Czego szukasz

Pracuję jako programistka – historia Karoliny, która się przebranżowiła

Karolina Jabłońska pracuje jako programistka m.in. w SQL i jest jednym z mentorów w intensywnym kursie on-line Data Science. Dlaczego zdecydowała się na zmianę zawodu i zamieniła HR na programowanie? Jak krok po kroku wyglądała jej nauka, szukanie pracy i kto wspierał w drodze do celu? Poznajcie historię Karoliny.

 • Joanna Gotfryd - 31/01/2020
Karolina Jabłońska programistka SQL

Karolino opowiedz jaka jest Twoja historia przebranżowienia? Pracowałaś w HR-ach a teraz jesteś programistką, która pracuje między innymi w SQL. Skąd taka decyzja?

Decyzja związana z przebranżowieniem dojrzewała we mnie kilka lat. Po studiach magisterskich (kierunek zarządzanie jakością na Politechnice Wrocławskiej) rozpoczęłam pracę jako HR Biznes Partner w międzynarodowej korporacji. Po kilku latach pracy w dalszym ciągu nie widziałam się w tym zawodzie i zaczęłam brać pod uwagę zmianę branży.

Jako HR BP opiekowałam się zespołami programistów. Dla tej grupy pracowników został zorganizowany cykl rozbudowanych szkoleń wewnętrznych. Zaskakujące było dla mnie to, że firma w dobie oszczędności mimo wszystko inwestowała w ludzi… Wow!

Ich praca musiała mieć duże znaczenie dla organizacji. Poza tym nie była ona dla nich tylko obowiązkiem. Oni po prostu lubili to, co robią. Zawód programisty wydał mi się interesujący i atrakcyjny.

Wiedziałam, że moje mocne strony takie jak cierpliwość, dokładność oraz znajomość matematyki będę w tym zawodzie przydatne. Mimo wszystko nie chciałam podejmować decyzji pochopnie, bo zmiana ścieżki kariery wymagała bardzo dużego wysiłku.

Decyzja o dużej zmianie nigdy nie jest prosta. Kto Cię wspierał w tym procesie?

Rozmawiałam z kilkunastoma osobami z branży (dyrektorami, menedżerami, pracownikami), żeby poznać ich opinię, co do zmiany ścieżki kariery. Nie było nikogo, kto powiedziałaby mi, że zmiana zawodu na programistę w mojej sytuacji byłaby złą decyzją. Co więcej – wszyscy mnie bardzo do tego zachęcali.

Miałam również duże wsparcie ze strony mojego męża, który podsunął mi informację o nowym systemie studiowania uruchomionym przez Politechnikę Warszawską. Studia inżynierskie z informatyki na odległość – tzw. OKNO (Ośrodek Kształcenia na Odległość). Lepszych okoliczności już być nie mogło.

Wspominam o moim mężu, ponieważ to on dodał mi odwagi i zmotywował mnie do zmiany zawodu. Myślę, że wierzył w moje możliwości bardziej niż ja sama.

Oczywiście sama realizacja tego pomysłu nie byłaby możliwa bez najbliższych mi osób. Wszyscy pomagali i wpierali mnie jak mogli na czele z moją mamą, która prawie codziennie po skończonej pracy zajmowała się naszym małym Stasiem, żebym mogła się uczyć lub po prostu odespać… Każda mama na pewno wie o czym mówię.

Wspierający mąż i rodzina są na wagę złota! Powiedz jak Ci szło na studiach informatycznych?

Studia informatyczne nie były łatwe. Nie tylko dlatego, że pracowałam oraz że w ich trakcie urodziłam synka. Po prostu nigdy nie miałam styczności z tymi tematami i musiałam poświęcić wiele czasu, żeby opanować zadany materiał, który często po prostu nie był łatwy.

Skończyłam urlop macierzyński i moment na zmianę pracy wydawał się idealny. Mimo studiów na PW nie czułam się przygotowana. Wiedziałam, że potrzebuję intensywnego szkolenia, jednak

samodzielna nauka online z małym dzieckiem u boku nie była dla mnie.

Postanowiłam zapisać się na 3- miesięczny, stacjonarny bootcamp z Javy. To był niesamowicie inspirujący ale zarazem ogromnie wyczerpujący okres w moim życiu. Cały dzień intensywnej nauki, po powrocie z kursu czekały na mnie obowiązki domowe, następnie nauka od ok 21:00 do 1:00/2:00.

Przeczytaj także: Jak mama 4 dzieci została programistką – historia Toli.

Na szczęście przy ogromnym wsparciu najbliższych dałam radę i uważam, że takie kursy są warte wydanych pieniędzy (a niestety nie są one tanie).

Wyselekcjonowana wiedza oraz wsparcie prowadzących pozwalają początkującym osobom oszczędzić czas.

Można się dzięki temu skupić na tym, co najistotniejsze. W efekcie, po skończonym kursie, miałam podpisaną nową umowę o pracę (po dwóch tygodniach od momentu, kiedy zaczęłam wysyłać CV). Byłam w pozytywnym szoku. Dodam jeszcze, że pracę znalazłam samodzielnie.

Gratuluję! Czym zajmujesz się w swojej pracy jako programista SQL? Jakie masz zadania?

Obecnie pracuję w niewielkim zespole odpowiedzialnym za rozwój systemów informatycznych w firmie ubezpieczeniowej. Ewentualne zmiany zleca klient wewnętrzny, który chce usprawnić swoją pracę lub dostosować aplikację np. do obsługi nowego produktu. Moje główne zadania to m.in.:

 • Zmiana wyglądu aplikacji lub jej „wnętrza”. Wprowadzone modyfikacje mają umożliwić pracownikom odczyt, zmianę i zapis danych do bazy danych w możliwie najprostszy sposób.
 • Wdrażanie nowego produktu. Tutaj najważniejszy jest SQL. Należy uzupełnić tabele zawierające informacje o produktach, czyli głównie wykorzystywane są polecenia wstawiania (INSERT) danych do bazy danych (przy błędach przydaje się również UPDATE oraz DELETE).
 • Tworzenie/ modyfikacja raportów. Wbrew pozorom jest to ważne i ciekawe zadanie. Klient definiuje wymagania, czyli określa jakie dane chce zobaczyć w raporcie. Najważniejsze to przygotowanie odpowiedniego zapytania, które „wyciąga” prawidłowe informacje. Jest to też najbardziej pracochłonna część tego typu zadań. Dzięki takim raportom upoważnieni pracownicy stają się niezależni od działu IT. Mogą oni samodzielnie wygenerować interesujący ich raport.

Przez pewien czas zajmowałam się również modyfikacją danych produkcyjnych. Czasem bowiem jest to niezbędne – klient podał złe dane, wykonano operację, którą należy odwrócić itp. Przy tego typu zadaniach niezbędna jest znajomość SQL’a.

Dodatkowo należy bardzo dobrze orientować się w procesach występujących w danej aplikacji, aby móc szybko i w miarę możliwości bezbłędnie dokonać wymaganych zmian. Zazwyczaj jest to praca pod presją czasu.

Karolino, jesteś też jednym z mentorów w kursie on-line Data Science i prowadzisz właśnie blok z SQL? Opowiedz czym jest Data Science?

Data Science to nauka o danych. W wielkim uproszczeniu Data Scientist próbuje znaleźć odpowiedź/ rozwiązanie na konkretny problem biznesowy, dzięki „wyciągnięciu” informacji ze zgromadzonych danych oraz znalezieniu pomiędzy nimi pewnej zależności (o ile istnieje).

Po więcej informacji na ten temat zapraszam do wywiadu Czym jest Data Science i czym zajmuje się Data Scientist?

Karolino, gdybyś wiedziała, że ten wywiad czyta mama, która chciałaby się przebranżowić, co byś jej powiedziała? Jak byś jej dodała odwagi? Co poradziła?

Przede wszystkim zmiana zawodu nie jest łatwa ale zdecydowanie warto! Jeżeli zastanawiasz się nad tym i wiesz, że masz predyspozycje do wykonywania tego zawodu to

przestań szukać wymówek – tak jak ja robiłam to przez dłuższy czas.
Największe bariery stwarzamy sobie sami w naszych głowach.


Pomijając wszystkie benefity pracy w IT, warto znaleźć pracę, którą się lubi. Ja jestem bardzo zadowolona z mojej decyzji. Wreszcie podoba mi się to co robię, a praca mnie nie męczy. Często tak wciągam się w realizację zadania, że zapominam o tym, że już koniec dnia i muszę uciekać do przedszkola po synka.

Gdy zaczynałam pracę w IT to wszyscy w zespole mnie wspierali. Jak tylko potrzebowałam pomocy to zawsze tłumaczono mi cierpliwie wszystko od nowa. Nawet po kilka razy! Wspominam o tym, ponieważ osobiście

najbardziej obawiałam się tego, że będę dostawała zadania, którym nie podołam

i nie będę miała wokół siebie życzliwych osób, które będę mogła prosić o wyjaśnienie tematu, czy sprawdzenie tego, co już zrobiłam. Bardzo się myliłam. Wszędzie pracują ludzie, którzy też kiedyś zaczynali.
Generalnie zachęcam – warto chociaż spróbować.

Dziękuję Ci za rozmowę.

Więcej informacji o intensywnym kursie on-line Data Science – znajdziecie tutaj.

Na hasło mamopracuj dostaniesz aż 10% zniżki!

Warto wiedzieć, że Data Scientist został nazwany przez Harvard Business Review najseksowniejszym zawodem XXI wieku!

Przeczytaj również: Pracuję jako programistka, byłam chemikiem – historia Doroty.

Zdjęcie: archiwum prywatne Karoliny

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Webinar: Perspektywy kobiet w IT, czyli jak budować swoją karierę w branży?

Od czego zacząć, żeby efektywnie się przebranżowić? Jak odnaleźć swoje miejsce w IT? Co trzeba umieć, żeby zostać programistką? To tylko część obszarów, które poruszymy podczas spotkania z Ekspertkami z Accenture Advanced Technology Center Poland. Webinar już 04.06 o 21:00. Zapisz się już dziś, aby nie zapomnieć!
 • Anna Łabno - Kucharska - 27/05/2020

Od czego zacząć, żeby efektywnie się przebranżowić? Jak odnaleźć swoje miejsce w IT? Co trzeba umieć, żeby zostać programistką? To tylko część obszarów, które poruszymy podczas spotkania z Ekspertkami z Accenture Advanced Technology Centre. Webinar już 04.06 o 21:00. Zapisz się już dziś, aby nie zapomnieć!

Weź udział w naszym webinarze, który przygotowaliśmy wspólnie z firmą Accenture Advanced Technology Center realizowanego w ramach programu #MamoPracujwIT.
Dostajemy dużo pytań dotyczących przebranżowienia i rozwoju w branży IT. Dlatego też odpowiadając na Wasze potrzeby zapraszamy na spotkanie online.

Tak, biorę udział w webinarze!

O czym będziemy rozmawiać?

 • Skonfrontujemy obawy wobec zawodu programisty z rzeczywistością
 • Wyjaśnimy co to znaczy być programistą i jak wygląda (nie)typowy dzień pracy
 • Podpowiemy jak budować programistyczną ścieżkę kariery, w co warto inwestować czas i gdzie szukać materiałów do nauki
 • Ekspertki podzielą się swoimi historiami związanymi z rozwojem zawodowym
 • Pokażemy jaką część zatrudnionych w IT stanowią kobiety i jak Accenture wspiera różnorodność w zespołach
 • Opowiemy o korzyściach płynących z różnorodności w zespołach
 • Będzie również czas na Wasze pytania.

Tak, biorę udział!

A kogo będziemy gościć? Dwie wspaniałe ekspertki

Joanna Murowańska – studentka Computer Science, IFE na Politechnice Łódzkiej. W Accenture pracuje jako Application Development Associate. Od 1,5 roku pracuje jako programistka na projektach związanych ze sprzedażą detaliczną i utrzymaniem aplikacji, kodując w SQL,PL/SQL w bazach danych Oracle, MS SQL Server i Javie. Pasjonatka podróży, sztuki, gry w szachy i sudoku. W związku z zainteresowaniami technologią informatyczną, uczestniczy w konferencjach i zjazdach naukowych, które również wspierają rozwój kobiet w IT.

Paulina Pąśko – absolwentka studiów II stopnia na kierunku Matematyka Stosowana Politechniki Łódzkiej. W Accenture pracuje od listopada 2018 roku, na początku jako praktykantka, a teraz jako Application Development Associate. Jest częścią zespołu utrzymaniowego, więc każdego dnia mierzy się z nowymi problemami i zadaniami. Na co dzień pracuję z bazami danych Oracle, SQL, PLSQL i skryptami powershellowymi. W wolnym czasie chętnie czytam książki. Poza pracą lubi uczestniczyć w webinarach o tematyce analizy danych i programowania, którymi się interesuje.

Od razu zapisuję się na spotkanie!

Interesuje Cię technologia SAP? Koniecznie zobacz nasz wcześniejszy webinar!

Szczegóły organizacyjne:

Webinar odbędzie się 04.06.2020 (czwartek) o godzinie 21:00 i potrwa ok. 1,5 h. Webinar jest bezpłatny. Konieczna jest jednak rejestracja.

Tak, zapisuję się!

Ważna uwaga praktyczna: W związku z RODO prosimy o wyrażenie zgody także na przesyłanie potwierdzeń odnośnie webinaru, gdyż w przeciwnym razie nie będziemy mieć możliwości wysłania przypomnienia 😉

Chcesz poznać lepiej atmosferę panującą w firmie? Zobacz profil Accenture Advanced Technology Centre w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!
Do zobaczenia!

Zdjęcia i grafiki: własność firmy Accenture Advanced Technoogy Center Poland

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Łabno - Kucharska
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem? Weź udział w webinarze

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. To czy znajdziesz pracę może zależeć właśnie od tego pierwszego spotkania. Jeśli więc szukasz pracy lub za chwilę zaczniesz, weź udział w naszym webinarze z firmą Bosch już 2 czerwca o 21:00! Zapisz się już dziś! Nie przegap!
 • Agnieszka Kaczanowska - 21/05/2020

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem i dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Jeśli szukasz pracy to wiesz, że rozmowa rekrutacyjna to spotkanie, od którego wszystko zależy.

Jak zatem zaprezentować się rekruterowi, aby zwiększyć swoje szanse?

Co pomaga a co przeszkadza w dobrym zrozumieniu się z rekruterem?

Jakie zwroty i wyrażenia mogą pojawić się w trakcie rozmowy?

Czy znajomość języka korporacji może okazać się kluczowa?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie najbliższego webinaru, przygotowanego wspólnie z firmą Robert Bosch Polska w ramach programu #MotherEmpower.

Zapisz się już dziś!

Dlaczego warto wziąć udział w webinarze?

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. Bardzo wiele zależy od tego, na ile dokładnie i w jakim kontekście opiszemy swoje doświadczenie, a także od tego, czy będziemy porozumiewać się z rekruterem wspólnym  językiem.

Dlatego podczas webinaru opowiemy:

 • Jak odpowiadać na pytania, by uwypuklić swoje mocne strony?
 • Jak przedstawić swoje sukcesy i porażki rekruterowi?
 • Jak w precyzyjny sposób opisać swoje umiejętności w CV?
 • Z jakimi zwrotami z tzw. „korpomowy” można się spotkać najczęściej na rozmowie rekrutacyjnej?

Weź udział w naszym webinarze już 2 czerwca i poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Skąd pomysł na webinar?

Po pierwsze: bardzo wiele zależy od zbudowanej relacji z rekruterem, a dla wielu osób spotkanie z rekruterem wiąże się z ogromnym stresem. Warto zatem wiedzieć jak przygotować się do rozmowy.

Po drugie: silna reprezentacja zespołu firmy Bosch ponownie chce podzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i podpowiedzieć Wam, jak pozytywnie wypaść na rozmowie o pracę!

Po trzecie: firma Bosch jest partnerem Programu Mentoringowego „Mother Empower”, z którego obecnie korzysta 13 kobiet i powoli zbliżamy się do końca programu!

Zapisujesz się? Zapraszamy!

Prowadzące webinar:

Katarzyna Nieroda, HR Business Partner w Robert Bosch

Sama o sobie mówi: „Psycholog, sympatyk człowieka i jego rozwoju. Kompetencje zawodowe zdobywałam na studiach magisterskich na Uniwersytecie SWPS, a także podczas studiów podyplomowych na SGH. Od 17 lat zajmuję się szeroko rozumianym obszarem HR, rekrutacjami, rozwojem, talentami i szkoleniami. Obecnie jako HR Business Partner wspieram managerów Bosch w obszarze HR. Bardzo lubię samorozwój oraz wszelkie aspekty pozwalające na poszerzanie swoich kompetencji miękkich. Prywatnie jestem żoną Przemka, mamą 4 letniego Antka i 7 letniego Franka”.

Agnieszka Goś, HR Business Partner w Robert Bosch

Absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS od wielu lat związana z obszarem HR. Doświadczenie zdobywała w takich firmach jak Nestle i Philips, pełniąc funkcje związane z rekrutacją, szkoleniami i rozwojem, zarzadzaniem talentami. Aktualnie pracuje w Bosch jako HR Business Partner oraz Team Leader Zespołu Rekrutacji wspierając managerów Bosch z obszaru IT. Prywatnie mama dwojga prawie dorosłych nastolatków.

A ja (czyli Agnieszka Czmyr-Kaczanowska) będę miała przyjemność moderować naszą rozmowę! Zapraszam!

Szczegóły organizacyjne webinaru

Kiedy?

 • 2 czerwca br. we wtorek (nie ma za wiele czasu!).

Godzina?

 • 21:00 – to start webinaru, a planowane zakończenie o 22:30.

Czy będzie nagrywany?

 • Tak, o ile technika nie zawiedzie. 🙂

Webinar jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja.

Tak zapisuję się od razu!

Ważna informacja: aby otrzymywać od nas powiadomienia i przypomnienia o webinarze prosimy o wyrażenie zgody na otrzymywanie od nas wiadomości, inaczej nie dostaniesz przypomnienia!

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie Robert Bosch? Zobacz pełny profil firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty o pracę!

Zdjęcia i logotypy: własność firmy Robert Bosch.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail