ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak nie zwariować w podróży z dziećmi, czyli 20 gadżetów na wakacje
- Aga Wnękowicz-Smenżyk
- 23 lipca 2019
- 3 MIN. CZYTANIA
Wakacje w pełni. Pakujemy walizki, ubrania, dzieci i ruszamy. Ale, ale… podróż z dziećmi dłuży się w nieskończoność, małe marudy na tylnym siedzeniu zaczynają wyprowadzać kierowcę z równowagi, a gdy już dojedziemy - zamiast złocistej plaży i upału, mokniemy w strugach deszczu. Znacie to? Może więc warto, poza pakietem podstawowym, wziąć do walizki coś jeszcze? Przedstawiamy listę przetestowanych przez zaprzyjaźnione rodziny gadżetów i patentów, które uratują nam życie podczas wakacji z dziećmi.
Mała gra, a dużo zabawy
- 1. Gry kieszonkowe, np. Dobble, Miktureka w wersji mini, Pytaki; Memory, Kreatywne karty CzuCzu – zajmują mało miejsca, urozmaicą każdą podróż.
- 2. Zeszyt, kartka i kolorowe długopisy, które wykorzystujemy np. do zabaw z naszego dzieciństwa, np. statki czy państwa-miasta, kółko i krzyżyk, połącz kropki.
- 3. Naklejanka (im więcej naklejek w środku tym lepiej!).
Najlepsze w podróży – zabawy bez zabawek
- 4. Co by było gdyby (np. nigdy nie padał deszcz, biedronki byłyby bez kropek i inne tego typu). Druga osoba musi wyobrazić sobie tę sytuację i odpowiedzieć.
- 5. Tworzymy wspólną historię – każda osoba mówi jedno zdanie, a kolejna dokłada swoje zdanie, ale tak, aby pasowało do poprzedniego i tak powstaje jakaś historia (zwykle gramy do 10, 12 zdań).
- 6. Zabawa “w zasięgu mojego wzroku jest coś…” (np. w kolorze zielonym, w kształcie…., duże/małe ….itp.). Druga osoba musi odgadnąć co to jest? – niezastąpiona zabawa w samochodzie, gdzie przedmioty / krajobrazy pojawiają się i znikają.
- 7. Gimnastyka buzi i języka – robienie głupich min, powtarzanie śmiesznych dźwięków. Ta zabawa wprowadzi w klimat wakacyjny i umili podróż.
- 8. Paluszki i rączki – zabawy zręcznościowe: wymyślanie i nauka nowych “żółwików”; “papier nożyce kamień” itp.
- 9. Zwierzątka – pluszowe albo gumowe (zajmują mniej miejsca) i udawanie ich odgłosów.
- 10. Dla maluchów nowy lub dawno niewidziany przedmiot codziennego użytku. Najlepiej rozkładany, otwierany, rozkręcany itd. Choćby plastikowy kubek z wieczkiem, klucze, butelka, albo… zużyta pomadka :).
Przeczytaj także: 30 gier planszowych (i nie tylko), które warto zabrać na wakacje
Poczytaj mi mamo
- 11. Książka-klasyk, czyli ta jedna jedyna, do której Twój maluch może wracać i wracać i nigdy mu się nie nudzi.
- 12. Całkiem nowa książka – niespodzianka: dla młodszych może to być nowa kartonówka obrazkowa z możliwością wspólnego wymyślania 1001 historii.
Dla starszaków: wciągająca seria (polecamy choćby tę o przygodach Lassego i Mai).
Albo posłuchajmy razem
- 13. Świetna klasyka bajek z dzieciństwa naszego i naszych rodziców przypomniana przez wydawnictwo Bajki-Grajki; wciągająca seria przygód Pippi czytana przez Edytę Jungowską i podróż w aucie zamienia się w fascynującą przygodę.
A gdy leje i leje…
- 14. Kolorowanka XXL – sporo czasu zanim dzieci zdążą się z nią uporać.
- 15. Kreatywne książeczki z zadaniami np. z serii “Nela – mała podróżniczka” – świetnie wprowadzą w wakacyjny klimat i zachęci do podróży.
- 16. Popularne ostatnio książeczki z projektowaniem ubrań.
Gdy naprawdę nic już nie pomaga (uwaga! kilka pomysłów w wersji dla “hard” rodziców):
- 17. Papierowa taśma klejąca (nie dość, że skleja wszystko i z matki można zrobić mumię, to jeszcze można po niej pisać).
- 18. Salon tatuażu, czyli rodzic w krótkich spodenkach, a dziecko robi na jego nogach tatuaże flamastrami (wprawdzie domyć ciężko, ale – przy dobrym nastawieniu – zabawa przednia).
- 19. Piasek kinetyczny (bałagan w domu niezły, ale co tam).
- 20. Farbki, wielka kartka na podłodze, zamiast pędzli ręce, nogi i robimy wielkie, impresjonistyczne dzieło.
Podobają Ci się nasze patenty? A Ty masz jakiś wakacyjny Plan B? Podziel się z nami swoim asem w rękawie!
Wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom Mamo Pracuj życzymy rodzinnych wakacji z niedłużącymi się podróżami i słonecznymi dniami, mimo wszystko!
Zdjęcie: 123 rf