Czego szukasz

Jak i kiedy poinformować pracodawcę o powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Rozmowa z pracodawcą na temat naszych planów po urlopie jest ważna, by on także mógł zaplanować organizację pracy w firmie i mógł przygotować się odpowiednio na przyjście pracownika. Właściwe podejście do tej kwestii pomoże nam pokazać się z dobrej strony i podtrzymać otwartą relację z firmą. 

Oldze pozostały jeszcze dwa miesiące urlopu macierzyńskiego. Szczęśliwie, jej synek jest zdrowy i dobrze się rozwija, nasza bohaterka ma więc w planie wrócić do pracy po rocznej przerwie. Przed Olgą pojawiła się nowa wątpliwość. Czy ma gdzie wracać? Kiedy może rozpocząć pracę? Czy powinna wcześniej spotkać się z szefem, a może tylko do niego zadzwonić lub wysłać maila? Czy powinna w związku z tym złożyć jakiś wniosek albo deklarację? Czy powinna prosić o możliwość powrotu czy raczej tylko potwierdzić termin zakończenia urlopu. To jej pierwsze dziecko i zarazem pierwsza taka sytuacja.

OKREŚL SWOJE PLANY

Zanim poinformujemy pracodawcę należy zastanowić się nad tym jakie mam dalsze plany zawodowe, spróbować spojrzeć na nie z szerszej perspektywy biorąc pod uwagę naszą nową sytuację życiową.  Najlepiej zacząć od domowej dyskusji na ten temat. Zastanowić się, jak zorganizować czas i życie rodzinne, jak właściwie podzielić obowiązki rodzicielskie. Pomyśleć o tym czy to realne, by w takim samym stopniu angażować się w życie zawodowe jak przed przejściem na urlop i by pracować na tym samym stanowisku. Jeśli odpowiemy sobie na te pytania negatywnie odpowiednio wcześniej, będziemy mieć czas by porozmawiać z pracodawcą na przykład na temat zmiany roli lub działu w firmie po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

ROZMAWIAJ O SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI

Podejmowanie rozmowy z pracodawcą na temat naszych planów jest ważne, by on także mógł zaplanować organizację pracy w firmie i mógł przygotować się odpowiednio na przyjście pracownika. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest bowiem zagwarantowany prawnie. Zgodnie z  artykułem 183 Kodeksu Prawnego pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę po zakończeniu urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku lub jeśli nie jest to możliwe – na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed urlopem z wynagrodzeniem jakie otrzymywałaby gdyby nie korzystała z urlopu. Oznacza to, że w sytuacji, gdy pracownica chce powrócić po urlopie macierzyńskim do dotychczasowej pracy, a w firmie zlikwidowane zostało stanowisko, które ona wcześniej zajmowała, szef dopuszcza ją do pracy na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jej kwalifikacjom. Stąd tak ważne jest informowanie pracodawcy odpowiednio wcześniej o naszych planach, szczególnie jeśli zamierzamy zmienić miejsce pracy. Zbytnie zwlekanie z taką informacją może spowodować dezorganizację pracy w firmie i przysporzyć wielu kłopotów nie tylko szefowi, ale także koleżankom i kolegom z dotychczasowej pracy. Jeśli bowiem podejmiemy decyzję, że koniec urlopu macierzyńskiego to dobry moment na zmianę miejsca pracy, powinnyśmy pamiętać o tym, że ewentualna rekrutacja na nasze stanowisko sprzed urlopu może zająć sporo czasu. Jeśli pełniłyśmy ważną funkcję, znalezienie odpowiedniej osoby może być trudne i czasochłonne.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

PRZYGOTUJ FIRMĘ NA SWÓJ POWRÓT

W dobrym tonie jest więc pamiętać o tym by porozumieć się z pracodawcą odpowiednio wcześniej. Korzystnym rozwiązaniem jest wizyta w firmie jeszcze w trakcie urlopu macierzyńskiego, by porozmawiać bezpośrednio o sytuacji w firmie, zmianach które zaszły, o naszym potencjalnym powrocie i wymiarze czasu pracy. To też okazja do szczerego podzielenia się ewentualnymi wątpliwościami co do powrotu w obszarach takich jak możliwość pogodzenia obowiązków mamy i pracownika, ewentualnych nieobecności, zostawania dłużej w pracy, możliwości pracy zdalnej, itp.

Kolejną prawną gwarancją zapewnioną mamom przez Kodeks Pracy jest kwestia znajdująca się w artykule 186 §  1. Mówi ona o tym, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego młody rodzic, który uprawniony jest do urlopu wychowawczego może złożyć pisemny wniosek o obniżenie jego czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca zaś ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika. Rozpoczynając korzystanie z tego prawa również warto spojrzeć na firmę z drugiej strony, okiem pracodawcy. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy obniżając swój wymiar czasu pracy będę w stanie w dalszym ciągu wypełniać wszystkie obowiązki związane z moim stanowiskiem. Na przykład czy fakt, że nie dam rady wyjeżdżać na delegacje nie będzie przeszkodą dla któregoś z klientów, z którymi do tej pory współpracowałam. Tu, podobnie jak wcześniej, także warto zastanowić się nad ewentualną zmianą stanowiska tak, by obowiązki wypełniać dobrze i być dobrym pracownikiem, a równocześnie mieć więcej czasu na spędzanie go z dzieckiem.

Takie podejście do kwestii powrotu z urlopu może dać nam wiele korzyści. Jedną z nich jest zwyczajnie pokazanie się z dobrej strony pracodawcy i podtrzymanie otwartej relacji z firmą. To również szansa na zagwarantowanie sobie spokojnego oraz dobrego powrotu do pracy.
Aterima Logo

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Ekspert w obszarze rekrutacji i rozwoju pracowników. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie we współpracy z małymi firmami i koncernami międzynarodowymi. Obecnie pracuje jako HR Manager w Agencji Zatrudnienia ATERIMA.

Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie