Czego szukasz

Macierzyński? Tacierzyński? Rodzicielski!

Nie cichnie dyskusja nad nowymi rozwiązaniami dotyczącymi urlopów macierzyńskich i wychowawczych. Nowelizacja prawa, określana w mediach mianem „rządowego pakietu prorodzinnego” zakłada daleko idące zmiany, które mają ułatwić rodzicom łączenie obowiązków rodzicielskich z zawodowymi.

macierzyński tacierzyński rodzicielski

Urlop macierzyński byłby nie tylko dłuższy, ale także istniałaby możliwość łączenia go z pracą zawodową oraz pobierania w tym czasie zasiłku wychowawczego w różnej wysokości w zależności od trybu wykorzystania urlopu.

Jak czytamy w prasie: „(…) w pakiecie znalazła się także propozycja wydłużenia o miesiąc maksymalnego wymiaru urlopu wychowawczego z 36 do 37 miesięcy. Jednak warunkiem skorzystania z dodatkowego miesiąca jest to, aby z urlopu skorzystali oboje rodzice lub opiekunowie.”

Zmiany powinny zostać wprowadzone do 8 marca 2013 roku, gdyż takie są wymogi unijnej dyrektywy 2010/18/UE z 8 marca 2010 r. w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego (Dz.U. L068, 18/03/2010P oo13–0020).

Przeczytaj także: Wszystko co musisz wiedzieć o urlopach macierzyńskich!

Na czym polegają zmiany i czego dotyczą?

  • Urlop wychowawczy wydłużony z 36 do 37 miesięcy;
  • Rodzice chcący w pełni wykorzystać urlop wychowawczy, będą musieli obydwoje zdecydować się na wzięcie urlopu, w czasie którego podejmą osobistą opiekę nad dzieckiem;
  • Proponuje się podwyższenie – z 3 do 4 miesięcy – wymiaru urlopu wychowawczego, który mógłby być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców/opiekunów dziecka.
  • Przepisy zakładają wprowadzenie tzw. nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego, czyli wyłącznego prawa do jednego miesiąca takiego urlopu do wykorzystania przez matkę lub ojca;
  • Jeżeli ojciec dziecka nie zdecyduje się na skorzystanie z urlopu wychowawczego, to matka będzie mogła wykorzystać – tak jak obecnie – 36 miesięcy urlopu, na który będzie się składał jeden miesiąc nieprzenoszalny przypisany do matki i 35 miesięcy urlopu, który może być wykorzystany przez każdego z rodziców.
  • Ustawodawca proponuje, żeby urlop wychowawczy mógł być wykorzystywany w pięciu, a nie jak dotychczas w czterech częściach.

Dla wzrokowców tabela: 

Przeczytaj także: Własna działalność a urlop macierzyński i rodzicielski

Źródło:
gazetaprawna.pl
gazetaprawna.pl

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Nałogowa czytelniczka, która kocha pisać i pisarka, która nie umie żyć bez czytania. Autorka powieści "Oaza spokoju" i "Pustostan". Copywriterka, webwriterka, blogerka. Matka, żona i kociara z tytułem naukowym.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie