Czego szukasz

#PoznajZespół Mamo Pracuj! Wywiad z Anią

Nie wiem jak Wy, ale my jeszcze pozostajemy w świątecznym nastroju, a klimat 9 Urodzin Mamo Pracuj udzielił nam się tak mocno, że świętujemy je nadal – i to jeszcze nie koniec. Dziś pora na czwarty urodzinowy wywiad z serii #PoznajZespół Mamo Pracuj. Jego bohaterką jest Ania Łabno – Kucharska. Chcesz się dowiedzieć jaką odjechaną rzecz zrobiła Ania w młodości? Albo jak Darth Vader stał się częścią jej rodziny? Zapraszamy do lektury!

Ania Łabno-Kucharska uśmiechnięta stoi w jasnym ubraniu, w tle kolorowe pomieszczenie w Ambasadzie Krakowian

Witaj Aniu. Jak do tego doszło, że jesteś w zespole Mamo Pracuj i od jak dawna?

Jak się znalazłam w Fundacji? Hmm … to długa historia, więc postaram się ją skrócić. Przed Mamo Pracuj pracowałam w innej organizacji – ciekawe projekty, niesamowici ludzie, pełni zapału i energii. Praca była super, ale niestety na tamten moment, nie tak elastyczna/zdalna jak potrzebowałam tego i ja i moja rodzina. Wtedy też moja Córa weszła w apogeum swoich chorób i różnych rozwojowych wyzwań. Zdecydowałam się odejść z pracy – z jednej strony z bólem serca, a z drugiej strony z przekonaniem, że ta decyzja jest dobra dla mnie i moich najbliższych.

A jak to się stało, że jestem w Mamo Pracuj? Znałam z Asią i Agnieszką od pewnego czasu. Powiedzmy, że „dorywczo” miałam przejąć obszar pozyskiwania środków na realizację projektów społecznych. Najpierw, na moją prośbę, współpracowałam z Fundacją na podstawie umów cywilno – prawnych, aż w końcu Dziewczyny przeprowadziły ze mną poważną rozmowę: że już koniec tych zleceń, bierzemy Cię z całym dobrodziejstwem, 😉 a dajemy możliwość pracy zdalnej i dużą elastyczność. Dla mnie – po prostu raj! Ja dla równowagi życiowej potrzebuję działać.

Przeczytaj także: #PoznajZespół Mamo Pracuj! Wywiad ze Stasią

A co było wcześniej, jak widziałaś swoją przyszłość? Mam na myśli zarówno te dziecięce marzenia „kim będę jak dorosnę”, jak i plan studentki na swoją zawodową ścieżkę.

Takie najwcześniejsze wspomnienie jakie mam, jest związane z tym, że chciałam zostać lekarką, ale miałaby to być specyficzna specjalizacja mianowicie: patologia i szukanie przyczyn chorób. Natomiast studia wybrałam bardzo świadomie i naprawdę myślałam, że po nich zrealizuję swoje marzenie, czyli będę wspierać kobiety w zakładach karnych oraz te wychodzące na wolność, w ponownej socjalizacji.

Życie zweryfikowało moje plany bardzo szybko. I tak pierwsza z moich poważnych prac była związana z administracją publiczną, kolejna z prywatnym sektorem, szkoleniami, działaniami rekrutacyjnymi. A później wsiąknęłam w świat organizacji pozarządowych. Już na żywym organizmie doświadczałam tego, że NGOs NGOsowi nierówny. Natomiast z perspektywy czasu widzę, że bardzo zależało mi na tym, żeby robić zawodowo coś, co ma dla mnie sens. Chyba po prostu „byłam skazana” na Mamo Pracuj. 😉

Pierwsza podróż z (jeszcze nie) Mężem – Praga.

Mamo Pracuj ma 9 lat, wiele się dzieje, ale jest coś co chciałabyś by się zadziało w Mamo Pracuj? O co byś je wzbogaciła?

To prawda, wiele się u nas dzieje u nas. Czasami zastanawiam się, czy to w ogóle na zewnątrz widać. A czasami z kolei, mam poczucie, że wyskakujemy z przysłowiowej lodówki. Pamiętam, kiedy zaczęłam pracę w Fundacji Asia Gotfryd powiedziała, że zazwyczaj dużo się dzieje, ale wakacje to taki czas wyhamowania. Ja powiem tak, że jeszcze tego okresu spokoju nie udało mi się doświadczyć. ;). Ale to dobrze, to pokazuje, że po pierwsze nasze działania są potrzebne, a po drugie mają sens.

Wspieramy mamy, rodziców, kobiety, ale też pracodawców – co czasami umyka niektórym osobom. Zmieniamy rynek pracy w Polsce i nie ma w tym cienia przesady. Współpracujemy ze wspaniałymi firmami, a tworzą je ludzie otwarci na zmiany i potrzeby rodziców na rynku pracy.
W 2021 będziemy realizować kilka nowych i ciekawych projektów. Na jeden z nich czekam z niecierpliwością, ale o tym jeszcze … ciii. Myślę, że znów namieszamy na rodzimym rynku pracy i bardzo mnie to cieszy. 🙂

Zobacz też: To Ty decydujesz o swoim rozwoju – zmień branżę z Akamai Technical Academy!

Od niedawna pojawił się w Mamo Pracuj dość przejrzysty podział na zespoły, powiesz naszym czytelniczkom z kim z zespołu najczęściej pracujesz? I czy jest to wesoła współpraca? 😉

Ja w sumie od początku działań w Mamo Pracuj najściślej współpracowałam z Agnieszką Czmyr – Kaczanowską, czy to przy konkursach i projektach społecznych, czy później, przy kampaniach employer brandingowych i rekrutacyjnych dla różnych firm. Natomiast realizacja projektów społecznych ma to do siebie, że czuwają nad nimi małe zespoły projektowe. I tak działam ściśle zarówno z Asią Gotfryd, jak i przy projektach Odważ się mamo! współpracowałam ze Stasią Serwińską.

Nie oznacza to, że nie działam z Ewą Moskalik – Pieper – redaktorką portalu, czy z Agnieszką Kumorek, Klaudią Urban czy z Tobą Agnieszko. Wygląda to zazwyczaj tak, że proszę Was o pomoc przy różnych działaniach. 🙂 Mamy też grupę dziewczyn, które mniej lub bardziej regularnie współpracują z nami przy okazji programów mentoringowych czy projektów międzynarodowych.

Cieszę się, że mamy już jasny podział na zespoły. On był, ale mniej formalnie. Moja intuicja jednak mi podpowiada, że mogą tu jeszcze zajść pewne zmiany.

Studenckie czasy.

Przepis na sukces, jak łączyć pracę i macierzyństwo, czyli ten owiany sławą Work-Life-Balance, jak to u Ciebie wygląda? Czy to w ogóle jest możliwe?

O wiele bliżej mi do work – life blending czy też work – life integration niż work – life balance. Ten ostatni często jest rozumiany jako 8h pracy – 8h dla rodziny/rozwoju – 8h na spanie. Moim zdaniem to tak nie działa, a już na pewno nie sprawdza się u rodziców. Bardzo lubię planowanie, ale macierzyństwo nauczyło mnie elastyczności (rodzicielski agile) i odpuszczania, odpuszczania, odpuszczania, i raz jeszcze odpuszczania. Brudne okna nie robią na mnie wrażenia, nie pamiętam kiedy prasowałam, gotowanie i tzw. codzienne ogarnianie domu mam z mężem dopracowane tak, że wiele rzeczy „samo się robi”.

Podział obowiązków jest kluczowy do zachowania jako takiej równowagi rodzinnej, zawodowej, emocjonalnej i społecznej. Ten podział, moim zdaniem, nie oznacza jednak, że wszystko dzielimy 50%-50%. Czasem jest tak, że ja biorę 70% obowiązków na siebie, a potem jest na odwrót. To wszystko zależy od tego w jakim momencie życia, czy nawet tygodnia jesteśmy. Jak ja mam zajęcia na uczelni czy szkolenia, to mąż bierze na siebie więcej. Jak on przygotowuje się do specjalistycznych egzaminów, to ja przejmuję zadania.

Tak jak wspominałam wcześniej, wiele planów było weryfikowane przez zdrowie, a raczej choroby mojej Córy. Były takie miesiące, gdy co chwilę jeździliśmy nocą do szpitala lub na nocną opiekę. To w sumie trwało ponad 4 lata, zatem elastyczność to było nasze drugie imię. I nie ukrywam, że właśnie ta elastyczność, którą znalazłam w Mamo Pracuj i duże zrozumienie, pozwoliło mi na bycie aktywną zawodowo.

No to pozostając w temacie przepisów, zapytam o Twój przepis na odpoczynek. Jak relaksuje się Ania?

Najszybciej, najlepiej i najefektywniej ładuję swoje baterie nad morzem. I to nad naszym Bałtykiem. Uważam, że to jakiś błąd lub chichot losu, że ja urodziłam się na południu, ponieważ moje serce mocniej bije na Kaszubach. Na szczęście mój Mąż i Córa też pokochali morze całym sercem, więc myślę, że spełnimy swoje marzenie dotyczące przeprowadzki. Po prostu jeszcze trochę będę ćwiczyła swoją cierpliwość. 😉

Natomiast tak na co dzień, relaksują mnie dłuuugie spacery, taniec – wygłupianiec z Córą i książki – nawet jak stos tych do przeczytania robi się coraz większy. Lubię jogę, ale ćwiczę ją po swojemu i często zapominam o oddechu. 🙂 Natomiast w tym pandemicznym czasie ratują mnie seriale, chociaż zdarza się, że jedyne co pamiętam to napisy początkowe. Marzy mi się wypad na kawę bez maseczki, ale za to z przyjaciółmi. Głęboko wierzę, że to kwestia czasu i naszej samodyscypliny.

Dawno temu w drodze do Edynburga.

Ponoć muzyka łagodzi obyczaje, co zatem słychać w Twoich słuchawkach? A może zamiast muzyki wolisz podcasty?

Ja jestem muzycznym dinozaurem. Uwielbiam całą sobą Depeche Mode. Pamiętam jak odkryłam ich w czasie mojego nastoletniego, mocno metalowego okresu muzycznego i tak jak miłość do cięższej muzyki nieco przybladła, tak do DM nie. I jeszcze Queen, David Bowie, Iggy Pop, Pearl Jam, często utwory orkiestr symfonicznych – tego słucham. Tym ostatnim, czyli orkiestrami, zaraził mnie Mąż (on sam gra na trąbce). Słuchamy klasyki lub różnych eksperymentów symfoniczno – rockowych, jak ja to nazywam. Mamy kilka „swoich” utworów Arethy Franklin, Moloko czy Elvisa Presleya, które są dla nas ważne. Z tych bardziej współczesnych nut, to niestety nie mam ulubionych, ale nie uciekam z krzykiem nawet od muzyki z dobrego radia.

Bardzo lubię słuchać też ciekawych rozmów czy monologów TEDexowych. Polecam – można dowiedzieć się interesujących rzeczy, a jednocześnie poćwiczyć język angielski.

Aniu, z tego co wiem Twoja córka jest fanką Gwiezdnych Wojena, a konkretnie samego Dartha Vadera. W dzieciństwie zakochałam się w tych filmach i miłość do tego universum trwa do dziś. Czy macie taki rodzinny fanclub, czy to tylko Tosiowe zainteresowania? Skąd to się wzięło? 🙂

Skąd ten zachwyt Star Wars? Przyznam szczerze, że nie pamiętam jak to się zaczęło. Córa miała skończone trzy lata i zaczęła mówić składnią podobną do Mistrza Yody. W przedszkolu dzieci czasem wspominały o Star Wars, Tosia dopytywała co to. Chyba tak naturalnie pojawiły się u nas w domu książeczki dla dzieci i komiksy związane z Gwiezdnymi Wojnami.

Natomiast do tej pory, a teraz ma siedem lat, nie obejrzała filmów. Uważam, że to zdecydowanie za wcześnie. Pomimo tego, że filmy niosą ze sobą duży ładunek komizmu (tu się pewnie narażę kilku osobom ;)), to jednak są też tam sceny bitew i agresja. Ma jeszcze na to czas. Wracając do sedna – na samym początku to właśnie Yoda królował w życiu Tosi. Dostała zabawkę, z którą jeszcze do niedawna zasypiała i latarkę w kształcie Mistrza, wszędzie ją ze sobą zabierała. Przez jakiś czas jedna z Babć miała ksywkę Lord Vader (ma czarne włosy i lubi ubierać się na czarno).

Później Darth Vadder zdetronizował Yodę, ponieważ jak to kiedyś ujęła moja Córa – Vadera nikt nie lubi, ponieważ jest zły, a tak naprawdę jest samotny i trudno mu się z kimś zaprzyjaźnić (podobnie mówiła o Buce z Muninków). Zatem ona się z nim zaprzyjaźni. I tak już Darth Vader jest częścią naszej rodziny. 😉

Pandemia (nie mówiąc tu o jej najgorszych aspektach) mocno pomieszała w naszych życiach, odmieniła codzienność, ale szukając pozytywów, jakie miłe wspomnienia zostaną Ci z tego okresu?

Pamiętam, jak po kilku dniach, czy paru tygodniach zamknięcia, moja Córa powiedziała, że spełniło się jej marzenie. Chodziło jej o to, że wszyscy byliśmy cały czas razem. Teraz już o tym nie wspomina. 😉 Myślę, że coraz trudniej dzieciom przyzwyczaić się do izolacji (mniejszej lub większej) i pewnie wyzwaniem będzie powrót do względnej normalności, jeśli szkoły zostaną otwarte. Natomiast rzeczywiście doceniłam ten czas rodzinny. Pierwszy raz spędziliśmy Święta Wielkanocne bez dziadków i bliskich, wzbogaciliśmy się o nowe planszówki, przycichły infekcje dziecięce. Za nami też Boże Narodzenie w takim samym, kameralnym gronie.

A zawodowo? Zawodowo w pandemii dużo dobrego się zadziało – chociaż wiem, że to może brzmieć dziwnie. Po pierwsze cały projekt „Odważ się mamo – program mentoringowy” został przeniesiony do sfery online, co było dużym wyzwaniem. Mentorki, Mentorzy wraz z Mentees pracowali zdalnie i wszyscy mamy duże sukcesy. Śmiem twierdzić, że to jeszcze nie ostatnie zdanie. Zrobiłyśmy też dużo innych ważnych i wspierających rzeczy, takich jak warsztaty czy szkolenia online dla mam, rodziców i pracodawców. Powstało kilkadziesiąt tekstów, które cały czas są dostępne na portalu. Pracowałyśmy więcej i jako Zespół sprawdziłyśmy się w sytuacji kryzysowej, trudnej też osobiście i rodzinnie dla nas. Myślę, że to było bardzo ważne.

Przeczytaj: Muzyką w pandemię! Jak zadbać o emocje swojej rodziny na co dzień i w święta?

Wyjawisz nam jakąś mało znaną informację o sobie? Może być coś zabawnego z dzieciństwa, szalona historia z czasów liceum albo może jakiś szokujący szczegół z życia. 😉

Jestem introwertyczką i szaleństwo nie leży w mojej naturze. Może wystarczy to, że w czasach wczesnej młodości ogoliłam głowę prawie na łyso. To się nada? 😉 Albo to, że w sumie po miesiącu bycia parą, zdecydowaliśmy się na ślub z moim (teraz już od 8 lat 😉 ) Mężem? Ale nie, nie wzięliśmy go tak od razu, żeby nie było. 😉

Jeszcze dawniej – żłobek

Na koniec pytanie z serii “co by było gdyby”. Co by było gdyby Mamo Pracuj nie powstało, jak myślisz, czym byś się dziś zajmowała?

Jestem przekonana, że tym co teraz, czyli wspieraniem, pomaganiem, po prostu byciem blisko. Być może nie dotyczyłoby to kobiet, mam powracających na rynek pracy czy pracodawców. Może na pierwszy plan wysunęłyby się ponownie osoby przewlekle chore? W czasie pandemii, ze względu na obostrzenia znacznie trudniej wspierać mi osoby chore onkologicznie, tym bardziej, że ostatnio działałam głównie społecznie w tym zakresie. A może, gdyby nie Mamo Pracuj, to zrobiłabym coś szalonego? Na przykład razem z rodziną przeprowadziłabym się na Karaiby i w końcu nauczyłabym się surfować. Albo uczyłabym się tanga w Argentynie? Lub w Antwerpii podszkoliłabym swój język francuski i otworzyłabym maleńką kawiarnię z pyszną kawą?

PS. A tak naprawdę Mamo Pracuj mi w tych marzeniach totalnie nie przeszkadza, ponieważ z każdego miejsca na świecie można pracować zdalnie. 😉

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedzi 🙂

Zdjęcia: archiwum prywatne Ani

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.

O czym świadczy ból pleców w ciąży i jak sobie z nim poradzić?

Ból pleców w ciąży jest zgłaszany przez wiele przyszłych mam. Dolegliwości mogą obejmować każdy odcinek kręgosłupa, ponadto przyczyniać się do pojawienia dodatkowych objawów. Zdarza się, że są one bardzo nasilone, dlatego warto znać sposoby na to, jak poradzić sobie z bólem pleców w ciąży.
O czym świadczy ból pleców w ciąży?

Kiedy może pojawić się ból pleców w ciąży?

Ból pleców w ciąży może pojawić się na każdym etapie jej trwania. Jest on szczególnie dokuczliwy w II i III trymestrze. Jednak nie jest niczym dziwnym, gdy towarzyszy przyszłej mamie już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Są także kobiety, którym ból pleców nie dokucza wcale lub nie jest zbytnio nasilony. Wszystko zależy od indywidualnych cech organizmu (w tym wrażliwości na ból).

Często dolegliwości ze strony pleców są oznaką tego, że zbliżają się narodziny dziecka. Ból krzyża przed porodem jest jego częstym objawem. Ma on charakter uciskający i nawrotowy. Przyszła mama może odczuwać go również w całej miednicy mniejszej lub w okolicy nerwu kulszowego. Zbliżający się poród można podejrzewać, gdy poza bólem pleców obecne są też: skurcze macicy, parcie na odbytnicę bądź uderzenia gorąca.

Dlaczego w ciąży bolą plecy?

Ból pleców w ciąży jest związany przede wszystkim z tym, jak zmienia się ciało kobiety po zapłodnieniu. Mięśnie i więzadła ulegają rozluźnieniu pod wpływem hormonów ciążowych. W ten sposób organizm stopniowo przygotowuje się do porodu, a także powiększania się macicy (a tym samym brzucha). Proces ten może powodować mniej lub bardziej nasilone dolegliwości bólowe.

Ból pleców w ciąży jest związany również ze wzrostem masy ciała. Każdy dodatkowy kilogram jest obciążeniem dla organizmu, a w szczególności układu ruchu. Ponadto z powodu powiększenia się piersi i brzucha zmienia się środek ciężkości ciała i sposób poruszania się. To również wpływa na pojawienie się dolegliwości bólowych.

Jak poradzić sobie z bólem pleców w ciąży?

Na ból pleców w ciąży dobrze sprawdzą się masaż, ćwiczenia rozluźniające (m.in. joga) lub ciepłe okłady. Warto udać się także do fizjoterapeuty. Specjalista może zastosować różnego rodzaju zabiegi, które łagodzą dolegliwości bólowe, a przy tym są w pełni bezpieczne dla ciężarnych. Wiele przyszłych mam ceni sobie kinesiotaping, czyli specjalne plastry, które pozwalają utrzymać prawidłowe napięcie mięśni.

Przyszła mama powinna także zadbać o postawę ciała. Wskazane jest unikanie garbienia się, a także ograniczenie czasu spędzanego w jednej pozycji (np. długotrwałego siedzenia przed komputerem). Warto stosować też dodatkowe podpory (np. poduszki) w czasie siedzenia lub leżenia.

Kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza?

Pomoc medyczna jest potrzebna, jeżeli ból pleców w ciąży jest bardzo silny, a tym samym powoduje pogorszenie samopoczucia przyszłej mamy lub utrudnia jej codzienne funkcjonowanie. Lekarz może wydać skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne lub zlecić środki przeciwbólowe. Ciężarna powinna pamiętać, że nie wszystkie leki są bezpieczne do stosowania w ciąży, dlatego nie można po nie sięgać bez konsultacji.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Ta książka jest pisana emocjami – mówi Barbara Wysoczańska autorka książki „Narzeczona nazisty”

Barbara Wysoczańska to mama dwóch córek, absolwentka historii na Uniwersytecie Zielonogórskim, pracująca od 13 lat w salonie jubilerskim, autorka książki, której nie da się odłożyć, dopóki nie przeczytasz całości. Trudno uwierzyć, że "Narzeczona nazisty" to literacki debiut, a po lekturze Twoje myśli długo będą błądzić wokół jej fabuły. Książkę przeczytaj koniecznie. A my polecamy również wywiad z autorką.
Barbara Wysoczańska - debiutancka książka Narzeczona nazisty

„Narzeczona nazisty” to Pani pierwsza książka. Minęło już trochę czasu od premiery. Jak to jest być autorką książki? Jakie to uczucie?

Wspaniałe uczucie. Kiedyś wyobrażałam sobie jak by to było, gdyby udało mi się wydać książkę, ale rzeczywistość przerosła moje wyobrażenia. Wspaniale jest mieć świadomość, że to co sama stworzyłam, teraz znajduje się w rękach innych ludzi i żyje własnym życiem. Każdy może po moją książkę sięgnąć, przeczytać, ocenić i zobaczyć tę historię własną, czytelniczą wyobraźnią.

Czym zajmowała się Pani wcześniej? Zanim postanowiła napisać swoją pierwszą książkę?

Od 13 lat pracuję jako sprzedawca biżuterii w renomowanym salonie jubilerskim. Jednak od kiedy pamiętam, chciałam być pisarką. „Narzeczona nazisty” jest moim debiutem, ale zobaczymy jak dalej potoczą się moje pisarskie losy. Wierzę, że na debiucie się nie zakończy, bo mam sporo myśli w głowie, które gdzieś muszę ulokować i najlepiej zrobić to w kolejnych książkach.

Barbara Wysoczańska - przeczytaj książkę Narzeczona nazisty

Jedna z recenzji „Narzeczonej nazisty” brzmi że „nigdy tej książki nie zapomnę”. Dlaczego?

Może dlatego, że włożyłam w tę książkę nie tylko sporo pracy, ale i kawał serca. Ta książka była pisana emocjami. Oprócz tego porusza dość istotne tematy takie jak miłość, poświęcenie, patriotyzm, odwaga, a to wszystko w obliczu ekstremalnie trudnych czasów jakimi była II Wojna Światowa. Cieszą mnie takie recenzje i taki odbiór czytelników. To najlepsze co mogło mnie spotkać po napisaniu i wydaniu tej powieści.

A dlaczego właśnie tematyka II wojny światowej?

II Wojna Światowa to spektrum mojego zainteresowania od dawna. Od dawna też pobudza moją wyobraźnię, więc ta historia zrodziła się w mojej głowie dość naturalnie. Impulsem, czy punktem wyjścia było zdjęcie, które znalazłam w jednej gazecie przedstawiające parę – jak się okazało w opisie Polkę i Niemca. Byli mężem i żoną, a traktowani byli przez otoczenie – mówiąc delikatnie, bardzo źle. Patrzyłam na to zdjęcie i widziałam w nim żal, wstyd i ogromny strach, który ci dwoje zapewne odczuwali. Ogromnie mnie to poruszyło. Nie mogłam zapomnieć o tym zdjęciu.

Jak wyglądała praca nad książką, której fabuła osadzona jest w trochę już odległej historii?

Przede wszystkim musiałam solidnie przygotować sobie podłoże historyczne pod tą opowieść. Dużo czytałam, przeglądałam stare fotografie, filmy archiwalne – szczególnie te ukazujące przedwojenną Warszawę i Monachium. Czytałam również wspomnienia ludzi, którzy żyli w tamtych czasach. To była solidna lekcja historii, ale bez tego nie napisałabym tej książki w taki sposób, w jaki powstała.

Zobacz także: 10 książek, które warto spakować do plecaka

Niemiecki arystokrata i zakochana w nim Polka. Takich historii pewnie było wiele, nie tylko w czasach wojny. Czy wymyśliła Pani ją na potrzeby książki, czy jest prawdziwa?

Tę historię wymyśliłam na potrzeby książki, ale rzeczywiście było ich w tamtych czasach wiele. Przed wojną nie wzbudzało to tyle kontrowersji, co już po wojnie, kiedy nagle okazało się, że takie związki są niepolityczne. Wiadomo, że przyczyną były okrucieństwa wojny i traumy z tym związane. Próbowałam sobie taką sytuację wyobrazić i przedstawić najlepiej jak potrafiłam.

Miłość w trudnych czasach, niemożliwa, niespełniona, to częsty motyw książek o miłości. Nie obawiała się Pani, że ten tytuł zniknie pośród innych, podobnych?

Pisząc tę historię nie zastanawiałam się nad tym, bo też nie myślałam w tych kategoriach. Skupiałam się wyłącznie nad tym, żeby napisać to po swojemu. Jest cała masa książek o takiej tematyce i pewnie jeszcze mnóstwo ich powstanie. Jedne podobają się bardziej, inne troszkę mniej, ale może wystarczy jeden szczegół w powieści, który wyróżni tą od innej. Trudno powiedzieć.

Barbara Wysoczańska Narzeczona nazisty - to pozycja, po którą warto sięgnąć

A za co Pani lubi tę książkę? Co według Pani jest jej siłą?

To, że przedstawiając w niej jakiś fragment historii, nie skupiałam się wyłącznie na suchych faktach, ale pokazałam ją oczami i sercem ludzi. Ona jest przepełniona emocjami, zarówno tymi dobrymi, jak i złymi. Poza tym, przedstawiłam tam kobiety – dzielne, odważne, walczące o swój kraj z narażeniem życia. Zauważyłam, że dla wielu czytelników było to zaskoczenie. Za to tę książkę lubię.

Zobacz także: 10 książek, przy których odpoczniesz

Zadam pytanie, być może każdy zna na nie odpowiedź, ale chciałabym poznać Pani zdanie jako historyczki. Dlaczego o osiągnięciach kobiet, ich odwadze w czasie II wojny światowej, tak niewiele możemy przeczytać, usłyszeć? Dlaczego są marginalizowane?

Sporo tu winy w minionym systemie politycznym w Polsce. W czasach Polski Ludowej wzorowa kobieta to matka polka dbająca o ognisko domowe. Wymazywano z pamięci fakt, że w czasie okupacji kobiety również walczyły z bronią w ręku, wystawiały na szwank swoją reputację i życie szpiegując i inwigilując wroga. Wymazywano w ogóle pamięć o naszych bohaterach, nie tylko kobietach. Po upadku komunizmu niestety nie zrobiono w Polsce nic, żeby edukować w szkołach na temat ówczesnych kobiet. To ogromnie krzywdzące.

Proszę jeszcze powiedzieć co dalej? Kolejna książka? Też z historią w tle?

Pracuję nad kolejną książką i również będzie osadzona w realiach historycznych. Nie chciałabym zdradzać szczegółów, dodam jedynie, że będzie to opowieść o kobietach – ich sile, przyjaźni i chęci dążenia do realizacji marzeń.

Dziękuję za rozmowę.

Zobacz także: Książki na wakacje, czyli co warto przeczytać w czasie urlopu

Zdjęcia: prywatne archiwum Barbary Wysoczańskiej

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie