Czego szukasz

Mentorka biznesowa do wynajęcia – Dorota pomoże Ci rozkręcić własny biznes w branży health & beauty

Masz gabinet w branży health&beauty i czujesz, że to gabinet zarządza Tobą a nie Ty gabinetem? Albo chciałabyś założyć własną placówkę i od samego początku dobrze zaplanować zarządzanie firmą? Poznaj Dorotę Kocot-Rzepkę, która skutecznie pomaga przedsiębiorcom poukładać biznes w branży medycznej i urodowej. Weź udział w bezpłatnym webinarze z serii Gabinet odporny na kryzys i bezpłatnych konsultacjach dla przedsiębiorczyń. I poznaj historię Doroty, która wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu, by przekuć Twój biznes w sukces.

mentorka biznesowa

Prowadzisz własny gabinet medyczny lub kosmetyczny? Lub chcesz mieć taki biznes?

Weź udział w bezpłatnym webinarze z serii: „Gabinet odporny na kryzys!” 12 maja 2022 (czwartek) godzina 20:30. To już trzecie spotkanie pod tytułem: „Cztery filary zyskownego gabinetu. System zdrowego gabinetu, odpornego na kryzysy.”

Czy w Twoim gabinecie zauważyłaś słabe strony? Nie lekceważ tego. Pomogę Ci znaleźć rozwiązanie. Skorzystaj także z bezpłatnych konsultacji – jak zarządzać biznesem w branży health & beauty

Jak rozkręcić biznes w branży beauty?

Dorota, słyszałam, że skutecznie pomagasz rozkręcić kobiece (i nie tylko) biznesy w branży urodowej i medycznej?

Zgłaszają się do mnie głównie kobiety, bo branża medyczna i beauty jest mocno sfeminizowana…. ale miałam również na konsultacjach panów, którzy zarządzają biznesami medycznymi. 

Stworzyłam Zyskowny Gabinet, gdzie wspieram managerki i właścicielki gabinetów podologicznych, ortopodologicznych, fizjoterapeutycznych,  kosmetycznych, medycyny estetycznej, gabinetów masażu, day SPA jak również stomatologicznych… więc mam cały przekrój specjalizacji  biznesów okołomedycznych. 

Czy pomagam skutecznie? Tutaj musiałyśmy podpytać moich klientów, jak oceniają pracę ze mną.

Podczas konsultacji, audytów i szkoleń staram się wypracowywać skuteczne sposoby dla danej, konkretnej placówki. Pracuję poprzez praktyczne rozwiązania, podaję żywe przykłady z moich działań, udostępniam wiele autorskich materiałów w postaci tabelek, checklist, procedur, materiałów marketingowych. 

Dorota Rzepka gabinet laptop

W czym dokładnie pomagasz tym biznesom? Nad czym pracujecie? 

Do Zyskownego Gabinetu trafiają wspaniałe specjalistki w swoim zawodzie, które latami inwestują w rozwój kompetencji poprzez szkolenia z najlepszych zabiegów, obsługi nowoczesnych urządzeń, stosowania preparatów… rozwijają z sukcesem swoje biznesy, zatrudniają pracowników. 

Często wydają spore budżety na marketing, reklamę, ale nie widzą oczekiwanych rezultatów. I gdzieś na tej swojej drodze trafiają na ścianę, nie wiedzą, co robić dalej. Spotykam właścicielki, które nie wiedzą do końca co jest najbardziej rentowne w ich biznesie, w jakim kierunku rozwijać swój biznes, czy zatrudniać kolejnych pracowników? Co i jak liczyć, żeby kontrolować biznes.

Bardzo często podejmują działania intuicyjnie, w chaosie, bez analizy… chciałyby lepiej poukładać swój biznes, wprowadzić procedury, wskaźniki. Zwykle zdają sobie sprawę, że brakuje im kompetencji i wiedzy biznesowej. Podczas indywidualnych konsultacji słyszę: „Dorota ja wiem, że trzeba liczyć, analizować. Ja chcę to robić, ale nikt mnie tego nie nauczył! Szukam mentora”. 

I wtedy pojawiam się ja. Ze swoimi tabelkami, kalkulatorem namawiam. Staram się być dla nich mentorem, inspiracją i motywacją. Namawiam: policz, przeanalizuj, a dopiero potem podejmuj decyzje i działaj!

Najczęściej moje klientki chcą skupić się nad rentownością gabinetu i uporządkowaniem swojej pracy. Wspólnie pracujemy nad zwiększaniem zyskowności danego biznesu (analiza budżetu kosztowego, sprzedażowego). Prowadzimy „porządki w gabinecie”. Często również pracujemy nad recepcją, czyli jak obsługując Klienta można maksymalizować sprzedaż.

Bezpłatne konsultacje i webinary dla właścicielek salonów piękności

Dla takich przedsiębiorczych kobiet organizujesz bezpłatne webinary (najbliższy już 12 maja we czwartek o godzinie 20.30), a także pakiet bezpłatnych konsultacji. Co oferujesz podczas takich spotkań?

Po pierwsze chciałam się dać lepiej poznać, a po drugie po dwóch ciężkich latach pandemii, w lutym pojawił się kolejny kryzys związany z wojną w Ukrainie. I postanowiłam, że zorganizuję serię 3 bezpłatnych webinarów właśnie wokół tematu kryzysów. 

Bo one zawsze były i będą. A teraz od nas wiele zależy, czy i jak będziemy przygotowani. Również tutaj wykorzystałam swoje doświadczenia i tak powstała moja seria Gabinet Odporny Na Kryzys. 

  • #1 „Gabinet odporny na kryzys – czy to w ogóle możliwe w niepewnych czasach?”
  • #2 „Jakie liczby i wskaźnik warto znać i analizować w czasach kryzysu, aby mądrze zarządzać biznesem?”
  • #3 „Cztery filary zyskownego gabinetu. System zdrowego gabinetu, odpornego na kryzysy.”

Po pierwszym webinarze dostałam masę zapytań o konsultacje i rozmowę, dlatego uruchomiłam bezpłatne konsultacje. 20 miejsc dla managerek/właścicielek gabinetów. Mamy 30 minut, więc jest mega konkretnie. Problemy są różne, od typowo finansowych – jak policzyć rentowność gabinetu, po takie jak wprowadzić nową usługę/nowego pracownika. Jak zmienić profil działalności, jak sprawdzić, czy działania marketingowe przynoszą efekty. 

Aby maksymalnie wykorzystać czas konsultacji biznesowych (nie tylko u mnie), warto się wcześniej przygotować do takiej rozmowy. Moje podpowiedzi: 

  • Zastanów się, jaka jest obecna sytuacja w Twoim gabinecie? 
  • Co chcesz rozwinąć/wzmocnić w swoim gabinecie?
  • Jaki masz największy problem, który chcesz rozwiązać?

Przeczytaj także: Mama, żona i menadżerka. Historia pełna pasji

Czy pomagasz też założyć taki biznes? Wiele naszych czytelniczek dopiero marzy, planuje założenie własnej firmy. Czy im też możesz pomóc? 

Na ten moment pracuję już z istniejącymi biznesami, które optymalizujemy pod kątem lepszych zysków/rozwoju etc. Ale z moich materiałów mogą jak najbardziej korzystać osoby, które dopiero myślą o swoim biznesie. Być może już na starcie podejdą do budowania biznesu w oparciu o liczenie, analizowanie, projektowanie pewnych schematów. 

Od samego początku pokazuję, jak działać skutecznie, jak organizować pracę gabinetu i swoją własną. Jako mentorka nie tylko opowiadam, dzielę się również swoimi narzędziami, z których korzystam na co dzień. Można pobrać bezpłatny pakiet: “7 kluczowych liczb w twoim gabinecie, czyli co warto analizować co miesiąc, aby mądrze zarządzać biznesem”. W jego skład wchodzi: kalkulator, plik PDF oraz instrukcja wideo.

Droga z korporacji do własnego biznesu

Twoja historia jest bardzo ciekawa, przez to, że nieoczywista. Wiele lat pracowałaś w korporacji, na wysokich stanowiskach. Czy to był ten moment, gdy zostałaś mamą, że stwierdziłaś – pora na własny biznes? 

Tak naprawdę, to chyba od zawsze miałam w sobie ducha przedsiębiorczości. Faktycznie, kiedy zostałam po raz drugi mamą, to pomimo tego, że moi przełożeni namawiali mnie do powrotu (serdecznie ich pozdrawiam i dziękuję za super wsparcie). Jednak poczułam, że to jest ten moment na własny biznes. Zdecydowałam się na urlop wychowawczy, żeby być blisko dzieci i zaczęłam rozglądać się. Chciałam też wykorzystać ten czas, zaczęłam rozglądać się, obserwować branże i szukać niszy, chciałam znaleźć miejsce dla swojego biznesu.

Dorota Kocot-Rzepka mentorka biznesowa w branży health&beauty
Dorota Kocot-Rzepka

A dlaczego wybrałaś akurat tę branżę? 

Tutaj motywacji było kilka. Kiedy myślałam o swoim biznesie, to zawsze chciałam, aby to był biznes z misją, wizją, oparty o wartości. Usługi medyczne, nawet komercyjne, to przede wszystkim pomaganie ludziom, szukanie najlepszych rozwiązań. Decyzję podjęłam również w oparciu o analizę funkcjonowania tej branży:

  • na rynku krajowym widziałam, iż usługi medyczne komercjalizują się bardzo szybko, że następuje „stomatologizacja” wielu sektorów, czyli przechodzenie z usług NFZ do sektora prywatnego i tutaj widziałam dla siebie szansę,
  • także na rynku lokalnym widziałam dla siebie niszę. Rynek usług ortopodologicznych kilka lat temu był jeszcze mało zagospodarowany, co stwarzało możliwości, ale również było pewnym wyzwaniem.

Dodatkowo wierzyłam, że jeśli odpowiednio zaprojektuję działanie całej placówki, zapewnię profesjonalną obsługę pacjenta, wprowadzę procedury i schematy postępowania, to stworzę markę, którą pacjenci pokochają lokalnie. I mam dowody na to, że cel został osiągnięty. Świadczą o tym opinie zadowolonych pacjentów, którzy przyjeżdżają do nas z całego województwa. Daje mi to ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia.

Na moją decyzję miały również wpływ inne przedsiębiorcze i inspirujące kobiety: Magdalena Przygodzka, dr Joanna Stodolna – Tukendorff oraz Magdalena Korycka. To właśnie od nich zaczęła się moja przygoda z branżą medyczną i chciałabym im w tym miejscu podziękować.

Zapytam Cię o kolejny krok, bo od właścicielki salonu ortopodologicznego do konsultantki biznesowej w branży – długa droga. Skąd ten pomysł?

Tak, droga pewnie nieoczywista. Skąd pomysł na doradztwo? Były dwa główne powody. 

Klientki same do mnie przyszły. Pomysł zrodził się w tamtym roku, kiedy znajome właścicielki gabinetów podpytywały mnie o różne biznesowe porady. Wspólnie robiłyśmy tzw. burzę mózgów. Jedna z nich zapytała, czy przeszkolę jej recepcjonistkę. Pytały o to jak liczę pewne rzeczy. Były zdziwione, że spontanicznie i z głowy sypię liczbami i analizami.

Po drugie – analiza sytuacji. Zauważyłam, że właścicielkami małych biznesów medycznych są głównie specjalistki, które organicznie rozwijają swoje biznesy, czyli same wykonują zabiegi, z czasem zatrudniają dodatkowe osoby. brakuje im jednak wiedzy biznesowej. Ja taką wiedzę (studia biznesowe, w tym również dyplom z fińskiej uczelni Helsinki Business Polytechnic) i doświadczenie mam i mogę … i lubię się tym dzielić. Polubiłam webinary, dyskusje, rozkminki, analizy. Działania w Zyskownym Gabinecie są mega inspirujące również dla mnie.

Zarządzanie biznesem to moja siła

Nie ukrywasz tego, że nie masz wykształcenia medycznego, ani kosmetologicznego. Ale skutecznie zarządzasz swoim biznesem i jeszcze pomagasz postawić na nogi biznesy innych. Czy tu właśnie wykorzystujesz swoje wieloletnie doświadczenie z korporacji? Zarządzanie biznesem to Twoja siła? 

Tak, otworzyłam biznes bez specjalizacji podologicznej, nie będąc ani lekarzem, ani podologiem, ani fizjoterapeutką, za to posiadając wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu biznesem. Budżetowanie, działanie operacyjne, czy analiza danych – wszystko, czym przez lata zajmowałam się w korporacjach, z powodzeniem przeniosłam do branży health & beauty. 

Pracowałam wcześniej w branży produkcyjnej – nie będąc inżynierem produkcji, w branży logistycznej – nie będąc logistykiem. Za każdym razem uczyłam się branży, bo to jest oczywiście ważne, aby znać specyfikę i niuanse danej dziedziny. Ale zawsze widziałam, że pewnie schematy są powtarzalne. 

I ja te schematy i najlepsze praktyki z dużych organizacji, wprowadzam do zarządzania małym, lokalnym biznesem. Obecnie takimi praktykami dzielę się również na konsultacjach. 

Wierzę w analitykę, wskaźniki i tabelki. Dlaczego? Bo to w nich zaszyte są odpowiedzi na pytania: Co naprawdę dzieje się w moim biznesie? Jakie działania marketingowe podejmować? Zatrudnić pracownika? A może podnieść ceny?

Nie wystarczy odjąć koszty od przychodów, by sprawdzić, czy biznes przynosi zyski. Struktura sprzedaży, podział wydatków, wypełnienie gabinetu i inne wskaźniki dadzą nam pełen obraz sytuacji. 

Głęboko wierzę w siłę marketingu, ale nawet najlepsza reklama nie przyniesie efektów, jeśli nie sprawdzimy, które usługi opłacają się najbardziej. 

Dodatkowo, prowadzenie firmy to ciągłe podejmowanie decyzji. Zamiast iść na żywioł, zalecam, aby dokonywać w pełni świadomych wyborów. Analiza biznesu oszczędza nieprzespanych nocy i ciągłych dylematów – czy znów podnieść ceny, zatrudnić nowego pracownika, wprowadzić nowe zabiegi. 

Tego wszystkiego uczę w moim Zyskownym Gabinecie, bo wiem, co się liczy. Członkowie Zyskownego Gabinetu, uczą się jak działać szybciej i bardziej skutecznie. Pomagam im zmienić gabinet w stabilny i dobrze prosperujący biznes. Bez magicznych sztuczek i domysłów, za to z konkretami i pełnym wsparciem.

Dziękuję za rozmowę!

WAŻNE LINKI I ZAPROSZENIA:  

Prowadzisz własny gabinet medyczny lub kosmetyczny? Lub chcesz mieć taki biznes?

Weź udział w bezpłatnym webinarze z serii: „Gabinet odporny na kryzys!” 12 maja 2022 (czwartek) godzina 20:30. To już trzecie spotkanie pod tytułem: „Cztery filary zyskownego gabinetu. System zdrowego gabinetu, odpornego na kryzysy.”

Czy w Twoim gabinecie zauważyłaś słabe strony? Nie lekceważ tego. Pomogę Ci znaleźć rozwiązanie. Skorzystaj także z bezpłatnych konsultacji – jak zarządzać biznesem w branży health & beauty

Wywiad powstał w ramach współpracy partnerskiej.

Zdjęcia: Magdalena Kyzioł

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie