Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Rząd szykuje zmiany dla rodziców w Kodeksie Pracy. Co nas czeka?

  • Anna Tęcza
  • 8 lutego 2022
  • 4 MIN. CZYTANIA
zmiany dla rodziców w Kodeksie Pracy
Do konieczności dostosowania prawa polskiego do przepisów unijnych pozostało około pół roku. Rządowy projekt zmian w Kodeksie Pracy jest w fazie konsultacji społecznych. Zakładane w nim rozwiązania dotyczą m.in.: urlopu dla ojców, elastycznej pracy dla rodziców, opieki nad krewnym oraz pracy w nadgodzinach. Przeczytaj o zapowiadanych zmianach jakie mogą obowiązywać pracodawców i pracowników jeszcze w tym roku.

Jakie zmiany mogą nastąpić w związku z Dyrektywą “work life balance”?

Urlop rodzicielski – nowe zasady

Zgodnie z wytycznymi Dyrektywy Unijnej planowane jest wprowadzenie urlopu wyłącznie dla ojców w wymiarze 9 tygodni.

Obecnie tatom przysługuje dwutygodniowy urlop zwany „tacierzyńskim”. Ponadto mogą oni skorzystać z urlopu rodzicielskiego, który należy się rodzicom w wymiarze 32 tygodni. Obecnie przysługuje on jednemu z rodziców i może być dowolnie przez nich dzielony. Jednak wciąż częściej na taką długą przerwę w pracy decydują się mamy.

W związku z założeniami Dyrektywy Unijnej w sprawie urlopu dla ojców pojawiło się wiele pytań. Dotyczą one między zmiany długości dotychczasowego urlopu rodzicielskiego lub wypoczynkowego, czy obowiązkowego przejścia na urlop ojców po urodzeniu dziecka.

Z przedstawionych w projekcie przez Rząd wynika, że:

  • Dwumiesięczny urlop dla ojców nie będzie wpływał długość obowiązującego urlopu rodzicielskiego.
  • Dziewięciotygodniowy urlop dla ojców jest dodatkowy i rodzice nadal będą mogli skorzystać z 32 tygodni (34 w przypadku narodzin więcej niż 1 dziecka) urlopu rodzicielskiego.
  • Nowy urlop w wymiarze 9 tygodni jest przeznaczony wyłącznie dla ojców. Nie ma obowiązku by tata z niego skorzystał, ale niewykorzystany przepada.
  • Nowy urlop „tacierzyński” będzie przysługiwał ojcom, bez względu na to, czy matka dziecka jest zatrudniona.

Zmiana wysokości zasiłku

Kolejna planowana zmiana dotyczy wysokości zasiłku rodzicielskiego. Obecnie zasiłek ten wynosi 100% podstawy zasiłku przez pierwsze 6 tygodni oraz 60% do końca jego okresu. Założenia projektu zakładają ujednolicenie wysokości zasiłku przez cały okres trwania urlopu rodzicielskiego do 70% podstawy.

Dodatkowe 5 dni opieki na członka rodziny

Zapisy Dyrektywy Unijnej wymagają wprowadzenia tzw. „urlopu opiekuńczego”. Urlop ten ma przysługiwać pracownikom w wymiarze pięciu dni w ciągu roku i można będzie go wykorzystać w celu zapewnienia opieki krewnemu (niekoniecznie dziecku).

Przeczytaj także: Jakie zmiany w ustawodawstwie (przepisach) czekają nas w 2022 roku?

Dodatkowe udogodnienia dla rodzica dziecka poniżej 8 lat

Obowiązujące przepisy chronią pracujących rodziców dzieci poniżej czterech lat. Taki pracownik może odmówić nadgodzin, pracy w nocy oraz wyjazdu na delegację.

W zapisach nowego projektu znajduje się informacja, że tymi prawami zostaną objęci rodzice dzieci do ukończenia ósmego roku życia. Ponadto rodzice będą mogli zwrócić się do pracodawcy o możliwość elastycznej pracy np. w formie zdalnej.

Dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy, a zmiany w Kodeksie Pracy

Poza rozwiązaniami dotyczącymi pracujących rodziców w Kodeksie Pracy zapowiadane są modyfikacje obejmujące wszystkich pracowników. Związane są one z dostosowaniem przepisów do Dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE. Zapowiadane w Kodeksie Pracy zmiany mają dotyczyć m.in. następujących przepisów:

Wypowiedzenie umowy o pracę z uzasadnieniem

Pracodawcy zostaną zobowiązani do uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę zarówno na czas określony, jaki i nieokreślony. Wedle obowiązujących przepisów takie uzasadnienie jest podawane tylko w przypadku umów bezterminowych.

Obowiązek przedstawienia przez pracodawcę warunków zatrudnienia

Zakładane zmiany zobowiązują pracodawcę do tego, by w ciągu 7 dniu od rozpoczęcia pracy przedstawił pracownikowi warunki zatrudnienia. Szczegółowe informacje mają dotyczyć m.in. o szkoleń, rozwiązania stosunku pracy oraz wymiaru płatnego urlopu.

Bardziej przewidywany okres próbny

Zmiany mają także dotyczyć osób zatrudnionych na okres próbny. Pracownik, który wykonywał pracę przez co najmniej pół roku będzie mógł wnioskować o umowę z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. W ciągu miesiąca od złożenia wniosku otrzyma od pracodawcy pisemną odpowiedź wraz z uzasadnieniem.

Zapowiadany projekt zmian w Kodeksie Pracy 15 lutego trafił do konsultacji społecznych. Na zakończenie całego procesu lustracyjnego przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, niemniej zmiany zostaną wprowadzone do sierpnia 2022 roku.

Przeczytaj także: Ulgi i świadczenia dla rodziców, czyli ile dostaniesz na dziecko w 2022

Źródło: rmf24.pl , TVN24, gov. pl

Zobacz więcej

artykuł
Przemoc psychiczna
  • Anna Tęcza
  • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
Niewidzialna krzywda kobiet
  • Anna Tęcza
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta pracuje w swojej pracowni krawieckiej
  • Anna Tęcza
  • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Anna Tęcza
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
800+ - wszystko co musisz wiedzieć
  • Anna Tęcza
  • 2 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content