Czego szukasz

Jak i kiedy poinformować pracodawcę o powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Rozmowa z pracodawcą na temat naszych planów po urlopie jest ważna, by on także mógł zaplanować organizację pracy w firmie i mógł przygotować się odpowiednio na przyjście pracownika. Właściwe podejście do tej kwestii pomoże nam pokazać się z dobrej strony i podtrzymać otwartą relację z firmą. 

  • Anna Chochół - 05/12/2013

Oldze pozostały jeszcze dwa miesiące urlopu macierzyńskiego. Szczęśliwie, jej synek jest zdrowy i dobrze się rozwija, nasza bohaterka ma więc w planie wrócić do pracy po rocznej przerwie. Przed Olgą pojawiła się nowa wątpliwość. Czy ma gdzie wracać? Kiedy może rozpocząć pracę? Czy powinna wcześniej spotkać się z szefem, a może tylko do niego zadzwonić lub wysłać maila? Czy powinna w związku z tym złożyć jakiś wniosek albo deklarację? Czy powinna prosić o możliwość powrotu czy raczej tylko potwierdzić termin zakończenia urlopu. To jej pierwsze dziecko i zarazem pierwsza taka sytuacja.

OKREŚL SWOJE PLANY

Zanim poinformujemy pracodawcę należy zastanowić się nad tym jakie mam dalsze plany zawodowe, spróbować spojrzeć na nie z szerszej perspektywy biorąc pod uwagę naszą nową sytuację życiową.  Najlepiej zacząć od domowej dyskusji na ten temat. Zastanowić się, jak zorganizować czas i życie rodzinne, jak właściwie podzielić obowiązki rodzicielskie. Pomyśleć o tym czy to realne, by w takim samym stopniu angażować się w życie zawodowe jak przed przejściem na urlop i by pracować na tym samym stanowisku. Jeśli odpowiemy sobie na te pytania negatywnie odpowiednio wcześniej, będziemy mieć czas by porozmawiać z pracodawcą na przykład na temat zmiany roli lub działu w firmie po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

ROZMAWIAJ O SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI

Podejmowanie rozmowy z pracodawcą na temat naszych planów jest ważne, by on także mógł zaplanować organizację pracy w firmie i mógł przygotować się odpowiednio na przyjście pracownika. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest bowiem zagwarantowany prawnie. Zgodnie z  artykułem 183 Kodeksu Prawnego pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę po zakończeniu urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku lub jeśli nie jest to możliwe – na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed urlopem z wynagrodzeniem jakie otrzymywałaby gdyby nie korzystała z urlopu. Oznacza to, że w sytuacji, gdy pracownica chce powrócić po urlopie macierzyńskim do dotychczasowej pracy, a w firmie zlikwidowane zostało stanowisko, które ona wcześniej zajmowała, szef dopuszcza ją do pracy na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jej kwalifikacjom. Stąd tak ważne jest informowanie pracodawcy odpowiednio wcześniej o naszych planach, szczególnie jeśli zamierzamy zmienić miejsce pracy. Zbytnie zwlekanie z taką informacją może spowodować dezorganizację pracy w firmie i przysporzyć wielu kłopotów nie tylko szefowi, ale także koleżankom i kolegom z dotychczasowej pracy. Jeśli bowiem podejmiemy decyzję, że koniec urlopu macierzyńskiego to dobry moment na zmianę miejsca pracy, powinnyśmy pamiętać o tym, że ewentualna rekrutacja na nasze stanowisko sprzed urlopu może zająć sporo czasu. Jeśli pełniłyśmy ważną funkcję, znalezienie odpowiedniej osoby może być trudne i czasochłonne.  

PRZYGOTUJ FIRMĘ NA SWÓJ POWRÓT

W dobrym tonie jest więc pamiętać o tym by porozumieć się z pracodawcą odpowiednio wcześniej. Korzystnym rozwiązaniem jest wizyta w firmie jeszcze w trakcie urlopu macierzyńskiego, by porozmawiać bezpośrednio o sytuacji w firmie, zmianach które zaszły, o naszym potencjalnym powrocie i wymiarze czasu pracy. To też okazja do szczerego podzielenia się ewentualnymi wątpliwościami co do powrotu w obszarach takich jak możliwość pogodzenia obowiązków mamy i pracownika, ewentualnych nieobecności, zostawania dłużej w pracy, możliwości pracy zdalnej, itp.

Kolejną prawną gwarancją zapewnioną mamom przez Kodeks Pracy jest kwestia znajdująca się w artykule 186 §  1. Mówi ona o tym, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego młody rodzic, który uprawniony jest do urlopu wychowawczego może złożyć pisemny wniosek o obniżenie jego czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca zaś ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika. Rozpoczynając korzystanie z tego prawa również warto spojrzeć na firmę z drugiej strony, okiem pracodawcy. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy obniżając swój wymiar czasu pracy będę w stanie w dalszym ciągu wypełniać wszystkie obowiązki związane z moim stanowiskiem. Na przykład czy fakt, że nie dam rady wyjeżdżać na delegacje nie będzie przeszkodą dla któregoś z klientów, z którymi do tej pory współpracowałam. Tu, podobnie jak wcześniej, także warto zastanowić się nad ewentualną zmianą stanowiska tak, by obowiązki wypełniać dobrze i być dobrym pracownikiem, a równocześnie mieć więcej czasu na spędzanie go z dzieckiem.

Takie podejście do kwestii powrotu z urlopu może dać nam wiele korzyści. Jedną z nich jest zwyczajnie pokazanie się z dobrej strony pracodawcy i podtrzymanie otwartej relacji z firmą. To również szansa na zagwarantowanie sobie spokojnego oraz dobrego powrotu do pracy. 
Aterima Logo 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Chochół

Ekspert w obszarze rekrutacji i rozwoju pracowników. Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie we współpracy z małymi firmami i koncernami międzynarodowymi. Obecnie pracuje jako HR Manager w Agencji Zatrudnienia ATERIMA.

Podyskutuj

Wyzwania firm w kontekście pandemii

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.
  • Natalia Gozdowska - 16/09/2020
dwie kobiety w maseczkach spotkały się w biurze, witają się łokciami

Od paru miesięcy uczymy się funkcjonować zawodowo w innej rzeczywistości. Po całkowitym zamknięciu biur, zaczynają do nich wracać pracownicy, jednak w większości firm, fizyczna obecność jest wciąż rotacyjna lub funkcjonuje na zupełnie innych zasadach.

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie „Zawodowy styl życia”, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.

Docenienie pracy zdalnej

Pracodawcy, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, wprowadzili większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Zespoły pracują w mniejszym wymiarze w biurach, część z nich ma możliwość wyboru miejsca pracy, a niektórzy funkcjonują w systemie rotacyjnym, który umożliwia zmniejszenie liczby personelu na jednej przestrzeni.

Według Pracuj.pl zdecydowana większość pracowników (89%) po opanowaniu pandemii chce pracować przynajmniej częściowo zdalnie. Jednak tylko 10% chciałoby wykonywać 100% etatu spoza biura, co pokazuje potrzebę integracji i współpracy w zespole, nie tylko w świecie wirtualnym. 57% respondentów pracujących zdalnie uznało, że taki model wykonywania obowiązków pozwolił im bardziej docenić możliwość przychodzenia do biura i bezpośrednich spotkań ze współpracownikami.

Eksperci prognozują, że z czasem ten trend się rozwinie, a przestrzeń biurowa będzie służyć przede wszystkim do spotkań projektowych, warsztatów kreatywnych, sytuacji, kiedy fizyczne bycie obok siebie jest koniecznością. Oczywiście nie bez znaczenia są tu ogromne oszczędności firm, związane z infrastrukturą.

Przeczytaj także: [07] Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

Budowanie relacji w rozproszonych zespołach

Powyższy trend wiąże się niestety nieodłącznie z większymi wyzwaniami pracodawców, jeśli chodzi o budowanie więzi pomiędzy funkcjonującymi wirtualnie pracownikami. W badaniu „Zawodowy styl życia” respondenci wybierali spotkania (67%) i wyjazdy (59%) czy wspólne warsztaty (48%) jako najskuteczniejsze metody integracji. To oczekiwanie jest trudne do realizacji w obecnych warunkach. Ducha wspólnoty można oczywiście budować poprzez media społecznościowe lub różnego rodzaju narzędzia wirtualne, jednak nie zastąpi to spotkań na żywo.

Analitycy trendów prognozują stopniowy zanik pracy etatowej na korzyść pracy dorywczej, co utrudni dodatkowo tworzenie społeczności wewnątrz firmy i zaangażowanie pracowników w formie, jaka była nam znana dotychczas, na korzyść przedefiniowanego employee experience. Co zrobić więc, aby zmodyfikować perspektywę patrzenia na biznes, na współpracowników i pracowników, na zarządzanie, budowanie relacji i bycie „w pracy” razem?

Przeczytaj także: Czy Gig Economy będzie rosnąć w 2020 r.? Prognozy dla freelancerów

Przeformułowanie oferty benefitów

W nowych ofertach pracy pojawia się coraz mniej benefitów. Niektóre z nich dotychczas wiązały się z fizycznym „byciem” w biurze, więc siłą rzeczy musiały zniknąć, inne są ograniczane ze względów kosztowych czy z powodu zmniejszenia ich atrakcyjności (karty sportowe, karnety do kina itp.). Jeśli benefity mają wciąż pozostać czynnikiem, który uatrakcyjnia ofertę pracy, muszą zostać zmienione tak, by mogły być wykorzystywane w świecie online.

Według Pracuj.pl zyskają oferty, które będą pomagać pracownikom w wykonywaniu pracy zdalnej, np. dostęp do szkoleń w sieci, usługi personalnych asystentów, dofinansowanie do przedszkoli czy dobry sprzęt służbowy.

Wsparcie i zrozumienie pracujących rodziców

Pandemia była niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla pracujących rodziców. 57% z nich miało w czasie pandemii trudności z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego. Dodatkowo sytuacja, której doświadczyliśmy, pokazała jak w powiększającym lustrze problemy, z którymi kobiety mierzą się na co dzień. Nie bez powodu mówi się, że rola matki to praca na pełen etat. Zamknięcie w domu z dziećmi i jednocześnie konieczność wykonywania pracy zdalnej było sytuacją ekstremalną, bardzo obciążającą psychicznie.

Przeczytaj także: Mieć wolność chłonięcia świata – kobiece rozmowy w czasie kwarantanny

Według Pracuj.pl 83% matek uważało, że miały większe trudności w wykonywaniu obowiązków w trakcie pandemii od bezdzietnych koleżanek, ale aż 46% nie czuło się traktowanych przez przełożonych ze zrozumieniem.

Warto pamiętać, że temat przyciągania talentów do organizacji oraz budowania kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu jest wciąż aktualny, a nawet szczególnie ważny w najbliższych latach. Firmy doceniające różnorodność i dbające o równowagę pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym pracowników będą w dłuższej perspektywie czasowej budować przewagę konkurencyjną. Nawet jeśli w tym momencie rynek pracownika wydaje nam się przeszłością.

Źródło: media.pracuj.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce! – HeReos Conference już 18 września!

Już w najbliższy piątek 18.09 dołącz do wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy! Podczas HeReos Conference zaplanowano aż cztery ścieżki tematyczne, obejmujące najważniejsze obszary HR w kontekście obecnej, nowej rzeczywistości. Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto? Zapraszamy na wystąpienie Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj. Skorzystaj z rabatu #mamopracuj i zapisz się już dziś!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 15/09/2020

„Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce” – HeReos Conference już 18 września

Chcesz się dowiedzieć, co charakteryzuje firmy przyjazne rodzicom i które z nich naprawdę zasłużyły na ten tytuł?

Koniecznie weź udział w konferencji HeReos Conference i posłuchaj wystąpienia Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj pt. „Jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto?”.

Zapisz się na to wydarzenie używając naszego kodu rabatowego #mamopracuj, a otrzymasz 15% rabatu!

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, zatem jeżeli chcesz wysłuchać wystąpień siedząc wygodnie we własnym fotelu, to wybierz Pakiet ONLINE i użyj kodu rabatowego #mamopracuj, specjalnie dla Czytelniczek i Czytelników portalu mamopracuj.pl!

Jeżeli masz ochotę dołączyć do uczestników „na żywo” i wziąć udział w warsztatach 19 września i super After Party w CulinaryOn w Warszawie, wybierz Pakiet HYBRYDOWY.

Koniecznie sprawdź jakie atrakcje przygotowali dla Ciebie organizatorzy i dlaczego HeReos Conference to wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć!

Kliknij w link i poznaj szczegóły: www.heroesconf.pl

Do zobaczenia!

Grafiki: HREmbassy, organizator HeRoes Conference

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail