Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Jak rozmawiać z pracodawcą o swoich potrzebach i oczekiwaniach?

  • Karolina Wojtaś
  • 24 lipca 2023
  • 5 MIN. CZYTANIA
kobieta_rozmawia_z_mężczyzną_800.jpg
Przedstawianie przełożonemu swoich potrzeb dla wielu z nas tożsame jest z pewnego rodzaju roszczeniowością – dlatego nierzadko wolimy zagryźć zęby i nie mówić o oczekiwaniach. To oczywiście błąd – bierność sprawia, że czujemy się sfrustrowani i zaczynamy nie lubić swojej pracy, a przecież rozmowa o potrzebach wcale nie musi przebiegać w nerwowej atmosferze. Sprawdź, jak przedstawić swoje oczekiwania i jakich komunikatów lepiej unikać.

Czy to naturalne, że czujesz lęk przed rozmową z przełożonym?

Na samą myśl o rozmowie z szefem czujesz narastający niepokój, a nawet lęk? To zupełnie naturalne. Mówienie o swoich potrzebach i oczekiwaniach, a nawet rozczarowaniach, odbieramy jako swego rodzaju roszczeniowość, która z pewnością nie zostanie dobrze odebrana. Boimy się również odmowy, która zawsze generuje w nas negatywne uczucia. Skutek? Choć jest nam źle albo brakuje nam w pracy czegoś istotnego, pozostajemy bierne. To oczywiście błąd, ponieważ dobrze przeprowadzona rozmowa z szefem nie musi być źródłem stresu ani frustracji – nawet jeżeli nasze oczekiwania nie zostaną w 100% spełnione.

Dlaczego warto wyjść ze strefy komfortu?

Zaplanowanie rozmowy z szefem, czyli stworzenie listy oczekiwań/potrzeb oraz argumentów przemawiających na naszą korzyść, a następnie poproszenie o tę rozmową, zawsze wiąże się z pewnym stresem. Warto jednak wyjść ze strefy komfortu i zacząć dążyć do zmiany – brak działania ma bowiem szereg negatywnych skutków.

Po pierwsze, brak asertywności z pewnością nie wpłynie pozytywnie na twoją samoocenę. Po drugie, rozmowa o oczekiwaniach i potrzebach może być dla ciebie motorem do zmian. Być może od dawna myślisz o zmianie pracy, ale liczysz na to, że w obecnym miejscu coś się wkrótce „samo” naprawi? W takiej sytuacji stanowcza odmowa ze strony przełożonego może być bodźcem, który zmobilizuje Cię do odejścia. Z kolei zrozumienie Twoich potrzeb może sprawić, że zaczniesz czuć się w pracy szanowana i doceniana.

Po trzecie, „zaciskanie zębów” sprzyja frustracji. Jeśli Twoje potrzeby nie są spełniane, czujesz brak zrozumienia, z czasem przychodzenie do pracy stanie się niezwykle przykrym obowiązkiem. Po latach może nawet rozwinąć się u Ciebie wypalenie zawodowe, które ma już szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Przeczytaj także: Jakie kompetencje miękkie ma każda mama, które pomogą dostać wymarzoną pracę?

Ważne zasady, czyli jak rozmawiać z przełożonym

W planowaniu rozmowy z przełożonym przyda Ci się mała „ściąga”. To zbiór zasad, dzięki którym rozmowa przebiegnie w dobrej atmosferze, a Twoje szanse na osiągnięcie celu wzrosną.

1.Wybierz odpowiedni moment
Nic tak nie stresuje, jak poczucie, że druga osoba się spieszy, więc musimy bardzo szybko i pobieżnie przedstawić nasze argumenty. Aby tak się nie stało, poproś o wyznaczenie dogodnego terminu na rozmowę. Nie bój się powiedzieć: „Zależy mi, abyśmy mieli spokojne 20 minut, to dla mnie ważne”.

2. Mów konkretnie
W czasie rozmowy z szefem nie owijaj w bawełnę – tu potrzeba konkretów. Nie oznacza to, że masz „zaatakować” przełożonego swoimi argumentami, ale by zacząć otwarcie, np. „Chciałabym porozmawiać o moim wynagrodzeniu. Wszystko znacznie podrożało, a moja pensja nie wzrosła. Chciałabym więcej zarabiać.”

3. Unikaj roszczeniowej postawy
Sugerowanie, że bez trudu znajdziesz sobie inną pracę albo np. wypominanie szefowi jakiegokolwiek zakupu („Jakoś na ekspres do kawy znalazły się pieniądze”) z pewnością nie pomoże Ci osiągnąć celu. Tego typu argumenty budzą złość albo potrzebę obrony.

4. Wskazuj na swoje zaangażowanie
Nie bój się mówić o tym, ile znaczysz dla firmy. Podkreślaj swoje zaangażowanie, przytaczaj korzystne dla Ciebie liczby. Merytoryczne przygotowanie do rozmowy to podstawa.

5. Nie daj się ponieść emocjom
Niezależnie od tego, jak potoczy się rozmowa, nie daj się ponieść emocjom. Jeśli czujesz, że zaraz się rozpłaczesz albo wręcz przeciwnie, że wybuchniesz, przeproś na chwilę i udaj się do łazienki, by ochłonąć.

Dobre i złe komunikaty – przykłady

Bardzo ważna zasada w rozmowie z przełożonym to: „Mów o sobie i swoich potrzebach zamiast oskarżać przełożonego lub atakować współpracowników”. Oto zobrazowanie różnicy na kilka przykładach:

Zarobki
Dobre komunikaty: „Chciałabym więcej zarabiać”, „Inflacja sprawiła, że moja wypłata przestała mi wystarczać na pokrycie wydatków”.

Złe komunikaty: „Podobno zarabiam najmniej ze wszystkich”, „To śmieszne, że tak długo nie dostałam podwyżki”.

Obowiązki
Dobre komunikaty: „Jestem przemęczona, mam za dużo obowiązków”, „Potrzebuje więcej czasu dla siebie i rodziny, chciałabym zmniejszyć liczbę nadgodzin”.

Złe komunikaty: „Muszę robić wszystko za wszystkich”, „Musi pan zatrudnić kogoś dodatkowego”, „Ania ciągle jest na zwolnieniu, a Marta jeden raport robi przez cały dzień. Przez nie się nie wyrabiamy”.

Atmosfera w firmieDobre komunikaty: „Zauważyłam, że atmosfera w firmie jest nieciekawa. To wpływa na wszystkich nas. Przygotowałam kilka możliwych rozwiązań”.

Złe komunikaty: „Ewa wszystkich podburza”, „Nie będę pracowała z Kasią i koniec.”

Feedback
Dobre komunikaty: „Potrzebuję oceny swojej pracy, dzięki temu wiem, czy zmierzam w dobrą stronę”, „Feedback jest dla mnie bardzo ważny”.

Złe komunikaty: „Pochwaliłby mnie pan raz na jakiś czas”, „Nie wiem, czy cokolwiek robię dobrze, zero informacji”.

Rozwój
Dobre komunikaty: „Zależy mi na tym szkoleniu”, „Myślę, że mój udział w szkoleniu przełoży się na dobro firmy”.

Złe komunikaty: „W firmie X często wysyłają pracowników na szkolenia, a u nas nie ma nic”., „Jak mam się rozwijać, skoro nigdy nie jestem wysyłana na szkolenia?”

Rozmowa o potrzebach w pracy – naprawdę warto

Niezależnie od tego, czy Twój szef to osoba życzliwa i ciepła, czy może surowa i niedostępna, musisz z nim rozmawiać – dla swojego rozwoju, wysokiej samooceny i pewności siebie. Pamiętaj, że przełamanie się może być punktem zwrotnym w Twojej karierze – spowodować ważne dla Ciebie zmiany albo zmobilizować do poszukiwania innego, lepszego miejsca pracy.

Przeczytaj także: Dobry plan i wytrwałość kluczem do przebranżowienia

Zdjęcie: Canva

Zobacz więcej

artykuł
Ewa maluje obraz
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
wywiad
  • Dominika Cienkiewicz
  • 9 MIN. CZYTANIA
wywiad
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 21 MIN. CZYTANIA
artykuł
rodzina, ulgi dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 13 MIN. CZYTANIA
artykuł
korespondencja seryjna
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kartka z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 1 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content