Czego szukasz

Jak grać, by wygrać własne życie?

Tyle mówimy o sukcesie, prawie każdy dość często na ten temat rozmawia, choć nie zawsze używa się tego słowa „sukces”. Każdemu jednak zależy na tym, by odnieść, przynajmniej na jakimś odcinku pracy albo życia osobistego i sukces i powodzenie. Tylko jak to zrobić?

 • Anna Urbańska - 12/01/2016
Kobieta z plecakiem na szczycie pięknej góry

Bo przecież KAŻDY z nas ma tę potrzebę czucia się kimś ważnym i docenianym przez ludzi, z którymi obcujemy. Wszystkich nas łączy ta sama potrzeba, żeby w jakiś sposób oddziaływać na nasz świat w pozytywny sposób. Choć nie każdy ma pełną świadomość, naprawdę każdy stara się o to, by jego świat był lepszy. Choć nie każdy wie, jak to zrobić i nie każdy czuje się na siłach, żeby coś zrobić, to tak naprawdę każdy chce.

Ci, którzy nie chcą osiągnąć sukcesu, nigdy go nie osiągną.

Wszystko się zaczyna właśnie od tego, by chcieć. Musisz otworzyć szeroko ramiona i nie tylko chcieć przywitać sukces i powodzenie, ale także z pasją za tym sukcesem i powodzeniem podążać.

Ale co to jest ten sukces?

Bo sukces to przecież nie tylko pieniądze, choć wielu ludziom się sukces od razu kojarzy z bogactwem.
I nie sława.
Oczywiście niezależność finansowa jest ogromnie ważna, nawet konieczna dla tego odczucia, że się nam dobrze wiedzie, jednak to tylko czubek góry lodowej. I ważna jest satysfakcja, że nas doceniają.

Ale przecież równie ważne, nawet ważniejsze są takie rzeczy jak:

mieć kogoś, kogo kochamy, z kim możemy się dzielić życiem
mieć marzenia i często spełniać te marzenia
wstawać rano z entuzjazmem do codziennego życia…

Dla każdego słowo „sukces” oznacza coś innego.

Co jest twoją definicją sukcesu?

Dla wielu z nas to słowo MOTYWACJA.
Motywacja jako mechanizm psychologiczny uruchamia i organizuje zachowanie człowieka skierowane na osiągnięcie zamierzonego celu. Stanowi wewnętrzną siłę człowieka. Warunkiem utrzymania odpowiedniego poziomu motywacji jest zaspokojenie indywidualne potrzeb.

Istnieje kilka różnych stylów motywacji. Wszystkie działają w ten sam sposób – sprawiają, że człowiek rozpoczyna działać. Są to proste umysłowe strategie, których nauczyliśmy się na własny użytek i możemy do nich sięgać w razie potrzeby.
Kluczowym elementem jest kierunek motywacji.

Kierunek może być „do” tego, co chcemy osiągnąć lub „od” tego, czego nie chcemy.

Wszyscy do pewnego stopnia korzystają z obu kierunków (szczególnie na poziomie biologicznym: od bólu, przykrości i stresu; do przyjemności, komfortu, relaksu).

Jednak każdy ma tendencję do posługiwania się częściej jednym kierunkiem motywacji niż drugim.

Osoba, która motywuje się od:

 • Nie podejmuje decyzji o zmianie pracy, dopóki nie będzie mogła jej znieść.
 • Robi sobie przerwę, gdy jest mu niewygodnie.
 • Wybiera przyjaciół, którzy nie będą mu zawracać głowy.
 • Jest nastawiona na określenie i rozwiązanie problemu.

Osoba, która motywuje się do:

 • Myśli, co może dzisiaj zrobić.
 • Robi sobie przerwę, żeby porozmawiać z kolegą i wypić kawę.
 • Dobiera takich przyjaciół, którzy będą go stymulowali.
 • Zmienia pracę, gdy nadarza się okazja.
 • Jest nastawiona na cel.

Jak wykorzystać kierunek motywacji w życiu?

Określ kierunek motywacji charakterystyczny dla każdej osoby z twojego otoczenia.
Osoby motywowane do zmobilizujesz do działania, dobrze określając cele, przypominając o premiach i nagrodach, przypominając o marzeniach do zrealizowania.
Osoby motywowane od szybko rozpoczną działanie, gdy uprzedzisz o negatywnych konsekwencjach, które będą nieuniknione, gdy nie podejmą działań. Obydwa typy można wykorzystywać do budowania dobrych planów działania.

Osoby motywowane do poproś o określenie celów do zrealizowania, a motywowanych od, by w milczeniu słuchały i próbowały przewidzieć, jakie problemy mogą się pojawić przy realizacji tych celów i w jaki sposób je rozwiązać.

Kiedy twoi ludzie nauczą się tego wzorca, komunikacja pomiędzy dwoma typami osób opierać się będzie na akceptacji obydwu stylów myślenia oraz ujawni talenty i możliwości wszystkich członków twojego zespołu.

Jeżeli wydajesz krótką instrukcję, „jak coś zrobić”, dobrze jest odwrócić kolejność. Ludzie najczęściej najpierw określają, czego chcą, a dopiero potem, czego nie chcą. Człowiek ma tendencje do koncentrowania się na tym, co zostało wyrażone w zdaniu negatywnym, a nawet wykorzystywania tego. Gdy wypowiedziane jest na końcu, pamiętamy je lepiej i koncentrujemy się na tym, czego nie robić.

Dbając o własną motywację, warto pamiętać o tym by:

 • unikać narzekań i narzekających
 • koncentrować się na tym, co można zrobić zamiast tego, czego robić się nie da
 • rozmawiać o sukcesach, doceniając osiągnięcia swoje i innych
 • wygospodarować trochę czasu dla siebie i oderwać się od ważnych problemów, o których myślisz i skupić się na własnej osobie na tym, co lubisz czy na niczym konkretnym
 • pamiętać, że w pracy staje się przed zadaniami do wykonania, ale ich efekt końcowy nie zmienia twojej wartości jako osoby
 • być bardzo dobrym, nie trzeba być najlepszym
 • zwracać uwagę na drobne, niepozorne sukcesy i koniecznie pogratulować ich sobie
 • nie traktować spraw, które ci są bliskie, jak najważniejsze w wszechświecie
 • raz dziennie spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie coś miłego.

Może właśnie tak warto grać, by wygrać własne życie?
Zdecyduj sam 😉

Zdjęcie: pixabay.com/pl/users/Unsplash

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Urbańska
Master Trener Structogramu, metody rozwojowo-edukacyjnej, dzięki której ludzie prawdziwie poznają siebie i mogą być krok przed swoimi zachowaniami. Wiedzę zdobywa u takich Mentorów jak Anthony Robbins, Blair Singer, T.Harv Eker, Alex Mandossian czy Brian Tracy. Pracuje z największymi firmami międzynarodowymi. Od 17-tu lat zarządza Centrum Edukacyjno-Consultingowym CONCRET i jest wiceprezesem zarządu i partnerem Instytutu Colina Rose. Jeden z nielicznych na świecie neurocaochów.
Podyskutuj

#WomanOnStage – Firma Aptiv zaprasza na 6 edycję Connected.Cars

Firma Aptiv wraca do nas po wakacyjnej przerwie z ciekawym wydarzeniem. Niezależnie od tego czy interesujesz się motoryzacją i nowymi technologiami, czy może po prostu lubisz być na bieżąco z nowinkami, na tym spotkaniu nie może Cię zabraknąć! Sprawdź dlaczego i zapisz się już teraz!
 • Ewa Moskalik - Pieper - 17/09/2019

Firma Aptiv zaprasza na 6 edycję Connected.Cars: #WomanOnStage

Po wakacyjnej przerwie firma Aptiv nadal nie zwalnia tempa i już:

25 września o godzinie 18:00 w Starej Zajezdni w Krakowie odbędzie się 6 edycja Connected.Cars: #WomenOnStage.

Ta edycja jest wyjątkowa i szczególnie ważna, ponieważ w całości przygotowały ją kobiety – inżynierki z Aptiv, które pokażą Wam, że świat motoryzacji nie jest tylko domeną mężczyzn.

Oczywiście na spotkanie zapraszamy zarówno Panie, jak i Panów. 🙂

Poznaj szczegóły spotkania i zapisz się!

Możesz mieć niepowtarzalną okazję wyruszenia do krainy nowych technologii i samochodów przyszłości. Poznać tematy związane z bezpieczeństwem, inteligencją samochodów, testowania oraz budowania innowacyjnych produktów pod kątem Agile, ale nie tylko!

To będzie też doskonała okazja, żeby porozmawiać z managerami Aptiv o możliwościach zatrudnienia! Dlatego zabierz ze sobą swoje CV!

Agenda:

18:00 -18:20 – Poznajmy się!

18:20 – 18:40 – Dlaczego testowanie samochodów przyszłości jest takie ważne?

18:40 – 19:10 – Networking (pizza & drinks on us!)

19:10 – 19:30 – Wyższy poziom inteligencji w samochodach przyszłości – projekt Simusafe

19:30 – 19:50 – Agile jako narzędzie do budowania innowacyjnych produktów w branży automotive.

19:50 – 21:00 – Speed recruiting + Networking

Wydarzenie jest bezpłatne, ale rejestracja obowiązkowa. Łap bilet!

Co jeszcze Cię czeka na miejscu?

 • Mocna dawka wiedzy oraz inspiracji od najlepszych inżynierek oraz managerów!
 • Strefy inżynieryjne, w których spotkacie ekspertów Aptiv oraz porozmawiacie o aktualnych ofertach pracy.
 • Spotkanie z przedstawicielkami Fundacji Mamo Pracuj.
 • Dla pierwszych 100 osób specjalne prezenty!
 • Pizza i napoje.

Zobacz jak wygląda serce i dusza samochodów przyszłości 🙂

Nie przegap okazji i zapisz się! Do zobaczenia 25 września!

Wiemy, że takie bilety szybko się rozchodzą 🙂

aptiv logo

Zdjęcie: archiwum Aptiv

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Networking sposobem na sukces

Kobiety z reguły bardzo naturalnie nawiązują relacje, czy tą umiejętność można przełożyć na biznes? Zastanawiasz się jak rozwinąć swoją firmę i nawiązać pierwsze kontakty biznesowe? Wykorzystaj swoje zdolności komunikacyjne aby rozmawiać skutecznie o swoich interesach tworząc efektywną sieć networkingową.

 • Marta Hycnar - 17/09/2019
networking - 3 kobiety przy posiłku

Networking, czyli nawiązywać relacje biznesowe?

Biznes to ludzie, a budowanie i podtrzymywanie relacji to podstawowy czynnik sukcesu w biznesie. Przedsiębiorcy, zarówno kobiety jak i mężczyźni, coraz większą uwagę poświęcają na tworzenie i pielęgnowanie relacji biznesowych, kształtując sieć kontaktów. Zaufany partner biznesowy poleca Cię swojemu klientowi, a on kolejnemu kontrahentowi i twoja działalność nabiera rozpędu. Budując szeroką siatkę kontaktów inwestujesz w przyszłość swojego biznesu. 

Dlaczego to tak ważne?

Każdy napotkany człowiek to nowe doświadczenia i szersza wiedza, która pomoże Ci rozwinąć firmę. Wykorzystaj każdą szanse na rozmowę, nigdy nie wiesz co może ona przynieść. To dzięki ludziom, którzy nas otaczają docieramy do odbiorców naszych usług. Posiadanie znajomości jest często negatywnie kojarzone, a tu przede wszystkim chodzi o współpracę. Spotkania networkingowe są nie tylko sposobem na rozwój twojego biznesu, ale także sposobem na znalezienie pracy. Raport Banku Danych o Inżynierach wskazuje, że networking jest skuteczniejszy niż wszystkie inne metody poszukiwania pracy. Według badań ok. 65% do 85% posad udaje się znaleźć dzięki pomocy, jaka płynie z sieci kontaktów.

Networkingowe know how

„Networking oparty jest na pielęgnowaniu relacji, których fundamentem jest zaufanie w celu udzielania sobie wzajemnie wsparcia, tj. wzajemnych korzyści takich jak dostęp do informacji, udzielenie opinii lub wsparcie emocjonalne” – to najtrafniejsza definicja networkingu. Zatem ważne jest aby opierał się on na wzajemności. 

Największa światowa organizacja networkingowa BNI działająca w Polsce, stworzyła tradycję śniadań biznesowych, podczas których przedsiębiorcy mają możliwość lepiej się poznać. Spotykamy się o 7 rano aby porozmawiać o swoim biznesie, o sukcesach i pomysłach. W przyjaznej atmosferze wymieniamy się wzajemnymi kontaktami i umożliwiamy zrobienie biznesu innym. Jest to najlepszy sposób na prowadzenie firmy. Przyjemny i skuteczny, a wczesna poranna pora spotkania nie wpływa na nasze codzienne obowiązki. 

Myślisz o tym, aby założyć swój biznes, szukasz partnerów lub inwestorów? A może prowadzisz już swoją firmę i chcesz dotrzeć do nowych klientów? Jeżeli szukasz sposobów na to, żeby rozwinąć swoją karierę zawodową – wybierz się na spotkanie networkingowe.

Pamiętaj jednak, aby na co dzień wykorzystywać networking szukając wśród znajomych zaufanych partnerów, dostawców usług czy pracowników. Bądź otwarta na ludzi, a nawiązywanie kontaktów przyjdzie Ci z łatwością. Wykorzystaj networking aby rozwinąć własną firmę, wypromować siebie i swój pomysł. Szybko i przyjemnie zdobędziesz nowych klientów i wartościowe kontakty biznesowe. Przecież psychologia biznesu dowodzi, że kobiety mają naturalne predyspozycje do networkingu. Sprawdź sama!

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł to zajrzyj jeszcze do innych naszych wpisów, które zostały stworzone z myślą o pierwszych krokach w biznesie:

Zdjęcie: Storybloks

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Hycnar
Współzałożycielka firmy HarmoniquePR – Agencji Public Relations. Trenerka biznesu z wiedzą popartą wieloletnim doświadczeniem. Członek międzynarodowej grupy Business Network International.  Ceni sobie profesjonalne podejście do biznesu oraz umiejętności komunikacyjne. Specjalistka w budowaniu trwałych i harmonijnych relacji. Wulkan energii, zaraża optymizmem. U ludzi uwielbia szczery i promienny uśmiech.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail