Czego szukasz

Nauczanie zdalne a dodatkowy zasiłek opiekuńczy: jak będzie od września?

Kiedy ogłoszono, że we wrześniu dzieci wrócą do szkół, wielu rodziców odczuło ulgę – nie tylko z uwagi na zmęczenie przejęciem obowiązków nauczycieli, ale także (a może przede wszystkim) z powodu lęku przed kolejnymi nieobecnościami w pracy i w konsekwencji – jej utratą. Z czasem jednak pojawiły się informacje, że MRPiPS przygotowuje różne warianty pracy szkół i nie zamyka się całkowicie na nauczanie zdalne. Wobec powyższego powstaje oczywiście pytanie – co dalej z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Nauczanie od września: różne warianty

W sierpniu co i rusz pojawiają się informacje o rekordowo wysokich liczbach przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce – dla przykładu 13 sierpnia potwierdzono aż 811 przypadków. Koronawirus nie odpuszcza, co oznacza, że szumnie zapowiadany „powrót do szkół” może w praktyce przebiegać zupełnie inaczej, niż wszyscy to sobie wyobrażamy.

Obecnie wiadomo, że MEN przygotowuje trzy warianty jesiennego nauczania. Pierwszy to powrót do szkół i nauczanie tradycyjne. Jeśli ryzyko epidemiologiczne wzrośnie, dyrektor szkoły – po uzyskaniu odpowiednich zgód, będzie mógł zadecydować o zamknięciu danej placówki. Jednocześnie już teraz jednak wiadomo, że w niektórych powiatach (tych, w których wskaźnik zachorowań we wrześniu będzie wysoki), szkoły na razie nie zostaną otwarte.

Drugi wariant to nauczanie hybrydowe, łączące edukację zdalną z tradycyjną. Modele takiego nauczenia mogą być różne, a decyzję o jego wprowadzeniu także podejmuje dyrektor placówki.

W końcu mamy i trzeci wariant, czyli powrót do nauczania zdalnego, o którym także decyduje dyrektor szkoły (po uzyskaniu odpowiednich zgód).

Podsumowując – sytuacja w kraju i w poszczególnych powiatach może zmieniać się z dnia na dzień, a rodzice wciąż mogą stanąć przed koniecznością zaopiekowania się dzieckiem w godzinach, w których powinni pracować. Czy mogą wówczas liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługiwał w poprzednich miesiącach walki z epidemią? Zdaniem specjalistów: nie, ponieważ wypłacane wcześniej świadczenie było ogromnym ciężarem dla budżetu państwa. Warto dodać, że ZUS do tej pory nie uporał się z wypłatą wszystkich pieniędzy.

Przeczytaj także: Praca zdalna – gdzie szukać i w jakich zawodach?

Przeczytaj także: Video: Jak wspierać dzieci w nauce?

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Nauka zdalna – opcje dla pracujących rodziców

Jeżeli spełnią się najgorsze scenariusze i dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie zostanie przywrócony, rodzicom pozostają trzy opcje:

  • Skorzystanie z tradycyjnego zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w ciągu roku (łącznie na wszystkie dzieci) przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi na dziecko do 8 r.ż. Może zostać przyznany m.in. w przypadku nieoczekiwanego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły. Jest jednak „haczyk” – informacja o zamknięciu placówki musi zostać przekazana rodzicowi w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem. Jeśli więc dyrektor poinformuje rodziców w dniu 12 września, że szkoła będzie zamknięta od 20 września, zasiłek nie przysługuje.

  • Skorzystanie z urlopu wypoczynkowego
  • Skorzystanie z L4 – jeśli oczywiście dziecko akurat się rozchoruje.

Krótko mówiąc: jeśli dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie zostanie przywrócony, przed rodzicami bardzo trudny czas i wiele stresu.

Przeczytaj także: Jak pracować w domu z dzieckiem?

Źródło: prawo.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie