Czego szukasz

Telepraca – to się opłaca!

Z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (2010) wynika, że na świecie zatrudnionych jest około 60 milionów telepracowników. Ta forma pracy staje się coraz bardziej popularna i to nie tylko dlatego, że jest wygodna dla pracownika, ale przede wszystkim dlatego, że przynosi pracodawcy wymierne finansowe korzyści w postaci znacznych oszczędności! Jak to możliwe? I jak to jest w Polsce?

telepraca a praca zdalna - wady i zalety

„Tele co”?

Telepraca, homeworking czy praca zdalna oznaczają, że pracownik świadczy pracę na rzecz pracodawcy poza siedzibą firmy. Może to być prywatne mieszkanie, ale też zielona łąka czy kawiarnia, jednak najważniejszy jest efekt w postaci dobrze wykonanego zadania i zrealizowanego zakresu obowiązków. Co ważne, pracownik ma obowiązek pozostawania w kontakcie z przełożonym, ze współpracownikami za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych (telefon, poczta e-mail, fax etc.).

W dobie łatwego dostępu sieci Internet i bezpłatnych programów do komunikacji zbiorowej telepraca staje się organizacyjnie bardzo prosta i tania. Telepraca w Polsce uregulowana została w kodeksie pracy; pierwszy zapis o takiej formie pracy pojawił się w 2007 roku.

W Holandii czy Finlandii aż 50% wszystkich osób pracujących to telepracownicy. W Polsce tylko 5% wszystkich pracowników posiada stosowny zapis w swojej umowie. Jednakże zainteresowanie pracodawców taką formą zatrudnienia rośnie z roku na rok, stale też przybywa telepracowników.

To się opłaca!

System telepracy, a co za tym idzie praca zorientowana na rezultaty, może przyczynić się do wzrostu produktywności firmy i przynieść znaczne oszczędności. Przykładem może być amerykańska firma odzieżowa GAP Outlet, której produktywność już w pierwszym roku od zmiany systemu wzrosła o 1/5. Z kolei British Telecom, który do takiej formy pracy zachęcił 10 tys. swoich pracowników biurowych, ocenia, że rocznie oszczędza 134 miliony funtów na wynajmie przestrzeni biurowej i podróżach służbowych.

Telepraca po polsku

Jak dowodzą badania prowadzone przez firmę PBS DGA [i], w Polsce co siódma firma zatrudnia telepracowników. Oczywiście nie każda praca może być wykonywana w formie telepracy, jednakże ich katalog jest bardzo bogaty. Najczęściej telepracowników zatrudnia się w branży usług finansowych, grafiki komputerowej czy księgowości. W ten sposób pracują także informatycy, marketingowcy, prawnicy, architekci i tłumacze, dziennikarze i administratorzy sieci. Nie jest to jednak katalog zamknięty, co pozwala na nowe myślenie o pracy biurowej. Co więcej, możliwe jest też łączenie tradycyjnej formy pracy z telepracą. Dwa dni w biurze i trzy dni na przykład z domu, to także dobre i możliwe rozwiązanie.

Firma IBM Polska od lat, z powodzeniem, realizuje program homeworkingu. Korzysta z niego co piąty pracownik, czyli ok. 20% pracowników [ii].

Zatrudnienie w formie telepracy zostało uregulowane w kodeksie pracy w 2007 roku [iii].  Jest to umowa  o pracę, a co za tym idzie posiada określone prawa i obowiązki dla obu stron. Telepracownicy mają takie same prawa jak inni pracownicy danej firmy. Pracodawca ma obowiązek wyposażenia pracownika w niezbędny sprzęt. Ma także prawo do kontroli pracownika w miejscu wykonywania przez niego pracy.

Telepracownikiem można się stać zarówno rozpoczynając pracę w nowej firmie, jak i zmieniając zapisy istniejącej już umowy z inicjatywy pracownika lub pracodawcy. Co szczególnie ważne dla pracujących rodziców, pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący wykonywania pracy w formie telepracy.

Przeczytaj także: Telepraca możliwa na wniosek pracownika – bardziej elastyczne zasady?

MamoTELEpracuj?

Telepraca może być ciekawą opcją pracy szczególnie dla mam wracających po urlopie macierzyńskim/wychowawczym do pracy (oczywiście dotyczy to także ojców). Jasne, jest, że nie każdy rodzaj pracy może być wykonywany na odległość, nie każda mama-pracownik posiada predyspozycje do takiej pracy. Warto jednak rozważyć takie rozwiązanie, przygotowując się do powrotu do pracy lub poszukując nowej pracy.

Choć idea telepracy wydaje się dobrym rozwiązaniem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, nie chcemy pomijać faktu, że nie jest łatwe znalezienie na polskim rynku ofert telepracy (nasze oferty pracy dostępne są tutaj – LINK). Sytuacja powoli się zmienia. Są firmy, które dostrzegają ogromne zalety tego rozwiązania, niemniej jednak wciąż jest ich stosunkowo mało. Kluczowym zagadnieniem okazuje się wzajemne zaufanie pracodawcy i pracownika, gdyż bez niego żadna ze stron takiej umowy nie będzie zadowolona.

W serwisie Mamo Pracuj już wkrótce będziemy pisać o firmach przyjaznych rodzicom, które stawiają na telepracę.

Poznaj blaski i cienie telepracy, przykłady pułapek, w które można wpaść oraz sugestie, jak nie dać się w nie złapać!

Niniejszy tekst powstał na podstawie artykułu „Teleproblemy” Agnieszki Fiedorowicz oraz Mileny Rachid-Chehab zamieszczonego w Magazynie „Coaching” nr 4/2011.

Szukasz pracy? Skorzystaj z naszej bogatej bazy ofert pracy i nie tylko!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

[i] Zachęcamy do zapoznania się z pełnymi wynikami badania dostępnymi na stronie http://www.pbsdga.pl/x.php?x=337/Telepraca-1000-firm.html

[ii] Więcej o projekcie firmy IBM dotyczącej telepracy można znaleźć tutaj: http://www-05.ibm.com/pl/responsibility/ibm.html

[iii] Aktualny, jednolity tekst kodeksu pracy w części dotyczącej telepracy dostępny jest tutaj: http://kodeks-pracy.org/II-stosunek-pracy/zatrudnianie-pracownikow-w-formie-telepracy)

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie