Czego szukasz

Jak i kiedy poinformować pracodawcę o powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Rozmowa z pracodawcą na temat naszych planów po urlopie jest ważna, by on także mógł zaplanować organizację pracy w firmie i mógł przygotować się odpowiednio na przyjście pracownika. Właściwe podejście do tej kwestii pomoże nam pokazać się z dobrej strony i podtrzymać otwartą relację z firmą. 

  • Anna Chochół - 05/12/2013

Oldze pozostały jeszcze dwa miesiące urlopu macierzyńskiego. Szczęśliwie, jej synek jest zdrowy i dobrze się rozwija, nasza bohaterka ma więc w planie wrócić do pracy po rocznej przerwie. Przed Olgą pojawiła się nowa wątpliwość. Czy ma gdzie wracać? Kiedy może rozpocząć pracę? Czy powinna wcześniej spotkać się z szefem, a może tylko do niego zadzwonić lub wysłać maila? Czy powinna w związku z tym złożyć jakiś wniosek albo deklarację? Czy powinna prosić o możliwość powrotu czy raczej tylko potwierdzić termin zakończenia urlopu. To jej pierwsze dziecko i zarazem pierwsza taka sytuacja.

OKREŚL SWOJE PLANY

Zanim poinformujemy pracodawcę należy zastanowić się nad tym jakie mam dalsze plany zawodowe, spróbować spojrzeć na nie z szerszej perspektywy biorąc pod uwagę naszą nową sytuację życiową.  Najlepiej zacząć od domowej dyskusji na ten temat. Zastanowić się, jak zorganizować czas i życie rodzinne, jak właściwie podzielić obowiązki rodzicielskie. Pomyśleć o tym czy to realne, by w takim samym stopniu angażować się w życie zawodowe jak przed przejściem na urlop i by pracować na tym samym stanowisku. Jeśli odpowiemy sobie na te pytania negatywnie odpowiednio wcześniej, będziemy mieć czas by porozmawiać z pracodawcą na przykład na temat zmiany roli lub działu w firmie po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

ROZMAWIAJ O SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI

Podejmowanie rozmowy z pracodawcą na temat naszych planów jest ważne, by on także mógł zaplanować organizację pracy w firmie i mógł przygotować się odpowiednio na przyjście pracownika. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest bowiem zagwarantowany prawnie. Zgodnie z  artykułem 183 Kodeksu Prawnego pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę po zakończeniu urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku lub jeśli nie jest to możliwe – na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed urlopem z wynagrodzeniem jakie otrzymywałaby gdyby nie korzystała z urlopu. Oznacza to, że w sytuacji, gdy pracownica chce powrócić po urlopie macierzyńskim do dotychczasowej pracy, a w firmie zlikwidowane zostało stanowisko, które ona wcześniej zajmowała, szef dopuszcza ją do pracy na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jej kwalifikacjom. Stąd tak ważne jest informowanie pracodawcy odpowiednio wcześniej o naszych planach, szczególnie jeśli zamierzamy zmienić miejsce pracy. Zbytnie zwlekanie z taką informacją może spowodować dezorganizację pracy w firmie i przysporzyć wielu kłopotów nie tylko szefowi, ale także koleżankom i kolegom z dotychczasowej pracy. Jeśli bowiem podejmiemy decyzję, że koniec urlopu macierzyńskiego to dobry moment na zmianę miejsca pracy, powinnyśmy pamiętać o tym, że ewentualna rekrutacja na nasze stanowisko sprzed urlopu może zająć sporo czasu. Jeśli pełniłyśmy ważną funkcję, znalezienie odpowiedniej osoby może być trudne i czasochłonne.  

PRZYGOTUJ FIRMĘ NA SWÓJ POWRÓT

W dobrym tonie jest więc pamiętać o tym by porozumieć się z pracodawcą odpowiednio wcześniej. Korzystnym rozwiązaniem jest wizyta w firmie jeszcze w trakcie urlopu macierzyńskiego, by porozmawiać bezpośrednio o sytuacji w firmie, zmianach które zaszły, o naszym potencjalnym powrocie i wymiarze czasu pracy. To też okazja do szczerego podzielenia się ewentualnymi wątpliwościami co do powrotu w obszarach takich jak możliwość pogodzenia obowiązków mamy i pracownika, ewentualnych nieobecności, zostawania dłużej w pracy, możliwości pracy zdalnej, itp.

Kolejną prawną gwarancją zapewnioną mamom przez Kodeks Pracy jest kwestia znajdująca się w artykule 186 §  1. Mówi ona o tym, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego młody rodzic, który uprawniony jest do urlopu wychowawczego może złożyć pisemny wniosek o obniżenie jego czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca zaś ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika. Rozpoczynając korzystanie z tego prawa również warto spojrzeć na firmę z drugiej strony, okiem pracodawcy. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy obniżając swój wymiar czasu pracy będę w stanie w dalszym ciągu wypełniać wszystkie obowiązki związane z moim stanowiskiem. Na przykład czy fakt, że nie dam rady wyjeżdżać na delegacje nie będzie przeszkodą dla któregoś z klientów, z którymi do tej pory współpracowałam. Tu, podobnie jak wcześniej, także warto zastanowić się nad ewentualną zmianą stanowiska tak, by obowiązki wypełniać dobrze i być dobrym pracownikiem, a równocześnie mieć więcej czasu na spędzanie go z dzieckiem.

Takie podejście do kwestii powrotu z urlopu może dać nam wiele korzyści. Jedną z nich jest zwyczajnie pokazanie się z dobrej strony pracodawcy i podtrzymanie otwartej relacji z firmą. To również szansa na zagwarantowanie sobie spokojnego oraz dobrego powrotu do pracy. 
Aterima Logo 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Chochół

Ekspert w obszarze rekrutacji i rozwoju pracowników. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie we współpracy z małymi firmami i koncernami międzynarodowymi. Obecnie pracuje jako HR Manager w Agencji Zatrudnienia ATERIMA.

Podyskutuj

Fundacja Mamo Pracuj Startupem Pozytywnego Wpływu 2020

Fundacja Mamo Pracuj znalazła się w gronie szczególnych startupów wyróżnionych w 2020 r. Tegoroczny raport pokazuje zupełnie nowe oblicze przedsiębiorczości, związanej z pozytywnym wspływem nie tylko na ludzi, czyli na pracowników, społeczność i klientów, ale również na środowisko.
  • Ewa Moskalik - Pieper - 19/01/2021

Fundacja Mamo Pracuj Startupem Pozytywnego Wpływu 2020

Fundacja Mamo Pracuj znalazła się wśród organizacji wyróżnionych w drugim raporcie definiującym Startupy Pozytywnego Wpływu. To jedyna taka publikacja w Polsce, która systematycznie analizuje zjawisko, którym zainteresowanie na świecie stale rośnie. Startupy pozytywnego wpływu to organizacje, które w ramach swojej podstawowej działalności rynkowej przyczyniają się do rozwiązywania najważniejszych rynkowych wyzwań.

Tegoroczne zestawienie pokazuje, że wszystkie zaprezentowane przez Kozminski Business Hub Startupy Pozytywnego Wpływu definiuje jedno słowo: „nowe”. Mamy do czynienia z nowym modelem biznesowym, nowymi produktami tworzonymi z troską o środowisko, z nową grupą konsumentów, zdecydowanie bardziej świadomą swoich wyborów. Na naszych oczach powstaje nowy, lepszy rynek.

Chcę zobaczyć raport!

Nie bez znaczenia są również zmiany w biznesie, spowodowane epidemią koronawirusa. Pojawiło się bardzo ważne pytanie o odpowiedzialność firm i jak głęboko jest ona rozwinięta w poszczególnych jednostkach biznesowych. Epidemia stała się swoistym egzaminem w jakiej kondycji znajdują się firmy oraz jak są filary ich działalności.

Startup pozytywnego wpływu

Założyciele startupów pozytywnego wpływu kierują się w swoich działaniach misją, ale też są pracodawcami, którzy takie wartości zaszczepiają wśród swoich pracowników i dostawców. Jeśli chcemy, aby startupy pozytywnego wpływu stawały się trwałym modelem nowej przedsiębiorczości, warto je czynnie wspierać. To system naczyń połączonych. Bez klientów, biznesowych i indywidualnych przedsiębiorcy nie będą się rozwijać, a przecież cieszy nas fakt, że coraz więcej firm powstaje w oparciu szlachetne cele i duże wymagania wobec siebie.

Chcę zobaczyć raport!

W ubiegłym roku dostałyśmy jeszcze inne wyróżnienia i nagrody:

Zdjęcie: Magda Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Jak mądrze porównywać się z innymi? Poznaj nasze podpowiedzi!

Pamiętam jak dziś, gdy koleżanki z klasy chwaląc się wyższą oceną z kartkówki dotyczącej lektury ośmieszały mnie mówiąc, że jestem zapominalska i głupia. To uczucie niższości, bycia słabszą długo we mnie było. Pamiętam, gdy dostałam 5 z kolejnego sprawdzianu i czułam się najlepsza na świecie. I być może dostrzegasz, że ani jedna, ani druga sytuacja nie była zdrowa dla mnie i mojej samooceny.
  • Kamila Kozioł - 13/01/2021
młoda zadowolona kobieta

Poczucie wyższości lub niższości to duży problem naszego społeczeństwa. Wiedz, że porównania nie unikniesz. Zawsze było, jest i będzie.
Jednak gorąco wierzę, że nie warto tłumić w sobie chęci porównywania się z innymi. Kiedy dwoje ludzi się spotyka, to naturalne, że porównują się ze sobą. Natychmiast zauważają swoje zalety i wady. Jednak cierpieć zaczynasz wtedy, gdy skupisz się tylko na swoich wadach.

Samoocena i pewność siebie

Zwykle schemat jest taki: dostrzegasz mocne strony innej osoby i porównujesz je ze swoimi słabościami. Czy myślisz, że to sprawi, że poczujesz się dobrze? Z doświadczenia wiem, że jedyne co Ci to gwarantuje, to obniżenie swojej samooceny i pewności siebie.

Być może interesuje Cię praca w IT, lubisz technologię odnajdujesz się w nowościach, nowinkach IT. Jestem przekonana, że znasz osoby, które tworzą niesamowite oprogramowania, a metodykę Agile stosują nawet w projektach domowych. I patrzysz na swoje i ich umiejętności, zdając sobie sprawę jak daleka jesteś w osiągnięciu tego samego pułapu. To demotywuje, być może poniża i w rzeczywistości wypadasz słabo na tle tych osób.

Uczciwe porównanie

Ale poczekaj chwilę: to nie jest uczciwe porównanie. To, że nie sięgasz jej poziomu, nie oznacza, że powinnaś wyjść z branży IT, że powinnaś popadać w zazdrość lub żywić urazę do niej. Zamiast tego, gdy spojrzysz na swoje mocne strony zobaczysz, że masz wiele do zaoferowania, na tym etapie, na którym jesteś, bo jest wystarczająco.

Mocne strony

A to bardzo ważne – móc spojrzeć na swoje mocne strony i zobaczyć swoją prawdziwą moc. W rzeczywistości, jest to jeden z kluczy do sukcesu, ponieważ bez tej umiejętności nie będziesz zmotywowana i nie uwierzysz w siebie.

Kiedyś jedna kobieta napisała do mnie krótką wiadomość na Instagramie:

„Pochodzę z małego miasta. Należę do rodziny z klasy średniej. Moja mama pracuje na kasie po 12 godzin, a mój tato ima się wszystkiego – od budowlanki po sadzenie drzewek w lasach. Moja praca jest także taka, że jeśli wyjdę za mąż i założę nową rodzinę nie będę w stanie i pracować i wychowywać dzieci.
Problem polega na tym, że moje koleżanki z pracy pochodzą z zamożnych rodzin lub mają zamożnych partnerów. Nie mogę się powstrzymać od porównywania mojego stylu życia z ich stylem życia. Wiem, że nie jest właściwe porównywanie się z nimi na podstawie tego, co posiadają. Ale jednak… Widzę, że moja umiejętność planowania finansów jest na tyle dobra, że mogłabym być przez rok na macierzyńskim, nawet jeśli straciłabym przez to pracę. Ale ilekroć widzę lub słyszę, jak wydają pieniądze, zaczynam porównywać. Jak mogę to powstrzymać bez zmiany pracy i zmiany znajomych?”

Jak odkryć swoje mocne strony?

To pytanie wybrzmiewało w mojej głowie kilka dni, bo to bardzo trudne pytanie. Bowiem porównywanie się z innymi jest naturalne, ale jak zauważyła ta kobieta, często sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi, nawet jeśli mamy dość i powinniśmy być zadowoleni z tego, co mamy.

Porównania z innymi

Gorąco wierzę, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to być świadomą tego, że dokonujesz porównania. Być może w tym porównaniu nie wypadniesz dobrze, a może wręcz przeciwnie. Jeśli jednak odczuwasz smutek miej świadomość tego co posiadasz, jakimi ludźmi kochającymi się otaczasz, czego doświadczyłaś i jak Cię to ukształtowało. Dostrzeż w swoim życiu progres. Przypomnij sobie swój punkt zerowy, od którego zaczynałaś i zobacz, gdzie teraz jesteś. Co już wiesz, co masz, co planujesz.

Doceniaj swoje działania i zmiany na lepsze

Szczerze polecam Ci regularnie praktykować dostrzeganie swoich działań i zmian w swoim życiu na lepsze. Zaczniesz odczuwać większą satysfakcję z życia. Sama będąc w jedną z osób w systemie szkolnym, gdzie na podstawie ocen porównuje się przyrost wiedzy, chciałam przełamać nawyk z czasów szkolnych i nie porównywać się bezmyślnie z innymi.

Jak porównywać się z innymi?

  • Bądź świadoma. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, że to robisz. Przypuszczam, że jest to naturalny akt, w wyniku czego dzieje się to bez świadomości. Zatem świadomie zarządzam swoimi myślami – jeśli już się porównujesz skup się na tym porównaniu. Niech będzie to zadanie numer jeden. Jeśli skupisz się na tych myślach przez kilka dni, praktyka stanie się znacznie łatwiejsza, a wkrótce trudno będzie tego nie zauważyć.
  • Nie pędź – kiedy już zdajesz sobie sprawę z porównania pozwól sobie na chwilę oceny i zaakceptuj, że tego porównania dokonujesz. Najgorszym wyjściem jest się jeszcze skarcić za to, że chcesz się porównać.
  • Skoncentruj się na byciu obiektywną – skoro dostrzegasz słabości, dostrzeż również mocne strony, swoje predyspozycje. Co więcej, dostrzeż progres jakiego ty dokonałaś. Oceń swoje przejście z punktu 0 do punktu B lub C. Doceń się za z starania i motywację dojścia do kolejnego punktu.
  • Zaakceptuj niedoskonałości. Nie ma ludzi doskonałych. Nawet Ci najwyżej mają swoje słabości i czarne cechy, które im nie pomogły dojścia na szczyt. Nie jesteś idealna i nigdy nie będzie w opinii obiektywnej. Natomiast w opinii subiektywnej jesteś doskonała, bo jesteś sobą, wyjątkowa i wystarczalna. Ta świadomość nie zwalnia Cię z osiągania więcej, jeśli tego pragniesz, ale pozwala doceniać Ci już włożony trud i jego efekty.
  • Skup się na sobie – wiem, że łatwo kopać leżącego i bez problemu potrafimy krytykować innych, aby czuć się lepiej. Zamiast tego staraj się wspierać innych w ich sukcesie – to doprowadzi do większego zadowolenia z twojej strony i dumy z samej siebie.
  • Życie to podróż – wiedz, że każdy wystartował z innego miejsca, dąży do innego miejsca i realizuje inne punkty swojej podróży. Życie to ciąga zmiana i sinusoida. Ta podróż nie ma nic wspólnego z tym, jak dobrze sobie radzą inni ludzie ani co mają. Bo dla Ciebie ma liczyć się Twoja podróż. Liczy się to, co Ty chcesz robić i dokąd chcesz iść. To wszystko, o co potrzebujesz się zatroszczyć.
  • Naucz się doceniać swoje „wystarczająco”. Jeśli zawsze chcesz tego, co mają inni, nigdy nie będziesz mieć tego wystarczająco dużo. Z pewnością pojawi się ochota na więcej. To niekończący się cykl i nigdy nie doprowadzi do zadowolenia z życia. Bez względu na to, ile kupisz ubrań, bez względu na to, ile posiadasz samochodów, bez względu na to, ile kupisz fantazyjnych butów… nigdy nie będziesz mieć ich dość.

Jesteś wystarczająca

Skoncentruj się na tym, co możesz osiągnąć, używając porównania się z innymi, aby zmotywować się do poprawy do ulepszeń procesów. Czyli do zmiany zachowania. Nie pozwól jednak, aby porównanie obniżyło Twoją samoocenę. Pamiętaj, aby być wdzięczną za to, co osiągnęłaś i motywować się do osiągania swoich celów i marzeń.

Tylko 7 kroków Cię dzieli od zbudowania pewności siebie!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kamila Kozioł
Kobieta, która pragnie zrozumieć ludzką psychikę. Rozumie emocje i wie, jak wzmacniać moc i wewnętrzną siłę. Ukończyła studia z psychologii oraz akredytacyjne i certyfikujące kursy coachingowe. W zawodzie psychologa i coacha od 9 lat. Współautorka „Dziennika coachingowego. 365 pytań od Twojego coacha”, napisanego wspólnie z Kamilą Rowińską oraz współautorka książki „W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę”.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×