Czego szukasz

Jak grać, by wygrać własne życie?

Tyle mówimy o sukcesie, czytamy jak go osiągnąć, prawie każdy dość często na ten temat rozmawia, choć nie zawsze używa się tego słowa „sukces”. Każdemu jednak zależy na tym, by odnieść, przynajmniej na jakimś odcinku pracy albo życia osobistego i sukces i powodzenie. Tylko jak to zrobić?

wygrać własne życie

Jak wygrać własne życie?

Bo przecież KAŻDY z nas ma tę potrzebę czucia się kimś ważnym i docenianym przez ludzi, z którymi obcujemy. Wszystkich nas łączy ta sama potrzeba, żeby w jakiś sposób oddziaływać na świat w pozytywny sposób. Choć nie każdy ma pełną świadomość, naprawdę każdy stara się o to, by jego świat był lepszy. Choć nie każdy wie, jak to zrobić i nie każdy czuje się na siłach, żeby coś zrobić, to tak naprawdę każdy chce.

Ci, którzy nie chcą osiągnąć sukcesu, nigdy go nie osiągną

Wszystko się zaczyna właśnie od tego, by chcieć. Musisz otworzyć szeroko ramiona i nie tylko chcieć przywitać sukces i powodzenie, ale także z pasją za tym sukcesem i powodzeniem podążać.

Postanowienia noworoczne nie działają? Dzięki tej metodzie odniesiesz sukces

Ale co to jest ten sukces?

Bo sukces to przecież nie tylko pieniądze, choć wielu ludziom się sukces od razu kojarzy z bogactwem. I nie sława.
Oczywiście niezależność finansowa jest ogromnie ważna, nawet konieczna dla tego odczucia, że się nam dobrze wiedzie, jednak to tylko czubek góry lodowej. I ważna jest satysfakcja, że nas doceniają.

Ale przecież równie ważne, nawet ważniejsze są takie rzeczy jak:

 • mieć kogoś, kogo kochamy, z kim możemy się dzielić życiem,
 • mieć marzenia i często spełniać te marzenia,
 • wstawać rano z entuzjazmem do codziennego życia…

Dla każdego słowo „sukces” oznacza coś innego.

10 pomysłów na rozwój osobisty, gdy jesteś aktywną zawodowo mamą

Co jest Twoją definicją sukcesu?

Dla wielu z nas to słowo MOTYWACJA. Motywacja jako mechanizm psychologiczny uruchamia i organizuje zachowanie człowieka skierowane na osiągnięcie zamierzonego celu. Stanowi wewnętrzną siłę człowieka. Warunkiem utrzymania odpowiedniego poziomu motywacji jest zaspokojenie indywidualne potrzeb.

Istnieje kilka różnych stylów motywacji. Wszystkie działają w ten sam sposób – sprawiają, że człowiek rozpoczyna działać. Są to proste umysłowe strategie, których nauczyliśmy się na własny użytek i możemy do nich sięgać w razie potrzeby. Kluczowym elementem jest kierunek motywacji.

Kierunek może być „do” tego, co chcemy osiągnąć lub „od” tego, czego nie chcemy.

Wszyscy do pewnego stopnia korzystają z obu kierunków (szczególnie na poziomie biologicznym: od bólu, przykrości i stresu; do przyjemności, komfortu, relaksu).

Jednak każdy ma tendencję do posługiwania się częściej jednym kierunkiem motywacji niż drugim.

Osoba, która motywuje się od:

 • Nie podejmuje decyzji o zmianie pracy, dopóki nie będzie mogła jej znieść.
 • Robi sobie przerwę, gdy jest mu niewygodnie.
 • Wybiera przyjaciół, którzy nie będą mu zawracać głowy.
 • Jest nastawiona na określenie i rozwiązanie problemu.

Osoba, która motywuje się do:

 • Myśli, co może dzisiaj zrobić.
 • Robi sobie przerwę, żeby porozmawiać z kolegą i wypić kawę.
 • Dobiera takich przyjaciół, którzy będą go stymulowali.
 • Zmienia pracę, gdy nadarza się okazja.
 • Jest nastawiona na cel.

Jak wykorzystać kierunek motywacji w życiu?

Określ kierunek motywacji charakterystyczny dla każdej osoby z Twojego otoczenia. Osoby motywowane do zmobilizujesz do działania, dobrze określając cele, przypominając o premiach i nagrodach, przypominając o marzeniach do zrealizowania. Osoby motywowane od szybko rozpoczną działanie, gdy uprzedzisz o negatywnych konsekwencjach, które będą nieuniknione, gdy nie podejmą działań. Obydwa typy można wykorzystywać do budowania dobrych planów działania.

Osoby motywowane do poproś o określenie celów do zrealizowania, a motywowanych od, by w milczeniu słuchały i próbowały przewidzieć, jakie problemy mogą się pojawić przy realizacji tych celów i w jaki sposób je rozwiązać.

Kiedy osoby z Twojego otoczenia nauczą się tego wzorca, komunikacja pomiędzy dwoma typami osób opierać się będzie na akceptacji obydwu stylów myślenia oraz ujawni talenty i możliwości wszystkich członków Twojego zespołu.

Jeżeli wydajesz krótką instrukcję, „jak coś zrobić”, dobrze jest odwrócić kolejność. Ludzie najczęściej najpierw określają, czego chcą, a dopiero potem, czego nie chcą. Człowiek ma tendencje do koncentrowania się na tym, co zostało wyrażone w zdaniu negatywnym, a nawet wykorzystywania tego. Gdy wypowiedziane jest na końcu, pamiętamy je lepiej i koncentrujemy się na tym, czego nie robić.

Przekonania, które hamują Twój rozwój

Dbając o własną motywację warto pamiętać o tym by:

 • unikać narzekań i narzekających,
 • koncentrować się na tym, co można zrobić zamiast tego, czego robić się nie da,
 • rozmawiać o sukcesach, doceniając osiągnięcia swoje i innych,
 • wygospodarować trochę czasu dla siebie i oderwać się od ważnych problemów, o których myślisz i skupić się na własnej osobie na tym, co lubisz czy na niczym konkretnym,
 • pamiętać, że w pracy staje się przed zadaniami do wykonania, ale ich efekt końcowy nie zmienia ztwojej wartości jako osoby,
 • być bardzo dobrym, nie trzeba być najlepszym,
 • zwracać uwagę na drobne, niepozorne sukcesy i koniecznie pogratulować ich sobie,
 • nie traktować spraw, które Ci są bliskie, jak najważniejsze w wszechświecie,
 • raz dziennie spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie coś miłego.

Może właśnie tak warto grać, by wygrać własne życie?
Zdecyduj sama 😉 !

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Master Trener Structogramu, metody rozwojowo-edukacyjnej, dzięki której ludzie prawdziwie poznają siebie i mogą być krok przed swoimi zachowaniami. Wiedzę zdobywa u takich Mentorów jak Anthony Robbins, Blair Singer, T.Harv Eker, Alex Mandossian czy Brian Tracy. Pracuje z największymi firmami międzynarodowymi. Od 17-tu lat zarządza Centrum Edukacyjno-Consultingowym CONCRET i jest wiceprezesem zarządu i partnerem Instytutu Colina Rose. Jeden z nielicznych na świecie neurocaochów.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie