Czego szukasz

Jak działa Klub Pracy Rodzica?

Oddanie dziecka pod opiekę niani czy żłobka byłoby zapewne wyjściem najłatwiejszym. Czuły buziak na pożegnanie, ukradkowe otarcie łez i mogę zanurzyć się w pracy. Tylko ja i moje zadania. Wakacje od rodzicielstwa. Tylko, że nie wszystkim to pasuje. Anna, Joanna, Małgorzata wybrały inne rozwiązanie. Trudniejsze. Zobaczcie jakie! 

  • Barbara Acher-Chanda - 19/11/2013

Anna, Joanna, Małgorzata wybrały inne rozwiązanie. Trudniejsze. Współtworzą Klub Pracy Rodzica, miejsce, które pozwala im łączyć opiekę nad dzieckiem z realizowaniem zawodowych celów.

Podobnie a jednak inaczej…

Ranki nie różnią się niemal niczym od poranków innych pracujących mam – szybkie mycie, śniadanie, pakowanie torby. Laptop, telefon, kalendarz, kosmetyki, klucze, mokre chusteczki, ulubiona zabawka, zapasowe spodenki, pudełko z jedzeniem na cały dzień, kocyk. Dziecko pod pachę i w drogę – prosto na spotkanie z innymi rodzicami, którzy ten dzień spędzą na wspólnej pracy wymieniając się opieka nad dziećmi.

– Część tygodnia spędzam w biurze, razem z kolegami z pracy. Nikt mi nie przeszkadza, mogę się w pełni skupić na tym, co robię. Tutaj jednak mam możliwość bycia razem z Zosią, jednocześnie nie musząc zajmować się nią cały czas – wyjaśnia Małgorzata Bieńkowska, programistka, mama rocznej Zosi i trzyletniego Piotrka. Małgorzata, współzałożycielka Klubu Pracy Rodzica, tak jak pozostałe mamy może skupić się na swojej pracy, bo jej córeczka bawi się w tym czasie w pokoju obok, z innymi dziećmi, pod opieką jednego z rodziców.

O tym, kto kiedy zajmuje się dziećmi decyduje cała grupa, obecna na spotkaniu. Jeszcze zanim zaczną pracę omawiają wspólne plany, dostosowując dyżury przy dzieciach do potrzeb poszczególnych rodziców. Dziecięce dyżury nie trwają długo, od pół godziny do czterdziestu pięciu minut, zależnie od liczby rodziców na danym spotkaniu. Akurat tyle, żeby złapać oddech i odkręcić się od pracy.

– Z czasem, kiedy dzieci się przyzwyczajają, możemy nawet zajmować się nimi z doskoku. Wolą własne towarzystwo od nas – śmieje się Małgorzata Bieńkowska. Jednak zanim do tego dojdzie, trzeba przejść przez trudny okres przyzwyczajania się. A to oznacza nawet kilka spotkań, kiedy rodzice bardziej zajmują się nauczeniem się funkcjonowania w grupie, zapoznaniem dzieci niż pracą.

Trudne dobrego początki

– Na początku było trudno. Wszystkie dzieci płakały na raz. Myślałyśmy, że nic z tego nie wyjdzie – wspomina Anna Betley-Uchanska, architekt wnętrz, koordynatorka KPR na Woli. Klub przetrwał, ale jedna z mam musiała zrezygnować. To był trudny moment dla reszty grupy.

Wyzwaniem okazało się też utrzymanie grupy w sezonie chorobowym. Joanna Bożek, z krakowskiej grupy KPR, na początku była pełna wątpliwości. – Miałyśmy spotykać się codziennie, ale przez pierwsze tygodnie praca wychodziła nam sporadycznie. A to ktoś chorował, a to musiałyśmy pozałatwiać jakieś inne sprawy – wyjaśnia.  Z czasem praca zaczęła się coraz lepiej układać.

Spotkania pracujących rodziców nie trwają z definicji zbyt długo. To kilka – cztery – sześć godzin intensywnej pracy i zabawy. Tyle, żeby zdążyć z pracą, a potem odebrać z przedszkola starsze dzieci, ogarnąć dom, spotkać ze znajomymi, nacieszyć się rodziną i partnerem. Jednak rodzice związani z KPR chwalą sobie ten układ. Jeśli kiedyś będą chcieli pracować dłużej – nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy, że o swoich potrzebach porozmawiają z resztą grupy.

Co jest potrzebne aby zacząć?

Praca w ramach Klubu Pracy Rodzica wymaga dzielenia się sobą z innymi.

Konieczne są:

  • umiejętności dostosowania się, 
  • wysłuchania drugiej strony,
  • szukania wspólnych rozwiązań.

I zrozumienie dla zasad innych rodziców…

Zyskać można wiele:

  • możliwość realizowania swoich marzeń bez konieczności rozłąki z dzieckiem, 
  • zaoszczędzenie pieniędzy na opiekunkę czy żłobek, 
  • uniknięcie nerwowych sytuacji czy zdążę odebrać dziecko na czas. 

Ale nie to jest najważniejsze.

Klub Pracy Rodzica to możliwość poznania ludzi, którzy naprawdę wierzą w to, co robią, i mają zapał. Dzięki wymianie doświadczeń mogą wzajemnie sobie pomagać, mobilizując się i wspólnie rozwiązując problemy, które jednej osobie wydawały się zbyt trudne.

Potrzeba działania razem, w inspirującym towarzystwie działa niezwykle motywująco. Rodzice są gotowi pracować nawet w grupach oddalonych od ich miejsca zamieszkania, współtworząc w ten sposób kilka grup na raz. Bo dla chcącego, nic trudnego.

Więcej o Klubach Pracy Rodzica przeczytasz TUTAJ

Śródtytuły pochodzą od Redakcji.

Zdjęcie: 123rf.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Barbara Acher-Chanda
Multimedialni twórcy, wszechstronni producenci, kreatywni pasjonaci. Tak, w wielkim skrócie, można opisać osoby wywodzące się z Niezależnej Grupy Filmowej “nicKram & friends”, na bazie której powstała firma realizacyjno-producencka nicKram multimedia.
Podyskutuj

Gdzie zaczyna się równość kobiet i mężczyzn?

160 godzin - tyle czasu miesięcznie, wg statystyk kobiety spędzają na swoim "drugim etacie", czyli wykonując obowiązki domowe. Z okazji Dnia Matki, Centrum Praw Kobiet przypomina, że to właśnie na naszych - kobiet, matek - barkach, spoczywa większość domowych obowiązków. I przekonuje, że nie będzie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami w sferze publicznej bez równości w domu.
  • Ewa Moskalik - Pieper - 29/05/2020
partnerzy razem sprzątają

Równość zaczyna się w domu

Równość w domu to kwestia elementarnej sprawiedliwości społecznej, ale też inwestycja w lepszy świat dla kobiet i mężczyzn – mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

W naszym społeczeństwie nadal wszystko co związane z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi jest głównym obowiązkiem kobiet – matek. Pomimo iż tradycyjny model ról społecznych kobiet i mężczyzn ulega przemianom, to wciąż jednak dominuje nierówny podział obowiązków domowych, który wielu kobietom ogranicza możliwość rozwoju zawodowego i udziału w życiu społeczno – politycznym.

Centrum Praw Kobiet z okazji Dnia Matki zorganizowało kampanię, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na konieczność sprawiedliwego dzielenia się obowiązkami domowymi. Kampania ma zwrócić uwagę na to, iż pomimo znaczącego awansu społecznego, kobiety nadal są głównym „beneficjentem” obowiązków domowych i to na nich przede wszystkim spoczywa odpowiedzialność za sprzątanie, pranie, gotowanie oraz opieką nad innymi, wymagającymi tego członkami rodziny (dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi).

W tym obszarze, postęp jest bardzo powolny, dlatego swoją CPK swoją kampanią „Równość zaczyna się w domu” chce zachęcić kobiety do większej asertywności w budowaniu partnerskich relacji i delegowaniu większej ilości obowiązków na partnerów, a do mężczyzn zaapelować o przejęcie większej odpowiedzialności za dom i obowiązki z nim związane.

Partnerski model rodziny w Polsce

Z badań CBOS wynika, że praca na rzecz domu nadal nie jest postrzegana jako praca, a polski model rodziny, oparty na zawodowej pracy obojga partnerów, przebiega bez większego wpływu na współdzielenie obowiązków domowych. Statystki nie są optymistyczne, bo według nich tylko 2% mężczyzn wykonuje pranie, a 4% samodzielnie robi porządki.

Odkurzacz – bolid Formuły 1

Od strony wizualnej kampania to pomysł krakowskiej agencji Dziadek do Orzechów. Przyciągać uwagę panów mają groteskowe i absurdalne obrazy: fikcyjny odkurzacz – bolid Formuły 1, czy męski płyn do mycia szyb z wyciągiem z meksykańskiego kaktusa, albo ważący 55 kilogramów mop chromowo-molibdenowy do łączenia sprzątania z treningiem.

Rewolucje domowe

Kampania wystartowała 26 maja w Dzień Matki, bo to właśnie kobiety, które mają dzieci są najbardziej obciążone obowiązkami domowymi. „Słychać w naszym kraju narzekania i to nie tylko ze strony prawicowych polityków, że w Polsce rodzi się mało dzieci. Może to właśnie w nierównym podziale obowiązków domowych i wychowawczych tkwi tajemnica niskiej dzietności kobiet. Kobiety mają coraz większe aspiracje zawodowe i chcą prawdziwego, a nie deklaratywnego partnerstwa w rodzinie. Nadszedł zatem czas na REWOLUCJE DOMOWE”.

Zdjęcie: 123 rf

Źródło:

cpk.org.pl

cpk.org.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Powrót do biura! Szukamy idealnej sukienki do pracy

Niezależnie od tego, gdzie wychodzimy, chcemy pięknie i kobieco wyglądać. A co może być bardziej kobiecą częścią garderoby, niż doskonale skrojona sukienka? Sprawdźmy, jakie sukienki będą najlepsze, kiedy szykujemy stylizację biurową.
  • Zofia Kowalska - 28/05/2020
młoda kobieta w sukience w drodze do biura

Nie jest tajemnicą, że w pracy musimy przestrzegać pewnych zasad dotyczących stroju. Nie oznacza to jednak, że musimy wyglądać nudno i bezbarwnie. Jest wiele pięknych sukienek, nawet tych klasycznych, w których będziemy prezentować się wspaniale.

Zasady stroju w biurze

W pracy zawsze musimy wyglądać profesjonalnie i elegancko. Absolutnie nie wchodzą w grę głębokie wycięcia i mini. Postawiłybyśmy siebie w złym świetle i nawet jeśli wyglądamy w sukience świetnie, w pracy będzie ona nietaktem i narażamy się na nieprzyjemności.

Nasz strój ma szczególne znaczenie, jeśli nasze stanowisko pracy wiąże się z bezpośrednimi kontaktami z klientami lub partnerami biznesowymi.

W wielu firmach panuje sztywny dress code, co oznacza, że wolno nam nosić tylko gładkie ubrania lub z bardzo delikatnym wzorem w takich kolorach jak czarny, szary, czy granatowy. W części firm nieco się od tego odchodzi, co nie znaczy, że wolno nam nosić to, co chcemy. Jaskrawe kolorowy, błyszczące zdobienia i wycięcia powinnyśmy odłożyć na bok.

Wybierając sukienki do pracy, musimy również pamiętać o wygodzie. Każdego dnia w pracy spędzamy wiele godzin, warto więc postawić na coś, co nie będzie nas uwierać, czy drapać nawet po dłuższym czasie.

Jakie sukienki będą idealne?

Wiemy już, czego unikać, teraz pora pokazać, co będzie warte uwagi. Zastanawiając się nad długością, z pewnością bezpiecznym wyborem będzie sukienka o długości midi lub za kolana. Przykładem odpowiednich strojów o tej długości są sukienki do pracy Quiosque. Powinnyśmy pamiętać, że o ile sukienka do kolan lub za kolana będzie raczej uniwersalnym wyborem, po który każda z nas może sięgnąć bez obaw, o tyle midi już niekoniecznie. Midi jest specyficzną długością, która optycznie skraca nogi. Jeśli jesteśmy niskie, musimy uważać, by nie zaburzyć swoich proporcji.

Drugim elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest obecność rękawów i dekolt. Sukienki na ramiączkach niech zostaną w szafie i czekają na wyjście z przyjaciółmi. Do pracy sięgajmy po sukienki z krótkim lub długim rękawem i z dekoltem w łódkę albo mniej wyciętym okrągłym, lub w serek. Jeżeli natomiast chodzi o krój, mamy dość spory wybór. Bez obaw możemy włożyć sukienkę rozkloszowaną, trapezową i ołówkową.

Oczywiście to, że sukienki te są w pracy dozwolone, nie znaczy jeszcze, że możemy od razu ruszyć szturmem do sklepów. Najpierw zastanówmy się, jaki posiadamy typ figury, bo nie każda sylwetka wygląda dobrze w każdym fasonie.

Gdzie kupić sukienkę do pracy?

To, że na pierwszy rzut oka sukienka spełnia wymogi formalne względem stroju służbowego, nie znaczy jeszcze, że będzie idealna. Nie zapominajmy o tym, że w pracy musimy wyglądać elegancko i profesjonalnie, a już szczególnie podczas ważnych spotkań biznesowych. Co za tym idzie, musimy wybierać tylko te modele, które są z wysokiej jakości tkanin, które podniosą nasz prestiż.

Sukienki biznesowe powinny być z materiałów dobrej klasy, dzięki czemu będą ładnie się prezentować przez długi czas. Wystarczy do nich dodać buty na obcasie i skromną biżuterię i będziemy wyglądać doskonale. Mało tego to za pomocą zmiany dodatków możemy uzyskać stylizację, która będzie odpowiednia również na rodzinne przyjęcie lub kolację.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail