Czego szukasz

Jak pogodzić plany macierzyńskie z karierą?

Plany macierzyńskie wiążą się z życiowymi zmianami także w zakresie kariery zawodowej. Jak pogodzić ze sobą te sfery życia? I jak przygotować się by ich łączenie szło nam sprawnie? Podpowiadamy, jak szukać odpowiedzi na pytania, które pojawiają się przy planowaniu kariery przyszłej mamy. 

  • Anna Chochół - 07/11/2013

Olga pracuje jako specjalista ds. administracji. W firmie na jej barkach spoczywa wiele ważnych i odpowiedzialnych zadań. Dlatego też po podjęciu decyzji o powiększeniu rodziny zaczęła zadawać sobie wiele pytań… Jak firma poradzi sobie bez mojego wsparcia? Kiedy powinnam wrócić? Czy będę miała gdzie wracać? Jak pogodzę swoje obowiązki w pracy z zadaniami, które będą na mnie czekać w domu?

Szukanie odpowiedzi na swoje pytania Olga rozpoczęła od zapoznania się z aktualną sytuacją prawną dotyczącą młodych mam. Research w internecie okazał się dobrym pomysłem. Nasza bohaterka postanowiła jednak skonsultować swoją wiedzę z doświadczoną koleżanką – młodą mamą, która wyjaśniła jej jak poszczególne zapisy Kodeksu Pracy działają w praktyce. Taka wiedza z pewnością pomoże Oldze na przygotowanie się do życiowych zmian, jakie czekają ją w najbliższym czasie.   

UPORZĄDKUJ TO, CO WIESZ

Uporządkowanie swojej wiedzy na temat aktualnych przepisów Kodeksu Pracy jest bardzo przydatne w kontekście podejmowanych później decyzji. Im wcześniej zrozumiemy obowiązujące zasady, tym łatwiej będzie nam planować i podejmować pewne decyzje w kontekście przyszłego macierzyństwa. Jest to szczególnie ważne teraz, w roku, w którym wprowadzonych zostało wiele zmian. Najważniejsze z nich to te dotyczące urlopu macierzyńskiego, wychowawczego oraz pojawienia się urlopu rodzicielskiego.

Podstawowy urlop macierzyński w całości wynosi nadal 20 tygodni. Może być on jednak przedłużony o 6 tygodni przy jednym dziecku i 8 tygodni w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci. Dodatkowy urlop udzielany jest na pisemny wniosek pracownika, złożony minimum 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Może być on jednak wykorzystany przez ojca, kiedy mama podejmie decyzję o powrocie do pracy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SWOICH UPRAWNIENIACH

Rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku otrzymali w bieżącym roku też dodatkowe uprawnienie – urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni, niezależnie od liczby urodzonych dzieci. Przysługuje on bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, dla osób, które minimum 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu złożą pisemny wniosek. Z urlopu rodzicielskiego można korzystać w całości lub w maksymalnie 3 częściach (każda z nich musi liczyć minimum 8 tygodni). Mimo iż tendencją jest, że to mamy przechodzą na urlop, skorzystać mogą oboje rodzice, wybierając najlepsze dla nich rozwiązanie: cały urlop wykorzystuje jeden rodzic, rodzice dzielą się lub oboje przebywają jednocześnie na urlopie rodzicielskim przez 13 tygodni.

Zmiany objęły także zasady urlopu wychowawczego. Pracownik zatrudniony minimum 6 miesięcy przed przejściem na urlop macierzyński, ma prawo do tego urlopu w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia.

To przykładowe zasady, z którymi warto zapoznać się jeszcze przed urodzeniem dziecka, a nawet na etapie planowania ciąży. Inną wartą uwagi kwestią jest ta dotycząca rodzaju umowy, w oparciu o którą pracuje przyszła mama. Przeglądając różnego rodzaju fora internetowe spotkać można błędne opinie mówiące o tym, że kobietom zatrudnionym na umowę zlecenie nie przysługuje zasiłek macierzyński. W rzeczywistości mogą z niego korzystać także kobiety zarabiające w oparciu o umowę zlecenie, które dobrowolnie zgodziły się odprowadzać składkę chorobową do ZUS, a także matki pracujące na własnej działalności gospodarczej. Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% kwoty stanowiącej średni przychód za okres 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego wynosi z kolei 60% tego wymiaru. Jednak w sytuacji, gdy pracownica maksymalnie 14 dni po porodzie wystąpi o udzielenie po urlopie macierzyńskim urlopu dodatkowego, a po nim – rodzicielskiego – zasiłek za okresy wszystkich urlopów wyniesie 80% podstawy wymiaru.

ZASTANÓW SIĘ NAD KARIERĄ ZAWODOWĄ

Zapoznanie się z aktualną sytuacją prawną dotyczącą młodych mam sprzyja rozważaniom na temat naszej kariery zawodowej. Dobrze jest refleksyjnie spojrzeć na naszą sytuację jeszcze przed urodzeniem dziecka i zastanowić się na ile chcemy oraz będziemy w stanie kontynuować nasz rozwój zawodowy w określonym kierunku. Warto także zapoznać się z tym jak wygląda kwestia powrotu mam do pracy w naszej firmie w tym momencie. Pomocna będzie z pewnością rozmowa z innymi pracownicami, które powrót z urlopu po urodzeniu dziecka mają już za sobą.

Takie zorganizowanie swoich planów da nam również szansę na przekazanie informacji w firmie na temat naszej przyszłości odpowiednio wcześniej. Planując swoje działania mamy między innymi szansę dać sygnał w dobrym momencie do rozpoczęcia rekrutacji na zastępstwo na nasze dotychczasowe stanowisko.
Aterima Logo

Zdaniem Pracodawcy

Tym artykułem inaugurujemy nowy cykl Zdaniem Pracodawcy – dowiedzcie się, co o mamach w pracy sądzą Ci, którzy je zatrudniają. Zdaniem Pracodawcy, to spojrzenie na mamę w pracy z drugiej strony – wykorzystajcie tę wiedzę i stosujcie ją w praktyce! Powodzenia!

Zapraszamy Pracodawców do współpracy. Szczegóły pod adresem [email protected]

Zdjęcie: freedigitalphotos.net

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Chochół

Ekspert w obszarze rekrutacji i rozwoju pracowników. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie we współpracy z małymi firmami i koncernami międzynarodowymi. Obecnie pracuje jako HR Manager w Agencji Zatrudnienia ATERIMA.

Podyskutuj

Wyzwania firm w kontekście pandemii

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.
  • Natalia Gozdowska - 16/09/2020
dwie kobiety w maseczkach spotkały się w biurze, witają się łokciami

Od paru miesięcy uczymy się funkcjonować zawodowo w innej rzeczywistości. Po całkowitym zamknięciu biur, zaczynają do nich wracać pracownicy, jednak w większości firm, fizyczna obecność jest wciąż rotacyjna lub funkcjonuje na zupełnie innych zasadach.

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie „Zawodowy styl życia”, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.

Docenienie pracy zdalnej

Pracodawcy, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, wprowadzili większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Zespoły pracują w mniejszym wymiarze w biurach, część z nich ma możliwość wyboru miejsca pracy, a niektórzy funkcjonują w systemie rotacyjnym, który umożliwia zmniejszenie liczby personelu na jednej przestrzeni.

Według Pracuj.pl zdecydowana większość pracowników (89%) po opanowaniu pandemii chce pracować przynajmniej częściowo zdalnie. Jednak tylko 10% chciałoby wykonywać 100% etatu spoza biura, co pokazuje potrzebę integracji i współpracy w zespole, nie tylko w świecie wirtualnym. 57% respondentów pracujących zdalnie uznało, że taki model wykonywania obowiązków pozwolił im bardziej docenić możliwość przychodzenia do biura i bezpośrednich spotkań ze współpracownikami.

Eksperci prognozują, że z czasem ten trend się rozwinie, a przestrzeń biurowa będzie służyć przede wszystkim do spotkań projektowych, warsztatów kreatywnych, sytuacji, kiedy fizyczne bycie obok siebie jest koniecznością. Oczywiście nie bez znaczenia są tu ogromne oszczędności firm, związane z infrastrukturą.

Przeczytaj także: [07] Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

Budowanie relacji w rozproszonych zespołach

Powyższy trend wiąże się niestety nieodłącznie z większymi wyzwaniami pracodawców, jeśli chodzi o budowanie więzi pomiędzy funkcjonującymi wirtualnie pracownikami. W badaniu „Zawodowy styl życia” respondenci wybierali spotkania (67%) i wyjazdy (59%) czy wspólne warsztaty (48%) jako najskuteczniejsze metody integracji. To oczekiwanie jest trudne do realizacji w obecnych warunkach. Ducha wspólnoty można oczywiście budować poprzez media społecznościowe lub różnego rodzaju narzędzia wirtualne, jednak nie zastąpi to spotkań na żywo.

Analitycy trendów prognozują stopniowy zanik pracy etatowej na korzyść pracy dorywczej, co utrudni dodatkowo tworzenie społeczności wewnątrz firmy i zaangażowanie pracowników w formie, jaka była nam znana dotychczas, na korzyść przedefiniowanego employee experience. Co zrobić więc, aby zmodyfikować perspektywę patrzenia na biznes, na współpracowników i pracowników, na zarządzanie, budowanie relacji i bycie „w pracy” razem?

Przeczytaj także: Czy Gig Economy będzie rosnąć w 2020 r.? Prognozy dla freelancerów

Przeformułowanie oferty benefitów

W nowych ofertach pracy pojawia się coraz mniej benefitów. Niektóre z nich dotychczas wiązały się z fizycznym „byciem” w biurze, więc siłą rzeczy musiały zniknąć, inne są ograniczane ze względów kosztowych czy z powodu zmniejszenia ich atrakcyjności (karty sportowe, karnety do kina itp.). Jeśli benefity mają wciąż pozostać czynnikiem, który uatrakcyjnia ofertę pracy, muszą zostać zmienione tak, by mogły być wykorzystywane w świecie online.

Według Pracuj.pl zyskają oferty, które będą pomagać pracownikom w wykonywaniu pracy zdalnej, np. dostęp do szkoleń w sieci, usługi personalnych asystentów, dofinansowanie do przedszkoli czy dobry sprzęt służbowy.

Wsparcie i zrozumienie pracujących rodziców

Pandemia była niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla pracujących rodziców. 57% z nich miało w czasie pandemii trudności z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego. Dodatkowo sytuacja, której doświadczyliśmy, pokazała jak w powiększającym lustrze problemy, z którymi kobiety mierzą się na co dzień. Nie bez powodu mówi się, że rola matki to praca na pełen etat. Zamknięcie w domu z dziećmi i jednocześnie konieczność wykonywania pracy zdalnej było sytuacją ekstremalną, bardzo obciążającą psychicznie.

Przeczytaj także: Mieć wolność chłonięcia świata – kobiece rozmowy w czasie kwarantanny

Według Pracuj.pl 83% matek uważało, że miały większe trudności w wykonywaniu obowiązków w trakcie pandemii od bezdzietnych koleżanek, ale aż 46% nie czuło się traktowanych przez przełożonych ze zrozumieniem.

Warto pamiętać, że temat przyciągania talentów do organizacji oraz budowania kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu jest wciąż aktualny, a nawet szczególnie ważny w najbliższych latach. Firmy doceniające różnorodność i dbające o równowagę pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym pracowników będą w dłuższej perspektywie czasowej budować przewagę konkurencyjną. Nawet jeśli w tym momencie rynek pracownika wydaje nam się przeszłością.

Źródło: media.pracuj.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce! – HeReos Conference już 18 września!

Już w najbliższy piątek 18.09 dołącz do wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy! Podczas HeReos Conference zaplanowano aż cztery ścieżki tematyczne, obejmujące najważniejsze obszary HR w kontekście obecnej, nowej rzeczywistości. Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto? Zapraszamy na wystąpienie Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj. Skorzystaj z rabatu #mamopracuj i zapisz się już dziś!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 15/09/2020

„Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce” – HeReos Conference już 18 września

Chcesz się dowiedzieć, co charakteryzuje firmy przyjazne rodzicom i które z nich naprawdę zasłużyły na ten tytuł?

Koniecznie weź udział w konferencji HeReos Conference i posłuchaj wystąpienia Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj pt. „Jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto?”.

Zapisz się na to wydarzenie używając naszego kodu rabatowego #mamopracuj, a otrzymasz 15% rabatu!

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, zatem jeżeli chcesz wysłuchać wystąpień siedząc wygodnie we własnym fotelu, to wybierz Pakiet ONLINE i użyj kodu rabatowego #mamopracuj, specjalnie dla Czytelniczek i Czytelników portalu mamopracuj.pl!

Jeżeli masz ochotę dołączyć do uczestników „na żywo” i wziąć udział w warsztatach 19 września i super After Party w CulinaryOn w Warszawie, wybierz Pakiet HYBRYDOWY.

Koniecznie sprawdź jakie atrakcje przygotowali dla Ciebie organizatorzy i dlaczego HeReos Conference to wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć!

Kliknij w link i poznaj szczegóły: www.heroesconf.pl

Do zobaczenia!

Grafiki: HREmbassy, organizator HeRoes Conference

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail