Czego szukasz

Rodzic w pracy – kariera czy opieka nad dzieckiem?

Dla wielu pracujących Pań projekt „Mama” jest jednym z najważniejszych w całym życiu. Niezależnie od zajmowanego stanowiska, wysokości zarobków czy miejsca pracy łączenie roli pracownika i matki często stanowi wyzwanie. Jak dziś pracodawcy wspomagają kobiety w realizacji się na tych dwóch ważnych polach: zawodowych i rodzinnym?

Przyjazny pracodawca

Poza ustawowymi obowiązkami pracodawców wobec rodziców, mają oni szeroki wachlarz możliwości wsparcia pracowników, którzy posiadają dzieci. Większość firm oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, którą można dodatkowo objąć także członków najbliższej rodziny. Bez wątpienia jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych benefitów, który ucieszy każdą młodą mamę.

Powszechnym rozwiązaniem w firmach jest dofinansowywanie lub opłacanie pracownikom ubezpieczenia na życie. Karta sportowa ofertowana także najmłodszym członkom rodzin, pomaga aktywnie i pomysłowo spędzać czas wolny rodzicom i dzieciom.

Wielu pracodawców pomaga powracającym po urlopie macierzyńskim Paniom poprzez elastyczne formy pracy (np. możliwość częściowej pracy zdalnej, ½ lub ¾ etatu, w sytuacjach awaryjnych możliwość przyjścia do biura z pociechą), czy szkolenia wdrożeniowe, przypominające specyfikę pracy.

Placówki przyzakładowe

Świetnym pomysłem, powracającym po latach, są żłobki i przedszkola przyzakładowe. Coś co jeszcze chwilę temu było uznawane za relikt poprzedniej epoki, staje się jednym z najbardziej pożądanych benefitów dla młodych rodziców.

Dzięki zapewnionej opiece nad dzieckiem w miejscu pracy, pracownik oszczędza czas na dojazdy, czuje się spokojniej, gdy w czasie przerw może zajrzeć do swojej latorośli.

Nie każdy pracodawca może sobie pozwolić na uruchomienie takiej placówki, ale może zdecydować się na partycypowanie w opłatach za żłobek, przedszkole lub współfinansuje wynagrodzenie niani.

Inne formy wsparcia

Często organizacje świętują narodziny pociech pracowników poprzez zakup wyprawki, następnie pomagają w kupnie podręczników czy przyborów szkolnych.

Pracodawcy chętnie urządzają także pikniki rodzinne, kupują prezenty mikołajkowe czy zapraszają dzieci do odwiedzenia miejsca pracy rodziców.

Takie inicjatywy wspomagają procesy integracji wewnątrz firmy, ale także pokazują rodzicom, że pracodawca docenia i szanuje ich aktywność pozazawodową.

Kluczem do godzenia roli pracownika oraz mamy lub taty, nie jest jednak liczba przeróżnych benefitów. Najistotniejsza jest kultura organizacyjna, która wspiera utrzymanie równowagi pomiędzy pracą, a życiem osobistym, empatyczny szef obdarzający pracowników zaufaniem, zrozumienie, że dla części ludzi rodzina jest ważniejsza niż kariera.

Takie środowisko pracy będzie dla rodziców prawdziwą wartością, a prezent na Dzień Dziecka czy dofinansowanie letniego wypoczynku będzie miłym dodatkiem.

Artykuł przygotowany przy współpracy z bardzohr – agencją employer & employee branding.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie