Czego szukasz

Jak grać, by wygrać własne życie?

Tyle mówimy o sukcesie, prawie każdy dość często na ten temat rozmawia, choć nie zawsze używa się tego słowa „sukces”. Każdemu jednak zależy na tym, by odnieść, przynajmniej na jakimś odcinku pracy albo życia osobistego i sukces i powodzenie. Tylko jak to zrobić?

 • Anna Urbańska - 12/01/2016
Kobieta z plecakiem na szczycie pięknej góry

Bo przecież KAŻDY z nas ma tę potrzebę czucia się kimś ważnym i docenianym przez ludzi, z którymi obcujemy. Wszystkich nas łączy ta sama potrzeba, żeby w jakiś sposób oddziaływać na nasz świat w pozytywny sposób. Choć nie każdy ma pełną świadomość, naprawdę każdy stara się o to, by jego świat był lepszy. Choć nie każdy wie, jak to zrobić i nie każdy czuje się na siłach, żeby coś zrobić, to tak naprawdę każdy chce.

Ci, którzy nie chcą osiągnąć sukcesu, nigdy go nie osiągną.

Wszystko się zaczyna właśnie od tego, by chcieć. Musisz otworzyć szeroko ramiona i nie tylko chcieć przywitać sukces i powodzenie, ale także z pasją za tym sukcesem i powodzeniem podążać.

Ale co to jest ten sukces?

Bo sukces to przecież nie tylko pieniądze, choć wielu ludziom się sukces od razu kojarzy z bogactwem.
I nie sława.
Oczywiście niezależność finansowa jest ogromnie ważna, nawet konieczna dla tego odczucia, że się nam dobrze wiedzie, jednak to tylko czubek góry lodowej. I ważna jest satysfakcja, że nas doceniają.

Ale przecież równie ważne, nawet ważniejsze są takie rzeczy jak:

mieć kogoś, kogo kochamy, z kim możemy się dzielić życiem
mieć marzenia i często spełniać te marzenia
wstawać rano z entuzjazmem do codziennego życia…

Dla każdego słowo „sukces” oznacza coś innego.

Co jest twoją definicją sukcesu?

Dla wielu z nas to słowo MOTYWACJA.
Motywacja jako mechanizm psychologiczny uruchamia i organizuje zachowanie człowieka skierowane na osiągnięcie zamierzonego celu. Stanowi wewnętrzną siłę człowieka. Warunkiem utrzymania odpowiedniego poziomu motywacji jest zaspokojenie indywidualne potrzeb.

Istnieje kilka różnych stylów motywacji. Wszystkie działają w ten sam sposób – sprawiają, że człowiek rozpoczyna działać. Są to proste umysłowe strategie, których nauczyliśmy się na własny użytek i możemy do nich sięgać w razie potrzeby.
Kluczowym elementem jest kierunek motywacji.

Kierunek może być „do” tego, co chcemy osiągnąć lub „od” tego, czego nie chcemy.

Wszyscy do pewnego stopnia korzystają z obu kierunków (szczególnie na poziomie biologicznym: od bólu, przykrości i stresu; do przyjemności, komfortu, relaksu).

Jednak każdy ma tendencję do posługiwania się częściej jednym kierunkiem motywacji niż drugim.

Osoba, która motywuje się od:

 • Nie podejmuje decyzji o zmianie pracy, dopóki nie będzie mogła jej znieść.
 • Robi sobie przerwę, gdy jest mu niewygodnie.
 • Wybiera przyjaciół, którzy nie będą mu zawracać głowy.
 • Jest nastawiona na określenie i rozwiązanie problemu.

Osoba, która motywuje się do:

 • Myśli, co może dzisiaj zrobić.
 • Robi sobie przerwę, żeby porozmawiać z kolegą i wypić kawę.
 • Dobiera takich przyjaciół, którzy będą go stymulowali.
 • Zmienia pracę, gdy nadarza się okazja.
 • Jest nastawiona na cel.

Jak wykorzystać kierunek motywacji w życiu?

Określ kierunek motywacji charakterystyczny dla każdej osoby z twojego otoczenia.
Osoby motywowane do zmobilizujesz do działania, dobrze określając cele, przypominając o premiach i nagrodach, przypominając o marzeniach do zrealizowania.
Osoby motywowane od szybko rozpoczną działanie, gdy uprzedzisz o negatywnych konsekwencjach, które będą nieuniknione, gdy nie podejmą działań. Obydwa typy można wykorzystywać do budowania dobrych planów działania.

Osoby motywowane do poproś o określenie celów do zrealizowania, a motywowanych od, by w milczeniu słuchały i próbowały przewidzieć, jakie problemy mogą się pojawić przy realizacji tych celów i w jaki sposób je rozwiązać.

Kiedy twoi ludzie nauczą się tego wzorca, komunikacja pomiędzy dwoma typami osób opierać się będzie na akceptacji obydwu stylów myślenia oraz ujawni talenty i możliwości wszystkich członków twojego zespołu.

Jeżeli wydajesz krótką instrukcję, „jak coś zrobić”, dobrze jest odwrócić kolejność. Ludzie najczęściej najpierw określają, czego chcą, a dopiero potem, czego nie chcą. Człowiek ma tendencje do koncentrowania się na tym, co zostało wyrażone w zdaniu negatywnym, a nawet wykorzystywania tego. Gdy wypowiedziane jest na końcu, pamiętamy je lepiej i koncentrujemy się na tym, czego nie robić.

Dbając o własną motywację, warto pamiętać o tym by:

 • unikać narzekań i narzekających
 • koncentrować się na tym, co można zrobić zamiast tego, czego robić się nie da
 • rozmawiać o sukcesach, doceniając osiągnięcia swoje i innych
 • wygospodarować trochę czasu dla siebie i oderwać się od ważnych problemów, o których myślisz i skupić się na własnej osobie na tym, co lubisz czy na niczym konkretnym
 • pamiętać, że w pracy staje się przed zadaniami do wykonania, ale ich efekt końcowy nie zmienia twojej wartości jako osoby
 • być bardzo dobrym, nie trzeba być najlepszym
 • zwracać uwagę na drobne, niepozorne sukcesy i koniecznie pogratulować ich sobie
 • nie traktować spraw, które ci są bliskie, jak najważniejsze w wszechświecie
 • raz dziennie spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie coś miłego.

Może właśnie tak warto grać, by wygrać własne życie?
Zdecyduj sam 😉

Zdjęcie: pixabay.com/pl/users/Unsplash

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Urbańska
Master Trener Structogramu, metody rozwojowo-edukacyjnej, dzięki której ludzie prawdziwie poznają siebie i mogą być krok przed swoimi zachowaniami. Wiedzę zdobywa u takich Mentorów jak Anthony Robbins, Blair Singer, T.Harv Eker, Alex Mandossian czy Brian Tracy. Pracuje z największymi firmami międzynarodowymi. Od 17-tu lat zarządza Centrum Edukacyjno-Consultingowym CONCRET i jest wiceprezesem zarządu i partnerem Instytutu Colina Rose. Jeden z nielicznych na świecie neurocaochów.
Podyskutuj

Czy na zleceniu dostaniesz zasiłek macierzyński?

Pracując na umowę zlecenie kobiecie może być przyznany zasiłek macierzyński na takich samych prawach jak kobieta zatrudniona na etat. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić. Jakie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się czego powinnaś dopilnować, aby otrzymać zasiłek w takiej samej wysokości jak kobieta na etacie!
 • Aneta Socha - Jaworska - 07/06/2019
mama bawi się z dzieckiem

Czym jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie zawierana jest między dwoma stronami – zleceniodawcą i zleceniobiorcą. Jest to umowa starannego działania, gdzie miejsce i czas wykonywania zlecenia nie mają większego znaczenia.

Zazwyczaj zleceniodawca jest firmą i po jego stronie jest wyliczenie oraz opłacanie składek i zaliczek na podatek za zleceniobiorcę. Może być też sytuacja taka, że umowa zlecenie zawierana jest między dwoma osobami prywatnymi. Wówczas podatek zobowiązany jest rozliczać zleceniobiorca (wykonawcę), a składki zleceniodawca (zlecającego).

Kiedy otrzymam zasiłek macierzyński?

Aby otrzymać zasiłek macierzyński trzeba podlegać pod ubezpieczenie chorobowe. Dla zleceniobiorcy składka chorobowa jest dobrowolna, zatem musi on zgłosić chęć jej opłacania zleceniodawcy. Najlepiej informację tą przekazać w formie pisemnej.

Osoba wykonująca zlecenie może od początku zawarcia umowy podlegać pod to ubezpieczenie, ale może także po pewnym czasie zgłosić się z takim wnioskiem.
Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania, czyli nie musi minąć czas, by otrzymać świadczenie, wystarczające jest samo zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego.

Składka chorobowa w wysokości 2,45% opłacana jest z funduszy zleceniobiorcy, zatem po opłaceniu dobrowolnie tej składki, wynagrodzenie będzie nieco niższe.
Jakie dokumenty muszę złożyć?

Aby otrzymać zasiłek macierzyński z tytułu umowy zlecenie, trzeba:

 • być zgłoszonym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
 • złożyć zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres przed porodem (max 6 tygodni przed planowaną datą),
 • lub odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu,
 • przekazać druk Z-3a – ale tylko, gdy to ZUS będzie wypłacał zasiłek.

Czy otrzymam inne świadczenie, jeśli nie będę mieć prawa do zasiłku?

Jeśli zdarzy się tak, że kobieta urodzi dziecko, ale nie będzie mieć prawa do zasiłku macierzyńskiego, to może starać się o świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. Co więcej mama, która otrzyma zasiłek mniejszy niż 1000 zł, może złożyć wniosek o wyrównanie go do kwoty 1000 zł netto.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Socha - Jaworska
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż: IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj). Więcej na: www.infakt.pl

Mamo Pracuj partnerem programu Facebook Pomaga w Rozwoju!

Nasza Fundacja obok Pracuj.pl i Harvard Business Review Poland, została partnerem programu "Facebook Pomaga w Rozwoju". Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałożycielka naszego portalu wzięła udział w spotkaniu prasowym w związku ze startem platformy w Polsce. Program Facebook'a to szereg bezpłatnych kursów online z zakresu marketingu cyfrowego, przygotowania do poszukiwania pracy oraz rozwoju umiejętności miękkich. Każda mama, która chcę się rozwijać w tym zakresie, znajdzie coś dla siebie!
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 06/06/2019
Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Fundacja Mamo Pracuj wraz z portalem Pracuj.pl oraz magazynem Harvard Business Review Poland, została partnerem programu „Facebook Pomaga w Rozwoju”!

Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Fundacja Mamo Pracuj została jednym z trzech partnerów nowego programu rozwojowego Facebook’a.

Program Facebook pomaga w rozwoju pozwala na udział w bezpłatnych kursach online z zakresu marketingu cyfrowego, przygotowania do procesu rekrutacyjnego przy poszukiwaniu pracy oraz rozwoju umiejętności miękkich.

Nasze materiały podpowiadające, jak wracić na rynek pracy po przerwie, zasilają wiedzowo platformę.

Z badania opinii, które zrealizowaliśmy wśród przedsiębiorców, wiemy, że 72% menedżerów określa kompetencje cyfrowe jako ważne w procesie rekrutacji – ważniejsze nawet niż to, jaką szkołę ukończył kandydat.

„Widzimy, że podnoszenie kompetencji cyfrowych jest niezbędne dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski. Dlatego wspieranie mieszkańców Polski w tym zakresie jest jednym z naczelnych celów Przestrzeni. Uruchamiając program “Facebook pomaga w Rozwoju” podejmujemy kolejny duży krok w jego realizacji” – wyjaśnia Jakub Turowski z Facebook’a

Program Facebook pomaga w Rozwoju to kursy obejmujące zagadnienia:

 • marketingu społecznościowego,
 • bezpieczeństwa w sieci,
 • analizy danych,
 • oraz porady na temat skutecznego planowania kariery.

Platforma jest dostępna dla każdego, dlatego zachęcamy do uczestnictwa osoby chcące się rozwijać lub planujące się przekwalifikować.

Polska w tyle krajów Europy

Zaledwie 40% Polaków posiada podstawowe kompetencje cyfrowe, a Polska znajduje się na 24 miejscu wśród 28 państw członkowskich UE (Dane Indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Komisji Europejskiej DESI).

Program dostępny jest pod adresem rozwoj.fb.com i zawiera obecnie cztery kursy w dwóch ścieżkach. Pierwsza dotyczy marketingu cyfrowego i podzielona jest na dwa stopnie: „Pierwsze kroki” i „Idź dalej”. Druga związana jest karierą i oferuje kurs przygotowawczy do procesu rekrutacyjnego „Jak znaleźć pracę” i program „Zabłyśnij w pracy”, zajmujący się tematami współpracy w zespole i ćwiczeniem kompetencji miękkich. Kolejne programy mają rosnąc z czasem.

Odpowiedź na potrzeby konkretnych grup społecznych

Z rozwoju i poszerzania swoich umiejętności chcą korzystać również osoby, które powracają na rynek pracy. Jedną z takich grup są właśnie mamy, które szukają zatrudnienia.

„Przed kobietami wracającymi na rynek pracy po przerwie stoi wiele wyzwań. Muszą się mierzyć zarówno z nowymi obowiązkami domowymi, ale także inną rzeczywistością w firmie, zmianami technologicznymi czy nowymi wymaganiami i oczekiwaniami pracodawców. Często także ze stereotypowym podejściem do pracy kobiet. Dlatego tak ważne jest zrozumienie potrzeb kobiet na rynku pracy, mądre wspieranie ich i umożliwienie ciągłego rozwoju, a przede wszystkim uelastycznienie form pracy” – Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałozycielka portalu mamopracuj.pl i Wiceprezes Fundacji Mamo Pracuj tłumaczy

Dostęp do platformy jest całkowicie bezpłatny. Wymaga zalogowania się przez platformę Facebook, za pomocą numeru telefonu bądź adresu e-mail. 

Facebook pomaga w Rozwoju - przemawiająca Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Start programu ogłoszono 31 maja 2019 roku. W maju upłynął także rok od otwarcia Przestrzeni from Facebook, czyli centrum społeczności Facebooka w Warszawie, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia poświęcone debacie publicznej i rozwojowi kompetencji cyfrowych. W pierwszym roku działalności odbyło się tam ponad 350 wydarzeń, a miejsce odwiedziło przeszło 15 tysięcy osób.

Facebook pomaga w Rozwoju - Agnieszka Czmyr-Kaczanowska oraz prowadząca

Facebook pomaga w Rozwoju - prelegenci

Źródło: na podstawie materiałów prasowych

Zdjęcia: własność Facebook, autor: Bartek Bartosiński, fantasmatic.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail