Czego szukasz

Wciąż szukam równowagi

Magdalena Sendor, pracująca mama dwójki dzieci, autorka książek, kobieta wielozadaniowa. Jak znaleźć czas na wszystko co ważne i jak pogodzić życie domowe i zawodowe? Mamy odpowiedź!

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 06/09/2013

Pani Magdo, od razu zapytam konkretnie – jak być dobrą, pracującą mamą?

Może najpierw co ja rozumiem przez „być dobrą mamą”? Dobra mama to taka, co szuka równowagi między tym co chce dać sobie (jaką dawkę pracy, jaką dawkę odpoczynku, ile czasu z partnerem, etc.) a tym co chce dać dziecku – znając jego etap rozwoju, potrzeby, upodobania, etc. A jak być dodatkowo dobrą pracującą mamą: według mnie dobrze jest szukać wsparcia wokół siebie – nie pozostawać samemu, prosić o pomoc, wymieniać informację z innymi mamami czy rodzicami jak oni sobie radzą, mobilizować swoją rodzinę do opieki nad dzieckiem.

Ma Pani dużo zobowiązań zawodowych – jest Pani mediatorką i trenerką rozwoju osobistego, pisze Pani książki, założyła Pani Akademię Noszenia Dzieci – kiedy znajduje Pani czas dla rodziny?

Po pierwsze jest nas dwoje, mój mąż, tata dzieci zajmuje się nimi od pierwszych chwil życia na równi ze mną, a czasami nawet więcej niż ja. Z pewnością jest to wsparcie – za które dziękuje mężowi regularnie – dzięki któremu mogłam zrealizować tyle rzeczy bez poczucia, iż to było kosztem dzieci. Po prostu wiedziałam, że są pod dobrą opieką. Ale był też czas, gdy dzieci miały poniżej roku, kiedy z założenia pracowałam bardzo mało, bo chciałam w tym czasie być z nimi jak najwięcej. Wiązało się to z kilkoma wyrzeczeniami, bo dochody rodziny oczywiście przez to były niższe. Taki jednak przyjęliśmy priorytet – być z dziećmi wtedy, kiedy potrzebują nas najwięcej. Kiedy znajduję czas? Jeśli coś jest dla nas ważne – zawsze znajdę na to czas.

Jakie ma Pani sposoby na godzenie obowiązków i jakie tricki na rozciągnięcie doby?

Sprawdzam regularnie mój kalendarz – jeśli zdarzy się, że mam dwa tygodnie, kiedy pracuję dzień w dzień włącznie z weekendem i jeszcze z nocowaniem poza domem, to potem upewniam się, iż będzie luźniej i będę mogła pobyć na spokojnie z dziećmi, mężem, sama ze sobą. To jest ważne, to szukanie równowagi. Równowaga nie jest utrwalonym stanem, jej wciąż się szuka i tylko czasami się ją znajduje.

Teraz, gdy dzieci mają 4 i 7 lat, tej doby już nie muszę tak rozciągać. W tygodniu są w przedszkolu czy szkole, które bardzo lubią i czasami nie chcą wychodzić nawet o 17. Nie jest to już taki wyrywany czas na pracę, z czego się cieszę. I tak naprawdę rozciąganie doby to jest to, czego nie mogę robić za często. Mój organizm nie przyjmuje zbyt dużo nieprzespanych nocy, nie umiem pracować po 23 (owszem zdarza się, ale coraz rzadziej). Raczej wstaję rano zanim dom sie obudzi. Jest to też zgodne z moim przekonaniem na temat odżywiania się i rytmu dnia.

A czas dla siebie?

W czasie wolnym czytam, gram na pianinie, spaceruję, od niedawna biegam, dawniej ćwiczyłam jogę. Lubię w moim życiu to, że moja aktualna praca zawodowa jest powiązana z tym, co mnie pasjonuje – rozwojem dziecka, ogólnie z dogadywaniem się z człowiekiem czy w ramach rodziny czy firmy. Często więc czas wolny splata się z czasem pracy.

Skąd pomysł na książkę „Dogadać się z dzieckiem”?

Z życia. Od kilku lat pracuję z rodzicami w temacie bliskiego kontaktu rodzica z dzieckiem w pierwszych miesiącach życia dziecka poprzez chustonoszenie, masaż Shantala a także empatyczną komunikację. Wcześniej, w 2008 r. napisałam książką o noszeniu dzieci w chustach. Więc jak przyszła propozycja od Asi (Joanna Berendt – współautorka książki Dogadać się z dzieckiem), aby spisać nasze doświadczenie, byłam w pełni na to gotowa i podeszłam do tego z entuzjazmem.

Jak ta książka może pomóc mamom w organizacji życia / w lepszym życiu rodzinnym?

Myślę, że przede wszystkim pomoże ustalić, jakim chcę być rodzicem, co jest dla mnie najważniejsze. Czasami nie mamy okazji, aby się nad tym zastanowić albo rodzice zastanowili się nad tym, ale jeszcze gdzieś na etapie planowania dziecka czy ciąży – a potem życie z dzieckiem zmienia wiele w nas samych, w naszym partnerze, w naszym wspólnym byciu. Zmienia się też wyobrażenie, czym jest mały człowiek, ile on może, ile to on już umie w pierwszych latach życia! Tak, ufam, że ta książka wesprze rodziców w uporządkowaniu tego, co dla nich jest ważne. Z takiego punktu bowiem jest o wiele łatwiej mówić do dziecka z szacunkiem, akceptacją i miłością. Jest wówczas mniej frustracji w nas, mniej złości, rozczarowania. A ten szacunek, który okaże sobie rodzic dbając o siebie, okaże potem dziecku. A to jest podstawa poczucia wartości siebie dziecka!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Joanna Gotfryd

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Jestem właścicielką szkoły angielskiego – Mamy kupują u Mam

"Wielu rodziców nie wie, jak kreatywnie wykorzystywać angielskie książki w domu, więc tworzę gotowe narzędzia i uczę rodziców, jak uczyć swoje pociechy angielskiego w domu, z pasją i zaangażowaniem, budować relacje ze swoimi dziećmi poprzez czytanie obcojęzycznej literatury" - takim zdaniem opisuje dzisiaj siebie Aneta Dargiel-Ledwożyw, przedsiębiorcza mama, która prowadzi szkołę angielskiego i zgłosiła się do naszej akcji #MamyKupująUMam. Przeczytaj jak Aneta radzi sobie w czasie pandemii!
  • Listy do Redakcji - 28/05/2020
Aneta Dargiel-Ledwożyw

Aneta Dargiel – Ledwożyw zgłosiła się do naszej akcji Mamy kupują u Mam. Przeczytaj czym się zajmuje, jaką prowadzi działalność i jak sobie teraz radzi!

Kiedy ktoś prosi, opowiedz mi swoją historię w kilku zdaniach, to nie ukrywam, że to nie lada wyzwanie. W życiu robię wiele rzeczy, których istnienie zawdzięczam głównie własnej wyobraźni i uporowi odziedziczonemu po przedsiębiorczej babci Sabinie.

Na dzień dzisiejszy najmocniej określa mnie takie oto zdanie „Wielu rodziców nie wie, jak kreatywnie wykorzystywać angielskie książki w domu, więc tworzę gotowe narzędzia i uczę rodziców, jak uczyć swoje pociechy angielskiego w domu, z pasją i zaangażowaniem, budować relacje ze swoimi dziećmi poprzez czytanie obcojęzycznej literatury” .

Przeczytaj także: Nie będzie już lepszej okazji, żeby zacząć działać dla siebie – Mamy kupują u Mam

Transformacja do świata online

Jestem też właścicielką szkoły angielskiego, która w czasach koronawirusa przeszła niemałą, przyspieszoną transformację do świata online. Na razie z sukcesem – jak będzie dalej, przyszłość pokaże.

Jak zareagowałam na zmieniającą się sytuację? Zadziwiająco ze spokojem. Bardziej niż o firmę, głowę zaprzątała mi troska o zdrowie moich najbliższych, gdyż wiem, że zawodowo zawsze sobie jakoś poradzę. Nie ma takiej sytuacji, z której nie ma wyjścia.

Książeczki i nauka angielskiego, pomimo nie są to potrzeby pierwszego rzędu, nie przestały być ważne dla moich klientów, być może dlatego,że chociaż na chwilę pomagają im zapomnieć o trudnościach dnia codziennego.

Jeśli chcesz być na bieżąco z innymi historiami kobiet, zapisz się na nasz newsletter!

Zarażam miłością do książek

Jestem też Mamą dwójki córek, które staram się zarażać miłością do czytania książek, bo głęboko wierzę, że ma to sens i w przyszłości zaprocentuje. Dzisiaj cieszę się chwilami, kiedy zamiast gier online – wybierają książki, których czytania domagają się wieczorową porą.

Takimi małymi sukcesami staram się dzielić z rodzicami, którzy czasami szukają drogowskazu. Stąd też pomyślałam o Państwa czytelnikach, którzy zapewne kochają książki, bo jakże by inaczej. 😉

Przeczytaj także: Tworzymy rękodzieło użytkowe w stempelkach – Mamy kupują u Mam

Z chęcią zaproponuję rodzicom 15% rabat na wszystkie książki dostępne u mnie.

Zdjęcia: archiwum prywatne Anety

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Listy do Redakcji

Poglądy wyrażone w listach są wyłącznie poglądami ich autorów i nie mogą być uznane za poglądy Redakcji Mamo Pracuj.

Igłą i nitką – Mamy kupują u Mam

"Długo szukałam sposobu na życie będąc jednocześnie mamą i żoną, aż wreszcie postanowiłam wrócić do tego, co kochałam już w dzieciństwie, czyli pracy z igłą i nitką" - opowiada o swojej działalności Aneta Kazalska - żona i mama trójki dzieci, kolejna przedsiębiorcza mama, która zgłosiła się do naszej akcji #MamyKupująUMam. Czym zajmuje się Aneta? Przeczytaj i zajrzyj na jej stronę!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 25/05/2020
Aneta Kazalska

Aneta Kazalska zgłosiła się do naszej akcji Mamy kupują u Mam. Przeczytaj czym się zajmuje, jaką prowadzi działalność i jak sobie teraz radzi!

Z wykształcenia jestem nauczycielem języka angielskiego i edukacji wczesnoszkolnej, a prywatnie żoną i mamą trójki. Sytuacja rodzinna spowodowała, że musiałam swoje plany zawodowe odłożyć na później, aby w pełni zająć się wychowaniem dzieci. Myślę, że poszłam trochę w ślady mojej mamy, gdyż ona też większość życia poświęciła, aby wychować mnie i moje rodzeństwo.

Jeśli chcesz być na bieżąco z innymi historiami kobiet, zapisz się na nasz newsletter!

Biżuteria haftowana

Długo szukałam sposobu na życie będąc jednocześnie mamą i żoną, aż wreszcie postanowiłam wrócić do tego, co kochałam już w dzieciństwie, czyli pracy z igłą i nitką. 🙂

Podpatrywałam inne osoby zajmujące się haftem i postanowiłam spróbować. Tak powstała moja Pracownia Hand Made – biżuteria haftowana. Tworzę medaliony, bransoletki, kolczyki zdobione haftem, a w planach mam jeszcze wprowadzenie innych ozdób, takich jak pierścionki, spinki do włosów.

Dopiero zaczynam przygodę z haftem. Swoją stronę założyłam w czasie pandemii, ale mam nadzieję, że się rozwinie i stanie źródłem dochodu, co jest moim skrytym marzeniem.

Przeczytaj także: Mamy kupują u Mam – wspieramy Wasze biznesy. Dołącz do akcji!

Przeczytaj także: Tworzymy rękodzieło użytkowe w stempelkach – Mamy kupują u Mam

Zdjęcia: prywatne archiwum Anety

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail