Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

10 pomysłów na wspólne zabawy z dzieckiem

  • Anna Gotowalska
  • 21 sierpnia 2020
  • 4 MIN. CZYTANIA
zabawy z małym dzieckiem

Na rynku dostępne są różnego rodzaju zabawki zarówno dla dziewczynek jak i chłopców, dostosowane do wieku jak i zainteresowań dziecka. Zabawki edukacyjne, rozwojowe, pluszaki itp. Jednak dobrze jest wrócić do dawnych zabaw w jakie bawiliśmy się my, będąc w wieku naszych pociech. Dziś podam kilka przykładów, które mogą zainteresować nasze dzieci jak i dorosłych. Zabawy z małym dzieckiem, to piękny czas na budowanie relacji i rozwój.

1. Szałas, domek

Kto z nas nie budował bazy z kocy i krzeseł? Dziś możemy kupić w każdym sklepie z zabawkami słynne Tipi, ale to już nie jest taka sama przyjemność, bo samą radość mamy z budowania i tworzenia. Świetna zabawa na naukę kreatywności, współpracy, rozwoju wyobraźni.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi

2. Zabawy logopedyczne

Jak poprzez zabawę możemy ćwiczyć buzię już od najmłodszych lat? Poprzez wyścigi piórek, deszcz z piórek czy kartek papieru, robienie bąbelków z wody, czy może robienie śmiesznych minek do lusterka.

3. Zabawa piaskiem

To wspaniała zabawa na rozwój zdolności manualnych. Kto z nas będąc dzieckiem nie lubił zabawy w piaskownicy? Chyba każdy zna zabawy w kuchnię czy sklep bawiąc się piaskiem. A gdyby tak zrobić samemu piasek lub ciastolinę? Dużo frajdy, a przy tym ćwiczenie rączek. Można również piec razem bułeczki wystarczy zrobić ciasto, wspólnie je uformować i dodać owoce. A potem zjeść!

A może przydadzą Wam się pomysły na zabawy z tatą, które Twoje dziecko pokocha?

4. Zabawy w wykopaliska

Potrzebne nam będą woda, foremki, albo balon, plastikowe figurki. Do foremki lub balonika wkładamy figurkę np. dinozaura, wlewamy wodę i wkładamy do zamrażarki. Następnie gdy mamy już ciało stałe próbujemy za pomocą młoteczka (dla dzieci) wydobyć dinozaura. Doskonała zabawa dla ciekawych świata.

5. Odkrywanie i poznawania przedmiotów za pomocą dotyku

Wkładając różne przedmioty np. codziennego użytku do pudełka możemy poprzez dotyk (poznanie kształtu, faktury) poznać przedmiot i jego zastosowanie. Świetna zabawa na ćwiczenia integracji sensorycznej, rozwój słownictwa.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na ciekawe zabawy na wsi

6. Malowania farbami

Jak zachęcić naszą pociechę do malowania farbami? Najlepiej poprzez kolorowanki, książeczki z bohaterami bajek. Na rynku dostępne są kolorowanki, które dzięki pędzlowi i wodzie tworzą kolory.

7. Chowanie przedmiotów

Dzięki tej zabawie dziecko ćwiczy orientację w przestrzeni, a także poznanie pojęcia „ciepło” i „zimno”.

8. Duża kolorowanka

W ciepłe dni, gdy mamy ochotę na chwilę relaksu możemy zakupić dużą kolorowankę i rozłożyć ją na balkonie czy tarasie. Gigantyczne kolorowanki są doskonałym umilaczem czasu bądź możliwością zabawy z innymi dziećmi właśnie poprzez wspólne kolorowanie. Możemy również wykorzystać kredki do ciała i malować siebie nawzajem w basenie. To świetny pomysł na zabawę na świeżym powietrzu.

9. Lot w kosmos

Brzmi fantastycznie, nic trudnego wystarczy duży karton, lub kartony, farby i kredki, trochę wycinanek lub brokatu i tworzymy rakietę kosmiczną, która później będzie naszym schronem lub po prostu miejscem zabaw.

10. Tor przeszkód

Wykorzystując porę roku jaką aktualnie mamy możemy stworzyć nasz prywatnytor przeszkód: kamyczki, piasek, trawa to doskonałe podłoża na ćwiczenia integracji sensorycznej. Tor przeszkód możemy wykonać w domu z dużych puzzli, woreczków i pudełek po zabawkach, sznurka itp. Tu możemy wykorzystać prawie wszystko. Zabawa jest świetna zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Przedstawiłam 10 propozycji zabaw w które możemy bawić się wspólnie z dzieckiem w wolnym czasie. Są to zabawy jakie wpływają na rozwój kreatywności, wyobraźni, ćwiczenia motoryki małej jak i dużej. To przede wszystkim wspólne spędzenie czasu wolnego i ukazanie, że dobrą zabawę możemy mieć nie wkładając dużych kosztów.

Zdjęcie: 123 rf

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content