Czego szukasz

10 rzeczy jakich nie powinno się mówić dzieciom

Jest wiele poradników, książek na temat jak rozmawiać z dziećmi, wskazówek psychologów. Żyjemy w czasach, w których istnieje ogromne ułatwienie pracy i wychowania dziecka poprzez właśnie te pomoce. Jednak chyba każdy z nas bez wyjątku „złapał” się na błędzie wychowawczym. Jak mówi przysłowie „szewc bez butów” chodzi. Dziś o tym, jakich słów nie powinno się mówić dzieciom oraz jakie niosą za sobą konsekwencje.

 • Anna Gotowalska - 19/06/2020
mama i córka w czasie porannej zabawy

1. Nie oceniaj

Starajmy się nie kierować do dziecka słów typu: „źle to robisz”, „zawsze postępujesz niewłaściwie”, „czemu mam z Tobą takie problemy”? Dziecko, które jest oceniane przez rodzica/opiekuna traci pewność siebie, traci przekonanie, że jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Brak poczucia wartości niewątpliwie ma swoje negatywne skutki w życiu dorosłym.

2. Nie etykietuj

„Jesteś niegrzeczny”, „ty urwisie” itp.- czy w pracy z dziećmi ten chłopiec, który dość często przeszkadza w Waszych oczach jest zawsze niegrzeczny, zawsze głośny. Nie przylepiajmy etykiety naszym podopiecznym. Doprowadzamy do tego, że jeśli dorośli twierdzą, że zawsze to ja najgłośniej rozmawiam, to ja bije i jestem kłótliwy to taki właśnie będę.

3. Brak czasu

Każdy z nas potrzebuje chwili dla siebie, trochę odpoczynku, relaksu. Jednak pamiętajmy, że to właśnie my dorośli jesteśmy przykładem dla swoich dzieci czy to w domu, czy w pracy. Jeśli mielibyśmy coś ważnego do powiedzenia swojej przyjaciółce, a ona powiedziałaby nam, że porozmawiamy jutro, bo teraz nie mam czasu – byłoby nam przykro, prawda? Dlatego gdy przychodzi do nas dziecko z czymś ważnym do powiedzenia, a my oglądamy ulubiony serial, wyłączmy telewizor. Powtórki seriali możemy oglądać bez końca, a słowa dzieci możemy wysłuchać ten jeden raz.

Przeczytaj także: Jak wesprzeć dziecko w zdalnej nauce? To łatwiejsze (i przyjemniejsze), niż myślisz!

4. Porównywanie

Chyba nikt z nas nie lubi być porównywany, zawsze znajdzie się ktoś lepszy od nas oraz ktoś gorszy. Tak jest i będzie, jednak ważne, żebyśmy nie porównywali naszych pociech, takie słowa bolą, a nie jest to zdrowa rywalizacja, tylko odbieranie dziecku poczucia wartości. Zastanówmy się zanim wypowiemy słowa „ a Zosia ma same piątki z matematyki, a Ty zawsze trójki przynosisz”, „zobacz ona zawsze wygrywa, a ty masz drugie miejsce”.

Od najmłodszych lat należy tłumaczyć dzieciom, że to właśnie motywacja, chęci są ważne, a wygrana nie zawsze jest zależna od nas.

5. Negatywne emocje

Gdy w naszym życiu pojawiają się trudne chwile typu rozstanie z partnerem, problemy w pracy, problemy rodzinne, nie przekazujmy ich swoim dzieciom. One do końca nie rozumieją naszych emocji i tego co się dzieje. Przekażmy dziecko tyle, na ile jest gotowe i ile jest w stanie zrozumieć. Jeśli nie mamy pomysłu w jaki sposób to zrobić skonsultujmy się z psychologiem.

6. Nic się nie stało

Kiedy jest nam przykro, oczekujemy od drugiej osoby pocieszenia, współczucia. Tego też oczekuje dziecko, gdy upadnie, potknie się i płacze. Nie wypowiadajmy słów „nic się nie stało”. W jego odczuciu nawet niewielkie zadrapanie, niegroźny upadek jest powodem do pocieszenia i przytulenia. Zróbmy to, okażmy współczucie i miłość naszym pociechom.

Przeczytaj także: Jak budować wartościową relację ze swoim dzieckiem?

7. Nie, bo nie

My jako dorośli jesteśmy nauczycielami swoich dzieci, dążymy do ich rozwoju. Dlatego też tłumaczmy dzieciom przyczyny zachodzących zdarzeń, odmawiając wytłumaczmy przyczyny odmowy. One dzięki temu będą rozumiały nasze postępowanie i lepiej poznają świat.

8. Uspokój się

Rozmowa – tak jak wcześniej wspomniałam – jest bardzo ważna, dlatego też istotne żebyśmy nauczyli dzieci komunikacji i przekazania tego co w danym monecie czują, czego potrzebują. Nie wypowiadajmy słów „uspokój się” nawet gdy dziecko płacze, bo np. jest zmęczone. Sen jest naturalną potrzebują i należy ją zaspokajać. To właśnie my dorośli jesteśmy po to, żeby nauczyć młodych ludzi komunikacji oraz otoczyć ich troską i zapewnić, że potrzeby i uczucia są bardzo ważne. Warto pamiętać, że mały człowiek najpierw wyraża swoje emocje poprzez płacz.

9. Straszenie osobami lub postaciami

To normalne, że małe dziecko nie chce się podporządkować naszym planom, oczekiwaniom. Odmawia np. powrotu do domu z placu zabaw, czy spaceru. Mówienie wtedy do dziecka „jak tu zostaniesz, to przyjdzie Pan i Cię zabierze”. Straszenie babą jagą albo jakąś inną postacią to nie jest słuszna metoda. Jedyne co powoduje to strach dziecka i lęk przed ludźmi, brak zaufania. Wytłumaczmy dlaczego musimy już wracać, użyjmy minutników do odmierzenia czasu. Dajmy możliwość oswojenia się dziecku z wizją powrotu do domu.

Przeczytaj także: Jak sprawić, aby dziecko zdrowo jadło? – rozmowa z Katarzyną Błażejewską-Stuhr

10. Nie idealizuj

Ostatnią dziesiątą rzeczą jaką nie należy wpajać swoim dzieciom, to przeświadczenie, że jest idealne, nieomylne, doskonałe. Dla nas rodziców nasze dziecko jest najpiękniejsze, najmądrzejsze itp. Jednak nasz syn/córka nie powinni słyszeć, że jest idealne, zawsze wygrywa, że zawsze wszystko mu się uda. Przyjdzie kiedyś taki dzień, kiedy mały człowiek zmierzy się z rzeczywistością, która w tym przypadku nie będzie łagodna. Po co mamy doprowadzać do niepotrzebnej klęski. Oczywiście chwalny, motywujmy naszą pociechę. Jednak przedstawmy jej świat w taki sposób, że nikt z nas nie jest doskonały, idealny, nie ma ludzi, którzy zawsze wygrywają, którzy są najpiękniejsi.

Przeczytaj także: Jak pozostać sobą będąc mamą?

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Gotowalska
Pedagog, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mama małego Tadeusza. Założycielka bloga Looppu. Miłośniczka designu, mody oraz pedagogiki dziecka. Autorka tekstów dotyczących macierzyństwa oraz wychowania. Aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach dotyczących kreatywności, zdolności oraz zabawy. Instruktorka masażu Shantala. Wielbicielka gadżetów dla dzieci i nie tylko. 

Twoje dziecko kocha LEGO? Sprawdź zajęcia online z instruktorem

Wasz wakacyjny wyjazd stoi pod znakiem zapytania? A dziecko nudzi się w domu? Mamy coś dla Was - zajęcia Lego online! Mały Konstruktor to świetna zabawa z sympatycznym instruktorem Emilem i nielimitowany dostęp do zajęć do końca roku - można budować i budować bez końca! Także po wakacjach!
 • Agnieszka Wadecka - 08/07/2020
edukido w domu, chlopcy buduja z klockow lego

Dlaczego zajęcia LEGO online to świetna alternatywa na wakacje?

To pierwsze tak nietypowe wakacje. Choć wychodząc na ulicę mamy nieraz wrażenie, że wirusa już nie ma, to według statystyk nadal liczba zachorowań rośnie, więc nic dziwnego, że boimy się planować dalekie wyjazdy.

Niełatwo też o miejsce w przedszkolu w okresie wakacyjnym, a podejrzewam, że nadal posyłanie dzieci do placówek wiąże się z pewnym lękiem.

Nie mówiąc już o tym, że nie każdy ma szansę na urlop, albo musi pracować zdalnie z domu mając dziecko pod opieką. W takich właśnie sytuacjach mogą nas uratować zajęcia zdalne, które zajmą wolny czas dziecka i pozwolą rodzicowi skupić się na obowiązkach.

Zajęcia z LEGO z instruktorem i do tego online!

Mały Konstruktor to pakiet 8 zajęć online w bardzo przystępnej cenie, prowadzonych przez sympatycznego instruktora Emila. Wybierając te zajęcia możesz korzystać z filmów bez ograniczeń – ile razy chcesz i kiedy tego potrzebujesz – do 31.12.2020 roku. Filmy trwają od 10 do 27 minut, ale na zabawę i zbudowanie konstrukcji z klocków Lego potrzeba 30 do 60 minut.

Nie obawiaj się też, że będziesz musiała kupić nowe zestawy Lego, nic z tych rzeczy! Twoje dziecko będzie tworzyć z klocków, które posiada w domu. Po prostu wyjmijcie klocki, odpalcie filmik i pokłady wyobraźni.

Instruktor będzie dawał wskazówki jak budować, ale zostawi dziecku pole do popisu na kreatywne pomysły i rozwiązania. Co więcej – istnieje ogromna szansa, iż po takich zajęciach dziecko nauczy się, że z klocków można zbudować wszystko, nie potrzeba do tego instrukcji, tylko odrobinę inwencji.

6-letni Krzyś, synek Agnieszki po pierwszych zajęciach był zachwycony i nie mógł się doczekać kolejnego spotkania z prowadzącym Emilem.

Tak, chcę zapisać dziecko na zajęcia Mały Konstruktor!

Emil pokazuje jak zbudowac konstrukcje z klockow Lego

Przeczytaj także: A może zainteresuje Cię przedszkole polsko-angielskie także online?

Jakie korzyści dają zajęcia Lego online Mały Konstruktor?

 • połączenie nauki, zabawy i poznawanie świata,
 • rozwinięcie umiejętności motorycznych – motoryka mała,
 • praca nad koncentracją,
 • tworzenie kreatywnych budowli i możliwość samodzielnej decyzji, jaki będzie ich ostateczny kształt,
 • dużo frajdy, zero nudy,
 • rozwinięcie kreatywności,
 • nauka budowania i łączenia klocków w niestandardowy sposób,
 • rozbudzenie wyobraźni.

Przeczytaj także: Wyślij dzieci na półkolonie online!

Edukido to sprawdzony pomysł na biznes w branży edukacyjnej

Edukido to autorski program zajęć edukacyjnych z klockami LEGO® dla dzieci w wieku 3-12 lat. Firma oferuje zajęcia pozalekcyjne pozwalające dzieciom lepiej poznać otaczający nas świat, tematyczne warsztaty szkolne i przedszkolne dopasowane do programu placówki, półkolonie tematyczne oraz urodziny w świecie klocków. Wiosną 2020 ruszyły także zajęcia online – Edukido W Domu

Edukido Polska bierze udział w akcji Franczyza dla Mamy organizowanej przez Mamo Pracuj.

Przeczytaj także: Pomysły na wakacje 2020. Atrakcje online dla dzieci

Zdjęcie: Edukido

Ten wpis powstał we współpracy partnerskiej i zawiera linki afiliacyjne. Klikając w nie wspierasz działania Fundacji Mamo Pracuj.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.

Wyślij dzieci na półkolonie online!

Jak zorganizować dzieciom czas w te nietypowe wakacje? Kiedy nie możesz lub nie chcesz wysłać dziecka na kolonie? Albo zwyczajnie nie możesz wziąć urlopu i najbliższe tygodnie stoją pod znakiem pracy zdalnej? Na ratunek przychodzą tematyczne półkolonie online dla dzieci! Sprawdź!
 • Agnieszka Wadecka - 07/07/2020
usmiechnieta dziewczynka siedzi przy komputerze

Półkolonie online – i to jest myśl!

Półkolonie online to najlepszy wybór dla rodziców, którzy nie chcą lub nie mogą wysłać swoich dzieci na wakacje. Wybierając tego typu zajęcia mają pewność, że dziecko ma kreatywnie zagospodarowany czas i nie surfuje w internecie na różnych podejrzanych stronach bez nadzoru. Dzięki temu rodzic może się skupić na swoich zadaniach bez żadnych obaw i wyrzutów sumienia.

Zapisz dziecko na półkolonie online!

Raz, dwa, trzy, zajęcia wybierasz Ty!

Twoje dziecko lubi się uczyć? Może woli tworzyć? Albo wręcz przeciwnie, uwielbia ruch i sport? Dla każdego znajdą się ciekawe zajęcia. Do wyboru są między innymi:

 • zajęcia przyrodnicze/ekologiczne (6-8 lat)
 • plastyczne DIY / zajęcia kreatywne (6-8 lat)
 • zajęcia tematyczne o piłce nożnej (8-12 lat)
 • zajęcia aktorskie i dubbing (6-8 lat)
 • escape room i ciekawe eksperymenty (8-12 lat)
 • dziennikarstwo i rap na wesoło (8-12 lat)
 • zumba dla najmłodszych (3-5 lat)

A może przedszkole online? Sprawdź propozycję od Early Stage!

Półkolonie online o różnych porach i dla dzieci w różnym wieku

Pojedyncze zajęcia, które trwają 50 minut kosztują tylko 39 zł. Tematyka zajęć jest dostosowana jest do różnych grup wiekowych. Co ważne, zajęcia odbywają się codziennie, kilka razy o różnych porach, więc można dobrać sobie odpowiednią godzinę do swojego harmonogramu dnia.

Kreatywne zajęcia i wyprawy przygodowe? Także w wersji online dla najmłodszych – sprawdź!

Dlaczego warto pomyśleć o półkoloniach online?

Dzieci mają latem ponad 2 miesiące wolnego. Jak mądrze zagospodarować dzieciom ten czasu? Może wysłać do dziadków, do cioci czy na kolonie? Jeśli nie masz takich możliwości, albo na przykład chcesz dać wytchnienie dziadkom – półkolonie online to świetne rozwiązanie!

Obóz magiczny z Harrym Potterem w Twoim domu? Zapisz swoje dziecko!

Warsztaty, obóz a może koło zainteresowań?

Dla większych grup – jeśli np umówicie się ze znajomymi – są organizowane dłuższe, tygodniowe obozy i warsztaty. Np. obóz dla fanów Harrego Pottera, albo obóz, na którym nastolatki mogą szkolić swoje umiejętności w prowadzeniu social mediów: Tik Toka, You Tube’a czy Instagrama. W tym przypadku wzrasta i cena (rozkłada się ona na ilość uczestników i dni obozu).

zdziecmi.pl ma w swojej ofercie także kółka zainteresowań, korepetycje i zdalne odrabianie zadań, więc możecie zaplanować różne formy pomocy naukowej na nadchodzący rok szkolny.

Sprawdź ofertę i wybierz idealną opcję dla swojego dziecka!

Ten wpis powstał we współpracy partnerskiej i zawiera linki afiliacyjne. Klikając w nie wspierasz działania Fundacji Mamo Pracuj.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail