Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Jak pogodzić plany macierzyńskie z karierą?

 • Anna Chochół
 • 7 listopada 2013
 • 5 MIN. CZYTANIA
urlop rodzicielski mama z dzieckiem na rękach

Olga pracuje jako specjalista ds. administracji. W firmie na jej barkach spoczywa wiele ważnych i odpowiedzialnych zadań. Dlatego też po podjęciu decyzji o powiększeniu rodziny zaczęła zadawać sobie wiele pytań… Jak firma poradzi sobie bez mojego wsparcia? Kiedy powinnam wrócić? Czy będę miała gdzie wracać? Jak pogodzę swoje obowiązki w pracy z zadaniami, które będą na mnie czekać w domu?

Szukanie odpowiedzi na swoje pytania Olga rozpoczęła od zapoznania się z aktualną sytuacją prawną dotyczącą młodych mam. Research w internecie okazał się dobrym pomysłem. Nasza bohaterka postanowiła jednak skonsultować swoją wiedzę z doświadczoną koleżanką. Młoda mama, wyjaśniła jej jak poszczególne zapisy Kodeksu Pracy działają w praktyce. Dowiedziała się na jaki czas może wykorzystać urlop rodzicielski.Taka wiedza z pewnością pomoże Oldze na przygotowanie się do życiowych zmian, jakie czekają ją w najbliższym czasie.   

UPORZĄDKUJ TO, CO WIESZ

Uporządkowanie swojej wiedzy na temat aktualnych przepisów Kodeksu Pracy jest bardzo przydatne w kontekście podejmowanych później decyzji. Im wcześniej zrozumiemy obowiązujące zasady, tym łatwiej będzie nam planować i podejmować pewne decyzje w kontekście przyszłego macierzyństwa. Jest to szczególnie ważne teraz, w roku, w którym wprowadzonych zostało wiele zmian. Najważniejsze z nich to te dotyczące urlopu macierzyńskiego, wychowawczego oraz pojawienia się urlopu rodzicielskiego.

Podstawowy urlop macierzyński w całości wynosi nadal 20 tygodni. Może być on jednak przedłużony o 6 tygodni przy jednym dziecku i 8 tygodni w przypadku urodzenia więcej dzieci. Dodatkowy urlop udzielany jest na pisemny wniosek pracownika, złożony minimum 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Może być on jednak wykorzystany przez ojca, kiedy mama podejmie decyzję o powrocie do pracy.

Przeczytaj także: Jak i kiedy poinformować pracodawcę o powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Dowiedz się na jaki czas można wziąć urlop rodzicielski

Rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku otrzymali w bieżącym roku też dodatkowe uprawnienie. Jest to urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni, niezależnie od liczby urodzonych dzieci. Przysługuje on bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Należy jednak minimum 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu złożyć pisemny wniosek. Z urlopu rodzicielskiego można korzystać w całości lub w maksymalnie 3 częściach (każda z nich musi liczyć minimum 8 tygodni). Mimo iż tendencją jest, że to mamy przechodzą na urlop, skorzystać mogą oboje rodzice, wybierając najlepsze dla nich rozwiązanie. Może cały urlop wykorzystać jeden rodzic, rodzice dzielą się lub oboje przebywają jednocześnie na urlopie rodzicielskim przez 13 tygodni.

Zmiany objęły także zasady urlopu wychowawczego. Pracownik zatrudniony minimum 6 miesięcy przed przejściem na urlop macierzyński, ma prawo do tego urlopu w wymiarze do 3 lat. Jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia.

To przykładowe zasady, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed urodzeniem dziecka, a nawet na etapie planowania ciąży. Inną wartą uwagi kwestią jest ta dotycząca rodzaju umowy, w oparciu o którą pracuje przyszła mama. Przeglądając różnego rodzaju fora internetowe spotkać można błędne opinie tym, że kobietom zatrudnionym na umowę zlecenie nie przysługuje zasiłek macierzyński. Ponieważ mogą z niego korzystać także kobiety zarabiające w oparciu o umowę zlecenie, które dobrowolnie odprowadzają składkę chorobową do ZUS. Dotyczy to także matki pracującej na własnej działalności gospodarczej. Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% kwoty stanowiącej średni przychód za okres 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego wynosi z kolei 60% tego wymiaru. Jednak w sytuacji, gdy pracownica maksymalnie 14 dni po porodzie wystąpi o udzielenie po urlopie macierzyńskim urlopu dodatkowego, a po nim –rodzicielskiego – zasiłek za okresy wszystkich urlopów wyniesie 80% podstawy wymiaru.

ZASTANÓW SIĘ NAD KARIERĄ ZAWODOWĄ

Zapoznanie się z aktualną sytuacją prawną dotyczącą młodych mam sprzyja rozważaniom na temat naszej kariery zawodowej. Dobrze jest refleksyjnie spojrzeć na naszą sytuację jeszcze przed urodzeniem dziecka i zastanowić się na ile chcemy oraz będziemy w stanie kontynuować nasz rozwój zawodowy w określonym kierunku. Warto także zapoznać się z tym jak wygląda kwestia powrotu mam do pracy w naszej firmie w tym momencie. Pomocna będzie z pewnością rozmowa z innymi pracownicami, które powrót z urlopu po urodzeniu dziecka mają już za sobą.

Takie zorganizowanie swoich planów da nam również szansę na przekazanie informacji w firmie na temat naszej przyszłości odpowiednio wcześniej. Planując swoje działania mamy między innymi szansę dać sygnał w dobrym momencie do rozpoczęcia rekrutacji na zastępstwo na nasze dotychczasowe stanowisko.
Aterima Logo

Zdaniem Pracodawcy

Tym artykułem inaugurujemy nowy cykl Zdaniem Pracodawcy – dowiedzcie się, co o mamach w pracy sądzą Ci, którzy je zatrudniają. Zdaniem Pracodawcy, to spojrzenie na mamę w pracy z drugiej strony – wykorzystajcie tę wiedzę i stosujcie ją w praktyce! Powodzenia!

[FM_form id=”6″]

Zapraszamy Pracodawców do współpracy. Szczegóły pod adresem [email protected]

Zdjęcie: Pixabay.com

Zobacz więcej

artykuł
Dobry Start
 • Anna Chochół
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
aktywny rodzic
 • Anna Chochół
 • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta pracuje w swojej pracowni krawieckiej
 • Anna Chochół
 • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
 • Anna Chochół
 • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
 • Anna Chochół
 • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Aktywny rodzic
 • Anna Chochół
 • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
dwie kobiety analizują dokumenty
 • Anna Chochół
 • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
800+ - wszystko co musisz wiedzieć
 • Anna Chochół
 • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
B2B vs umowa o pracę
 • Anna Chochół
 • 8 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content