Czego szukasz

Jak odciągnąć dzieci od elektroniki? Poznaj 3 ważne zasady

Już przed pandemią większość rodziców zmagała się z problemem odciągnięcia dzieci od komputera. Obecnie, gdy tradycyjna nauka przeplata się z nauczaniem zdalnym znacznie zwiększył się czas dzieci spędzany przed ekranem. Efektem są coraz większe kłopoty zdrowotne, jak i społeczno-psychologiczne. Choć jesteśmy świadomi, że dzieci potrzebują „resetu” bywamy bezradni, jak zachęcić je do aktywności offline. Poznaj nasze sposoby na ograniczenie elektroniki i zasady, które ułatwią jej wprowadzenie.

Jak odciągnąć dzieci od elektroniki

Jak odciągnąć dzieci od elektroniki?

Zasada nr 1 – przykład idzie z góry

Choć trudno się do tego przyznać, to podobnie jak w przypadku spożywania przez dzieci niezdrowej żywności, za nadużywanie elektroniki przez dzieci jesteśmy odpowiedzialni MY, rodzice.

Prawie wszystkie dzieci pierwszy kontakt z urządzeniami elektronicznymi miały w domu. To my kupiliśmy konsole, komputery i telefony, od których teraz tak ciężko ich oderwać. Ponadto wysyłamy dzieciom sprzeczne informacje na temat korzystania z elektroniki. Z jednej strony mówimy, że spędzanie czasu przed ekranem jest szkodliwe, z drugiej sami bardzo dużo jej używamy. Dlatego tak ważne jest, aby działania zmierzające do odciągnięcia dzieci od elektroniki zacząć od analizy tego, jak my korzystamy z tych urządzeń oraz Internetu.

Następnie należy realnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób i w jakiej mierze ograniczyć kontakt z elektroniką całej rodziny. Przed rozmową z dzieckiem ustalmy z mężem godziny online obowiązujące w domu. Nie bez przyczyny mówi się, że przykład idzie z góry. Dlatego pokażmy dzieciom, że można ciekawie spędzić czas bez ekranu przed nosem. Sięgnijmy po książkę, planszówkę, zaproponujmy wspólną zabawę.

Jeśli dziecko nie zobaczy, że za naszymi słowami idą czyny, będziemy dla niego tak samo niewiarygodni, jak palacz mówiący o szkodliwości palenia.

Przeczytaj także: Jak chronić dziecko w sieci? Aplikacje do kontroli rodzicielskiej

Zasada nr 2 – głos dzieci jest bardzo ważny

Warto zorganizować rodzinną debatę na temat Internetu i korzystania z elektroniki. Zamiast jednostronnego monologu w formie rodzicielskiego wykładu, należy wspólnie omówić temat. Podczas rozmowy zwróćmy uwagę na pozytywy i negatywy wynikające z korzystania ze współczesnych technologii. Bardzo ważne jest, by dzieci same potrafiły powiedzieć, co zyskujemy i tracimy spędzając czas w sieci i co może być niebezpieczne. Istotne jest, by rozmawiając podawać przykłady z naszego życia lub najbliższego otoczenia.

Mówiąc o pozytywach pokażmy dzieciom jak poszukać ważnych informacji lub opowiedzmy w jaki sposób chciano nas oszukać. Podczas takiej dyskusji można się wiele dowiedzieć o tym, co robią dzieci przy komputerze i dlaczego. Rozmowę możemy zakończyć tzw. „burzą mózgów”, w czasie której wymyślimy pomysły na aktywność bez elektroniki. Ważne jest także, aby określić czas spędzany przed monitorem oraz omówić zasady kontroli aktywności elektronicznej.
W celu uniknięcia dyskusji pod tytułem „jeszcze chwilkę, zaraz zaraz” oraz posiadania kontroli nad działaniami dziecka w sieci, warto zainstalować odpowiednią aplikację, np. Microsoft Family.

Zasada nr 3 – ograniczając elektronikę pokaż dziecku ciekawe sposoby spędzania czasu

Konkurować z rozrywką jaką zapewniają współczesnym dzieciom internet i gry komputerowe jest bardzo trudno. Elektronika daje możliwość szybkiej zmiany aktywności, zapewniając ciągłe zadowolenie. Chcąc zapewnić dziecku satysfakcjonującą rozrywkę, musimy wykazać się zaangażowaniem i kreatywnością. Oto parę pomysłów, które możesz wykorzystać w zorganizowaniu ciekawego czasu zarówno w domu, jak i poza nim.

Przeczytaj także: Co zrobić, aby dzieci zaczęły Cię słuchać – wywiad z Natalie Sowińską, Trenerką Skutecznego Rodzica

Aktywność w domu

Powrót do przeszłości

Zorganizuj zabawę dla rodziny, w której czas cofa się o kilkadziesiąt lat. Ważne jest, żeby taka zabawa była atrakcyjna dla dzieci, więc należy się do niej odpowiednio przygotować. Dla przykładu organizując dzień pod hasłem „kiedy rodzice byli dziećmi…”, możemy pokazać dzieciom jak bawiliśmy się będąc w ich wieku. Sięgnijmy – jeśli mamy takie w domu – po nasze pamiątki z przeszłości. Zagrajmy w planszówki, karty, kości lub bierki. Opowiedzmy dzieciom, jak kiedyś wyglądał telefon, telewizor i komputer. Wspomnijmy o magnetofonie, magnetowidzie, dyskietkach i porozmawiajmy o tym, jak zmieniła się technika.

Gry fabularne – RPG

W czasach bez Internetu nastolatkowie spędzali długie godziny grając z przyjaciółmi w gry fabularne zwane RPGami. Ponieważ w Polsce były one popularne w latach 90-tych to niejeden ówczesny rodzic spędzał czas na grze, której przebieg dyktowała wyobraźnia uczestników.

Do pasjonującej rozgrywki potrzebne są jedynie scenariusz zawierający opis gry, kartka, ołówek kostki. Gracze tworzą drużynę, a ich przewodnikiem, znawcą zasad i jednocześnie narratorem opowieści jest tzw. mistrz gry.

Na początku gry tworzone są cechy postaci, mające unikalne zdolności. Rozgrywka polega na opowiadaniu świata i sytuacji, w jakich znajdują się postacie graczy. Uczestnicy starają się w różny sposób rozwikłać zagadki, czy wyplątać z tarapatów, które postawił przed nimi mistrz gry. Fabuła gry może być umiejscowiona w przeszłości, przyszłości czy w świecie fantasty, wszystko zależy od samych graczy. Można rozpocząć przygodę z grami fabularnymi poprzez wybranie planszówki z tej kategorii.

Gry planszowe

Na rynku wydawniczym jest wiele interesujących gier, które mogą być ciekawe dla całej rodziny. Wśród planszówek znajdują się te inspirowane bajkami, filmami i grami komputerowymi. Dzięki grom możemy pokazać dzieciom, że bez komputera też da się wcielać w losy bohaterów i kreować ich działaniami.

Podejmij wyzwanie

Dzieciaki chętnie oglądają filmiki, których bohaterowie podejmują się wykonania różnego typu zadania. Niestety większość z nich oparta jest na głupich żartach, a niektóre są wręcz niebezpieczne. Warto więc przy okazji zabawy w challenge przedyskutować temat internetowych wyzwań. W tym celu zorganizujmy listę ciekawych, zabawnych zadań, które wykonają wszyscy członkowie rodziny. Następnie każda osoba w wyznaczonym czasie przygotowuje się do swojego zadania. Na koniec pozostaje tylko dobra zabawa przy prezentacji wyzwań.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Poszukiwacze talentów

Zabawa w poszukiwacza talentów może być początkiem wspaniałej pasji. Podczas burzy mózgów tworzymy listę różnego typu aktywności, które można wykonywać w wolnym czasie. Dla przykładu może to być: rysowanie komiksów, sadzenie roślin czy haftowanie. Wylosowanym zadaniem członkowie rodziny zajmują się minimum godzinę dziennie przez tydzień. Pod koniec tygodnia przedstawiamy swoje prace i mówimy o tym, czy polubiliśmy wylosowaną aktywność. Następnie podejmujemy kolejny pomysł na odkrycie talentu.

Domówka

W towarzystwie rówieśników znacznie łatwiej dziecku zorganizować fajną zabawę niż w pojedynkę. Dlatego warto zaprosić kolegów i zorganizować „domówkę”. Młodszym dzieciom można podpowiedzieć kilka pomysłów na spędzanie wspólnego czasu. Nastolatkom natomiast wystarczy pizza, przy której można pogadać i pośmiać się z przyjaciółmi.

Przeczytaj także: 10 rzeczy jakich nie powinno się mówić dzieciom

Aktywność poza domem

Pokoje zagadek

Od kilku lat popularną formą rozrywki stały się pokoje zagadek (escape room). Są to specjalnie zaaranżowane przestrzenie, w których staniemy się bohaterami pewnej historii, a nasze zadanie to ukończenie misji pełnej zagadek. Zabawę w eskape room zapewnia przygoda w efektownej filmowej scenografii ze specjalnie skomponowaną muzyką.

Sale zabaw, parki trampolin

Kolorowe sale zabaw wyposażone są w różnego rodzaju konstrukcje, sprzęty i zabawki zapewniające maluchom wiele wrażeń. Starszym dzieciom możliwość na aktywne spędzenie czasu dają tzw. parki trampolin.

Ciekawe zajęcia sportowe

Ruch i sport to nie tylko sposób na spędzenie czasu bez elektroniki, lecz przede wszystkim naturalna potrzeba młodego człowieka. Niestety obecnie dzieci unikają aktywności fizycznej i aby je do niej zachęcić trzeba znaleźć coś co je zainteresuje. Wachlarz ofert zajęć jest szeroki; od tradycyjnych dyscyplin, poprzez taniec i sporty walki, do nowych form takich jak zajęcia na hamakach. Warto pozwolić dziecku wybrać rodzaj aktywności i zapisać na próbne zajęcia, by sprawdziło, co mu sprawia satysfakcję.

Darmowe atrakcje

Minusem ciekawych zajęć dla dzieci bywa często ich cena. Jest to uciążliwe zwłaszcza dla rodzin mających kilkoro dzieci z różnymi pasjami. Dlatego warto rozejrzeć się za darmowymi zajęciami organizowanymi dla najmłodszych.
Ciekawe zajęcia prowadzą między innymi domy kultury, biblioteki, szkoły, a także różnego rodzaju świetlice.

Ponadto darmową rozrywkę możemy zapewnić dziecku na powietrzu. Dla młodszych mogą to być osiedlowe place zabaw, dla starszych boiska sportowe. Jeśli pogoda dopisuje warto zorganizować zabawę w podchody, grę uliczną czy szaleństwo na śniegu.

Oderwanie dzieci, zwłaszcza tych nastoletnich od elektroniki jest niełatwym zadaniem. A spędzanie czasu przed ekranem jest łatwą rozrywką, podczas której dzieci otrzymują bardzo wiele bodźców. Dlatego każda inna zaproponowana przez nas aktywność może spotkać się z sprzeciwem. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i zainwestować własny czas, by nasze dzieci odeszły od elektroniki. Powodzenia!

Przeczytaj także: 10 pomysłów na wspólne zabawy z dzieckiem

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie