Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Jakie formy pomocy mogą otrzymać w Polsce obywatele Ukrainy?

  • Anna Tęcza
  • 3 marca 2022
  • 5 MIN. CZYTANIA
pomoc Ukrainie
Od czasu rozpoczęcia działań wojennych na terenie Ukrainy obywatele tego kraju szukają schronienia w Polsce. W związku z tym rząd wprowadził pierwsze rozwiązania pomocowe. Zapowiadane są również dalsze prace nad dostosowaniem przepisów dla przybywających uchodźców. Przeczytaj jakie formy pomocy mogą otrzymać w Polsce obywatele Ukrainy.

Formy pomocy, które mogą otrzymać w Polsce obywatele Ukrainy

Mając na uwadze obecną sytuację naszego sąsiada, rząd uruchomił strony, na których znajdują się aktualne informacje dotyczące cudzoziemców z Ukrainy. Na ministerialnej stronie znajdują się informacje w sprawie:

  • zasad wjazdu na teren Polski,
  • przygranicznych punktów recepcyjnych,
  • kroków jakie należy podjąć po przekroczeniu granicy,
  • szczepień przeciw COVID 19 dla osób z Ukrainy.

Uruchomiono także stronę koordynującą działania pomocowe dla Ukrainy. Informacje umieszczone na stronie
#Pomagam Ukrainie skierowane są zarówno dla osób, które szukają pomocy, jak i tych, którzy chcą pomagać. Znajdziemy tam wykazy organizacji udzielających pomocy humanitarnej, finansowej, psychologicznej i prawnej. Ponadto można uzyskać wiadomości dotyczące pracy, pomocy medycznej oraz przyjęcia cudzoziemca.
Więcej informacji dotyczących Obywateli Ukrainy dostępnych jest na stronie Urzędu ds. Cudzoziemców.

Pomoc na granicy

Osoby przekraczające granicę ukraińsko – polską mogą liczyć na pomoc humanitarną, medyczną, prawną i informacyjną. W powstałych punktach recepcyjnych wsparcie zapewnia, m.in. Straż Graniczna, urzędy wojewódzkie i Urząd do Spraw Cudzoziemców. Punkty recepcyjnie powstały w województwach lubelskim i podkarpackim
Jednocześnie Straż Graniczna informuje wszystkie osoby przekraczające granicę o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową.

Ukraińcy, którzy przekraczają granicę w związku z konfliktem zbrojnym są zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny i okazywania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.

Przeczytaj także: Jak mówić dzieciomo wojnie? Rozmowa z psycholożką, Kasią Kalinowską

Formy medycznej pomocy dla obywateli Ukrainy

Na stronie NFZ znajdziemy się informacje dotyczące przygotowywanych przez rząd specjalnych rozwiązań prawnych. Mają omne umożliwić rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy. Dotyczy to pacjentów, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży. Potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym.

Zasady udzielania świadczeń medycznych dla pacjentów z Ukrainy oraz ich rozliczania będą takie same, jak w przypadku obywateli polskich.

Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego br. Zatem pacjent ukraiński może korzystać już teraz z bezpłatnego leczenia. Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa.

Przeczytaj także: Ukraina – jak pomagać mądrze i efektywnie?

Formy pomocy w znalezieniu zatrudnienia

Pracownicy ukraińscy już od kilku lat legalnie pracują na polskim rynku pracy. W związku z obecną sytuacją Rząd przygotowuje rozwiązania mające ułatwić znalezienie pracy dla obywateli Ukrainy.

“Poprzez osiągnięcie pieczątki, legalnie pozwalającej na przebywanie na terytorium RP, Ukraińcy będą mieli dostęp do rynku pracy” – poinformowała Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Ponadto Pani Minister poinformowała o trwających pracach nad przygotowaniem nowej ustawy dotyczącej zatrudnienia cudzoziemców. Ustawa ta zostanie wyodrębniona z obecnie obowiązującej Ustawy o Promocji Zatrudnienia i Instytucjach Rynku Pracy.

Obecnie obywatele Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnej pomocy PUP i WUP obejmującej wsparcie pracy poprzez pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe.

Pomoc w znalezieniu pracy można uzyskać poprzez wizytę w urzędzie lub kontakt telefoniczny z infolinią „Zielona Linia” – tel. 19524. Informacje dotyczące ofert Pracy można uzyskać przez Internet korzystając z Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Pracy można również szukać poprzez Agencje pośredniczące w zatrudnianiu cudzoziemców. Znajdziemy tam informację o ułatwieniach legalizacji pracy osób wjeżdżających w ramach trybu nadzwyczajnego, czyli na mocy decyzji Komendanta Straży Granicznej.

Przeczytaj także: Jak skutecznie szukać pracy? Zobacz, jak możesz ruszyć z miejsca!

ZUS – pomoc dla obywateli Ukrainy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej informuje, że profil na PUE ZUS można będzie założyć w języku ukraińskim. „Pracujemy także nad innymi rozwiązaniami na rzecz uchodźców z Ukrainy. Będziemy o tym na bieżąco informować” – powiedziała Prezes ZUS.

Ponadto szefowa ZUS podczas konferencji prasowej MRiPS powiedziała: “jesteśmy gotowi, by udostępnić uchodźcom z Ukrainy naszą bazę lokalową. To jest około 1400 miejsc w ośrodkach szkoleniowych.”

ZUS informuje również, iż osoba, która miała wypłacaną polską emeryturę lub rentę na rachunek w ukraińskim banku, może złożyć do ZUS prośbę o przekazywanie go na inny numer konta.

Ze świadczeń wypłacanych przez ZUS mogą także skorzystać ukraińscy rodzice. Ubiegając się o “500 plus” oraz świadczenia w ramachrodzinnego kapitału opiekuńczego. Aby wnioskować o świadczenia, należy posiadać dokument potwierdzający charakter pobytu cudzoziemca w Polsce. Może to być karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” lub karta stałego pobytu).

Prawdopodobnie nowych przepisów i rozwiązań systemowych dotyczących obywateli Ukrainy przebywających w Polsce powstanie więcej. Będziemy aktualizować treści związane z pomocą dla Ukrainy.

Zdjęcie: Canva

Źródła: gov.pl
Centrala NFZ
Wsparcie ZUS dla uchodźców z Ukrainy
icourban.com
Biznes Wprost

Zobacz więcej

artykuł
zdjęcie okładki książki
  • Dominika Kamińska
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta w IT
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 9 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Iza Kłodzińska
  • 10 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
wywiad
  • Judyta Wałach
  • 6 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Przejdź do treści