Czego szukasz

Work-life fit w życiu mamy? Poznaj nowy trend na rynku pracy

Praca zdalna, elastyczne godziny, dowolna ilość czasu, jaki przeznaczasz na obowiązki służbowe… Brzmi jak marzenie każdej mamy! Co najlepsze, może się spełnić dzięki work-life fit, nowej koncepcji pracy, która zyskuje popularność w Polsce.

work-life fit

Mama na freelansie lub etacie – nowe podejście do zatrudnienia

Freelancing dotychczas kojarzony był ze sposobem na życie wolnych duchów nieposiadających rodziny, młodych podróżników czy zawodami takimi jak grafik, fotograf, programista. Obraz ten zmienia się na naszych oczach – firmy coraz chętniej otwierają się na różnorodne formy zatrudnienia. Wynika to z transformacji, jakie od kilku lat zachodzą na rynku pracy. Na popularności zyskuje praca zdalna, projektowa, powstają zespoły rozproszone, rozsiane po całym świecie. Zmieniają się również oczekiwania pracowników. Jak się okazuje, model pracy “od 9 do 17” w oparciu o umowę o pracę to jedna z opcji, ale już nie jedyna. Coraz więcej osób, w tym mam, wybiera współpracę B2B, w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Wiąże się to z faktem, że dziś każdy z nas chce… odzyskać czas. Dla siebie, rodziny, bliskich. Jak wynika z badań, marzy nam się, by pracować zdrowo i elastycznie. Dziesiąty coroczny raport LinkedIn Global Talent Trends wykazał, że przestrzeń na życie prywatne jest dla pracowników kluczowa. Przedkładają ją nad wszystkie inne kwestie, w tym wynagrodzenie i benefity. Firmy wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom, oferując elastyczne formy zatrudnienia i dostosowany do potrzeb pakiet benefitów. Jednym z trendów jest również work-life fit – nowa kultura pracy, promowana przez firmę rekrutacyjną Talent Place.

Work-life fit – co to takiego?

Praca zgodna z aktualnymi potrzebami to główna zasada koncepcji work-life fit. Nie chodzi o zachowanie równowagi, a o indywidualne dopasowanie obowiązków służbowych do swojego życia prywatnego. Kluczem jest elastyczne podejście ze strony pracodawcy i zrozumienie, że życie – zwłaszcza rodzica – pełne jest nieoczekiwanych zwrotów akcji. Najważniejsze, by osiągać wyznaczone cele. Droga do ich realizacji to już indywidualna kwestia każdego pracownika. Jak mówi Kamila Zaprzalska, rekruterka Talent Place:

„Work life fit to jest dokładnie to, czego tak długo poszukiwałam w swojej ścieżce zawodowej, ale nie potrafiłam nazwać. Możliwość sprawnego połączenia obowiązków prywatnych z zawodowymi i spełniania się przy tym zawodowo, ale przeznaczając na pracę tyle czasu, ile mogę. A także, łatwego żonglowania porami dnia, kiedy poświęcam się pracy, a kiedy jestem dostępna dla rodziny. Dzięki temu nie jestem przemęczona, mam spokojniejszą głowę i lepiej mi się pracuje.”

Zalety takiego podejścia do pracy nie kończą się na spokojnej głowie mamy i zwiększonych chęciach do pracy. Badania przeprowadzone przez amerykańską socjolożkę Phyllis Moen dowodzą, że osoby pracujące w tym modelu są zdrowsze, bardziej zaangażowane, mniej zestresowane. Pozytywnych efektów tego podejścia doświadczają również ich dzieci! Co więcej, work-life fit to kultura pracy, która daje mamom sposobność, by pogodzić pracę zawodową i zaangażowane rodzicielstwo. Monika Filus, rekruterka w Talent Place, dodaje:

„Work-life fit daje możliwość dostosowania moich godzin pracy do aktywności mojego dziecka najlepiej, jak to jest możliwe. Nie stresuję się, jak córka ma gorszy dzień i nie mogę od razu usiąść do komputera. Wiem, że nie czeka na mnie karta do odbijania godzin. Daje to ogromny spokój.”

Praca zdalna to korzyści dla mamy, dzieci i… pracodawcy

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez FlexJobs, 25% mam odrzuciło propozycję awansu w pracy. Obawiały się bowiem, czy uda im się pogodzić życie rodzinne z większą liczbą obowiązków. Dzięki podejściu work-life fit rodzice mogą postawić na rozwój kariery zawodowej, a jednocześnie poświęcać rodzinie tyle czasu, ile potrzebują. Tym samym, mamy zyskują tak ważną dla nich elastyczność w pracy, a firmy mają w zespole pracowników, którzy są jeszcze bardziej zmotywowani do działania. Tak o współpracy z Talent Place mówi Kamila:

„Mogę popracować rano 3 godziny, a później, jak jest ładna pogoda, pójść skorzystać z dnia lub pozałatwiać ważne sprawy, nie prosząc o wolne o wyjście z pracy. Mogę ugotować coś pysznego do jedzenia, odbierać dziecko wcześniej z przedszkola i być mamą na 100%. Wieczorem, gdy dziecko idzie spać, ponownie usiąść do pracy. Sytuacje awaryjne nie są problemem – pracuję z wyrozumiałymi ludźmi. Ważny jest rezultat – czyli pozyskanie najlepszego kandydata do pracy – a jak ja to zrobię i kiedy – to moja sprawa.”

Sprawdź aktualne oferty pracy od Talent Place w naszej Bazie!

Work-life fit to szansa również dla świeżo upieczonych mam, jeszcze będących na urlopie macierzyńskim. Coraz więcej z nich decyduje się na dodatkową pracę. Wynika to z potrzeby dorobienia do domowego budżetu oraz chęci pozostania aktywną zawodowo. Dochodzą do tego również konsekwencje, z jakimi mierzą się mamy powracające do pracy po dłuższej przerwie. Według danych Bureau of Labor Statistics kobiety, które miały tylko jeden rok przerwy w pracy, zarabiały nawet o 39% mniej niż ich koleżanki, które nie zdecydowały się na macierzyństwo. Jak mówi Monika:

„W Talent Place mogę pogodzić moje rodzinne szaleństwo z pracą zawodową. Aktualnie jestem jeszcze na urlopie macierzyńskim i nie chciałam wracać w pełnym wymiarze godzin z wiadomych przyczyn. Tutaj mogę pogodzić wszystkie te aspekty, bez stresu spiąć je w całość i co więcej – nie rezygnować z żadnej z nich na rzecz pracy.”

Obecnie wiele aspektów życia prywatnego można elastycznie dopasować do swoich potrzeb, a ostatnim bastionem była praca. Większość zmian w ostatnich latach skupiało się na work-life balance, czyli rozdzieleniu życia prywatnego od zawodowego. Tymczasem praca nastawiona na cel, nie na liczbę godzin spędzonych przy biurku to coś, o co mamy zabiegały od lat. Dziś wreszcie staje się to rzeczywistością. I przybiera różne formy: zadaniowy czas pracy na umowie o pracę, praca projektowa lub połączenie etatu i freelancingu. Co ciekawe, w ramach współpracy z Talent Place można również dowolnie łączyć formy zatrudnienia – na przykład zatrudnić się na pół etatu jako rekruter RPO, a w wolnym czasie dorabiać sobie pojedynczymi projektami jako freelancer.

Zdalna i elastyczna praca dla mam z Ukrainy

Model działania Talent Place to również warta uwagi propozycja dla ukraińskich mam. Według danych Straży granicznej, od 24 lutego 2022 roku do Polski przyjechało z Ukrainy ponad 2 mln osób, z czego większość to mamy z dziećmi. Praca zdalna i elastyczne godziny jej wykonywania to coś, czego z pewnością wiele z nich poszukuje. Zarówno uchodźczynie, jak i Ukrainki mieszkające od lat w Polsce mogą pracować, a jednocześnie mieć przestrzeń na to, by zajmować się dziećmi oraz by pomagać swoim rodakom, którzy uciekli przed wojną. Dzięki współpracy z Talent Place zyskają czas na pracę, na opiekę nad pociechami oraz na to, by angażować się w inne ważne aktywności. Aplikować może każda osoba, która ma już doświadczenie w HR.

Dla obywateli Ukrainy powstała specjalna strona, na której znajdują się wszystkie niezbędne informacje.

Więcej na temat rekrutacji rekruterów RPO oraz freelancerów!

Grafika: Talent Place

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie