Czego szukasz

[18] Podcast: Macierzyństwo bez lukru

Dzisiejszy epizod podcastu będzie poświęcony macierzyństwu, a konkretniej jego rzeczywistości i temu, co kryje się za fasadą idealizowanego obrazu. Czy macierzyństwo zawsze jest usłane różami, czy raczej towarzyszy mu wiele trudności i wyzwań, do których nie zawsze chcemy się publicznie przyznać? Dzisiaj, razem z naszą gościnią Sylwią Schlegel, postanowiłyśmy porozmawiać o tych mniej cukierkowych aspektach macierzyństwa i odciążyć trochę nasze matczyne ramiona.

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[18] Podcast: Macierzyństwo bez lukru
Loading
/

Podcast: Macierzyństwo bez lukru

Nie będziemy lukrować i opowiadać, jak lekko i gładko jest być codziennie mamą dwóch energicznych chłopców. Wysłuchaj prawdziwej historii, w której możesz odnaleźć również swoje rozczarowanie i zmęczenie, ale też radości i sukcesy. Może historia Sylwii pomoże spojrzeć Ci łagodniej na Twoje oblicze macierzyństwa, odpuścić czasem sobie i być lepszą dla siebie. Po to powstała ta rozmowa.

Macierzyństwo to nie bułka z masłem – to ciężka praca, pełna wysiłku i emocji. Bywa też pełne radości i wspaniałych chwil, ale także smutków i trudności. Nie ma sensu udawać, że zawsze jest bajkowo, gdy rzeczywistość często przynosi plamy na ubraniach, brudną podłogę, ogromne zmęczenie i stosy nieuprasowanego prania. Chcemy, aby ta rozmowa była dla Ciebie oddechem od codzienności, momentem wyzwolenia od presji i napięcia, dała Ci wyrozumiałość i spokój.

Posłuchaj podcastu!

Kim jest nasza rozmówczyni?

Sylwia Schlegel – mama dwóch chłopców – bliźniaków, studentka pedagogiki. W tak zwanym międzyczasie poświęca się wszystkiemu, co kreatywne. Wytrwale poszukuje swojego miejsca w życiu, celebrując picie kawy i zachwycając się pięknem otaczającego świata. Na co dzień wspiera działania Fundacji Mamo Pracuj w komunikacji.

Sylwia Schlegel
Sylwia Schlegel

Kilka słów o prowadzącej:

Ewa Moskalik Pieper – żona Marka i mama dwóch nastolatków. Od ponad siedmiu lat redaktorka naczelna portalu Mamo Pracuj. Lubi swoją pracę i gdy się w niej dużo dzieje. Ceni sobie rozmowy z ludźmi. Uwielbia słuchać muzyki, szczególnie tej skomponowanej do filmów, a kino i fotografia to dwie pasje, które towarzyszą jej od dzieciństwa. Najlepiej odpoczywa nad morzem.

Posłuchaj naszych innych podcastów:

Odcinek [12/1] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, portalach pracy, rekrutacji i innych ważnych tematach (Cz.1)

Odcinek [12/2] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, job boardach, rekrutacji i innych ważnych tematach. (Cz.2)

Odcinek [13] Podcast – Zmiany w naszym życiu – dlaczego są ważne, dobre i potrzebne

I wszystkich, które dla Ciebie nagrałyśmy:

Podcast Mamo Pracuj, jeśli chcesz – posłuchaj odcinków, które już dla Ciebie nagrałyśmy!

Wsparcie realizacji: Borys Moskalik-Pieper

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Kariera i macierzyństwo? Nie wszystko na raz, małymi kroczkami. O Dniu Otwartym w Colliers

W Colliers w Polsce około 60% pracowników stanowią kobiety. I to jakie!!! Była okazja, aby się o tym przekonać 21 marca 2024 r. Tego dnia firma otworzyła dla Was drzwi swojego warszawskiego - eleganckiego i przytulnego biura. Pokazała nie tylko swoje wnętrza, ale dała możliwość poznania niesamowitych kobiet, które w historii firmy odegrały (i wciąż odgrywają) bardzo ważną rolę. Co się wydarzyło? Dlaczego było warto? Przeczytaj relację.
Dzień Otwarty w Colliers relacja ze spotkania

Kariera i macierzyństwo? Nie wszystko na raz, małymi kroczkami. O Dniu Otwartym w Colliers

Uczestniczki dnia otwartego zostały przywitane przez organizatorkę oraz pomysłodawczynię spotkania – Anetę Kubinowską (Senior HR Business Partner) oraz Agatę Błaszkiewicz (Senior Director People Services & Administration).

Dzień Otwarty w Colliers relacja ze spotkania

Rozwój zawodowy i bycie mamą – tak, to może iść w parze!

Jeśli kogoś zastanawiało, dlaczego Colliers tak bardzo stawia na kobiety, to wystąpienie pierwszej gościni z pewnością pokazało, z czego to wynika. Charyzmatyczna Monika Rajska-Wolińska (Chief Executive Officer) podczas swojego wystąpienia z dużą otwartością opowiadała o swoich początkach w firmie oraz o całej drodze zawodowej. Inspirujące były słowa dotyczące tego, co jej pomogło znaleźć się w miejscu, w którym teraz jest.

Monika zawsze starała się dbać o swój rozwój, wykorzystując siłę swojego charakteru oraz szanse, które pojawiały się na jej drodze. Zachęcała kobiety do powrotu do pracy i rozwoju, ale radziła, aby znaleźć dla siebie odpowiedni czas. „Uczcie się, ale nie przesadzajcie”.

Przywołując sytuacje ze swojego życia pokazywała, że są chwile, w których musimy wybrać to, co w danym momencie jest ważniejsze. „Nie musisz wszędzie być”, „Nie wszystko na raz, małymi kroczkami” – to główne przesłanie, z którym Monika chciała zostawić uczestniczki spotkania. Wspomniała też, że kompetencje, które rozwijamy będąc mamami (empatia, intuicja), to kompetencje przyszłości, bez których nie ma mowy o skutecznym zarządzaniu.

Moja historia rozwoju w „męskiej” branży – panel dyskusyjny

W kolejnej części spotkania Anna Łabno Kucharska z Mamo Pracuj oraz współorganizatorka spotkania z ramienia Fundacji, rozmawiała z trzema wspaniałymi kobietami pracującymi w Colliers. Opowiadały one o swojej pracy, jej początkach, ścieżce rozwoju oraz wyzwaniach, których doświadczają.

Panelistkami były: Alicja Gutowska (Senior Specialist w dziale People and Services), wracająca wkrótce do pracy świeżo upieczona mama – Aleksandra Karczewska (Associate Director w Dziale Inwestycyjnym w Colliers) oraz pracująca od 3 miesięcy mama trzech dziewczynek – Justyna Rabińska (Senior Executive Assistant).

Rozmowa była okazją do poznania perspektywy osób o bardzo różnym stażu i różnorodnych doświadczeniach życiowych i zawodowych. Mimo tych różnic historie dziewczyn pokazują, że Colliers to firma, która rzeczywiście daje przestrzeń do rozwoju i ułatwia godzenie macierzyństwa z życiem zawodowym. Sześć dodatkowych dni urlopu na dziecko (do 18 roku życia), trzy miesiące etatu o mniejszym wymiarze czasu pracy dla kobiety ciężarnej, przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia, elastyczny czas pracy z możliwością pracy z domu (na wybranych stanowiskach) – to tylko niektóre rozwiązania pozwalające ze spokojem myśleć o powrocie do pracy i wyzwaniach związanych z byciem pracującą mamą.

Panel był też doskonałą okazją do posłuchania o tym, jak wygląda proces rekrutacyjny w firmie oraz jak ważne jest wsparcie ze strony innych kobiet, zwłaszcza, gdy jesteśmy na początku swojej drogi zawodowej.

Dzień Otwarty w Colliers relacja ze spotkania

Od wysłania CV do rekrutacji – jaki jest klucz sukcesu?

Po przerwie można było posłuchać o tym, jakimi zasadami się kierować przygotowując dokumenty aplikacyjne. Aleksandra Chromiec (Senior Specialist) i Marzena Pasławska (HR Manager, dział People and Services) w krótkiej prezentacji zawarły wszystkie zasady dotyczące przygotowywania CV. Dziewczyny wskazały również na najczęstsze błędy, z jakimi spotykają się analizując spływające aplikacje i doradziły, jak ich uniknąć.

Czy dobrze rozumiesz nowe dyrektywny i zmiany w prawie pracy?

Kolejna część spotkania była poświęcona aspektom prawnym i kadrowym. Na pytania uczestniczek odpowiadali Agnieszka Półtorak – Wełnianko (Manager w dziale Payroll and Personnel) oraz Dawid Mizia (Legal Expert). Duże zainteresowanie wśród uczestniczek wzbudziły kwestie dotyczące elastycznej organizacji pracy, co też dało się zauważyć w pytaniach kierowanych do ekspertów.

Kilka godzin minęło bardzo szybko, a uczestniczki, które nie zdążyły zadać pytań podczas panelu, mogły osobiście porozmawiać z pracownikami i pracowniczkami firmy podczas ostatniej, networkingowej części spotkania.

Jak zwykle przy tego typu wydarzeniach – mamy poczucie, że ta ostatnia część mogłaby trwać do wieczora. 🙂 Rozmowy przy kawie i pysznych przekąskach, konsultacje z rekruterkami oraz wspólne zdjęcia zakończyły ten pełen dobrej, kobiecej energii dzień.

Tym z Was, które miały okazję spędzić z nami to czwartkowe popołudnie – bardzo dziękujemy za zainteresowanie i aktywne uczestnictwo w tym wydarzeniu.

Co było dla uczestniczek najbardziej wartościowym elementem spotkania?

Oczywiście najważniejsze było spotkanie z ich liderką, bo to bardzo ambitna i inspirująca osoba, od której można się tylko uczyć i czerpać.

Spotkanie na żywo, wysoki poziom organizacji wydarzenia, dzielenie się własnym doświadczeniem dziewczyn, które łączą rolę matki i pracowniczki.

Ciekawy wykład odnośnie przepisów prawnych.

Pokazanie możliwości kobiet, udowodnienie, że kobiety również wiele mogą zdziałać.

A my przypominamy, że Colliers jest wiodącą firmą oferującą szeroki wachlarz usług najwyższej jakości na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne. Posiada biura w 62 krajach, w których zatrudnia 17 000 specjalistów. W Polsce firma działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi, w których pracuje ponad 500 osób.

To też organizacja, która od wielu lat jest w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom – zapraszamy do zapoznania się z profilem firmy.

logotyp Colliers
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama Wojtusia. Miłośniczka wędrówek górskich i rowerowych (zwłaszcza tych dalekich); uwielbiająca śpiew i taniec, mająca słabość do włoskiej kuchni. Ceni czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Z wykształcenia polonistka, doradczyni zawodowa i spec od employer brandingu. Marzy jej się rynek pracy bez stereotypów i uprzedzeń.

Macierzyństwo zmotywowało mnie do działania, również w sferze zawodowej

Trzeba chcieć i mieć wsparcie w rodzinie - mówi Mariola Chojnacka - R2R Junior Delivery Manager w Unilever. Mariola z Unilever jest związana od ponad siedmiu lat. Jej kariera nabrała rozpędu po urodzeniu drugiego dziecka, dlatego podkreśla, że macierzyństwo pomaga w rozwoju zawodowym, jednak ważna jest dobra organizacja, wsparcie i zrozumienie ze strony rodziny, ale i przełożonego. Przeczytaj całą rozmowę! Zapraszamy!
Mariola Chojnacka na łodzi w kapoku

Macierzyństwo zmotywowało mnie do działania, również w sferze zawodowej

Mariola, opowiedz proszę kilka słów o sobie – co robisz w Unilever i jak kształtowała się Twoja ścieżka kariery.

W Unilever jestem siedem lat, aktualnie na stanowisku R2R Junior Delivery Manager. Wydaje się, że moja ścieżka kariery kreowała się dość zwyczajnie. Od początku starałam się w pracy jak najwięcej nauczyć oraz wypełniać wszystkie swoje obowiązki związane z pracą przy zachowaniu tzw. work life balance. Efekty mojej pracy zostały docenione i nawet po urodzeniu drugiego dziecka awansowałam dwa razy.

To wspaniała wiadomość. Gratuluję! Jakże odmienna od tych, o których często się słyszy, że właśnie macierzyństwo stopuje karierę zawodową. Rozumiem, że w Twoim przypadku było zupełnie odwrotnie?

Zdecydowanie! Moja kariera popłynęła jak rwąca rzeka po tym, jak urodziłam drugie dziecko. Więc nie jest tak, jak niektórzy sądzą, że macierzyństwo uniemożliwia rozwój zawodowy. Moje doświadczenie jest takie, że macierzyństwo dało mi nieznaną dotąd siłę. I ta siła ma jakąś podwójną moc i motywację, by z tych podjętych zobowiązań po prostu się wywiązać.

Oczywiście trzeba chcieć i mieć wsparcie w rodzinie.

Niemniej my kobiety jesteśmy bardzo zorganizowane (moim zdaniem), potrafimy robić kilka rzeczy jednocześnie … my to mamy i ważne, by potrafić z tego korzystać – mówię to z mojej perspektywy.

Mariola Chojnacka z rodziną
Mariola Chojnacka z rodziną

Zgadzam się z Tobą i jednocześnie wiem, że dla wielu rodziców – pracowników (zarówno mamy, jak i taty) – to łączenie pracy i życia rodzinnego jest po prostu trudne. Czy Ty też tego doświadczyłaś?

Oj tak… pamiętam, jak przy pierwszym dziecku (tak samo, jak przy drugim), miałam wielkie obawy, że nie podołam, że dzieci będą cały czas chore, że będę musiała brać L4. Martwiłam się, jak to będzie widziane w pracy. Pamiętam, jak pierwszy raz zostawiłam w żłobku synka. Płakałam jak bóbr! Czułam się bardzo niepewnie w ocenie samej siebie, czy aby nie jestem złą matką.

Chyba wszystkie pracujące mamy znają to uczucie ;). Jak poradziłaś sobie z nim? Co było dla Ciebie pomocne?

Pierwsze co przychodzi mi do głowy to bieganie! Bo rzeczywiście, żeby się trochę zresetować i poukładać myśli po prostu biegałam. Ale to tylko jeden element.

Wsparcie i zrozumienie ze strony rodziny oraz przełożonego były, moim zdaniem, kluczem do radzenia sobie z wyzwaniami. Jednak równie istotną rolę odegrała organizacja. W tym miejscu chcę podkreślić, że firma Unilever aktywnie wspierała mnie w organizacji mojego czasu i obowiązków.

Dzięki temu wsparciu było mi łatwiej skupić się na pracy i osiągać zamierzone cele. Nie wiem, czy ja mam takie szczęście, ale od osób z innych działów, z którymi mam kontakt, usłyszałam, że mają podobne doświadczenia. Moi managerowie rozumieją, że przy małych dzieciach jest wiele wyzwań i nie ma problemu, żeby podczas pracy wyskoczyć do lekarza, załatwić jakieś pilne, prywatne sprawy. Jest to wielkie ułatwienie. Praca z domu też bardzo pomaga.

Jak w takim razie opisałabyś kulturę organizacyjną Unilever? Co Unilever proponuje takiego, co jest właśnie wspierające, ułatwiające tę organizację?

Ujęłabym ją słowem „przyjazna”, „wspomagająca”. Nie jest problemem, jak już wspomniałam, wyskoczyć z dzieckiem do lekarza w ciągu dnia pracy albo by załatwić jakieś ważne sprawy. Jest też dużo benefitów, które Unilever nam daje. Zaczynając od elastycznych godzin pracy i możliwości pracy hybrydowej (2/3 – 2 dni w biurze), przez program „Stopniowy powrót do pracy”, dodatkowy, płatny urlop dla ojców, aż po wsparcie w sytuacji utraty ciąży.

Mariola Chojnacka z dziećmi
Mariola Chojnacka z dziećmi

To po kolei, na czym polega program „Stopniowy powrót do pracy”?

Chodzi o to, by mieć więcej czasu i spokoju na ułożenie i zorganizowanie się w nowej rzeczywistości, jaką jest powrót do pracy po urodzeniu dziecka. To jest znów nawiązanie do tego, co już powiedziałam. Unilever pomaga się zorganizować. Program polega na tym, że pracownik/pracownica powracająca na pełen etat po urlopie związanym z rodzicielstwem może skorzystać z nieobecności usprawiedliwionej płatnej w wymiarze do 20 godzin tygodniowo z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia określonego w umowie o pracę.

Czyli tzw. rozbiegówka? Miałaś okazję z tego skorzystać?

Ja niestety nie miałam tej okazji – kiedy program był wprowadzony, pracowałam już w pełnym wymiarze godzin. Ale taki benefit jest i sądzę, że jest to bardzo wartościowe z perspektywy mamy wracającej do pracy.

Wspomniałaś też o rozwiązaniu wspierającym kobiety, które doświadczyły poronienia. To nie jest popularny benefit.

To jest ważny dla mnie osobiście benefit i bardzo się cieszę, że Unilever rozumie sytuację kobiety doświadczającej poronienia. Sama doświadczyłam utraty ciąży (ze względu na ciążę pozamaciczną) i wiem, jak jest to trudne. Przy tej okazji chcę zaapelować i uczulić dziewczyny, by zaznajomić się z tematem ciąży pozamacicznej – może być zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiety. To jest naprawdę ważne, by wiedzieć, jakie są jej objawy, by móc odpowiednio wcześnie zareagować.

Dołączamy do apelu! Dziewczyny dbajcie o siebie! Powiedz jeszcze, na czym polega sam benefit?

To jest po prostu miesięczny dodatkowy płatny urlop. Bardzo wtedy potrzebny. Osobiście korzystałam z benefitu mamy karmiącej i nie było problemu, nie było napiętnowania i podważania, że karmię. Są też dodatki do wakacji dla pracownika i na każde dziecko (wg widełek zarobkowych). Szczególnie cenię ten benefit, bo jest to konkretny zastrzyk finansowy.

Mamy też (pracownicy i ich rodziny) możliwość korzystania z programu EAP (Employee Assistance Program), który daje wsparcie psychologiczne 24/7, jest bezpłatny i poufny.

Zatrzymajmy się na chwilę przy tym beneficie. Wiele mówi się obecnie o dobrostanie i szeroko rozumianym zdrowiu psychicznym. Ten program jak rozumiem, jest właśnie odpowiedzią na potrzebę zadbania też o ten element. I jak rozumiem, obejmuje nie tylko rodziców! Ciekawi mnie natomiast inna strona tej kwestii. Czy fakt, że jako matka zdecydowałaś się pracować zawodowo bardziej skomplikował czy może paradoksalnie pomógł zadbać o zdrowie psychiczne?

Ciekawe pytanie. Bardzo potrzebowałam bycia z dorosłymi ludźmi, realizowania swoich ambicji. Chciałam pracować. Ba! Nie wyobrażałam sobie nie wracać do pracy. Tylko trzeba po prostu mieć na względzie, że samo się nie zorganizuje. To łączenie pracy i życia osobistego wymaga organizacji: rodziny, czasu, zajęć dla dzieci w godzinach popołudniowych. Staram się też wygospodarować 30 minut dla siebie i idę biegać, aby odciąć się od spraw bieżących, wyrzucić negatywne emocje… mi to pomaga. Jest oczywiście trudniej, nie oszukujmy się. Zaczynając od samego poranka po wieczór, gdzie jesteś na wysokich obrotach. Ale to też napędza moją motywację. Idąc dalej – wykorzystywanie urlopów. Firma nalega, aby pracownicy nie kumulowali dni urlopowych i jeżeli wybierzesz cały urlop, który Ci się należy w danym roku dostajesz dodatkowe 2 dni urlopu w następnym. To motywuje do zadbania o odpoczynek i zdrowie. 🙂

Mariola Chojnacka z dziećmi
Mariola Chojnacka z dziećmi

Skoncentrowanie się tylko na rodzinie przez chwile też jest miłą perspektywą?

Tak, pewnie! Choć patrząc na siebie te siedem lat temu, nawet nie brałam pod uwagę faktu bycia mamą (bo strach, że nie podołam, że nie mam na tyle empatii, itp.). Nagle coś się zmieniło i podjęłam tę rękawicę…zostałam mamą. Wtedy sądziłam, że jest to bardzo duże wyrzeczenie, że nie będę mieć czasu dla siebie, łącząc pracę i obowiązki domowe. Oczywiście, na nadmiar wolnego czasu nie narzekałam ani przy pierwszym, ani przy drugim dziecku. Różnica jest taka, że jak się pojawiło drugie dziecko, to zadawałam sobie pytanie „co ja z tym czasem robiłam wcześniej”?

Dzisiaj nie zamieniłabym swojego życia za nic w świecie. Nie wyobrażam sobie, że tych szkrabów nie ma. Oczywiście nie codziennie jest sielanka, bo niekiedy dzieciaki dają popalić, ale można czuć, że się żyje.

Jestem szczęśliwa będąc mamą i będąc mamą pracującą… to uczucie satysfakcji, że daję radę, że odnoszę sukcesy w życiu zawodowym i to, że spędzam czas z rodziną i mogę im zapewnić wspaniałe wakacje, fajnie spędzony czas. To jest bezcenne!

Jak myślisz o sobie dziś, mając swój bagaż różnych doświadczeń to, jak siebie postrzegasz?

Co myślę o sobie dziś? Że jestem szczęśliwa. Nie sądziłam, że podołam, że osiągnę tyle co osiągnęłam. Że mam w sobie tyle siły! I sama jestem czasem tym zaskoczona. To łączenie bycia mamą i pełnowartościową pracowniczką daje moc! Myślę też, że bez dzieci nie miałabym takiej motywacji do działania. Może nawet nie doszłabym tutaj, gdzie jestem również zawodowo? Bo macierzyństwo na pewno wzbogaciło mnie o mnóstwo umiejętności i czasem lubię sobie myśleć, że nie ma dla mnie przeszkód nie do przeskoczenia!

Czyli siła jest kobietą. 🙂 Dziękuję Ci za rozmowę.

logo w kolorze unilever
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z wykształcenia psycholożka, trenerka umiejętności miękkich, absolwentka Szkoły Trenerów Pracowni Psychologicznej Elżbiety Sołtys w Krakowie, specjalistka HR. Mama 4 synów. Pasjonatka zmiany, rozwoju osobistego i rodzicielstwa w duchu idei Jespera Julla, związana z FamilyLab Polska. Razem z Mamo Pracuj uwrażliwia pracodawców na potrzeby swoich pracowników.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: