Czego szukasz

Jak zrealizować noworoczne postanowienia?

Koniec stycznia, a ja wciąż czuję się podekscytowana, bo rok 2020 zapowiada się dla mnie znakomicie i dla Was również, jeśli skorzystacie z moich porad, jak zrealizować wszystkie swoje postanowienia.

 • Kamila Kozioł - 28/01/2020

Noworoczne postanowienia

Jest kilka podstawowych kwestii związanych z realizacją postanowień noworocznych, a jedno najbardziej kluczowe, to to, że postanowienia noworoczne nie realizują się same!

Jeśli sama nie przystąpisz do działania to nic się nie zmieni. I to bez względu na to, jak pięknie opiszesz swoje postanowienia.

Jako psycholog i coach gorąco zachęcam do stawiania przed sobą wyzwań, i to bez względu na obszar, czy to wyzwania z obszaru prywatnego czy zawodowego.

Pozytywne emocje

Kiedy planujesz postanowienia noworoczne ważne, aby wiązały się z pozytywnymi emocjami – wtedy zwiększasz sobie szansę na realizację tego postanowienia. Wyobraź sobie, jaką motywację miałabyś gdybyś myśląc o swoim postanowieniu jakim jest zrzucić 4 kilogramy mówiła:
O rety, co za koszmar… muszę iść poćwiczyć, bo nigdy nie zmieszczę się w tę sukienkę… co za bezsens, po co kupiłam tak mały rozmiar! Głupia jestem, kupiłabym większy i nie musiałabym się męczyć!

Zadbaj o to, aby podchodzić do swoich postanowień ze spokojem. Bo taki cel nie ma być batem, tylko inspiracją, drogowskazem i motywacją dla Ciebie. Gwarantuje Ci, że wtedy będziesz odczuwała radość z posiadania i realizowania swojego postanowienia noworocznego.

Bez presji

Pamiętaj, aby Twoje postanowienia noworoczne nie były formą presji wobec Ciebie. Kiedy stawiam sobie cel mam jego wizję i plan w głowie. Ale zdaję sobie sprawę, że w moim życiu są zdarzenia, na które mam wpływ i na które nie mam wpływu. Co oznacza, że poprzez różne zdarzenia mogę zmienić zdanie, coś innego może okazać się ważne, w związku z tym daję sobie prawo do myślenia, że może zdarzyć się tak, że jakiegoś postanowienia nie zrealizuję. Nie zakładam od razu, że na pewno jakiś procent postanowień odpadnie, ale nie robię sobie presji, że MUSZĘ wszystko zrealizować.

Wybieraj ostrożnie

Zrealizujesz swoje postanowienia noworoczne, jeśli ostrożnie wybierzesz cele. Ostrożnie oznacza, że należy wybierać takie cele, takie postanowienia, które wiążą się z tym, co dla Ciebie ważne. Nie ma potrzeby kupować rocznego członkostwa w klubie fitness, jeśli wiesz, że lubisz i wolisz ćwiczyć przed You Tube. Nie ma sensu zakładać, że będziesz jeść bezglutenowo i bez laktozy, jeśli taka dieta nie ma dla ciebie sensu, nie wierzysz w nią i nie widzisz korzyści. A podążanie za trendem spowoduje, że będziesz odczuwała złość, nie realizujesz swoich postanowień.

Przeczytaj także: co zrobić gdy noworoczne postanowienia nie działają!

Innymi słowy, lepiej Ci będzie, jeśli zdecydujesz się skupić na celach, które są dla ciebie ważne, i unikaj tworzenia celów, które są ze sobą sprzeczne lub nieważne dla ciebie.

Wewnętrzna motywacja

Ja realizując swoje cele byłam wewnętrznie zmotywowana. Co oznacza, że coś robiłam, ponieważ chciałam, a nie dlatego, że się do tego zmuszałam. Kiedy więc wybierasz swoje postanowienia, skup się na chwilę i zastanów się, co sprawia, że czujesz potrzebę ich osiągnięcia.

Czy to jest coś, co naprawdę chcesz zrobić dla siebie, czy robisz to tylko dlatego, że czujesz, że musisz to zrobić, aby zadowolić kogoś innego?

Kiedy planujesz cel wiedz, że mniejsze kroki mogą dać duże efekty. Kiedy planowałam swój rok 2019, tworzyłam małe projekty, bo ważniejsze w tamtym roku było życie prywatne. Wiedziałam, że to może wiązać się z tym, że mogę mieć problemy z ruszeniem do przodu w obszarze biznesowym. Wiedziałam, że pomocne będzie rozpoczęcie od małych, łatwiejszych kroków i próba zrobienia czegoś każdego dnia. Twórz postanowienia w formie małych kroków. Małe kroki robią duże efekty.

Kontrastowanie mentalne

Kiedy już planujesz swoje cele zastanów się i przeanalizuj co stoi Ci na drodze.

W psychologii jest taka technika, która nazywa się kontrastowanie mentalne – czyli myśląc o swoich celach od razu zastanów się nad przeszkodami, które mogą Ci uniemożliwić realizację. Na przykład, jeśli Twoim celem jest zdrowsze odżywianie, poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad niektórymi korzyściami (na przykład posiadaniem większej ilości energii i obniżeniem ryzyka choroby) po przyjęciu zdrowszej diety.

Następnie pomyśl o niektórych przeszkodach, które mogą stanąć Ci na drodze, takich jak przekąski w MC Donald lub pochłanianie tabliczki czekolady po stresie lub smutku. Jednym ze powodów, dlaczego kontrastowanie mentalne jest cenne to, że może pomóc Ci wyjaśnić, które cele są osiągalne (tj. warte tego czasu i wymaganej energii), a które należy odrzucić. Aby ta technika działała, musisz zaangażować się w wizualizację realizacji celu, przewidywane przeszkody i sposoby na pokonanie tych wyzwań.

Bądź dla siebie przyjaciółką

Bez względu na wszystko bądź miła dla siebie. Bo jak już wiesz, średnio do kwietnia, większość osób, które nie zastosują się do powyższych wskazówek porzuci część swoich postanowień noworocznych albo rocznych celów.

Czasem będzie to efekt lenistwa, czasem efekt związany ze zmianą sytuacji życiowej i priorytetów. Nie zmienia to faktu, że należy być dla siebie miłą. Wyciągnąć wnioski, przemyśleć co spowodowało, że nie dowiozłaś tematu do końca. Pamiętaj, że jeszcze nic straconego, bo jeśli zorientujesz się w kwietniu, że z celem Ci nie poszło to masz jeszcze 8 miesięcy, aby temat nadgonić.

Bądź dla siebie życzliwa i wyrozumiała. Okaż sobie współczucie. Zamiast ignorować lub unikać niepowodzeń i niedociągnięć. Osoby, które są pełne współczucia, postrzegają swoje niepowodzenia jako część doświadczenia, zamiast traktować siebie surowo w obliczu niepowodzeń.

Rok spod słowa

Od 2019 roku praktykuję nazywanie swojego roku ważnymi słowami. To taki rok, pod jakimś słowem. Tak jak Chińczycy mają rok pod znakiem np. smoka, to ja mam swoje lata pod słowem konkretnym, który pomaga mi ukierunkować swoje decyzje, plany i postanowienia.

Był to rok ODPOWIEDZIALNOŚCI i rok STARTU. Rok odpowiedzialności odnosił się do opowiedzianego przygotowania rodziny do zmian, jakie w naszym życiu nastąpiły – to jest specjalizacja lekarska mojego męża, pójście do szkoły mojego starszego syna, który wkroczył do niej jako 6 i pół latek oraz zwiększenie mojego zaangażowania się w moją pracę, w porównaniu z rokiem 2018.

Ostatnie zadanie związane było ze słowem START, który odnosił się do naszych biznesów lub zawodów. Mój mąż stał się specjalistą i planuje kolejne kroki w swojej karierze, a ja rozpoczęłam na dużych obrotach swoją działalność z przekonaniem, że przygotowałam na to rodzinę, głównie dzieci.

Zachęcam Was do określenia sobie jednym słowem, jaki ma być 2020 rok?

Mój rok 2020 jest pod nazwą WARTOŚĆ i ROZPOZNAWALNOŚĆ.
WARTOŚĆ odnosi się do rodziny – aby budować między nami wartościowe relacje, spędzać czas w skupieniu na sobie nawzajem. Wartość też jest związana z wybieraniem tych działań w obszarze biznesowym, które są dla mnie cenne: czyli satysfakcję, radość, spełnienie i wartość finansową.

Słowo ROZPOZNAWALNOŚĆ, wiąże się z rozwojem biznesu. Czyli wybieranie takich działań biznesowych i celów strategicznych, które przyczyniają się do zwiększenia mojej rozpoznawalności wśród osób zainteresowanych moimi produktami i usługami.

Ciekawi mnie, czy już masz swoją nazwę na kolejny rok? Napisz w komentarzu, jak będzie się nazywać. 🙂

Moje plany na 2020 rok

W 2020 roku planuję przeprowadzić 3 szkolenia Moc Kobiety Wartościowej oraz tego jedno szkolenie wyjazdowe ze mną. Połączenie SPA z warsztatami coachingowymi tylko dla 10 osób. Mam w planach również kurs online oraz wydanie swojej trzeciej książki! A oprócz tego, drugie wydanie dziennika coachingowego! Oczywiście tradycyjnie zostają sesje coachingowe.

Życzę Ci determinacji, systematyczności i przychylności losu w realizacji swoich celów w 2020 roku!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kamila Kozioł
Kobieta, która pragnie zrozumieć ludzką psychikę. Rozumie emocje i wie, jak wzmacniać moc i wewnętrzną siłę. Ukończyła studia z psychologii oraz akredytacyjne i certyfikujące kursy coachingowe. W zawodzie psychologa i coacha od 9 lat. Współautorka „Dziennika coachingowego. 365 pytań od Twojego coacha”, napisanego wspólnie z Kamilą Rowińską oraz współautorka książki „W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę”.

Już jest! Raport Employer Branding w Polsce 2020 od HRM Institute!

Jeśli interesujesz się tematem employer brandingu, to mamy dla Ciebie coś wyjątkowego! Raport Employer Branding w Polsce 2020 to podsumowanie autorskiego badania HRM Institute, na temat najważniejszych zagadnień i aktualnych trendów branży EB w Polsce. Kliknij i pobierz raport za darmo!.
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 27/10/2020
czarne tło w żółte kropki,grafika raportu, napisy employer branding w polsce raport

Już jest! Raport Employer Branding w Polsce 2020

To już kolejna edycja Employer Branding w Polsce – autorskiego badania HRM Institute, prowadzonego od 2012 roku. Jak co roku do badania zaproszone zostały osoby z branży EB, które dzieliły się swoją wiedzą, doświadczeniem i opiniami na temat obecnej sytuacji na rynku.

Tym razem, oprócz stałych elementów raportu, dających możliwość śledzenia dynamiki zmian w branży rok po roku, znalazły się dodatkowe zagadnienia związane z COVID-19.

Jak zatem wygląda rzeczywistość employer brandingowa w Polsce w 2020 roku?
Jakie zmiany nastąpiły na rynku w związku z pandemią?
Jakie są budżety EB organizacji w bieżącym roku i kto zasługuje na miano lidera?

Tego wszystkiego dowiesz się z Raportu Employer Branding w Polsce 2020!

Z radością informujemy, że portal mamopracuj.pl jest Patronem Medialnym Raportu Employer Branding w Polsce 2020!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania!

Grafika: HRM Institute

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj

Jak napisać CV po angielsku?

Czy jesteś świeżo upieczoną mamą, która chce wrócić na rynek pracy po macierzyńskim? A może chciałabyś zmienić pracę i potrzebujesz nowego CV? Niezależnie od tego, na którym etapie kariery jesteś, CV jest niezbędną częścią procesu rekrutacyjnego. Coraz więcej pracodawców wymaga życiorysu po angielsku. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak powinno wyglądać takie CV oraz jakich błędów się wystrzegać, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
 • Anna Wójcik - 26/10/2020
dłonie dwóch osób na biurku zajętych sprawdzaniem CV

Niezbędne elementy CV po angielsku

Oto najważniejsze sekcje CV, przetłumaczone na angielski:

1. Podsumowanie zawodowe – Professional Summary

Podsumowanie zawodowe, zwane też profilem zawodowym, nie jest popularną sekcją w polskim CV. Dlatego umieszczenie podsumowania na górze CV od razu wyróżni Cię na tle innych kandydatów. Podsumowanie to szansa na przedstawienie Twojego doświadczenia i największych dokonań zawodowych lub kluczowych kompetencji. Oto jak wygląda przykładowy profil zawodowy:

Results-driven senior software engineer with 5 years of experience in developing both mobile and web applications. Expert in Java, JavaScript, and Android. Skilled in leading global IT teams of up to 50 people, developing business plans, and requirements specifications.

2. Doświadczenie zawodowe – Work Experience

Każdy pracodawca poszukuje nieco innych kompetencji i doświadczenia zawodowego, dlatego przed wysłaniem kolejnego CV, warto żebyś spojrzała na ogłoszenie o pracę i postarała się zidentyfikować czego poszukuje pracodawca.

W powyższym ogłoszeniu pracodawca wyraźnie poszukuje testera automatycznego zaznajomionego m.in. z front-endem, HTML-em, CSS, JavaScriptem lub gitem. Te oto słowa kluczowe warto wymienić w profilu zawodowym, a także na nich skupić się w doświadczeniu zawodowym.

Przeczytaj także: [01] Jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem?

3. Wykształcenie – Education

Daty po angielsku zapisuje się nieco inaczej niż w języku polskim. Wrzesień 2019 zapiszesz po angielsku w następujący sposób:

 • 09/2019 lub
 • September 2019.

4. Umiejętności – Skills

Wymieniając swoje umiejętności, warto mieć na względzie ogłoszenie o pracę i pożądane kompetencje. Jeśli pracodawca poszukuje komunikatywnego project managera, warto wymienić takie umiejętności jak:

 • active listening
 • enabling collaboration
 • great public speaking skills
 • conveying the organization’s vision

5. Zainteresowania – Hobbies and Interests

Ponadto, w CV powinny się znaleźć tylko najistotniejsze informacje, dlatego dane kontaktowe (wystarczy telefon, email), zapisujemy w następujący sposób:

Uwaga: angielskie CV nie zawiera miejsca urodzenia, stanu cywilnego ani daty urodzenia.

Przeczytaj także: Jak napisać dobre CV w 9 krokach?

Najczęściej popełniane błędy w CV po angielsku:

1. Kalki językowe

Uważaj na kalki językowe, czyli bezpośrednie tłumaczenie wyrazu lub zwrotu z polskiego na angielski. Oto te najczęściej występujące w CV, liście motywacyjnym czy podczas rozmowy o pracę:

 • actual – rzeczywisty; current – aktualny
 • affair – romans; scandal – afera
 • chef – szef kuchni; boss/superior – szef
 • eventual – ostateczny; possible – ewentualny
 • fabric – tkanina; factory – fabryka
 • fatal – śmiertelny; dreadful – fatalny
 • paragraph – akapit; article – paragraf
 • pension – emerytura; salary – pensja

2. Mylenie czasów

Wielu Polaków ma problem z poprawnym zastosowaniem czasu Past Simple i Present Perfect, ponieważ Present Perfect nie występuje w naszym języku. Past Simple służy do określenia przeszłości, która w żaden sposób nie łączy się z teraźniejszością. Natomiast Present Perfect opisuje czynności, które wydarzyły się w przeszłości, ale trwają do teraz lub w inny sposób wpływają na teraźniejszość. Sama zobacz różnicę:

I worked with SAP – pracowałam z systemem SAP, aczkolwiek już z niego nie korzystam. Dla pracodawcy może oznaczać to, że zapomniałam już jak działają pewne funkcjonalności.

I have worked with SAP – pracowałam i nadal pracuję z systemem SAP. Najprawdopodobniej codziennie uczysz się czegoś nowego i sprawnie się posługujesz SAP-em.

3. Niestosowanie gerund

Gdy mamy więcej niż jeden czasownik w zdaniu, zazwyczaj drugi z nich przyjmuje formę bezokolicznika. Czasami jednak drugi czasownik przyjmuje formę gerund (czasownik + końcówka -ing). Oto najczęściej używane czasowniki, po których występuje forma -ing:

 • look forward to – oczekiwać
 • to be used to – być przyzwyczajonym
 • to give up – poddawać się/zaniechać
 • to enjoy – cieszyć się z czegoś, lubić coś robić
 • to put off – przekładać

Szczególnie warto zapamiętać wyrażenie I look forward to hearing from you soon (oczekuję na twoją odpowiedź), gdyż występuje ono często w listach motywacyjnych oraz mailach.

Jeśli stworzenie CV po angielsku lub inne elementy rekrutacji po angielsku w IT są dla Ciebie wyzwaniem, daj nam znać w krótkiej ankiecie jakiego wsparcia potrzebujesz.

Przeczytaj także: Co każda mama może wpisać w swoje CV?

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Wójcik
Jest jednym z autorów eksperckiego bloga Pomoc w Angielskim - o angielskim w IT i biznesie. Jest fanką nowych technologii, poprawnej angielszczyzny i kotów. Prywatnie miłośniczka podróży i włoskiej kuchni.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×