Czego szukasz

10 pomysłów jak pracować w wakacje i zapewnić opiekę dzieciom

Wielu rodziców zastanawia się, jak pracować w wakacje czy długie weekendy, kiedy dzieci opuszczą żłobkowe, przedszkolne czy szkolne mury. Do urlopu jeszcze daleko, a pociecha za mała, aby pojechać na kolonie. Jak zapewnić opiekę dzieciom i zagospodarować im (i sobie też) dwa letnie miesiące, nie narażając się na zwolnienie z pracy w trybie dyscyplinarnym, z powodu długiej, nieusprawiedliwionej, czy wręcz odwrotnie, bardzo usprawiedliwionej 😉 nieobecności?

zapewnić opiekę dzieciom

Ech, gdzie te czasy, gdy człowiek miał wolne od połowy czerwca (po wczesnej sesji) do początków października… było, minęło…

Nasze pomysły

Co zatem możemy zrobić, żeby pracować i nie zwariować? A dzieciom zapewnić opiekę i atrakcje? Oto garść naszych pomysłów, część sprawdzonych i przetestowanych w ubiegłych latach, a część dopiero planujemy wprowadzić w życie w tym roku.

1. Opieka babci, dziadka czy innych członków rodziny

Jeśli babcia z dziadkiem są na miejscu, to możemy prosić ich o opiekę nad wnukami, jeśli mieszkają daleko – wysyłamy potomstwo do nich. A my, mimo obowiązku pracy delektujemy się „wczasami” we własnym domu po godzinie 17.00. Banalne, prawda? Ale nie zawsze realne niestety.

Przeczytaj także: Bez babci ani rusz. Chyba że z… dziadkiem

2. Obóz, kolonie

Oczywiście to opcja dla szkolnych dzieci. Dwa tygodnie bez rodziców to dla dzieci frajda, a dla mamy i taty chwila wytchnienia od obowiązków rodzicielskich. „… wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni…”, by zacytować klasyków.

3. Półkolonie

Jeśli dzieci zostają w mieście, warto zainteresować się półkoloniami w osiedlowym domu kultury, czy organizowanymi przez lokalne stowarzyszenie. Dzieci mają zapewnioną opiekę, atrakcje i towarzystwo rówieśników przez kilka godzin dziennie i za symboliczną opłatą.

4. Rozmowa z szefem – telepraca

Być może uda ci się przekonać szefa, że przez np. 2 wakacyjne tygodnie nie będziesz przychodzić do biura, ale będziesz pracować z domu? Zawsze to łatwiej zapanować nad dziećmi, a obowiązki wykonać gdy śpią, bawią się albo oglądają bajkę. A może, wziąć tydzień urlopu, rozłożony na 2 tygodnie, po pół dnia codziennie? Wtedy przez 2 tygodnie możesz pracować tylko 4 godziny dziennie, a resztę dnia poświęcić dzieciom?

5. Pomoc przyjaciół / sąsiadów

A może masz niepracującą sąsiadkę, która chętnie zajmie się Twoimi dziećmi, kiedy nie chodzą do przedszkola? Może inna młoda mama chętnie zarobi kilka złotych, albo starsza pani dorobi do emerytury? Seniorzy mają mnóstwo ciekawych umiejętności i pomysłów. Pewnie nie będą z dziećmi chodzić na basen, ale może nauczą je szyć, albo zrobią wspólnie teatrzyk kukiełkowy?

6. Wspólna opieka

Weź tydzień urlopu i zajmij się dziećmi swoimi i przyjaciółki. W drugim tygodniu zróbcie zamianę. Działa, pod warunkiem, że Wasze dzieci są w podobnym wieku. Domowe przedszkole u cioci Agnieszki, a w drugim tygodniu robimy domowe przedszkole u nas – brzmi fajnie. Dzieci świetnie będą się razem bawiły, nie powtarzając co chwilę „nudzi mi się mamo”.

7. Praca „w terenie”

Jeśli prowadzisz firmę lub pracujesz zdalnie, masz więcej możliwości pracy poza domem. Można zapakować swoje mobilne biuro do auta i pracować tam, gdzie dzieci mają się gdzie bawić.

8. Dyżury wakacyjne żłobków i przedszkoli

Warto sprawdzić, które ze żłobków i przedszkoli, a także przeróżnych klubów i akademii malucha oferują zajęcia wakacyjne. Nie trzeba być klientem danego przedszkola na stałe, wystarczy zapisać dziecko na wakacje.

Klub Pracy Rodzica

To pomysł Basi z Warszawy, która taki Klub zorganizowała i zaprasza mamy z całej Polski do powielania pomysłu. W wakacje można pomysł wykorzystać i dostosować do swoich potrzeb!

Na czym on polega? Klub – „latające” miejsce spotkań rodziców, którzy chcą realizować swoje cele, nie rezygnując jednocześnie z opieki nad dziećmi. Rodzice zainteresowani znajdują miejsce (mieszkanie, kawiarnię, salę w domu parafialnym…), w której mają przestrzeń do pracy i pokój zabaw dla dzieci + idealnie ogród, lub blisko plac zabaw. Kosztami wynajmu dzielą się sprawiedliwie, do tego albo na zmianę dzielą się opieką nad dziećmi (godzinę ja, potem Kasia, potem Basia etc.) albo szukają niani na godziny i w ten sposób każdy ma choć kilka godzin na pracę 😉

Inne pomysły

Nie tylko dla pracujących mam – co zrobić, żeby latem (albo w długi weekend) nie siedzieć w domu

9. Opieka nad domem zaprzyjaźnionej rodziny

Masz przyjaciół mieszkających za miastem, w domu z ogrodem, którzy wyjeżdżają na 2 tygodnie na wakacje? Zaproponuj im, że zaopiekujesz się ich domem – będziesz tam mieszkała ze swoją rodziną, dla Was to atrakcja, zmiana miejsca, ogród, nowe zabawki dla dzieci, a dla przyjaciół – najlepsza „ochrona mienia”.

10. Opieka nad dziećmi przyjaciół

Twoja koleżanka (mieszkająca w domu z ogrodem) pracuje, nie ma z kim zostawić dzieci, a Ty marzysz o zmianie otoczenia? Zaproponuj jej, że zaopiekujesz się jej dziećmi, domem i oczywiście swoimi dziećmi też. Ona spokojna pójdzie do pracy, a Ty spędzisz dzień z dala od domu. Im większe dzieci, tym łatwiej pogodzić to z pracą i pracować zdalnie.

Czekamy na Wasze pomysły!

Napiszcie do nas jakie macie pomysły na spędzenie dwóch miesięcy wakacji, kiedy dzieci są pod waszą opieką, a wy musicie pracować. Czekamy na nowe propozycje!

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie