ZAINSPIRUJ SIĘ
„Mama na pełen etat” w profesjonalnym CV? LinkedIn mówi: tak!
- Karolina Wojtaś
- 27 kwietnia 2021
- 2 MIN. CZYTANIA
Stanowisko: mama, tata, rodzic
„Stay at home mum”, „stay at home dad” lub „stay at home parent”, czyli „mama, tata lub rodzic na cały etat” – takie stanowiska będzie można niedługo wpisać sobie w CV w serwisie LinkedIn, pomagającym w znalezieniu zatrudnienia i stworzeniu zawodowej sieci kontaktów.
To całkiem spora zmiana, która została niejako wymuszona na właścicielach serwisu artykułem autorstwa Heather Bolen. W swoim tekście, zamieszczonym w magazynie Medium, pisarka zarzuciła serwisowi seksizm i zaapelowała o zmiany. Dodała też, że pracodawcy powinni wykazywać się większym zrozumieniem dla młodych matek, umożliwiając im między innymi pracę zdalną.
Zobaczy także: Profil na LinkedIn. 4 najważniejsze kroki na początek
„Rodzic na urlopie wychowawczym” – jakie są korzyści z zamieszczenia takiej informacji?
Korzyści z nowego rozwiązania są, wbrew pozorom, całkiem spore. Przede wszystkim CV przestaje być nieharmonijne i niejasne. Znika „dziura” w życiorysie, która zawsze wzbudza pewien niepokój, zamiast niej pojawia się logiczne i przejrzyste wyjaśnienie zrezygnowania z pracy zawodowej w konkretnym okresie.
Jak wynika z raportu opracowanego niedawno przez Fundację Rodzic w mieście, tylko 52,7% mam zamierza wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim – pozostałe prawdopodobnie przejdą na urlop wychowawczy. Spośród mam będących już na urlopie wychowawczym 47% planuje powrót do pracy, ale w wielu przypadkach będzie musiało być to nowe stanowisko w nowym miejscu. Wszystkim tym kobietom przyda się dobre i przejrzyste CV.
[FM_form id=”7″]
Zobacz także: Chcesz znaleźć dobrą pracę? Zaprzyjaźnij się z LinkedIn!
Zmiany nie tylko dla rodziców
Zmiany wprowadzone przez LinkedIn – obecnie jeszcze testowane, obejmą nie tylko rodziców. Serwis robi ukłon także w stronę freelancerów. Już niedługo nie będą oni musieli wskazywać swojej firmy ani pracodawcy – wystarczy, że zaznaczą opcję „samozatrudnienie”. Dodatkowo wśród nowych opcji pojawią się: urlop naukowy oraz urlop osobisty.
Obecnie trudno stwierdzić, w jakim stopniu te małe zmiany ułatwią rodzicom – zwłaszcza mamom, zdobycie pracy. Jeśli jednak sprawią chociaż, że kobiety przestaną wstydzić się „przerwy w życiorysie„, a zaczną traktować ją jako etap rozwoju – warto.
Zdjęcie: Canva