwość wzmocnić więzi między pracownikami na poziomie osobistym?

Tak, powiem więcej – uważam, że to jest najcenniejsza wartość tego wydarzenia. Tak samo, jak wzmocnienie więzi między pracownikami a firmą poprzez budowanie poczucia wspólnoty i integracji w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

To wydarzenie pokazuje, że firma dba nie tylko o swoich pracowników, ale także o ich rodziny, co przekłada się na zwiększenie lojalności, zaangażowania i satysfakcji z pracy.

Słuchając Cię myślę sobie, że to wydarzenie bardzo sprzyja zmniejszaniu dystansu między pracownikami – również tymi na stanowiskach liderskich. Ludzie mają możliwość poznać się nawzajem nie tylko przez pryzmat roli, którą pełnią w firmie, ale przede wszystkim jako osoby. Myślisz, że to się przekłada na codzienną pracę?

Tak, uważam, że rodzinny piknik organizowany przez pracodawcę może znacząco wpłynąć na codzienną pracę. Poznając się jako autentyczne osoby, a nie tylko przez pryzmat ról zawodowych i stanowiska wzrasta zaufanie, empatia i zrozumienie, co sprzyja lepszej komunikacji i współpracy w codziennych obowiązkach. Pracownicy, którzy mają silniejsze relacje, są bardziej skłonni do wspierania się nawzajem i efektywniejszej pracy zespołowej.

Jak jesteśmy przy pracy zespołowej 🙂 – wspomniałaś o grupie wolontariuszy, którzy stoją za organizacją pikniku. Kim oni są?

To duży i różnorodny zespół. W tym roku jest nas 17 osób. Pracujemy w różnych działach w Cisco, każdy ma inne umiejętności. Znamy się coraz lepiej i wiemy, kto ma jakie preferencje, dzięki czemu możemy skupić się na odpowiednich zadaniach. Każdy de facto wybiera sobie obszar, którym chciałby się zająć.

Zobacz profil Cisco w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty pracy!

Brzmi to wspaniale, skojarzyło mi się, że bazujecie na naturalnych talentach i może dlatego tak dobrze Wam wychodzi organizacja tego wydarzenia. 🙂

Nie myślałam o tym w ten sposób; a rzeczywiście to działa! Ja sama pracuję w Cisco od trzech lat i jest to mój drugi piknik, który organizuję. Zdecydowanie nie będzie to ostatni, ponieważ organizowanie takich wydarzeń jest dla mnie bardzo wciągające i benefity płynące z tego dla mnie osobiście są warte włożonego wysiłku. Dla mnie jest to bardzo ważne, ponieważ mój cały zespół wraz z menedżerem jest w USA. Dzięki byciu w zespole organizacyjnym tutaj czuję przynależność do czegoś tu, na miejscu, gdzie codziennie pracuję.

Letni Piknik Cisco w Ogrodzie Doświadczeń

A jak można zostać wolontariuszem w zespole projektowym?

Na kilka sposobów! Najczęściej ktoś z zespołu dodaje nową osobę, która jest zainteresowana i automatycznie zaczyna uczestniczyć w spotkaniach. Kiedy wysyłamy ankiety z prośbą o feedback, pytamy też, czy ktoś chciałby dołączyć do organizacji kolejnych wydarzeń. Nasz email jest zawsze widoczny przy każdej komunikacji, więc można napisać do nas. Jako organizatorka ciągle poznaję kogoś nowego, kto dołącza do naszego zespołu organizacyjnego oraz osoby z Cisco, które chcą coś zorganizować na pikniku (np. zaśpiewać, zorganizować jogę czy gry sportowe). To jest super. Jesteśmy otwarci na różnorodność tak ludzi, jak i pomysłów.

Cisco chyba w ogóle takie właśnie jest? Pamiętam, kiedy rozmawiałam w zeszłym roku z Ramonem Tancinco – powiedział wtedy ważne słowa z punktu widzenia kultury organizacyjnej, jaką Cisco chce tworzyć: „every single human being brings something to the collective table” – to co mówisz Ty, jest dokładnie o tym.

Fajnie to widzieć tak realnie, w działaniu. Rzeczywiście tak myślę, że rodzinne pikniki budują pozytywną kulturę organizacyjną, poprawiają komunikację między działami, zwiększają motywację pracowników i wzmacniają wizerunek firmy jako troskliwego pracodawcy. Dzięki temu firma przyciąga nowe talenty, zatrzymuje obecnych pracowników i tworzy przyjazną atmosferę.

I to jest ta korzyść, która płynie dla pracodawcy z inwestycji w taki benefit! Od ilu lat Cisco w niego inwestuje?

Już około 10 lat, z przerwą w 2020 i 2021 z powodu pandemii.

To sporo czasu. Wiem, że potrzeba dużo godzin i dni, żeby piknik w takiej formie mógł się wydarzyć! Od czego w ogóle zaczyna się projekt pikniku?

Na początku zawsze jest budżet. 🙂 To pierwsza rzecz, na którą czekamy, by móc cokolwiek zorganizować. Potem zbieramy zespół, dzielimy obowiązki i organizujemy spotkania tygodniowe.

Z ciekawostek, policzyłam, że spędziliśmy na planowaniu pikniku tyle czasu, ile byśmy poświęcili na oglądaniu 109 odcinków „Przyjaciół”. 🙂

Ha! To informacja! I myślę, że zestawienie z serialem „Przyjaciele” też nie jest bez znaczenia. 🙂

Wielu wolontariuszy angażuje się, ponieważ widzą, ile pozytywnych emocji przynosi taki piknik pracownikom. Czujemy, że nasza praca jest tego warta i że zbliża nas jako zespół organizacyjny, więc chyba tak!

Letni Piknik Cisco w Ogrodzie Doświadczeń

Powiedz jeszcze Karolina czy są trudne momenty, wyzwania przy organizacji pikniku?

Co roku mamy to samo wyzwanie – jak zadowolić każdego, albo przynajmniej większość. 🙂 To bardzo trudne zadanie. Staramy się organizować różnorodne atrakcje, by każdy, z naszej różnorodnej społeczności Cisco znalazł coś dla siebie, ale to wciąż jest wyzwanie.

Na przykład, w zeszłym roku otrzymaliśmy opinie, że niektórym uczestnikom nie podobała się muzyka. W tym roku wprowadziliśmy „silent disco”, więc oprócz głównego DJ-a mamy DJ-ów na silent disco, gdzie każdy może w słuchawkach wybrać muzykę i do niej tańczyć. Staramy się również dobierać atrakcje odpowiednie dla dzieci w każdym wieku oraz organizować różnorodne warsztaty dla dorosłych.

Dlatego zawsze, po zakończeniu wydarzenia pytacie o feedback?

Zdecydowanie tak. Raz, że taka informacja zwrotna motywuje cały zespół do dalszego działania. A dwa – feedback w ogóle jest bardzo cenny, pomaga nam zrozumieć, co możemy poprawić w przyszłości. Staramy się wprowadzać wszelkie możliwe poprawki.
Przechodzimy zespołem przez każdy komentarz, podkreślając to, co możemy ulepszyć. Zanim zaczniemy organizować nowy piknik, przypominamy sobie, co było rok temu, co się podobało, a co nie i na tej podstawie działamy. Skupiamy się na konstruktywnych opiniach.

Ogród Doświadczeń, w którym odbył się tegoroczny piknik, wydaje się nie tylko miejscem, ale świetną metaforą tego wydarzenia tak z poziomu uczestników, jak i organizatorów! Gratuluję i życzę powodzenia w kolejnych latach. 🙂

Zajrzyj do profilu firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty pracy!

Zdjęcia: Cisco Systems

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z wykształcenia psycholożka, trenerka umiejętności miękkich, absolwentka Szkoły Trenerów Pracowni Psychologicznej Elżbiety Sołtys w Krakowie, specjalistka HR. Mama 4 synów. Pasjonatka zmiany, rozwoju osobistego i rodzicielstwa w duchu idei Jespera Julla, związana z FamilyLab Polska. Razem z Mamo Pracuj uwrażliwia pracodawców na potrzeby swoich pracowników.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: