Czego szukasz

Jak zrealizować noworoczne postanowienia?

Koniec stycznia, a ja wciąż czuję się podekscytowana, bo rok 2020 zapowiada się dla mnie znakomicie i dla Was również, jeśli skorzystacie z moich porad, jak zrealizować wszystkie swoje postanowienia.

 • Kamila Kozioł - 28/01/2020

Noworoczne postanowienia

Jest kilka podstawowych kwestii związanych z realizacją postanowień noworocznych, a jedno najbardziej kluczowe, to to, że postanowienia noworoczne nie realizują się same!

Jeśli sama nie przystąpisz do działania to nic się nie zmieni. I to bez względu na to, jak pięknie opiszesz swoje postanowienia.

Jako psycholog i coach gorąco zachęcam do stawiania przed sobą wyzwań, i to bez względu na obszar, czy to wyzwania z obszaru prywatnego czy zawodowego.

Pozytywne emocje

Kiedy planujesz postanowienia noworoczne ważne, aby wiązały się z pozytywnymi emocjami – wtedy zwiększasz sobie szansę na realizację tego postanowienia. Wyobraź sobie, jaką motywację miałabyś gdybyś myśląc o swoim postanowieniu jakim jest zrzucić 4 kilogramy mówiła:
O rety, co za koszmar… muszę iść poćwiczyć, bo nigdy nie zmieszczę się w tę sukienkę… co za bezsens, po co kupiłam tak mały rozmiar! Głupia jestem, kupiłabym większy i nie musiałabym się męczyć!

Zadbaj o to, aby podchodzić do swoich postanowień ze spokojem. Bo taki cel nie ma być batem, tylko inspiracją, drogowskazem i motywacją dla Ciebie. Gwarantuje Ci, że wtedy będziesz odczuwała radość z posiadania i realizowania swojego postanowienia noworocznego.

Bez presji

Pamiętaj, aby Twoje postanowienia noworoczne nie były formą presji wobec Ciebie. Kiedy stawiam sobie cel mam jego wizję i plan w głowie. Ale zdaję sobie sprawę, że w moim życiu są zdarzenia, na które mam wpływ i na które nie mam wpływu. Co oznacza, że poprzez różne zdarzenia mogę zmienić zdanie, coś innego może okazać się ważne, w związku z tym daję sobie prawo do myślenia, że może zdarzyć się tak, że jakiegoś postanowienia nie zrealizuję. Nie zakładam od razu, że na pewno jakiś procent postanowień odpadnie, ale nie robię sobie presji, że MUSZĘ wszystko zrealizować.

Wybieraj ostrożnie

Zrealizujesz swoje postanowienia noworoczne, jeśli ostrożnie wybierzesz cele. Ostrożnie oznacza, że należy wybierać takie cele, takie postanowienia, które wiążą się z tym, co dla Ciebie ważne. Nie ma potrzeby kupować rocznego członkostwa w klubie fitness, jeśli wiesz, że lubisz i wolisz ćwiczyć przed You Tube. Nie ma sensu zakładać, że będziesz jeść bezglutenowo i bez laktozy, jeśli taka dieta nie ma dla ciebie sensu, nie wierzysz w nią i nie widzisz korzyści. A podążanie za trendem spowoduje, że będziesz odczuwała złość, nie realizujesz swoich postanowień.

Przeczytaj także: co zrobić gdy noworoczne postanowienia nie działają!

Innymi słowy, lepiej Ci będzie, jeśli zdecydujesz się skupić na celach, które są dla ciebie ważne, i unikaj tworzenia celów, które są ze sobą sprzeczne lub nieważne dla ciebie.

Wewnętrzna motywacja

Ja realizując swoje cele byłam wewnętrznie zmotywowana. Co oznacza, że coś robiłam, ponieważ chciałam, a nie dlatego, że się do tego zmuszałam. Kiedy więc wybierasz swoje postanowienia, skup się na chwilę i zastanów się, co sprawia, że czujesz potrzebę ich osiągnięcia.

Czy to jest coś, co naprawdę chcesz zrobić dla siebie, czy robisz to tylko dlatego, że czujesz, że musisz to zrobić, aby zadowolić kogoś innego?

Kiedy planujesz cel wiedz, że mniejsze kroki mogą dać duże efekty. Kiedy planowałam swój rok 2019, tworzyłam małe projekty, bo ważniejsze w tamtym roku było życie prywatne. Wiedziałam, że to może wiązać się z tym, że mogę mieć problemy z ruszeniem do przodu w obszarze biznesowym. Wiedziałam, że pomocne będzie rozpoczęcie od małych, łatwiejszych kroków i próba zrobienia czegoś każdego dnia. Twórz postanowienia w formie małych kroków. Małe kroki robią duże efekty.

Kontrastowanie mentalne

Kiedy już planujesz swoje cele zastanów się i przeanalizuj co stoi Ci na drodze.

W psychologii jest taka technika, która nazywa się kontrastowanie mentalne – czyli myśląc o swoich celach od razu zastanów się nad przeszkodami, które mogą Ci uniemożliwić realizację. Na przykład, jeśli Twoim celem jest zdrowsze odżywianie, poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad niektórymi korzyściami (na przykład posiadaniem większej ilości energii i obniżeniem ryzyka choroby) po przyjęciu zdrowszej diety.

Następnie pomyśl o niektórych przeszkodach, które mogą stanąć Ci na drodze, takich jak przekąski w MC Donald lub pochłanianie tabliczki czekolady po stresie lub smutku. Jednym ze powodów, dlaczego kontrastowanie mentalne jest cenne to, że może pomóc Ci wyjaśnić, które cele są osiągalne (tj. warte tego czasu i wymaganej energii), a które należy odrzucić. Aby ta technika działała, musisz zaangażować się w wizualizację realizacji celu, przewidywane przeszkody i sposoby na pokonanie tych wyzwań.

Bądź dla siebie przyjaciółką

Bez względu na wszystko bądź miła dla siebie. Bo jak już wiesz, średnio do kwietnia, większość osób, które nie zastosują się do powyższych wskazówek porzuci część swoich postanowień noworocznych albo rocznych celów.

Czasem będzie to efekt lenistwa, czasem efekt związany ze zmianą sytuacji życiowej i priorytetów. Nie zmienia to faktu, że należy być dla siebie miłą. Wyciągnąć wnioski, przemyśleć co spowodowało, że nie dowiozłaś tematu do końca. Pamiętaj, że jeszcze nic straconego, bo jeśli zorientujesz się w kwietniu, że z celem Ci nie poszło to masz jeszcze 8 miesięcy, aby temat nadgonić.

Bądź dla siebie życzliwa i wyrozumiała. Okaż sobie współczucie. Zamiast ignorować lub unikać niepowodzeń i niedociągnięć. Osoby, które są pełne współczucia, postrzegają swoje niepowodzenia jako część doświadczenia, zamiast traktować siebie surowo w obliczu niepowodzeń.

Rok spod słowa

Od 2019 roku praktykuję nazywanie swojego roku ważnymi słowami. To taki rok, pod jakimś słowem. Tak jak Chińczycy mają rok pod znakiem np. smoka, to ja mam swoje lata pod słowem konkretnym, który pomaga mi ukierunkować swoje decyzje, plany i postanowienia.

Był to rok ODPOWIEDZIALNOŚCI i rok STARTU. Rok odpowiedzialności odnosił się do opowiedzianego przygotowania rodziny do zmian, jakie w naszym życiu nastąpiły – to jest specjalizacja lekarska mojego męża, pójście do szkoły mojego starszego syna, który wkroczył do niej jako 6 i pół latek oraz zwiększenie mojego zaangażowania się w moją pracę, w porównaniu z rokiem 2018.

Ostatnie zadanie związane było ze słowem START, który odnosił się do naszych biznesów lub zawodów. Mój mąż stał się specjalistą i planuje kolejne kroki w swojej karierze, a ja rozpoczęłam na dużych obrotach swoją działalność z przekonaniem, że przygotowałam na to rodzinę, głównie dzieci.

Zachęcam Was do określenia sobie jednym słowem, jaki ma być 2020 rok?

Mój rok 2020 jest pod nazwą WARTOŚĆ i ROZPOZNAWALNOŚĆ.
WARTOŚĆ odnosi się do rodziny – aby budować między nami wartościowe relacje, spędzać czas w skupieniu na sobie nawzajem. Wartość też jest związana z wybieraniem tych działań w obszarze biznesowym, które są dla mnie cenne: czyli satysfakcję, radość, spełnienie i wartość finansową.

Słowo ROZPOZNAWALNOŚĆ, wiąże się z rozwojem biznesu. Czyli wybieranie takich działań biznesowych i celów strategicznych, które przyczyniają się do zwiększenia mojej rozpoznawalności wśród osób zainteresowanych moimi produktami i usługami.

Ciekawi mnie, czy już masz swoją nazwę na kolejny rok? Napisz w komentarzu, jak będzie się nazywać. 🙂

Moje plany na 2020 rok

W 2020 roku planuję przeprowadzić 3 szkolenia Moc Kobiety Wartościowej oraz tego jedno szkolenie wyjazdowe ze mną. Połączenie SPA z warsztatami coachingowymi tylko dla 10 osób. Mam w planach również kurs online oraz wydanie swojej trzeciej książki! A oprócz tego, drugie wydanie dziennika coachingowego! Oczywiście tradycyjnie zostają sesje coachingowe.

Życzę Ci determinacji, systematyczności i przychylności losu w realizacji swoich celów w 2020 roku!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kamila Kozioł
Kobieta, która pragnie zrozumieć ludzką psychikę. Rozumie emocje i wie, jak wzmacniać moc i wewnętrzną siłę. Ukończyła studia z psychologii oraz akredytacyjne i certyfikujące kursy coachingowe. W zawodzie psychologa i coacha od 9 lat. Współautorka „Dziennika coachingowego. 365 pytań od Twojego coacha”, napisanego wspólnie z Kamilą Rowińską oraz współautorka książki „W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę”.

Podwyżka i awans na urlopie macierzyńskim?

Jak mężczyźni mogą wspierać kulturę różnorodności w biznesie? Odpowiedzią na to pytanie jest inicjatywa „Klub Male Champions of Change”, którego członkami są prezesi 11 firm w Polsce. Klub wydał właśnie raport dobrych praktyk w 2019 r., w którym opisane są działania ich firm, takie jak zwiększenie liczby kobiet na wysokich stanowiskach czy likwidacja luki płacowej. Wymienione w raporcie praktyki pokazują, że firmy te wspierają również matki w pogodzeniu obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym i zachowaniu work-life balance.
 • Natalia Gozdowska - 20/02/2020

Zwiększenie liczby kobiet na wysokich stanowiskach

4 lutego odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca pierwszy raport „Klubu Male Champions of Change”. Klub został założony w 2018 roku z inicjatywy założycielek Fundacji Sukces Pisany Szminką oraz Ambasadora Australii.

Inspiracją był działający z sukcesem od 10 lat Klub Male Champions of Change w Australii. Należący do klubu prezesi 11 firm w Polsce pełnią rolę inspiratorów dla rynku do tworzenia kultury różnorodności oraz wspierania promocji kobiet.

Najważniejsze cele, których realizacji podjęli się członkowie klubu w 2019 roku to zwiększenie liczby kobiet na wysokich stanowiskach, likwidacja luki płacowej i wprowadzanie narzędzi sprzyjających lepszemu wykorzystaniu talentów obu płci.

Opisane w raporcie dobre praktyki pokazują, że firmy te wspierają również matki w pogodzeniu obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym i zachowaniu work-life balance. Wyniki raportu bardzo dobrze uzupełniają się z opisami i profilami firm z naszej Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.

Poniżej kilka przykładów takich działań

Wsparcie w powrocie na rynek pracy po urlopie macierzyńskim

BNP Paribas działania rekrutacyjne kieruje m.in. do mam powracających na rynek pracy, współpracując także z Fundacją Mamo Pracuj.

Bank organizuje m.in. dni otwarte dla mam, żeby mogły zapoznać się ze specyfiką pracy na danym stanowisku, dowiedzieć się jak pogodzić pracę z wychowywaniem dzieci. W segmencie sprzedaży detalicznej banku przez dwa pierwsze miesiące po powrocie z urlopu macierzyńskiego kobiety obowiązują zmniejszone plany sprzedażowe (prawem tym objęci są także wszyscy pracownicy po absencji powyżej 6 miesięcy).

W firmie Deloitte działa program zarządzania przerwą w karierze związaną z urlopem macierzyńskim “Minimum standard for maternity and parental leave”, który opiera się na czterech filarach.

 • Pierwszy (znaczące rozmowy) – ma zagwarantować przyjazną atmosferę do zakomunikowania pracodawcy, że się jest w ciąży.
 • Drugi (oceny i awanse), zwraca uwagę na to, by przyszłe matki nie były pomijane w awansach. Pomaga im w tym fakt, że podczas pobytu na urlopie macierzyńskim firma zapewnia im – jeśli tylko będą chciały skorzystać – pełny kontakt z firmą i dostęp do prowadzonych szkoleń.
 • Na tym opiera się trzeci filar polityki – (pozostawanie w kontakcie). Ma zagwarantować, że kiedy kobieta wróci do pracy, będzie miała rozeznanie, co ważnego z punktu widzenia jej specjalizacji wydarzyło się zarówno w firmie jak i w branży, którą się zajmuje.
 • Czwarty filar – (ciągłość projektów) gwarantuje, że po powrocie do pracy matki będą mogły kontynuować pracę na swoich dotychczasowych lub nowych projektach.

O innych rozwiązaniach ułatwiających godzenie życia rodzinnego i zawodowego przeczytacie w naszej Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.

Elastyczna praca

Wszystkie firmy należące do Klubu Male Champions of Change wdrożyły programy elastycznego czasu i miejsca pracy oraz programy pracy zdalnej. Dzięki temu pracownicy mogą łączyć różne role społeczne oraz obszary życia. W wielu firmach pracownicy mogą pracować z domu kilka godzin dziennie, kilka razy w miesiącu lub okazjonalnie, a w niektórych mogą pracować zdalnie na cały etat.

Do najciekawszych praktyk stosowanych przez firmy członkowskie należą skrócone piątki w okresie letnim czy możliwość skompresowania tygodnia pracy do 4 dni po 9 godzin i jednego po 4 h. Co więcej, niektóre firmy szkolą nawet klientów w zakresie narzędzi technologicznych wykorzystywanych w pracy zdalnej przez ich pracowników.

Firma Mars wprowadziła na przykład elastyczne godziny rozpoczęcia pracy, które oprócz wygody, pozwalają zachować równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Dodatkowo od kilku lat, o ile pozwala na to specyfika stanowiska i bieżące obowiązki, pracownicy mogą pracować z domu.

W TVN z myślą o pracownikach, którzy pracę zawodową łączą z rolą rodzica, organizowana jest akcja „2 godziny dla rodziny” przewidująca możliwość uczestnictwa w warsztatach, wizyty na planach zdjęciowych lub studiach TVN wraz z dziećmi oraz innymi członkami rodziny. Firma dofinansowuje również przedszkole pracownicze, które położone jest w pobliżu głównej siedziby TVN i otwarte w dogodnych dla rodziców godzinach.

Niwelowanie różnic płacowych

Raport pokazuje, że większość firm z Klubu Male Champions of Change określone zasady ustalania zarobków już na etapie rekrutacji – najważniejsze są kwalifikacje i doświadczenie, nie płeć. Firmy weryfikują oferty i zapewniają minimalne wynagrodzenie niezależnie od płci, często wyższe niż wskazane przez kandydatów.

Do dobrych praktyk zaprezentowanych przez niektóre firmy w raporcie, które służą niwelowaniu luki płacowej, należy audytowanie i coroczne wyrównywanie pensji. Obejmuje ono także kobiety w ciąży lub na urlopach macierzyńskich. Sprzyja to motywacji kobiet i zachęca je do aktywizacji zawodowej, a także buduje poczucie sprawiedliwego traktowania pracowników w firmie niezależnie od płci.

Trzymamy kciuki za działania Klubu!

Pełny raport „Klub Male Champions of Change – podsumowanie działań w 2019 roku. Wybrane dobre praktyki firm członkowskich” znajduje się na: www.malechampionsofchange.pl

Źródło: sukcespisanyszminka.pl

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, projektami HR, kulturą organizacyjną, budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Pisze, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują :)

Mother Empower – Program Mentoringowy dla mam!

Jak wrócić do pracy po przerwie? Jak znaleźć w sobie odwagę by zdecydować się na powrót do pracy? Odzyskać wiarę w siebie i własne możliwości? Znasz to? To właśnie z myślą o tych pytaniach, wspólnie z firmą Bosch przygotowaliśmy nasz nowy program mentoringowy dla mam z Warszawy Mother Empower. Zgłoś się już dziś!
 • Agnieszka Wadecka - 18/02/2020

Dla kogo jest ten program?

 • Zastanawiasz się jak wrócić do pracy po przerwie?
 • Szukasz kogoś kto będzie Ci towarzyszyć na ścieżce zmiany branży i startu w nowym zawodzie?
 • …albo wspólnie z Tobą znajdzie ten kierunek rozwoju, którego wciąż szukasz?
 • A może potrzebujesz kogoś z kim porozmawiasz o tym, jak mądrze połączyć życie rodzinne i zawodowe?
 • Mieszkasz w Warszawie lub okolicy?

Ten program jest dla Ciebie! Zgłoś się!

Jak pracujemy?

Tworzymy przestrzeń do wspólnej rozmowy, wymiany myśli i doświadczeń kobiet, które łączą życie zawodowe z wychowywaniem dzieci, z tymi kobietami, które o połączeniu tych dwóch światów dopiero marzą. Dla obu stron to wartościowa i korzystna relacja, opierająca się na zrozumieniu potrzeb, akceptacji i wsparciu.

Zapewniamy warsztaty, webinary i spotkania osobiste, aby zbudować trwałą i wartościową relację w parze mentorskiej. Dodatkowym elementem programu będzie możliwość otrzymania stypendium na dofinansowanie wybranego kursu podnoszącego kwalifikacje (dla 3-5 uczestniczek).

To nie wszystko zapewniamy także:

 • 2 warsztaty merytoryczne, dotyczące m.in. przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, poszukiwania pracy, rozmów rekrutacyjnych,
 • 2 webinary,
 • możliwość udziału w programie stypendialnym,
 • wsparcie innych pracujących mam,
 • przestrzeń do zmiany i rozwoju.

Szukasz nowej drogi?

A może dotychczasowa praca nie była tą, w której się spełniałaś. Oczekujesz czegoś innego, co pozwoli Ci połączyć rozwój zawodowy z życiem rodzinnym?

Trafiłaś idealnie!

Celem programu Mother Empower jest:

 • wzmocnienie i wsparcie kobiet, poszukujących pracy po przerwie związanej z wychowywaniem i opieką nad dziećmi,
 • wzmocnienie uczestniczek programu w zakresie poszukiwania swojego miejsca na rynku pracy, jak i znalezienie pomysłu na nowy zawód (przebranżowienie) czy łączenie życia rodzinnego i zawodowego.

Zainteresowana?

To świetnie, bo właśnie na kobiety takie jak Ty czeka 13 mentorek, które same łączą pracę z wychowywaniem dzieci, i które na co dzień pracują w warszawskim oddziale firmy Bosch w Warszawie.

To one zapewnią przestrzeń do wspólnej rozmowy, wymiany myśli i doświadczeń. Podpowiedzą jak łączą życie zawodowe z wychowywaniem dzieci, jak spełnić marzenia o połączeniu tych dwóch światów.

Naszym priorytetem jest Twoja relacja z mentorką, opierająca się na zrozumieniu potrzeb, akceptacji i wsparciu.

Zgłoś się!

Zapisy już się rozpoczęły, zgłoszenia można składać do 24 lutego.

Wystarczy wypełnić aplikację i wybrać 3 mentorki, z którymi czujesz, że mogłabyś znaleźć wspólny język.

Wypełnij aplikację na spokojnie, opowiedz nam o sobie, to dla nas ważne by dobrze poznać Ciebie i Twoje potrzeby.

Spośród kandydatek do programu wybierzemy 13 kobiet.

Pamiętaj! Program skierowany jest dla kobiet z Warszawy i okolic, ale jeśli będzie się cieszył powodzeniem na pewno będziemy myśleć o tym by weprzeć mamy z innych miast.

Nie wahaj się, wyślij swoje zgłoszenie!
Czekamy na Ciebie!

Organizatorzy

Robert Bosch Sp. z o. o.

Od ponad 130 lat firma oferuje swoim współpracownikom szansę na kształtowanie przyszłości w dziedzinie technologii i usług na całym świecie. Razem tworzą innowacje, które poprawiają jakość życia i chronią zasoby. Bosch zachęca swoich współpracowników, aby byli sobą i spoglądali na różnorodność jak na atut. Ciągły rozwój i regularna zmiana perspektywy są mocno zakorzenione w kulturze przywództwa firmy. Jako pracodawca przyjazny rodzicom, Bosch wie, że w życiu liczy się nie tylko praca. Firma zapewnia wsparcie w znalezieniu zdrowej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, dzięki takim rozwiązaniom jak elastyczny czas pracy, półkolonie dla dzieci pracowników czy home office. Bosch zapewnia również swoim pracownikom przyjazną przestrzeń biurową m.in. z pokojem do odpoczynku a rodzicom pomoc w korzystaniu z przysługujących im zasiłków i urlopów informując ich o obecnym stanie prawnym i możliwościach sprzyjających łączeniu pracy i rodzicielstwa.

Sprawdź jak firma wspiera wspiera swoich pracowników!

Fundacja Mamo Pracuj

Misją Fundacji jest aktywne uczestnictwo w projektach, mających na celu rozwiązywanie problemów z powrotem na rynek pracy kobiet po urlopach macierzyńskich i rodzicielskich, wychowawczych a także wszelkich wyzwań związanych z łączeniem życia rodzinnego i zawodowego oraz stereotypowego postrzegania matek/kobiet na rynku pracy. Fundacja prowadzi ogólnopolski portal mamopracuj.pl łączący kobiety poszukujące pracy z pracodawcami, którzy wiedzą, że dobry pracownik to szczęśliwy pracownik, organizuje webinary, transmisje video, kursy online oraz korzysta z nowoczesnych narzędzi, dzięki którym dociera do polskich mam na całym świecie.

Mamo Pracuj promuje tych pracodawców, którzy wprowadzają rozwiązania sprzyjające łączeniu życia rodzinnego z pracą zawodową. Tworzy społeczność firm, których ideą jest bycie pracodawcą przyjaznym rodzicom.

Gdzie nas znaleźć wiesz doskonale 😉

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail