Czego szukasz

10 pomysłów na pracę sezonową na wakacje – dla młodych dorosłych i osób nieletnich

Wolne od obowiązków wakacyjne dni można przeznaczyć na odpoczynek albo… podreperowanie budżetu. Co jednak, jeśli masz siły, energię i dobre chęci, ale brakuje Ci dobrego pomysłu na pracę zarobkową? Ten problem da się pokonać. Przygotowaliśmy 10 pomysłów na pracę sezonową na wakacje dla młodych osób – zarówno tych pełnoletnich, jak i niemających jeszcze 18 lat.

praca sezonowa na wakacje

Praca sezonowa na wakacje – 10 pomysłów

Studenci i studentki nierzadko wykorzystują letni, wolny czas, aby zdobyć pieniądze na wakacyjne przyjemności albo późniejsze wydatki związane ze studiami. Pytanie – jak znaleźć pracę na zaledwie 2-3 miesiące? Oto dziesięć ciekawych propozycji pracy sezonowej!

1. Sprzedawca pamiątek

W okresie letnim nad morzem i w górach jak grzyby po deszczu pojawiają się stragany z pamiątkami. Ich właściciele chętnie zatrudniają studentów, ponieważ nie mają oni wysokich oczekiwań finansowych i są komunikatywni.

2. Kelner

W okresie wakacyjnym ludzie chętniej jedzą w restauracjach, dlatego ich właściciele potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Dodatkową korzyścią z tej pracy są napiwki – jeśli tylko będziesz życzliwie traktować gości, poza zwykłą pensją do twojej kieszeni może wpadać nawet i 200 złotych dziennie.

Zobacz także: 10 pomysłów jak pracować w wakacje i zapewnić opiekę dzieciom

3. Animator

To coś dla osób, które kochają dzieci, a podczas wygłupów nie czują się dziwacznie. Jest to praca idealna dla Ciebie, jeśli masz dużą wyobraźnię, uwielbiasz się przebierać i rozśmieszać najmłodszych.

4. Opieka nad dziećmi

Wspaniale byłoby, gdyby dorośli, podobnie jak dzieci, mieli pełne dwa miesiące wakacji. Niestety tak nie jest, dlatego gdy zamykają się szkoły lub przedszkola, wzrasta zapotrzebowanie na opiekunów. Jeżeli kochasz dzieci i cechujesz się dużą odpowiedzialnością, to jest to praca właśnie dla Ciebie.

praca sezonowa na wakacje

5. Hostessa/host

Kolejnym idealnym zajęciem na wakacje jest oferowanie klientom marketów, przekąsek i próbek produktów, które mają zachęcić do kupna. Praca jest monotonna i wymagająca ze względu na konieczność długiego stania, z drugiej strony – łatwo ją dostać.

6. Kurier dowożący jedzenie

Wystarczy krótki spacer po którejś z turystycznych miejscowości, by w oknach restauracji zauważyć co najmniej kilka ogłoszeń: „Zatrudnimy kierowcę”. Jeśli więc masz prawo jazdy – co jest właściwie jedynym wymaganiem – działaj.

Zobacz także: Jak pomysłowo i oszczędnie spędzić wakacje?

7. Kierowca Ubera

Jeśli masz licencję taxi, możesz od razu rozpocząć współpracę z Uberem. Jeśli nie – firma pomoże Ci ją zdobyć. Oczywiście, jest to opcja jedynie dla osób, które posiadają nie tylko prawo jazdy, ale również własne auto. Na szczęście wielu studentów spełnia te wymagania.

8. Praca w kinie

A gdyby połączyć przyjemne z pożytecznym? Jako pracownik kompleksu kinowego nie tylko zarobisz, ale też zdobędziesz dostęp do premier filmowych (oczywiście za darmo). Co również ważne, większość zatrudnionej w kinach ekipy to zazwyczaj młodzi ludzie, a grafik jest bardzo elastyczny. Może nawet ta przygoda przedłuży się po wakacjach?

9. Ratownik

Podjęcie pracy w wakacje nie wyklucza zdobycia pięknej opalenizny. Opalisz się na brąz, jeśli tylko zdobędziesz wakacyjny etat ratownika – na basenie, nad morzem lub jeziorem. Aby jednak wykonywać taki zawód, musisz ukończyć kurs ratownictwa medycznego i kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

10. Stare, dobre zbieranie owoców

Oczywiście możesz też podjąć się pracy za granicą, czyli zatrudnić się przy zbieraniu sezonowych owoców. Plusem są przyzwoite zarobki, minusem – odległość od domu. Jeśli ta opcja wydaje Ci się najlepsza, pamiętaj, żeby podpisać umowę.

Zobacz także: Obowiązki pracodawcy – co musisz wiedzieć zatrudniając swojego pierwszego pracownika?

Praca sezonowa na wakacje dla nieletnich

Nawet jeśli nie masz jeszcze 18 lat, to i tak możesz sobie dorobić. Osoby w wieku 15, 16 i 17 lat mogą zostać zatrudnione, jeżeli ukończyły co najmniej 8 klas podstawówki, dysponują świadectwem potwierdzającym dobry stan zdrowia, praca ma stanowić część przygotowania zawodowego (poza tzw. pracami lekkimi).

Pamiętaj też, że jeśli masz dopiero 13, 14 lub 15 lat, to możesz wykonywać prace jedynie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, sportową, artystyczną lub reklamową.

Jeśli spełniasz powyższe warunki, pozostaje pytanie – jaką prace wybrać? Oto te, w których poradzisz sobie bez wielkiego doświadczenia:

  • zbieranie owoców,
  • wyprowadzanie psów,
  • pomoc sąsiedzka (wyrzucanie śmieci, koszenie trawnika, porządki, zakupy),
  • wykładanie towaru,
  • inwentaryzacja,
  • praca w restauracji,
  • transkrypcja tekstów,
  • roznoszenie ulotek,
  • malowanie twarzy dzieci (na imprezach),
  • wypełnianie ankiet internetowych.

Pamiętaj, że wszystkie te stanowiska dadzą Ci nie tylko pieniądze, ale także możliwość kontaktu z innymi i ciekawe doświadczenia. Krótko mówiąc: naprawdę warto!

Zdjęcia: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie