Czego szukasz

Zaangażowane i ambitne – takie są kobiety na polskim rynku pracy

Zaangażowanie, elastyczność, ambicja – te słowa najlepiej opisują polskie pracowniczki. Wysokie umiejętności adaptacyjne w połączeniu z empatią doskonale sprawdzają się w dynamicznym środowisku biznesowym i stanowią istotny czynnik w kształtowaniu współczesnego rynku pracy w Polsce. Wyniki badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl jasno pokazują, że umiejętności kobiet doskonale odpowiadają na wyzwania przyszłości, sprawdźmy więc, jak wygląda ich rola, wyzwania oraz oczekiwania w kontekście zawodowym.

Miejsce kobiety na polskim rynku pracy

Zaangażowanie i satysfakcja zawodowa

76% Polek deklaruje głębokie zaangażowanie w wykonywane zadania, co świadczy o ich determinacji i zainteresowaniu efektywnym wykonywaniem obowiązków. Co więcej, 6 na 10 kobiet odczuwa satysfakcję z wykonywanej pracy, jednakże jedynie połowa respondentek czuje się doceniona w miejscu pracy. To wskazuje na istnienie przestrzeni do poprawy w zakresie uznania i nagradzania wysiłków pracowniczych.

Dynamiczny rynek pracy

Badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl na grupie 1039 Polek w wieku od 18 do 65 lat ukazało zróżnicowanie struktury zawodowej. W niej 45% reprezentuje sektor white collars, 34% sektor pink, a 21% sektor blue. Zaskakująco, niemal ¼ kobiet nie zmieniała pracy od ponad 10 lat, co podkreśla ich stabilność zawodową.

Kluczowe elementy wspierające mamę w powrocie na rynek pracy

Motywacje do zmiany pracy

Niemal połowa badanych kobiet (47%) aktualnie poszukuje nowej pracy lub planuje zmianę obecnego zatrudnienia. Motywacje te często wynikają z chęci poprawy sytuacji finansowej, a także braku możliwości rozwoju lub niezadowolenia z obecnych warunków pracy. 86% kobiet wykazuje otwartość na nowe oferty zatrudnienia, co świadczy o ich gotowości do podjęcia nowych wyzwań.

Oczekiwania i umiejętności

Kobiety na polskim rynku pracy oczekują transparentności i odpowiednich warunków zatrudnienia, w tym jasno określonych informacji dotyczących wynagrodzenia. Ponadto, poszukują ofert pracy, które umożliwią im rozwój zawodowy oraz poczucie uznania za wkład w firmę. Ich umiejętności adaptacyjne oraz otwartość na nowe technologie sprawiają, że są gotowe sprostać wymaganiom współczesnego rynku pracy.

Jak znaleźć swoją drogę rozwoju? Skąd wiedzieć, że to dobra ścieżka?

Budowanie inkluzywnego środowiska pracy

Tworzenie warunków pracy sprzyjających aktywnemu udziałowi kobiet oraz promowanie równości szans są kluczowe dla rozwoju organizacji. Przełamywanie barier i budowanie kultury pracy opartej na wspieraniu i uznawaniu osiągnięć kobiet przyczynia się nie tylko do ich osobistego wzrostu, lecz także stanowi istotny czynnik sukcesu organizacji.

Współczesny rynek pracy w Polsce stawia przed kobietami wiele wyzwań, ale także otwiera liczne możliwości rozwoju i realizacji zawodowych ambicji. Ich znaczenie i wpływ na dynamikę rynku pracy są nie do przecenienia. Dlatego też, budowanie inkluzywnych środowisk pracy, które wspierają rozwój oraz uznają wkład kobiet, jest kluczowe dla trwałego sukcesu organizacji i społeczeństwa jako całości.

Źródło:

Badanie Pracuj.pl: Kobiety na polskim rynku pracy

Zdjęcie: Pexels

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Wspiera zespół komunikacji Mamo Pracuj i wszystkie działania zwiększające zaangażowanie kobiet w życie społeczne i publiczne. Wierzy, że świat oparty na różnorodności będzie lepszym miejscem. Po godzinach pływa w syrenim ogonie, nurkuje i czyta biografie. Uwielbia podróżować bez planu.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie