Czego szukasz

Co to jest Data Science i czym zajmuje się Data Scientist?

Data Science to nauka o danych. Data Scientist próbuje znaleźć rozwiązanie na konkretny problem biznesowy, dzięki „wyciągnięciu” informacji ze zgromadzonych danych oraz znalezieniu pomiędzy nimi pewnej zależności – mówi Karolina Jabłońska, programistka, jedna z mentorek na kursie on-line Data Science. Dowiedz się więcej o zawodzie Data Scientist i sprawdź, czy to może być Twoja ścieżka kariery w IT.

 • Joanna Gotfryd - 21/01/2020
Karolina Jabłońska - mentorka kursu on-line Data Science, programistka SQL

Co to jest Data Science i czym zajmuje się Data Scientist?

Weź udział w bezpłatnym webinarze o przebranżowieniu – gościem webinaru będzie Karolina Jabłońska

Data: 22.01.20 (środa)
Start: 18:00
Zapisz się na webinar

Karolina Jabłońska pracuje w branży IT jako programistka. Jest też mentorką z zakresu podstaw SQL w intensywnym kursie on-line Data Science, oranizowanym przez Future Collars.

Karolino, Twoja historia przebranżowienia (już wkrótce pojawi się na Mamo Pracuj) jest niesamowita. Jesteś też jedną z mentorek na kursie on-line Data Science.

Powiedz, co to jest Data Science? I czym zajmuje się Data Scientist?

Data Science to nauka o danych. W wielkim uproszczeniu Data Scientist próbuje znaleźć odpowiedź/ rozwiązanie na konkretny problem biznesowy, dzięki „wyciągnięciu” informacji ze zgromadzonych danych oraz znalezieniu pomiędzy nimi pewnej zależności (o ile istnieje).

W efekcie zostaje zaprojektowany algorytm, który odzwierciedla te zależności, zaś dzięki niemu możemy na przykład przewidzieć zainteresowanie klientów naszymi produktami.

Aby dokonać tego wszystkiego

Data Scientist pozyskuje dane, przetwarza je, wizualizuje i wyciąga wnioski.

Może brzmi prosto ale na pewno takie nie jest.

Data Science to nauka interdyscyplinarna, dlatego Data Scientist musi łączyć w sobie cechy/ umiejętności specjalistów z różnych obszarów: m.in.: programowanie, statystyka (w tym m.in. analiza danych), uczenie maszynowe.

Bardzo ważne są również umiejętności komunikacyjne, gdyż praca ta polega na bliskiej współpracy z biznesem. Zrozumienie tematu oraz dociekliwość to podstawa pracy jako Data Scientist.

Czy możesz dać jakiś przykład, jak wykorzystywana jest Data Science w praktyce?

Przyjrzyjmy się systemowi do rekomendacji filmów na popularnych platformach filmowych. Potrzebne dane dostarczamy sami przez zwyczajne odtwarzanie różnych produkcji, oznaczanie ich, komentowanie, polecanie itp.

Zastanówmy się przez chwilę nad swoimi preferencjami filmowymi… Zwykle kierujemy się określonym gatunkiem/ gatunkami, koniecznie musimy oglądnąć te, w których występuje konkretny aktor lub może wolimy filmy wyprodukowane w ciągu ostatnich 10-ciu lat, które zostały ocenione przez innych użytkowników w pewnej skali?

Dzięki tym informacjom stworzone algorytmy są w stanie zaproponować nam kolejne produkcje, które prawdopodobnie przypadną nam do gustu.

Jakie trzeba mieć kompetencje, umiejętności, żeby pracować jako Data Scientist? Jakie predyspozycje?

Oprócz umiejętności wspomnianych wcześniej – programowanie, statystyka, matematyka (m.in. rachunek prawdopodobieństwa), SQL, umiejętności analityczne, umiejętności komunikacyjne, język angielski – dodałabym jeszcze cierpliwość oraz chęć samorozwoju. Generalnie praca w IT związana jest z nieustającą nauką, więc trzeba być na to przygotowanym.

Jesteś jedną z mentorek kursu on-line Data Science organizowanego przez Future Collars (dawniej Coders Trust Polska). Jaki jest program kursu?

Ja na kursie odpowiadam za moduł związany z podstawami SQL’a. Oprócz mnie, kursanci będą pracować z kilkoma innymi mentorami. Tak jak mówiłam wcześniej, Data Science to nauka bardzo interdyscyplinarna, która łączy różne obszary ze sobą.

Program kursu Data Science obejmuje takie zagadnienia jak:

 • Python (czyli będzie trochę programowania)
 • BIG DATA (analiza i wyciąganie wniosków z dużej ilości danych)
 • Machine Learning (uczenie maszynowe)
 • SQL.

Szczegółowy program znajdziecie tutaj – Kurs Data Science.

Dlaczego warto rozważyć kurs pod opieką specjalistów, zamiast np samodzielnej nauki?

Kurs to ogromna oszczędność czasu, którego osoby zmieniające zawód w większości nie posiadają zbyt wiele. Odpowiednio dobrany program pozwala skupić się na najważniejszych elementach Data Science.

Przeczytaj także: Tester automatyczny, co robi i jak nim zostać?

Wyselekcjonowany program jest ważny szczególnie dla osób początkujących, które po prostu nie wiedzą na co zwrócić uwagę i zaczynając swoją nową drogę czują się przytłoczone ogromną ilością informacji. Super istotne jest wsparcie mentora, na którego można liczyć w przypadku problemów.

Karolino, a gdzie po kursie Data Science można szukać pracy?

Myślę, że na początek jakakolwiek praca związana z Data Science byłaby dobra dla takiej osoby. Osobiście rozważałabym także praktyki/ staż. Na początek ważne, żeby załapać jakiekolwiek doświadczenie w branży.

Stanowiska związane z Data Science łączyłabym z firmami, które na co dzień przetwarzają duże ilości danych np. firmy z branży finansowej, ubezpieczeniowej, farmaceutycznej. Jednak Data Science może być wykorzystywana w dowolnej branży.

Jakiś czas temu patrzyłam na jednym z portali z ofertami pracy i znalazłam oferty dla Data Scientists w firmach ubezpieczeniowych, telekomunikacyjnych oraz np w Empiku. Na pewno wraz z rozwojem technologii znaczenie Data Science będzie rosło i ofert pracy będzie przybywać.

Nie na darmo

Data Scientist został nazwany przez Harvard Business Review najseksowniejszym zawodem XXI wieku*

Dziękuję za rozmowę.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o przebranżowieniu i Data Science, weź udział w bezpłatnym webinarze z Karoliną Jabłońską, już 22.01 – zapisz się na webinar tutaj.

Przeczytaj także: Kto to jest UX designer co robi i jak nim zostać?

*Data Scientist: The Sexiest Job of the 21st Century

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Webinar: Perspektywy kobiet w IT, czyli jak budować swoją karierę w branży?

Od czego zacząć, żeby efektywnie się przebranżowić? Jak odnaleźć swoje miejsce w IT? Co trzeba umieć, żeby zostać programistką? To tylko część obszarów, które poruszymy podczas spotkania z Ekspertkami z Accenture Advanced Technology Center Poland. Webinar już 04.06 o 21:00. Zapisz się już dziś, aby nie zapomnieć!
 • Anna Łabno - Kucharska - 27/05/2020

Od czego zacząć, żeby efektywnie się przebranżowić? Jak odnaleźć swoje miejsce w IT? Co trzeba umieć, żeby zostać programistką? To tylko część obszarów, które poruszymy podczas spotkania z Ekspertkami z Accenture Advanced Technology Centre. Webinar już 04.06 o 21:00. Zapisz się już dziś, aby nie zapomnieć!

Weź udział w naszym webinarze, który przygotowaliśmy wspólnie z firmą Accenture Advanced Technology Center realizowanego w ramach programu #MamoPracujwIT.
Dostajemy dużo pytań dotyczących przebranżowienia i rozwoju w branży IT. Dlatego też odpowiadając na Wasze potrzeby zapraszamy na spotkanie online.

Tak, biorę udział w webinarze!

O czym będziemy rozmawiać?

 • Skonfrontujemy obawy wobec zawodu programisty z rzeczywistością
 • Wyjaśnimy co to znaczy być programistą i jak wygląda (nie)typowy dzień pracy
 • Podpowiemy jak budować programistyczną ścieżkę kariery, w co warto inwestować czas i gdzie szukać materiałów do nauki
 • Ekspertki podzielą się swoimi historiami związanymi z rozwojem zawodowym
 • Pokażemy jaką część zatrudnionych w IT stanowią kobiety i jak Accenture wspiera różnorodność w zespołach
 • Opowiemy o korzyściach płynących z różnorodności w zespołach
 • Będzie również czas na Wasze pytania.

Tak, biorę udział!

A kogo będziemy gościć? Dwie wspaniałe ekspertki

Joanna Murowańska – studentka Computer Science, IFE na Politechnice Łódzkiej. W Accenture pracuje jako Application Development Associate. Od 1,5 roku pracuje jako programistka na projektach związanych ze sprzedażą detaliczną i utrzymaniem aplikacji, kodując w SQL,PL/SQL w bazach danych Oracle, MS SQL Server i Javie. Pasjonatka podróży, sztuki, gry w szachy i sudoku. W związku z zainteresowaniami technologią informatyczną, uczestniczy w konferencjach i zjazdach naukowych, które również wspierają rozwój kobiet w IT.

Paulina Pąśko – absolwentka studiów II stopnia na kierunku Matematyka Stosowana Politechniki Łódzkiej. W Accenture pracuje od listopada 2018 roku, na początku jako praktykantka, a teraz jako Application Development Associate. Jest częścią zespołu utrzymaniowego, więc każdego dnia mierzy się z nowymi problemami i zadaniami. Na co dzień pracuję z bazami danych Oracle, SQL, PLSQL i skryptami powershellowymi. W wolnym czasie chętnie czytam książki. Poza pracą lubi uczestniczyć w webinarach o tematyce analizy danych i programowania, którymi się interesuje.

Od razu zapisuję się na spotkanie!

Interesuje Cię technologia SAP? Koniecznie zobacz nasz wcześniejszy webinar!

Szczegóły organizacyjne:

Webinar odbędzie się 04.06.2020 (czwartek) o godzinie 21:00 i potrwa ok. 1,5 h. Webinar jest bezpłatny. Konieczna jest jednak rejestracja.

Tak, zapisuję się!

Ważna uwaga praktyczna: W związku z RODO prosimy o wyrażenie zgody także na przesyłanie potwierdzeń odnośnie webinaru, gdyż w przeciwnym razie nie będziemy mieć możliwości wysłania przypomnienia 😉

Chcesz poznać lepiej atmosferę panującą w firmie? Zobacz profil Accenture Advanced Technology Centre w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!
Do zobaczenia!

Zdjęcia i grafiki: własność firmy Accenture Advanced Technoogy Center Poland

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Łabno - Kucharska
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem? Weź udział w webinarze

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. To czy znajdziesz pracę może zależeć właśnie od tego pierwszego spotkania. Jeśli więc szukasz pracy lub za chwilę zaczniesz, weź udział w naszym webinarze z firmą Bosch już 2 czerwca o 21:00! Zapisz się już dziś! Nie przegap!
 • Agnieszka Kaczanowska - 21/05/2020

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem i dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Jeśli szukasz pracy to wiesz, że rozmowa rekrutacyjna to spotkanie, od którego wszystko zależy.

Jak zatem zaprezentować się rekruterowi, aby zwiększyć swoje szanse?

Co pomaga a co przeszkadza w dobrym zrozumieniu się z rekruterem?

Jakie zwroty i wyrażenia mogą pojawić się w trakcie rozmowy?

Czy znajomość języka korporacji może okazać się kluczowa?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie najbliższego webinaru, przygotowanego wspólnie z firmą Robert Bosch Polska w ramach programu #MotherEmpower.

Zapisz się już dziś!

Dlaczego warto wziąć udział w webinarze?

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. Bardzo wiele zależy od tego, na ile dokładnie i w jakim kontekście opiszemy swoje doświadczenie, a także od tego, czy będziemy porozumiewać się z rekruterem wspólnym  językiem.

Dlatego podczas webinaru opowiemy:

 • Jak odpowiadać na pytania, by uwypuklić swoje mocne strony?
 • Jak przedstawić swoje sukcesy i porażki rekruterowi?
 • Jak w precyzyjny sposób opisać swoje umiejętności w CV?
 • Z jakimi zwrotami z tzw. „korpomowy” można się spotkać najczęściej na rozmowie rekrutacyjnej?

Weź udział w naszym webinarze już 2 czerwca i poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Skąd pomysł na webinar?

Po pierwsze: bardzo wiele zależy od zbudowanej relacji z rekruterem, a dla wielu osób spotkanie z rekruterem wiąże się z ogromnym stresem. Warto zatem wiedzieć jak przygotować się do rozmowy.

Po drugie: silna reprezentacja zespołu firmy Bosch ponownie chce podzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i podpowiedzieć Wam, jak pozytywnie wypaść na rozmowie o pracę!

Po trzecie: firma Bosch jest partnerem Programu Mentoringowego „Mother Empower”, z którego obecnie korzysta 13 kobiet i powoli zbliżamy się do końca programu!

Zapisujesz się? Zapraszamy!

Prowadzące webinar:

Katarzyna Nieroda, HR Business Partner w Robert Bosch

Sama o sobie mówi: „Psycholog, sympatyk człowieka i jego rozwoju. Kompetencje zawodowe zdobywałam na studiach magisterskich na Uniwersytecie SWPS, a także podczas studiów podyplomowych na SGH. Od 17 lat zajmuję się szeroko rozumianym obszarem HR, rekrutacjami, rozwojem, talentami i szkoleniami. Obecnie jako HR Business Partner wspieram managerów Bosch w obszarze HR. Bardzo lubię samorozwój oraz wszelkie aspekty pozwalające na poszerzanie swoich kompetencji miękkich. Prywatnie jestem żoną Przemka, mamą 4 letniego Antka i 7 letniego Franka”.

Agnieszka Goś, HR Business Partner w Robert Bosch

Absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS od wielu lat związana z obszarem HR. Doświadczenie zdobywała w takich firmach jak Nestle i Philips, pełniąc funkcje związane z rekrutacją, szkoleniami i rozwojem, zarzadzaniem talentami. Aktualnie pracuje w Bosch jako HR Business Partner oraz Team Leader Zespołu Rekrutacji wspierając managerów Bosch z obszaru IT. Prywatnie mama dwojga prawie dorosłych nastolatków.

A ja (czyli Agnieszka Czmyr-Kaczanowska) będę miała przyjemność moderować naszą rozmowę! Zapraszam!

Szczegóły organizacyjne webinaru

Kiedy?

 • 2 czerwca br. we wtorek (nie ma za wiele czasu!).

Godzina?

 • 21:00 – to start webinaru, a planowane zakończenie o 22:30.

Czy będzie nagrywany?

 • Tak, o ile technika nie zawiedzie. 🙂

Webinar jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja.

Tak zapisuję się od razu!

Ważna informacja: aby otrzymywać od nas powiadomienia i przypomnienia o webinarze prosimy o wyrażenie zgody na otrzymywanie od nas wiadomości, inaczej nie dostaniesz przypomnienia!

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie Robert Bosch? Zobacz pełny profil firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty o pracę!

Zdjęcia i logotypy: własność firmy Robert Bosch.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail