Czego szukasz

Pracuję jako programistka – historia Karoliny, która się przebranżowiła

Karolina Jabłońska pracuje jako programistka m.in. w SQL i jest jednym z mentorów w intensywnym kursie on-line Data Science. Dlaczego zdecydowała się na zmianę zawodu i zamieniła HR na programowanie? Jak krok po kroku wyglądała jej nauka, szukanie pracy i kto wspierał w drodze do celu? Poznajcie historię Karoliny.

Karolina Jabłońska programistka SQL

Karolino opowiedz jaka jest Twoja historia przebranżowienia? Pracowałaś w HR-ach a teraz jesteś programistką, która pracuje między innymi w SQL. Skąd taka decyzja?

Decyzja związana z przebranżowieniem dojrzewała we mnie kilka lat. Po studiach magisterskich (kierunek zarządzanie jakością na Politechnice Wrocławskiej) rozpoczęłam pracę jako HR Biznes Partner w międzynarodowej korporacji. Po kilku latach pracy w dalszym ciągu nie widziałam się w tym zawodzie i zaczęłam brać pod uwagę zmianę branży.

Jako HR BP opiekowałam się zespołami programistów. Dla tej grupy pracowników został zorganizowany cykl rozbudowanych szkoleń wewnętrznych. Zaskakujące było dla mnie to, że firma w dobie oszczędności mimo wszystko inwestowała w ludzi… Wow!

Ich praca musiała mieć duże znaczenie dla organizacji. Poza tym nie była ona dla nich tylko obowiązkiem. Oni po prostu lubili to, co robią. Zawód programisty wydał mi się interesujący i atrakcyjny.

Wiedziałam, że moje mocne strony takie jak cierpliwość, dokładność oraz znajomość matematyki będę w tym zawodzie przydatne. Mimo wszystko nie chciałam podejmować decyzji pochopnie, bo zmiana ścieżki kariery wymagała bardzo dużego wysiłku.

Decyzja o dużej zmianie nigdy nie jest prosta. Kto Cię wspierał w tym procesie?

Rozmawiałam z kilkunastoma osobami z branży (dyrektorami, menedżerami, pracownikami), żeby poznać ich opinię, co do zmiany ścieżki kariery. Nie było nikogo, kto powiedziałaby mi, że zmiana zawodu na programistę w mojej sytuacji byłaby złą decyzją. Co więcej – wszyscy mnie bardzo do tego zachęcali.

Miałam również duże wsparcie ze strony mojego męża, który podsunął mi informację o nowym systemie studiowania uruchomionym przez Politechnikę Warszawską. Studia inżynierskie z informatyki na odległość – tzw. OKNO (Ośrodek Kształcenia na Odległość). Lepszych okoliczności już być nie mogło.

Wspominam o moim mężu, ponieważ to on dodał mi odwagi i zmotywował mnie do zmiany zawodu. Myślę, że wierzył w moje możliwości bardziej niż ja sama.

Oczywiście sama realizacja tego pomysłu nie byłaby możliwa bez najbliższych mi osób. Wszyscy pomagali i wpierali mnie jak mogli na czele z moją mamą, która prawie codziennie po skończonej pracy zajmowała się naszym małym Stasiem, żebym mogła się uczyć lub po prostu odespać… Każda mama na pewno wie o czym mówię.

Wspierający mąż i rodzina są na wagę złota! Powiedz jak Ci szło na studiach informatycznych?

Studia informatyczne nie były łatwe. Nie tylko dlatego, że pracowałam oraz że w ich trakcie urodziłam synka. Po prostu nigdy nie miałam styczności z tymi tematami i musiałam poświęcić wiele czasu, żeby opanować zadany materiał, który często po prostu nie był łatwy.

Skończyłam urlop macierzyński i moment na zmianę pracy wydawał się idealny. Mimo studiów na PW nie czułam się przygotowana. Wiedziałam, że potrzebuję intensywnego szkolenia, jednak

samodzielna nauka online z małym dzieckiem u boku nie była dla mnie.

Postanowiłam zapisać się na 3- miesięczny, stacjonarny bootcamp z Javy. To był niesamowicie inspirujący ale zarazem ogromnie wyczerpujący okres w moim życiu. Cały dzień intensywnej nauki, po powrocie z kursu czekały na mnie obowiązki domowe, następnie nauka od ok 21:00 do 1:00/2:00.

Przeczytaj także: Jak mama 4 dzieci została programistką – historia Toli.

Na szczęście przy ogromnym wsparciu najbliższych dałam radę i uważam, że takie kursy są warte wydanych pieniędzy (a niestety nie są one tanie).

Wyselekcjonowana wiedza oraz wsparcie prowadzących pozwalają początkującym osobom oszczędzić czas.

Można się dzięki temu skupić na tym, co najistotniejsze. W efekcie, po skończonym kursie, miałam podpisaną nową umowę o pracę (po dwóch tygodniach od momentu, kiedy zaczęłam wysyłać CV). Byłam w pozytywnym szoku. Dodam jeszcze, że pracę znalazłam samodzielnie.

Gratuluję! Czym zajmujesz się w swojej pracy jako programista SQL? Jakie masz zadania?

Obecnie pracuję w niewielkim zespole odpowiedzialnym za rozwój systemów informatycznych w firmie ubezpieczeniowej. Ewentualne zmiany zleca klient wewnętrzny, który chce usprawnić swoją pracę lub dostosować aplikację np. do obsługi nowego produktu. Moje główne zadania to m.in.:

  • Zmiana wyglądu aplikacji lub jej „wnętrza”. Wprowadzone modyfikacje mają umożliwić pracownikom odczyt, zmianę i zapis danych do bazy danych w możliwie najprostszy sposób.
  • Wdrażanie nowego produktu. Tutaj najważniejszy jest SQL. Należy uzupełnić tabele zawierające informacje o produktach, czyli głównie wykorzystywane są polecenia wstawiania (INSERT) danych do bazy danych (przy błędach przydaje się również UPDATE oraz DELETE).
  • Tworzenie/ modyfikacja raportów. Wbrew pozorom jest to ważne i ciekawe zadanie. Klient definiuje wymagania, czyli określa jakie dane chce zobaczyć w raporcie. Najważniejsze to przygotowanie odpowiedniego zapytania, które „wyciąga” prawidłowe informacje. Jest to też najbardziej pracochłonna część tego typu zadań. Dzięki takim raportom upoważnieni pracownicy stają się niezależni od działu IT. Mogą oni samodzielnie wygenerować interesujący ich raport.

Przez pewien czas zajmowałam się również modyfikacją danych produkcyjnych. Czasem bowiem jest to niezbędne – klient podał złe dane, wykonano operację, którą należy odwrócić itp. Przy tego typu zadaniach niezbędna jest znajomość SQL’a.

Dodatkowo należy bardzo dobrze orientować się w procesach występujących w danej aplikacji, aby móc szybko i w miarę możliwości bezbłędnie dokonać wymaganych zmian. Zazwyczaj jest to praca pod presją czasu.

Karolino, jesteś też jednym z mentorów w kursie on-line Data Science i prowadzisz właśnie blok z SQL? Opowiedz czym jest Data Science?

Data Science to nauka o danych. W wielkim uproszczeniu Data Scientist próbuje znaleźć odpowiedź/ rozwiązanie na konkretny problem biznesowy, dzięki „wyciągnięciu” informacji ze zgromadzonych danych oraz znalezieniu pomiędzy nimi pewnej zależności (o ile istnieje).

Po więcej informacji na ten temat zapraszam do wywiadu Czym jest Data Science i czym zajmuje się Data Scientist?

Karolino, gdybyś wiedziała, że ten wywiad czyta mama, która chciałaby się przebranżowić, co byś jej powiedziała? Jak byś jej dodała odwagi? Co poradziła?

Przede wszystkim zmiana zawodu nie jest łatwa ale zdecydowanie warto! Jeżeli zastanawiasz się nad tym i wiesz, że masz predyspozycje do wykonywania tego zawodu to

przestań szukać wymówek – tak jak ja robiłam to przez dłuższy czas.
Największe bariery stwarzamy sobie sami w naszych głowach.


Pomijając wszystkie benefity pracy w IT, warto znaleźć pracę, którą się lubi. Ja jestem bardzo zadowolona z mojej decyzji. Wreszcie podoba mi się to co robię, a praca mnie nie męczy. Często tak wciągam się w realizację zadania, że zapominam o tym, że już koniec dnia i muszę uciekać do przedszkola po synka.

Gdy zaczynałam pracę w IT to wszyscy w zespole mnie wspierali. Jak tylko potrzebowałam pomocy to zawsze tłumaczono mi cierpliwie wszystko od nowa. Nawet po kilka razy! Wspominam o tym, ponieważ osobiście

najbardziej obawiałam się tego, że będę dostawała zadania, którym nie podołam

i nie będę miała wokół siebie życzliwych osób, które będę mogła prosić o wyjaśnienie tematu, czy sprawdzenie tego, co już zrobiłam. Bardzo się myliłam. Wszędzie pracują ludzie, którzy też kiedyś zaczynali.
Generalnie zachęcam – warto chociaż spróbować.

Dziękuję Ci za rozmowę.

Więcej informacji o intensywnym kursie on-line Data Science – znajdziecie tutaj.

Na hasło mamopracuj dostaniesz aż 10% zniżki!

Warto wiedzieć, że Data Scientist został nazwany przez Harvard Business Review najseksowniejszym zawodem XXI wieku!

Przeczytaj również: Pracuję jako programistka, byłam chemikiem – historia Doroty.

Zdjęcie: archiwum prywatne Karoliny

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Daj sobie szansę! IT to nie tylko programowanie.

Czasami trudna sytuacja daje szansę na odkrycie czegoś nowego, dającego szerokie możliwości. Przekwalifikowanie się wcale nie jest proste, porzucenie marzeń o pracy w wyuczonym zawodzie – tym bardziej. Jak w takim razie znaleźć nową drogę rozwoju? Skąd wiedzieć, w którą stronę iść i czego się uczyć, żeby spełniać się zawodowo? Porozmawiamy o tym z Małgorzatą Jarosz – Software Developerka w Avanade, która opowie też, jak to jest zaczynać nową pracę na początku pandemii.
Małgorzata Jarosz Software Developer w Avanade

Gosiu, bardzo dziękuję, że zgodziłaś się na rozmowę i że znalazłaś na nią czas. Pracujesz w Avanade – firmie działającej w branży IT, ale z wykształcenia nie jesteś informatyczką a chemiczką. Czy to prawda, że to dzięki alergii działasz w branży IT?

Tak, to prawda. Była to dla mnie trudna i niespodziewana sytuacja. Nawet najdziwniejsze scenariusze, które mogłam wtedy wymyśleć, nie zakładały, że dostanę alergii po dziewięciu latach studiowania chemii. Ani podczas studiów magisterskich, ani potem na studiach doktoranckich, nie działo się nic trudnego czy zaskakującego, co wskazywałoby na to, że nie mogę pracować z odczynnikami chemicznymi.

Po dwuletniej przerwie, związanej z powiększeniem rodziny o dwie maleńkie osóbki, wróciłam do zawodu, zaczynając pracę w laboratorium badawczym. I nagle, bam! Każde wejście do laboratorium wiązało się z gwałtowną reakcją mojego organizmu. To skończyło się zakazem pracy w laboratorium. Lekarz medycyny pracy nie pozostawił złudzeń. Pamiętam, że chyba tydzień siedziałam i nie wiedziałam, co dalej. Co ja mam zrobić, skoro praca w zawodzie jest przede mną zamknięta?

I tak narodził się pomysł na IT. Pierwsze CV wysyłałam na chybił-trafił, mając małą wiedzę o tym, co jest czym w tym IT. 🙂 Na szczęście los się do mnie uśmiechnął. Patrząc z perspektywy czasu, trafiłam w bardzo dobre miejsce dla żółtodzioba.

Twój mąż kibicował Twojemu przebranżowieniu, prawda?

Tak. Do dziś pamiętam słowa mojego męża, który w chwili, kiedy nie wiedziałam, co mam zrobić, podsunął pomysł z branżą IT. Sam pracował tam już wtedy od blisko dwóch lat. Dzielnie sekundował, kiedy jeździłam na kolejne rozmowy. Bywało, że wracałam pełna zwątpienia, a w domu czekała na mnie ciepła herbatka i słowa wsparcia. To on też wspierał mnie, gdy podejmowałam ważne decyzje zawodowe.

A jak wyglądała Twoja droga związana z przekwalifikowaniem? Czy zawzięłaś się w sobie i pomyślałaś, że wszystkiego nauczysz się sama, czy może miałaś grupę wspierająco – uczącą?

Nie powiem, że przekwalifikowanie się to była bułka z masłem. 🙂 Tym bardziej, że oprócz męża, nie miałam grupy wsparcia. Szczęśliwie, moja pierwsza praca była raczej mniej techniczna, a bardziej związana z konfiguracją produktu zgodnie z wymaganiami klienta – zbieraniem tych wymagań, projektowaniem nowych ekranów do zbierania danych. Po kilku miesiącach poczułam, że czas ruszać dalej. Nigdy nie byłam wielkim fanem pracy, która nie angażuje mnie w 100%. Czułam, że mój mózg może więcej. I w sumie to kolega z zespołu podsunął mi pomysł, że może popatrzę na bazy danych. Usiadłam, wygrzebałam garść tutoriali z Internetu. Siedziałam przy komputerze po nocach, kiedy dzieci spały. Po kilku tygodniach poszłam do chłopaków od baz danych i powiedziałam, że chcę do nich przyjść.

Małgorzata Jarosz

Tak po prostu?

Można powiedzieć, że tak. Oni trochę zaskoczeni, trochę nie wiedzieli co zrobić, ale przepytali mnie i…wpuścili do całkiem nowego świata. Potem nastąpiło jeszcze kilka zmian na ścieżce zawodowej: nietrafiony biznes analityk, stanowisko doradzające klientowi w sprawie użycia technicznych możliwości jednego z produktów i dbanie o tę część techniczną, która była po stronie firmy.
Następnie zdecydowałam się przejść do testowania, a właściwie automatyzacji testów. I tu osiadłam na kilka lat, używając kilku różnych języków programowania, by ułatwić testowanie. W takiej roli zaczynałam także pracę w Avanade. Ale…po rewaluacji tego co mi w pracy sprawia największą radość, poprosiłam o możliwość zmiany stanowiska i w chwili obecnej jestem już programistką. 🙂

Przed Avanade pracowałaś w paru firmach z branży IT. A jak to się stało, że na Twojej drodze zawodowej pojawiła się właśnie firma Avanade? Czy był to świadomy wybór?

Avanade to wybór bardzo, bardzo świadomy. Rekomendacje co do firmy pozyskałam w domu. Mój mąż od wielu lat pracuje w Avanade. Decyzję o tym, żeby tu pracować należało więc przemyśleć pod wieloma aspektami. Przeważyły argumenty na tak. Potem udana rozmowa rekrutacyjna i dołączyłam do pracowników firmy.

Krótka piłka Gosiu. 🙂 Masz dwójkę szkolnych dzieci, pracę w Avanade zaczęłaś, można powiedzieć, wraz z pojawieniem się pandemii. Powiedz jak firma wspierała Cię na początku Twoich działań i w czasie przedłużającego się lockdownu?

Często żartuję, że byłam pierwszym zdalnie wdrażanym pracownikiem, ponieważ zaczęłam pracę na samym początku marca. Jeszcze byliśmy przed całkowitym lockdownem, ale ja już byłam wtedy zesłana na kwarantannę przez poprzedniego pracodawcę. Istniało duże prawdopodobieństwo, że miałam kontakt z potencjalnie chorą osobą.

W sumie nigdy nie byłam w biurze firmy, nie mam tam swojego biurka, natomiast nigdy też nie czułam się wyobcowana. Praktycznie od pierwszego dnia w pracy wszyscy sprawili, że może i było to niecodzienne doświadczenie (nadal jest 🙂 ), ale bardzo szybko się mną zaopiekowano, włączono w aktywności zespołu.

Zamknięcie szkół było trudnym doświadczeniem. Z dziećmi pracowało mi się trudniej, ale firma i wszyscy razem, cały czas się wspieraliśmy. Co bardzo ważne to, że zostało nam jasno zakomunikowane, iż nie jesteśmy sami, w razie jakichkolwiek problemów, możemy dawać znać i popracujemy nad możliwymi rozwiązaniami. Powstała nawet grupa dla rodziców, na której możemy się dzielić pomysłami na zabawy, wrzucić wydarzenie online, podsuwać pomocne linki. Wszyscy staramy się wspierać codziennie tak, jak najlepiej możemy.

Czy w firmie jest jakieś rozwiązanie, czy wsparcie, za które jesteś szczególnie wdzięczna?

Szczególnie cenię sobie, że w naszej firmie czas pracy jest bardzo elastyczny. Każdy z nas pracuje w swoim projekcie, a są one realizowane przez osoby mieszkające w różnych strefach czasowych. W związku z czym, godziny pracy potrafią się różnić między projektami. Wszystko po to, aby dobrze dopasować się do potrzeb klienta.

Co ważne my pracownicy, możemy godziny pracy dopasować do swoich potrzeb – oczywiście w ramach zespołowych ustaleń. Zdarza się, że ktoś zaczyna pracę późno, i że aktywnie działają ranne ptaszki. Zdarza się, że kogoś na przykład nie ma dłużej w ciągu dnia. U nas nie ma sztywnych godzin „od-do”. Jako mama bardzo to doceniam – dzieci wprowadzają jednak lekki element chaosu i niepewności co do planu dnia. 🙂

O tak, elastyczność pracodawcy dla pracujących rodziców jest bardzo ważna. Potwierdzam! A powiedz mi Gosiu, jeśli byś miała okazję porozmawiać z kimś, kto rozgląda się na rynku pracy i rozważa aplikowanie do Avanade, to czym byś go zachęciła do pracy w firmie? Interesującymi projektami, benefitami, atmosferą?

Co jest najważniejsze? Ludzie i atmosfera. Pracowałam w kilku różnych firmach i wiem, że największe znaczenie ma to, w jakiej atmosferze i z jakimi ludźmi się pracuje. Można mieć super benefity, a uciekać z firmy niemalże od razu.

W Avanade kocham atmosferę wspierania się. Wiem, że z każdym problemem mogę przyjść i zawsze jest ktoś, kto udzieli mi potrzebnych odpowiedzi. To daje niesamowity komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.

A tak na koniec naszej rozmowy zapytam o coś jeszcze. Jak wiesz – sporo osób, w szczególności mam, skupionych wokół społeczności #MamoPracujwIT chce teraz działać właśnie w tej branży technologicznej. Co byś powiedziała tym początkującym? Warto?

Warto. Przede wszystkim warto dać sobie szansę, bo IT to nie tylko programowanie. Trzeba pamiętać, że w IT pracuje całe spektrum specjalistów z różnych dziedzin. Ja umiem programować backend, ale niekoniecznie znam się na zarządzaniu ludźmi czy projektami. I to jest jak najbardziej w porządku.

Nie musimy od siebie wymagać perfekcji w każdej dziedzinie, możemy popełniać błędy. Możemy czegoś nie wiedzieć – to część bycia ludźmi, a nie cyborgami.

Ja zawsze w trudnych chwilach, kiedy mam podjąć jakąkolwiek decyzję, staram się popatrzeć na nią z innej perspektywy. A gdybym to nie ja musiała podejmować tą decyzję a na przykład moja najlepsza przyjaciółka? Co by było, gdyby to ona znalazła się dokładnie w takiej samej sytuacji? Czy pomyślałabym to samo, co myślę teraz w stosunku do siebie? Z doświadczenia wiem, że często my kobiety mamy zupełnie różne zestawy myśli i wsparcia dla siebie i dla naszych bliskich. Dlatego bądźmy dla siebie wyrozumiałe i pamiętajmy, że czasem warto zaryzykować i sięgnąć po zmianę. Daj sobie szansę, nawet jeżeli wskazówka w naszej głowie przechyla się choćby minimalnie w stronę tej zmiany 🙂

Dziękuję za rozmowę!

Zobacz kogo do swoich Zespołów szuka firma Avanade:

Front-End Developer with React Kraków i Wrocław

Full Stack .NET Developer Wrocław

Full Stack .NET Developer Kraków

QA Automation Test Engineer Kraków

QA Automation Test Engineer Wrocław

Zdjęcia: archiwum Małgosi

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Zamień kwiaty na książkę, czyli 10 książek na Dzień Kobiet

Myślałaś kiedyś, żeby zrobić sobie prezent? Po prostu sprawić sobie przyjemność? Jeśli nie, to właśnie będzie ku temu świetna okazja — Dzień Kobiet. Poznaj naszą propozycję 10 książek, które możesz sobie sprawić zamiast kwiatów. :)

10 książek na Dzień Kobiet

Mamy dla Ciebie kilka propozycji książkowych, które wprawią Cię w dobry nastrój, poprawią Twoją motywację, pobudzą Twoje kubki smakowe, a nawet zadbają o Twój wygląd zewnętrzny.

1. „Me time. Zaopiekuj się sobą i zostań swoją najlepszą przyjaciółką” Sanders Jessica

Holistyczne podejście do zdrowia to temat, który na przełomie kilku ostatnich lat jest bardzo mocno propagowany. A mimo to, zdrowie najczęściej kojarzone jest tylko z aktywnością fizyczną i dobrze zbilansowaną dietą. Autorka książki zwraca szczególną uwagę na zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym, umiejętnością stawiania granic sobie i innym, dbaniem o swój wewnętrzny komfort i relacje z najbliższymi. Jest prawdziwą przedstawicielką holistycznej wizji zdrowia, a jej książka jest tego dowodem i świetnym przewodnikiem po sferze wewnętrznych uczuć.

2. „Włoszki” Gabriella Contestabile

Autorka odkrywa sekret piękna włoskich kobiet. Opowiada, skąd czerpią siłę i pewność siebie, jak dbają o swój styl i swoje ciało. Gabriella Contestable za pomocą słów zabiera czytelnika w magiczną podróż po przepięknych zakątkach słonecznej Italii. Sztuka, muzyka i przepyszne włoskie jedzenie przeplatają się tutaj z licznymi opisami cudownego włoskiego krajobrazu. Autorka w swojej książce udowadnia, jak ogromne znaczenie dla kobiety ma troska o piękno wewnętrzne i zewnętrzne, niezależnie od tego, w jakim jest wieku i jaką funkcję społeczną pełni.

Przeczytaj także: 10 książek, które wspierają rozwój osobisty

3. „A właśnie, że będę szczęśliwa! Sztuka tworzenia dobrego i pełnego radości życia”. Garnier Stephane

O szczęściu i dążeniu do niego napisano już chyba wszystko, a jednak wciąż powstają fenomenalne książki, które uczą, jak po nie sięgać. Autor książki „A właśnie, że będę szczęśliwa…” przekonuje swoich czytelników, że szczęście to kwestia wyboru, a nie zrządzenie losu. Pozornie zabawna treść, opatrzona licznymi cytatami mędrców, poetów, skłania odbiorcę do głębszej refleksji. Refleksji nad życiem, które można, a nawet trzeba celebrować. Potrzeba tylko zmiany myślenia i odwagi w działaniu, aby osiągać zamierzone cele. Czy dasz się zaprosić autorowi tej książki na lekcje do Szkoły Szczęścia?

4. „Fenomen poranka. Jak zmienić swoje życie” Hal Elrod

A gdyby tak uchronić się przed utratą szansy na wspaniałe życie oraz zacząć spełniać swoje marzenia i budować sukces krok po kroku? Brzmi obiecująco, a nawet dość idealistycznie. A jednak Hal Elrod uważa, że to wszystko jest do osiągnięcia, jeśli z poranków uczyni się prawdziwy miracle morning, przepełniony afirmacją, spokojem i innymi wartościowymi rytuałami.

5. „Biegnąca z wilkami” Estes Pinkola Clarissa

Autorka w swojej książce odpowiada na wiele pytań dotyczących natury kobiety. Poddaje analizie pierwotne kobiece instynkty oraz to, kim byłaby ona, gdyby świat nie starał się jej na siłę „ucywilizować”. Fenomenalnie opisuje kobiecą psychikę, dzięki czemu czytelniczka ma możliwość lepiej poznać samą siebie, zrozumieć swoje zachowania i otworzyć się na oczyszczające działanie lektury. Jest to świetna książka dla kobiet, które czują się wtłoczone w sztywne role społeczne i potrzebują porzucić konwenanse, w których tkwią.

6. „Bój się i działaj” Pryśko Monika

Kolejna fantastyczna książka dla kobiet, która pomaga im oswoić strach i wziąć życie w swoje ręce, pomimo lęku i braku wiary w siebie. Autorka nie zachęca do życia na krawędzi i porzucania swoich obaw. Wręcz przeciwnie, pokazuje, jak radzić sobie z lękiem, jak go okiełznać i wykorzystywać w pozytywny sposób. Motywuje kobiety do działania, podejmowania odważnych decyzji, które będą je przybliżać do realizacji marzeń i celów, nawet jeśli boją się zrobić przysłowiowy, pierwszy krok.

Przeczytaj także: 10 książek, które pomogą odbudować Twój związek

7. „Proste rzeczy” Dominique Loreau

Książka francuskiej pisarki jest odpowiedzią na styl współczesnego konsumpcyjnego społeczeństwa. Zafascynowana filozofią zen, zachęca do zmiany nawyków i podążania nową drogą opartą na minimalizmie i prostocie. Wychwala korzyści płynące ze skromnego życia pozbawionego niepotrzebnych rzeczy. Jej wskazówki dotyczące zupełnie nowego podejścia do pielęgnacji ciała, umysłu, diety, zakupów etc. mają nam pomóc docenić naszą codzienność i odkryć potencjał, który mamy w sobie.

8. „W Paryżu dzieci nie grymaszą” Pamela Druckerman

Nie jest to klasyczny, sztampowy przewodnik dla mam, czyta się tę książkę bardziej jak powieść. Autorka rzuca nowe spojrzenie na słynne wychowanie francuskie. Według Francuzów to dziecko ma przystosować się do stylu rodzica, a nie na odwrót. Niewątpliwie ta książka otwiera ciekawą dyskusję na temat kulturowych różnic w wychowaniu dzieci.

9. „Kolorowa rewolucja. Architektura. Wnętrza. Moda”. Dagny Thurmann – Moe

„Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Bez kolorów jesteśmy jak emocjonalni ślepcy” – pisze autorka książki „Kolorowa rewolucja”. Może nadchodząca wiosna to świetna okazja, żeby wprowadzić w swoje życie więcej koloru i dowiedzieć się, jak poszczególne barwy wpływają na jakość naszego życia. Autorka przeprowadza czytelniczkę przez proces poszukiwania indywidualnego stylu i planowania garderoby na podstawie kolorów, licznych wskazówek, inspiracji oraz cudownych fotografii. Jeśli planujesz tej wiosny kolorową rewolucję w Twoim domu, szafie czy otoczeniu, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.

10. „Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie”. Ika Graboń

„Podobno w żyłach lekarzy płynie kawa…”, czytamy w książce Iki Graboń, a my śmiało za autorką dopisujemy, że żyłach mam, także. Jest to obowiązkowa pozycja na półce kawosza, ale nie tylko. Świetne kompendium wiedzy o kawie, liczne ciekawostki, propozycje alternatywnych sposobów parzenia kawy, a wszystko przepięknie wydane i opatrzone cudownymi zdjęciami.

Cudownego świętowania Dnia Kobiet z fascynującą lekturą w ręce.

Przeczytaj także: 10 książek, przy których odpoczniesz

Zdjęcie: Magdalena Głowala

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Absolwentka filologii polskiej oraz PR-owiec. Ukończyła liczne kursy i szkolenia z zakresu stylizacji. Zawodowo zajmuje się doradztwem wizerunkowym, stylizowaniem marek oraz tworzeniem treści do social mediów. Znajdziesz mnie na www.stylowa-marka.pl. Prywatnie żona oraz mama Filipa i Szymona. Fascynują ją inne kultury - szczególnie kultura Wschodu, choć od lat jest zakochana w słonecznej Italii. W „wolnych chwilach" uwielbia czytać książki psychologiczno-motywacyjne oraz uczyć się języków obcych.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×