Czego szukasz

10 zdań, które ucieszą każdą mamę

Co brzmi jak muzyka dla uszu zapracowanej i zabieganej mamy? Jakie słowa sprawią, że choć na moment odetchnie z ulgą i poczuje wiatr w żagle? Co chciałaby usłyszeć mama, która rano budzi się ze świadomością, że jej kalendarz jest zapisany aż po brzegi? A co chciałbyś usłyszeć Ty?

młoda kobieta bardzo się z czegoś ucieszyła

Mamo – uciekaj!

Są takie zdania, które słysząc w pracy czujesz, że włos jeży Ci się na głowie, np. “musisz dzisiaj zostać godzinę dłużej” albo “odłóż wszystko i załatw to teraz”.

Są takie zdania, które słysząc z kolei w domu, dostajesz gęsiej skórki, np. “mamo wylało się” (zawsze się zastanawiam, jak coś może wylać się samo 🙂 ) albo “gdzie jest moja druga skarpetka?” ( skoro już sprzedają je parami, to nie mogłyby się gubić też parami?). Najgorzej, gdy jesteś sama w domu, musisz za moment “opuścić lokal”, a Twoje dziecko zgubiło swoją ulubioną skarpetkę i za żadne skarby nie włoży innej. Co robisz? Organizujesz szybką akcję poszukiwawczą. 🙂

Dla podniesienia Cię już z tej podłogi, gdzie pewnie nieraz spędzasz czas w poszukiwaniu zagubionych klocków itp. przedmiotów codziennego, dziecięcego użytku, mam dla Ciebie przykłady ….. zdań, które każda mama, bardzo chciałaby usłyszeć. To co, przechodzimy na Jasną Stronę Mocy?

Przeczytaj także: Jak organizować życie rodziny, żeby mieć czas dla siebie?

Muzyka dla uszu zapracowanej mamy

1. Tak, możemy umówić te wizyty w tym samym dniu

Od chwili gdy zostałaś mamą starasz się jak najlepiej organizować czas i planować wiele rzeczy z wyprzedzeniem. Dlatego irytujące są czasem sytuacje, gdy musisz wziąć w pracy np. dwa dni wolnego z powodu kontrolnych wizyt u lekarza z dzieckiem lub swoich. Zdecydowanie lepiej czasem wszystko załatwić hurtem i mieć to z “głowy”.

2. Zjedzmy dzisiaj obiad na mieście

Pędzisz po pracy do domu, w głowie masz listę rzeczy do zrobienia/załatwienia/ogarnięcia. Próbujesz wszystko mądrze zaplanować, ale jeszcze sobie przypominasz, że musisz coś zrobić na obiad, a wszystkie potrzebne produkty są… w sklepie. Z prędkością błyskawicy weryfikujesz swoje plany i już masz skręcić na parking pod sklepem, gdy dzwoni Twój mąż, mówiąc: “Kochanie, a może zjemy dzisiaj na mieście, ja zapraszam?”. Uff… mi też ulżyło 🙂

3. Możesz dzisiaj przyjść do pracy godzinę później

Przyczyna jest zupełnie nieistotna. Może padły serwery, może zasypało śniegiem, a może Twój szef ma ważne spotkanie. Istotne jest to, że masz godzinę gratis i możesz np. pomalować paznokcie siedząc spokojnie przy stole, a nie kręcąc kierownicą samochodu. Możesz wyciągnąć i rozwiesić pranie, które w innym przypadku kisiło by się w pralce do późnego popołudnia albo po prostu wyjść z dzieckiem z domu bez pośpiechu. Możliwości wykorzystania tej godziny, sama wiesz… jest multum!

4. Za opiekę w przedszkolu zapłaci miasto

To jest dopiero wiadomość! Co teraz zrobić z zaoszczędzonymi pieniędzmi? Trzeba tę kwotę mądrze wykorzystać. Znowu możliwości jest wiele!
Wiesz, że wydatek na opiekę nad dzieckiem jest potrzebny, ale jednocześnie, za każdym razem, gdy podliczasz roczne wydatki na opiekunkę/przedszkole, snujesz wizje co mogłabyś za te pieniądze zrobić. Odłożyć na nowy samochód, wyremontować kuchnię …

Przeczytaj także: Nadmiar obowiązków? A co dobrego zrobiłaś dla siebie dzisiaj?

5. Dzisiaj możesz wyjść z pracy wcześniej

Te słowa są jak wygrany los na loterii. Jednak obawiam się, że każda pracująca mama na wieść, że może zyskać jedną godzinę i nie pędzić z rozwianym włosem przez miasto z góry zaprogramowana na to, by zdążyć na czas z dzieckiem na balet/gitarę/do lekarza/dentysty … wypuści głośno powietrze i zaplanuje sobie kolejne “to do”. Pomimo to zawsze to wiadomość z tych za 10 punktów.

6. Pani dziecko dostało się do żłobka/przedszkola

Słowa, na które niecierpliwie czekamy, gdy zaczyna się proces rekrutacji dzieci do przedszkoli. Niestety miejsc w przedszkolach nadal brakuje i okres rekrutacji w wielu z nas wywołuje lęk. Bo co jeśli Twoja pociecha nie dostanie się przedszkola? Czeka Cię np. poszukiwanie placówki prywatnej, w której Twoje dziecko spędzi czas, gdy Ty pracujesz, co pociągnie za sobą duże koszty.

7. Kochanie dzisiaj ja zajmę się dziećmi, a Ty odpocznij

Dla wielu mam, usłyszeć takie słowa od męża, to jak otrzymać najpiękniejszy prezent. Fajnie byłoby słyszeć takie zdania jak najczęściej, nie tylko od święta lub od wielkiego dzwonu. A najbardziej idealną sytuacją oczywiście jest, gdy partnerzy wymieniają się obowiązkami.

Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

8. Raz w tygodniu możesz pracować zdalnie

Praca zdalna jest wygodna i daje możliwość dużej elastyczności, zatem nawet jeden dzień kiedy możesz pracować z domu i sama organizować sobie czas pracy jest bardzo fajnym rozwiązaniem. Możesz wtedy nawet, jeśli masz ochotę pracować i snuć się cały dzień po domu w piżamie. Taki jeden dzień bez garsonki, makijażu i pośpiechu jest bardzo cenny dla mam. Może w tym dniu to Twój mąż/partner będzie odwoził dzieci do szkoły/przedszkola?

9. Dostajesz samochód firmowy, do celów prywatnych, bez limitu kilometrów

Nie musisz martwić się już o terminy przeglądów, napraw itp. spraw, o które musiałaś dbać w przypadku samochodu prywatnego. Może to będzie samochód większy niż Twój i będziesz bez problemu mogła spakować więcej rzeczy na wakacje.

10. “…”

Jednak, nie ma nade wszystko lepszych i bardziej pożądanych słów przez wszystkie mamy niż: “ Kocham Cię Mamo!”

Tych zdań może być zdecydowanie więcej, bo każda mama jest inna, każda ma inne potrzeby. Koniecznie dopiszcie, co Wy chciałybyście usłyszeć!

Przeczytaj także: Czas! Najlepszy benefit dla pracującej mamy

Źródło: workingmother.com

Zdjęcie: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Podyskutuj

Sesja coachingowa. Kiedy warto po nią sięgnąć i jak się przygotować?

Wśród wielu różnych form wspierania, coaching wyróżnia się silną koncentracją na rozwiązaniach oraz wzmocnieniu klienta. Jeśli zatem potrzebujesz wsparcia w mierzeniu się z tym, czego obecnie doświadczasz, coaching będzie dla Ciebie dużym wsparciem. Co trzeba wiedzieć i jak się do tego przygotować? Sprawdź!
Sesja coachingu - kiedy jest potrzebna?

Wśród wielu różnych form wspierania, coaching wyróżnia się silną koncentracją na rozwiązaniach oraz wzmocnieniu klienta. Dzieje się to dzięki wydobyciu w ramach procesu – umiejętności, doświadczeń i potencjału klienta. Ta forma pracy pozwala przyjrzeć się także temu, co głębiej kryje się pod naszymi zachowaniami i emocjami – myślom i przekonaniom. A te, niekoniecznie wspierają ważne dla nas zmiany.

Wtedy trwamy w układzie, którego dla siebie nie chcemy lub zatrzymujemy się w pół drogi do tego, na czym nam zależy. I często, w ramach coachingu, właśnie ta głębsza, oparta o przekonania praca, pozwala podjąć spójne z naszymi wartościami działania i osiągać ważne dla nas cele.

Kiedy warto sięgnąć po coaching?

Coaching to krótkoterminowy, składający się z cyklu spotkań proces, nastwiony na rozwiązania i wspierający w przezwyciężaniu pojawiających się trudności. Dzięki wzmacnianiu, rozwija także umiejętność samodzielnego wspierania siebie w przyszłości.

Współpraca z coachem pozwala solidnie dookreślić nawet zarysowany jedynie cel, zgromadzić wszystko, co może Cię wspierać w jego realizacji, rozpracować pojawiające się trudności i przygotować plan działania, żebyś w rezultacie osiągnęła to, na czym Ci najbardziej zależy.

Prowadzenie coacha pomaga zacząć gdy stoimy, nie przestać gdy wątpimy, a także wrócić gdy przerwaliśmy działania prowadzące nas do ważnego dla nas celu.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na rozwój osobisty, gdy jesteś aktywną zawodowo mamą

Po coaching warto zatem sięgnąć, jeśli chcesz:

 • przeprowadzić trwałą zmianę w ważnym obszarze swojego życia;
 • podjąć ważną decyzję, wytrwać w podjętym zobowiązaniu lub zmianie;
 • lepiej radzić sobie w pełnionej przez Ciebie roli (np. pracownika, menedżera, rodzica, partnera), zadbać o równowagę pełnionych przez Ciebie ról;
 • mieć większy wpływ na przeżywane emocje i podejmowane pod ich wpływem zachowania, zmienić dotychczasowy sposób reagowania;
 • szukasz sposobów na to by coś przestać lub zacząć, zmienić dotychczasowy nawyk lub wypracować nowy;
 • żyć w zgodnie z ważnymi dla Ciebie wartościami i rozwijać umiejętności radzenia sobie w trudnych dla Ciebie sytuacjach.

Jeśli zatem potrzebujesz wsparcia w mierzeniu się z tym, czego obecnie doświadczasz; szukasz sposobów i sił na realizację ważnych dla Ciebie spraw; potrzebujesz podjąć istotną decyzję, zmienić nawyki lub wypracować nowe, coaching będzie dla Ciebie dużym wsparciem.

Przeczytaj także: Wyciągnij na wierzch pewność siebie i osiągaj swoje cele

Jak przygotować się do pierwszej sesji coachingowej?

Potrzebując zmiany zazwyczaj wiemy, czego w swoim życiu nie chcemy, co dobrze, by się zmieniło – w naszym życiu prywatnym lub zawodowym, czasem na ich styku. Chcielibyśmy, by było inaczej, czując że to, jak jest teraz, nie do końca nam odpowiada. Czasem dotyczy to dużych obszarów naszego życia, czasem mniejszych, choć równie znaczących.

W tych zmaganiach, najważniejsze pytanie, po które możemy sięgnąć związane jest z tym, jak w takim razie chcemy, żeby było? Po czym poznamy że osiągnęliśmy to, na czym nam zależy? Co będzie dla nas sygnałem, że jesteśmy na dobrej drodze?

Odpowiedzi na te pytania nierzadko zaskakują nas samych. Pokazują to, za czym tęsknimy, czego w naszym życiu za mało lub wcale. Czasem to więcej spokoju, a czasem wręcz odwrotnie – więcej działania. Niekiedy postawienie granic, a czasem zaufanie w relacji. Czasem podjęcie ważnych decyzji lub zgodna na odpoczynek.

Przeczytaj także: Empatia – kompetencją przyszłości?

Przygotowując się do swojej pierwszej sesji coachingowej pomyśl, jak chciałabyś, żeby wyglądało Twoje życie za pół roku. Zastanów się:

 • co chcesz, żeby się w nim zmieniło? Co zwłaszcza ma się zmienić?
 • gdzie chcesz wtedy być? Kogo mieć w swoim otoczeniu?
 • czym chcesz się zajmować, robić w swoim życiu prywatnym i zawodowym?
 • co chcesz umieć?
 • co, ważnego dla Ciebie, robić lub mieć? Jakie ważne dla Ciebie wartości realizować?
 • jak chcesz się czuć?
 • co chcesz myśleć – o sobie i innych?
 • jak Ty chcesz się zmienić? Kim być?

Te kilka pytań pozwala koncentrować się na tym, na czym nam zależy i czego dla siebie chcemy, zamiast błądzić w koło kierując własne siły i uwagę na nasze ograniczenia i przeszkody. Pomaga budować obraz, do osiągnięcia którego dążymy w procesie coachingowym.

Wizja tego, jak chcemy by nasze życie wyglądało w efekcie przeprowadzonej zmiany, pomaga zebrać siły do rozpoczęcia działań i wytrwać przy, często nieuchronnych, potknięciach.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przeczytaj także: Rozwój kariery, czyli w jakie kompetencje inwestować?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jako psycholog, coach i trenerka w swojej pracy zajmuje się wspieraniem klientów w budowaniu realnego wpływu życie. Pomaga w osiąganiu ważnych dla klienta celów – zawodowych i prywatnych, radzeniu sobie ze stresem i emocjami oraz poprawie relacji. Prywatnie – partnerka, mama, przyjaciółka i joginka. Lubi obserwować jak rosną rośliny i wędrówki.

Sezon truskawkowy w pełni! Najlepsze przepisy z truskawkami

Lato jest porą roku uwielbianą przez wszystkich nie tylko ze względu na słoneczną pogodę, wakacje, urlopy czy długie i ciepłe wieczory, ale także ze względu na sezon owocowy. Sprawdź, jakie gadżety na grilla oferuje Kaufland gazetka i przygotuj wyśmienite koreczki, szaszłyki i nie tylko. Oczywiście z truskawkami!
Sezon na truskawki - pomysł na przepisy

Wysokie temperatury zachęcają do wybierania bardziej zdrowych, lekkich posiłków. Dlatego tak chętnie sięgamy po owoce latem. Truskawki dojrzewające w letnich promieniach słonecznych świetnie gaszą pragnienie, ale też będą dobrą przekąską.

Gotując latem (czy to z okazji grilla, czy po prostu przygotowując posiłek dla rodziny) postaraj się przemycić do niego kilka truskawek! Te owoce smakują świetlne nie tylko w wersji solo. Doskonale sprawdzą się na letnim grillu. Sprawdź, jakie gadżety na grilla oferuje Kaufland gazetka i przygotuj wyśmienite koreczki, szaszłyki i nie tylko. Oczywiście z truskawkami!

Przepisy z truskawkami idealne na lato (i nie tylko)

Prezentujemy listę przepisów, które idealnie sprawdzą się w letnim sezonie. Ale część z nich możesz z powodzeniem przygotować z mrożonych truskawek, więc możesz cieszyć się doskonałym smakiem cały rok.

Lekka sałatka z truskawkami

Do miski włóż rukolę i roszponkę. Dodaj pokrojoną na kawałki zieloną paprykę oraz truskawki. W osobnej miseczce wymieszaj fetę i ricottę z odrobiną oleju z pestek dyni. Dopraw sos solą, pieprzem i świeżymi ziołami (np. koperkiem i bazylią). Polej sałatkę sosem, całość posyp prażonymi migdałami lub pestkami słonecznika.

Owocowo-warzywny truskawkowy koktajl

Truskawki, seler naciowy i ananasa pokrój na kawałki i wrzuć do blendera. Dodaj mrożony szpinak (może być też świeży, ale szpinak brykiet świetnie się sprawdzi do ugaszenia pragnienia w gorące dni). Dolej około pół szklanki mleka roślinnego lub krowiego i wszystko razem zblenduj do uzyskania pożądanej konsystencji.

Truskawkowe mojito dla dorosłych

Jedną trzecią szklanki zapełnij kawałkami truskawek, ćwiartkami limonki i małą garścią mięty. Dolej dwie łyżki syropu cukrowego lub dosyp dwie płaskie łyżki zwykłego cukru. Wszystko ugnieć razem widelcem tak, aby limonka puściła sok. Dopełnij szklankę lodem i wlej szota białego rumu. Wymieszaj całość przed podaniem i udekoruj listkami mięty oraz plasterkami limonki.

Truskawkowe szaszłyki z piankami

Na długie wykałaczki nabijaj na zmianę truskawki, pianki i borówki. W kąpieli wodnej rozpuść tabliczkę białej lub ciemnej czekolady. Do rozpuszczonej czekolady dodaj pół opakowania śmietanki 30%. Szaszłyki maczaj w czekoladowym sosie podczas jedzenia lub polej je czekolada przed podaniem.

Powrót do dzieciństwa – makaron z truskawkami

W lekko osolonej wodzie ugotuj makaron. Truskawki z kilkoma łyżkami cukru rozgnieć widelcem lub zblenduj na najniższych obrotach tak, aby nie stworzyły całkowicie gładkiej masy. Wyłóż makaron do miseczki, polej go sosem truskawkowym i udekoruj kleksem ze śmietany. Zamiast zwykłej śmietany możesz użyć mleczka kokosowego aby nadać tradycyjnej potrawie nowego charakteru.

Lato – sezon na zdrowie

Lato jest idealna porą roku, aby wprowadzić do swojej diety więcej owoców i warzyw. Jedzenie sezonowych owoców i warzyw nie tylko jest zdrowe dla naszego organizmu, ale też wtedy wszystkie zbiory mają najlepsze walory smakowe. Skorzystaj z sezonu truskawkowego i przyrządź letnie potrawy z tymi owocami, aby w pełni zasmakować lata!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Unsplash

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie