Czego szukasz

6 powodów dlaczego warto inwestować w zdolności manualne dzieci

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Jednak to w dużej mierze właśnie od nich zależy, jak ten rozwój będzie pokierowany. Podstawowym i niezbędnym kierunkiem jest dbanie o zdolności manualne naszych maluchów. Większość z nas kojarzy to pojęcie jedynie z umiejętnościami plastycznymi, a to pojęcie ma dużo szerzy zakres. O tym dlaczego warto inwestować czas i energię w to, aby ćwiczyć z dzieckiem zdolności manualne oraz jakie metody są najbardziej atrakcyjne dla malucha, przeczytasz w poniższym artykule.

dziecko bawi się zabawka piramidą

Chodzi tutaj o podstawowe, wyćwiczone umiejętności, które będą niezbędne na każdym etapie życia dziecka, takie jak posługiwanie się sztućcami czy wiązanie butów.

Zdolności manualne u dzieci – dlaczego tak ważne jest dbanie o ich rozwój?

Odruch chwytania jest najbardziej naturalnym wśród niemowląt i świadomy, rozpoczyna się ok, 3 miesiąca życia. Koordynacja ruchowo-wzrokowa pozwala na wodzenie za przedmiotem, a powoli rozwijające się mięśnie, pozwalają na chwytanie wybranych przez siebie przedmiotów.

Dlatego tak ważne w początkowym okresie życia jest dostarczanie niewielkiej ilości bodźców. Wystarczy do tego gryzak, grzechotka i karuzelka wisząca w łóżeczku, Pozwala ona dziecku skupić się na przedmiocie i jednocześnie ćwiczyć zaciskanie rączek. Pokazuje to, jak ważne jest stymulowanie rozwoju dziecka, od jak najwcześniejszego etapu, gdyż z całą pewnością zaprocentuje to w przyszłości.

Prawidłowo rozwijające się dzieci nabywają sprawności ruchowe w określonej kolejności i mniej więcej w konkretnym czasie. Co oznacza, że w późniejszym czasie, także niebyt skomplikowane czynności, takie jak zapinanie guzików czy wiązanie buta mają zbawienny wpływ na rozwój dziecka.

Kluczowe argumenty dlaczego warto inwestować w ich rozwój

To jak bardzo zaangażujemy się w stymulowanie rozwoju naszego dziecka, zaważy na całym jego życiu. Jest to o tyle ważne, że zdolności manualne, dotyczą sprawnego oraz precyzyjnego posługiwania się dłońmi. Każde dziecko uczy się wszystkiego w swoim tempie, do którego musimy się dostosować, gdyż wiadomo, że wraz z wiekiem, zakres będzie się zmieniał. Kluczowe kwestie, dlaczego warto pobudzać w dziecku zmysł dotyku to między innymi:

1.Rozwój zdolności manualnych u dzieci jest niezbędny, aby mogło ono funkcjonować na w codziennym życiu. Chodzi tutaj o łatwość wykonywania codziennych czynności – od samodzielnego jedzenia, poprzez ubieranie czy też wiązanie butów.

2. Rozwój motoryki małej na pewno zaprocentuje na przyszłość, kiedy dziecko zacznie uczęszczać do szkoły i uczyć się pisać. Kiedy dziecko opanuje podstawowe czynności, przyjdzie czas na większe wyzwania, jakim będzie pisanie lub uczestnictwo w różnego rodzaju zabawach

3. Zmysł dotyku pomaga rozwijać wyobraźnię i kreatywność. Wszelkiego rodzaju zabawki interaktywne pozwolą pobudzić wyobraźnię, która niezbędna będzie przez całe życie. Dziecko stanie się otwarte na świat i na tworzenie nowych rzeczy. Rozwija się także wyobraźnia przestrzenna.

4. Na późniejszym etapie rozwoju, pomaga rozwinąć wrażliwość na sztukę, a może nawet odkryć talent plastyczny lub muzyczny. Niejednokrotnie ma miejsce sytuacja, kiedy okazuje się, że nasze dziecko świetnie maluje i może warto się zastanowić nad rozwojem takiego talentu. Ponadto, osoby takie stają się bardziej wrażliwe na otaczający je świat.

5. Pozwala na rozwijanie u młodego człowieka umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie i nawiązywania właściwych relacji z innymi ludźmi. Chodzi tutaj także o zdolność rozwiązywania konfliktów oraz empatię.

6. Pielęgnowanie zdolności manualnych, pozwala na wykonywanie w przyszłości zawodów, które wymagają wysokiej precyzji. Najdalej idący wniosek – osoby, które mają wysoko rozwinięty zmysł dotyku i u, których zdolności manualne były bardzo pielęgnowane, dobre sprawdzą się w zawodzie na przykład chirurga. Warto przeczytać: https://www.vitapku.pl/psychologia/jak-rozwijac-zdolnosci-manualne-dziecka-z-pku

Jak ćwiczyć zdolności manualne, aby było to najbardziej efektywne, ale także przyjemne dla dziecka?

Jednym z najprostszych sposobów, aby ćwiczyć z dzieckiem są zabawy plastyczne. Malowanie, rysowanie, kolorowanie oraz różnego rodzaju wycinanki, bardzo pobudzają wyobraźnie i uczą precyzji. Jednak nie oszukujmy się – nie każde dziecko jest zainteresowane taką formą rozrywki. Nie możemy go do tego zmuszać, bo jak wiadomo przyniesie to odwrotny skutek.

W takim wypadku należy poszukać ciekawszej alternatywy. Tutaj z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju zabawki i gry, a przecież najlepszą formą nauki jest nauka poprzez zabawę. Najbardziej popularne są klocki, które służą rozwijaniu sprawności motorycznej, poprzez budowanie różnego rodzaju budowli. Dla młodszych dzieci polecane są przedmioty, które pozwolą im ćwiczyć dopasowywanie kształtów do danego otworu. Mowa tutaj o różnego rodzaju pudełkach z dziurkami w różnych kształtach, które pozwolą na doskonalenie zręczności i sprawności.

Zabawką uwielbianą przez dzieci jest masa plastyczna tzn. ciastolina albo piasek kinetyczny. W połączeniu z odpowiednimi akcesoriami, będą idealnym rozwiązaniem dla każdego malucha. Zabawą, która w znacznym stopniu rozwija kreatywność będzie tworzenie biżuterii, poprzez nawlekanie kolorowych koralików czy wiązanie tasiemek.

W poszukiwaniu porad dla rodziców warto zajrzeć na stronę https://www.vitapku.pl/, na której znajdziemy wiele ciekawych artykułów dotyczących zdrowego odżywiania oraz psychologii.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie