Czego szukasz

Jak wprowadzać w firmie rozwiązania wspierające pracujących rodziców? – podsumowanie debaty

94% z pracujących rodziców doświadcza w pracy problemów związanych z byciem rodzicem. Jaka jest zatem rola pracodawców w tym aspekcie? W jaki sposób pracodawcy mogą odpowiadać na potrzeby pracujących rodziców, tak, aby łatwiej łączyć życie rodzinne i zawodowe? I dlaczego naprawdę warto to robić?

Jak wprowadzać w firmie rozwiązania wspierające pracujących rodziców

Jak wprowadzać w firmie rozwiązania wspierające pracujących rodziców?

Work – life balance, work – life integration, work – life fit. Obszary work i life przenikają się, przeplatają się i współistnieją w życiu ludzi aktywnych zawodowo. W kontekście pracowników – rodziców temat ten wydaje się szczególnie ważny. Tym bardziej, że 94% z pracujących rodziców doświadcza w pracy problemów związanych z byciem rodzicem. 

Przytaczając informacje za Forum Odpowiedzialnego Biznesu, aby zachować work life balance ponad:

 • 50% pracujących rodziców rezygnuje z form aktywności poza pracą (sport, hobby)
 • 38% z nich zmienia swoje godziny pracy a 27% przechodzi na elastyczny czas pracy
 • 11% przekształca swoją ścieżkę kariery, 8% zmienia stanowisko w swojej organizacji

Co niezwykle ważne 16% rodziców aktywnych zawodowo zmienia miejsce pracy a 5% całkowicie rezygnuje z aktywności zawodowej.

raport praktyki

Zatem, w jaki sposób wspierać pracujących rodziców?

To pytanie, które często pada w naszą stronę przy okazji rozmów z pracodawcami. Odpowiedź nie jest może bardzo prosta i tak naprawdę dopasowanie działań zależy od wielu czynników. Natomiast w Fundacji Mamo Pracuj od wielu lat działamy nie tylko na rzecz kobiet czy rodziców, ale też działamy z i dla firm.

Odpowiadając na te potrzeby, wspólnie z organizacjami skupionymi wokół Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom stworzyłyśmy raport: Najlepsze praktyki wspierające pracujących rodziców. A dodatkowo, dając możliwość innym firmom poznanie #PracodawcówPrzyjaznychRodzicom i odpowiedzi na pytania zorganizowałyśmy debatę: Jak wprowadzać w firmie rozwiązania wspierające pracujących rodziców?

Kogo gościłyśmy?

W spotkaniu udział blisko 50 osób, które mogły przysłuchiwać się, ale też aktywnie włączać się w rozmowę przedstawicieli pracodawwców zaangażowanych w działania naszej Sieci i naszych współparcujących ekspertek i ekspertów:

 • Iwona Napierała z sieci franczyzowej Dr.Max
 • Katarzyna Mendelson – Maciejak z State Street Bank Polska
 • Natalia Lamparskiej z Nationale – Nederlanden
 • Olga Stempin z Nokii
 • Elżbieta Durlik z Accenture
 • Małgorzata Wojcikiewicz z EB-on
 • JoannA Pająk z Diversity Hub
 • Marcin Pietras z AskHenry

Całość spotkania moderowała Agnieszka Czmyr – Kaczanowska, współzałożycielka mamopracuj.pl oraz Talenti.pl – banku talentów kobiet. Inicjatorki Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom, Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom oraz pomysłodawczyni raportu: Najlepsze praktyki wspierające pracujących rodziców.

Pobierz nasz Raport: Najlepsze pratyki wspierania pracujących rodziców

Najważniejsze benefity dla aktywnych zawodowo rodziców okiem pracodawców

Właśnie od tego temu rozpoczęła się debata. Już sam ten obszar pokazał jak różnorodne rozwiązania są wdrażane w organizacjach. Wśród propozycji pojawiły się:

 • stworzenie kultury organizacji, która sprzyja łączeniu życia prywatnego i zawodowego, gdzie elastyczność pracy jest nie tylko sloganem, ale realnym rozwiązaniem
 • poradnictwo prawne, psychologiczne czy finansowe
 • newsletter dla mam przebywających na orlopach macierzyńskich, który ma przybliżyć życie firmy
 • prezenty na powitanie dziecka np. paka dla niemowlaka w Dr.Max – czyli prezent dla dziecka, ale rodziców w znacznym stopniu ułatwiający pielęgnację dziecka
 • pakiet medyczny VIP dla pracowników
 • dodatkowy urlop dla świeżo upieczonych ojców
 • komitety pracowników w firmach np. Klub Pracujących Rodziców w State Street Bank – organizuje szereg spotkań i działań dla pracowników – rodziców, ma realne przełożenie na wprowadzanie rozwiązań sprzyjających work – life balance
 • osobisty asystent – w Nationle Nederlanden od dłuższego czasu działa AskHenry, czyli usługa, dzięki której można zaoszczędzić czas zlecając różne prywatne załatwienia pracowników
 • przedszkola przyzakładowe – benefit porządny, lecz nie zawsze możliwy do wprowadzenia, w przypadku firmy Nokia przedszkole jest dwujęzyczne
 • strona dla rodziców z najważniejszymi i najpotrzebniejszymi informacjami prawno – organizacyjnymi
 • wewnętrzni coachowie czy mentorzy, którzy ułatwiają powrót do pracy rodzicom powracającym po przerwie
 • pakiet multisport – w przypadku Accenture z szerokim wachlarzem działań dla dzieci

Wyzwania – normalna rzecz

Całkiem możliwe, że myśląc o tym, co być może powstrzymuje zarządzających we wprowadzaniu rozwiązań sprzyjających aktywnym zawodowo pracownikom na pierwszy plan wysuwają się finanse. Co ważne, nie wszystkie programy czy benefity wiążą się z kosztami dla pracodawcy. Te które wymagają nakładów finansowych, w większości przypadków są realizowane dzięki środkom zakładowych funduszy świadczeń socjalnych.

W czasie spotkania debatujących zwrócili uwagę na różne obszary. Począwszy od tych dotyczących samego dostrzeżenia potrzeby wprowadzenia rozwiązań, po danie przestrzeni do wypowiedzenia się samym zainteresowanym oraz wprowadzenie programów w taki sposób, żeby inne grupy pracowników nie czuły się pominięte czy dyskryminowane. Czy też systematyczne ewaluowanie potrzeb oraz korzystania z benefitów, aby na bieżąco móc wprowadzać niezbędne modyfikacje.

Dodatkowy aspekt, który wybrzmiał a który jest ważny w kontekście dyrektywy unijnej, to zachęcanie do opieki nad dziećmi obojga partnerów. Czyli przyjrzeniu się możliwości wprowadzeniu benefitów właśnie dla rodziców, nie skupiać się wyłącznie na pracujących mamach.

Pobierz nasz Raport: Najlepsze pratyki wspierania pracujących rodziców

Najważniejsze na koniec

W czasie spotkania wybrzmiało wiele ważnych obszarów. Dla mnie najważniejsze jest to, że nie wszystkie rozwiązania można implementować w każdej organizacji, i to nie tylko ze względów finansowych. Najważniejsze są potrzeby odbiorców – tyle, i aż tyle. Natomiast coś co jest nadrzędną i najważniejszą wartością dla pracujących rodziców, i co było podkreślane również przez uczestników spotkania, to zaufanie do pracowników i elastyczność ze strony pracodawcy.

Chcesz dowiedzieć się jak wspólnie możemy zadbać o pracujących rodziców? Skontaktuj się z nami!

Źródło: Raport Praca zawodowa a pełnienie ról opiekuńczych przez kobiety i mężczyzn w Polsce 

Grafiki: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie