Czego szukasz

Podaruj szczęśliwą sukienkę – Dress for Success

Czy sukienka podarowana na rozmowę kwalifikacyjną może zmienić Twoje życie? Może… Od 15 lat na świecie działa Dress for Success, stowarzyszenie, które działa na rzecz niezależności finansowej kobiet wyposażając je w atrybuty niezbędne do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Dress for Success co to za organizacja?

Co to jest Dress for Success i jak powstało?

Twórczynią organizacji była Nancy Lublin z Nowego Jorku. Ta historia zaczęła się w 1996 roku. Wówczas 23-letnia Nancy otrzymała od swojego dziadka spadek w wysokości 5000 dolarów. Dziadek Nancy, Poppy Max, imigrant z Polski, był kupcem. Przyjechał do Ameryki z pustymi rękami i ciężko pracował na lepsze życie. Nancy uczciła jego pamięć, przeznaczając ciężko zarobione przez dziadka pieniądze na pomoc innym, w rozpoczęciu nowego życia. Nancy, studentka uniwersytetu nowojorskiego, zwróciła się o pomoc do ekspertów. Wraz z trzema zakonnicami z Harlemu, które prowadziły programy dla ubogiej społeczności założyła Dress for Success. Razem rozbudowały ten program, tworząc tętniącą życiem organizację, wspierającą najpierw kobiety we wszystkich pięciu dzielnicach Nowego Jorku.

Rozwój DfS dokonał się błyskawicznie. Kobiety z innych miast amerykańskich, słysząc o efektach pracy społecznej stowarzyszenia, kontaktowały się z Nancy. W związku z rozszerzeniem działalności także na ich społeczność. Wtedy Nancy Lublin zarejestrowała nazwę organizacji, zbudowała markę i zdobyła pozwolenie na otwieranie nowych filii.

W 1998 roku istniało prawie 20 oddziałów, a rok później było ich już 50 w trzech krajach. Obecnie, oprócz USA Dress for Success działa między innymi w Australii, Kanadzie, Meksyku, Nowej Zelandii, a w Europie – w Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce. Polska była w 2009 roku (i jest do tej pory) pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruszyła filia DfS.

Misja Dress for Success

Misją Dress for Success jest działanie na rzecz niezależności finansowej kobiet w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki zapewnieniu im stroju do pracy, wsparcia i możliwości rozwoju zawodowego. Klientki Dress for Success to zróżnicowana grupa kobiet, które doświadczyły różnych wyzwań życiowych i które dążą do samowystarczalności i zdobycia pracy.

Przeczytaj także: Slow Parenting i pracujący rodzice

Dress for Success w liczbach

  • 124 filie posiada Dress for Success w kilkunastu krajach: USA, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Polsce, Meksyku, Francji, Portugalii, Indiach, Kanadzie, Australii, Jamajce, Holandii i Irlandii.
  • Ponad 650 tysięcy kobiet uzyskało pomoc od 1997 roku dzięki Dress for Success na całym świecie.
  • 3500 organizacji non-profit kieruje kobiety do Dress for Success.
  • Ponad 150 korporacyjnych sponsorów wspiera Dress for Success na całym świecie.
  • Ponad 6000 wolontariuszy działa w Dress for Success.
  • 75% kobiet członkiń Professional Women’s Group utrzymuje pracę dłużej niż rok.

Jak działa Dress for Success Poland?

Tak o polskiej filii mówi Dyrektor DfS Poland, Dorota Stasikowska – Woźniak: „W Polsce charytatywnie i wolontariacko wyposażyłyśmy dotychczas w stroje, akcesoria i co najważniejsze: w profesjonalne warsztaty wzmacniające z zakresu umiejętności miękkich 269 kobiet na Górnym Śląsku, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Ubrałyśmy 373 panie. Z pomocy DfS na całym świecie mogą skorzystać tylko kobiety, które idą na rozmowę kwalifikacyjną. Kierują je do nas urzędy i agencje pracy, a także instytucje pomocowe i organizacje pozarządowe. Pomagamy kobietom defaworyzowanym. Przed rozmową kwalifikacyjną dostają od nas odpowiedni profesjonalny strój, bardzo często zapraszamy je do fryzjera, uczymy makijażu. Wspólnie piszemy CV i list motywacyjny. Proponujemy warsztaty z zakresu wystąpień publicznych, wzmocnienia psychologicznego, autoprezentacji. Wiele naszych beneficjentek dostaje stałe wsparcie mentorskie”.

Przeczytaj także: „Mama na pełen etat” w profesjonalnym CV? LinkedIn mówi: tak!

Akcje strategiczne Dress for Success Poland

Oprócz stałych działań, szkoleń, konferencji i kompleksowej opieki nad beneficjentami DFS Poland prowadzi wielkie strategiczne akcje w całej Polsce. W rezultacie budzi nasze społeczeństwo i środowiska biznesowe do działań na rzecz kobiet wykluczonych na rynku pracy.

2011-2012 „Wolontariat: dodaj do ulubionych” – Projekt promujący działania społeczne i wolontariat w całej Polsce.

2013-2014 „Świąteczny prezent – zatrudnię kobietę” – Projekt skierowany do pracodawców w celu zebrania od nich deklaracji zatrudnienia przynajmniej jednej kobiety w ich firmach.

Akcja SOS (Send One Suit – Podaruj szczęśliwą sukienkę) – Polega na przekazywaniu przez kobiety sukcesu, menedżerki, bizneswoman, własnych eleganckich ubrań biznesowych na potrzeby beneficjentek DfS udających się na rozmowę kwalifikacyjną.

Gala DfS

23 października br. w Zabrzu odbyła się Gala DfS, podczas której świętowano 15 lecie DfS na świecie i 3 urodziny DfS Poland oraz 15 lecie Fundacji Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie Bez Barier. Na Gali przyznano tytuł Damy roku 2012 Pani Solange Olszewskiej, prezes firmy Solaris, a także nagrodzono pracę wolontariuszy pracujących na rzecz DfS.

Tekst opracowany na podstawie materiałów własnych DfS Poland oraz strony www.dressforsuccess.org

Dress for Success. Going places going strong.

Przeczytaj także: Kobiety Tytanki na rynku pracy – jakiego wsparcia potrzebują? Przeczytaj raport!

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie