Czego szukasz

Gdzie są „Cyfrodziewczyny”?

Będąc świeżo upieczoną scrum masterką, powoli poznającą świat IT, staram się czytać wszystko o kobietach w IT. Historie te są niezwykłe i okazuje się, że nie tylko Ada Lovelace otworzyła nam dostęp do świata informatyki. Również Polki miały swój duży wkład w rozwój IT i zostawiały cyfrowy ślad od Wrocławia po Meksyk. Więc dlaczego wciąż jest nas tak mało w tej branży i stanowimy zaledwie 15% pracowników ?

mloda brunetka w bialym swetrze przeglada tableta w bibliotece

Co by było gdyby…

Pewne odpowiedzi znajdziemy w fascynującej książkę Karoliny Wasielewskiej pt. „Cyfrodziewczyny – Pionierki polskiej informatyki”. Czyta się ją niczym wciągający reportaż, gdzie kolejne wątki kobiet – informatyczek, tytułowych Cyfrodziewczyn, dają wstęp do wielu rozważań.

Mnie osobiście zastanowiło to, jakby się potoczyła historia informatyki w Polsce, gdyby nie ustrój polityczny w którym byliśmy. Byłam też zaskoczona tym, że miałyśmy wiele fantastycznych kobiet w Polsce w czasie PRLu i później, które dokonywały niezwykłych przełomów w dziedzinie informatyki. Jednak na co dzień w ogóle się o nich nie słyszy. Tym bardziej jestem wdzięczna Karolinie Wasielewskiej, że zebrała te wszystkie historie.

Przeczytaj także: Rózia Rewelka, czyli nie bój się zaczynać od nowa

Kobiety w IT

Książka „Cyfrodziewczyny” otwiera oczy na wiele aspektów. Po pierwsze na to, że kobiety mają wszelkie predyspozycje do tego, aby pracować w branży IT. Po drugie, historie np. Hanny Oktaby, Grażyny Salwickiej czy Elisabeth Cochard ( z domu Elżbiety Płóciennik) są materiałem nadającym się na niezły film na miarę „Ukrytych działań” . Co więcej, zaskoczyło mnie jak bardzo tamten świat IT w PRL-u był światem , gdzie liczyły się bardzo kompetencje, a nie płeć. Dzisiaj jest to wręcz nie do uwierzenia, biorąc pod uwagę, jak wiele wysiłku wkłada się w to, żeby kobiet więcej było w IT. I wreszcie, że gdy państwo kontroluje coś, co powinno mieć swobodę w działaniu i wyzwalać w ludziach chęć szukania nowych rozwiązań, to nigdy to się dobrze nie kończy.

Zobacz też: Książka, która pomoże Ci założyć pierwszą stronę internetową

Przeczytaj, bo warto

„Cyfrodziewczyny” polecam Wam przeczytać z wielu powodów. To nie tylko ciekawa lekcja historii, ale także inspiracja dla wielu z nas marzących o karierach w IT. Mikołaj Rej pisał „ że Polacy nie gęsi i swój jezyk mają”, a ja bym to sparafrazowała i powiedziała : „ze Polki, to nie gęsi i swoje cyfrodziewczyny też mają”. Warto o nich mówić i je pokazywać. Wierzę, że dzięki takim historiom będzie nas co raz więcej w obszarze nowoczesnych technologii.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Trenerka i kobiecy doradca zawodowy. Pracuje z kobietami nad ich rozwojem osobistym i zawodowym. Prowadzi szkolenia i doradztwo indywidualne dla kobiet, które mają własne firmy. Od 2002 zajmuje się zawodowo pracą trenerską. Prowadzi własną firmę doradczo-szkoleniową.

Video: Jak postawić pierwszy krok w świecie Machine Learning?

Co to jest Machine Learning? Czy myśląc o przebranżowieniu warto wziąć pod uwagę ten niezwykły obszar sztucznej inteligencji? Specjalnie dla społeczności #MamoPracujwIT, wspólnie z Fundacją DataWorkshop przygotowaliśmy webinar, który odczarowuje uczenie maszynowe i wyjaśnia w jaki sposób można wejść do tej niszowej branży. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego wydarzenia!

Jak postawić pierwszy krok w świecie Machine Learning?

Zagadnienie Machine Learning, czyli uczenie maszynowe, bardzo często pojawia się podczas rozmów o projektach przyszłości i nowych technologiach. Mówiąc bardzo ogólnie, jest to obszar sztucznej inteligencji zajmujący się maszynami i systemami, które same uczą się i doskonalą na podstawie danych. Obejrzyj nasz webinar i sprawdź – może to właśnie ta fascynująca dziedzina nauki jest tym czego szukasz?

Czego dowiesz się z nagrania?

 • Poznasz zagadnienia związane z machine learning i możliwości rozwoju w tym kierunku,
 • Dowiesz się jakie kompetencje są przydatne w uczeniu maszynowym,
 • Rozprawimy się mitami, które są popularne i często blokują ludzi przed postawieniem pierwszego kroku,
 • Porozmawiamy w końcu o kompetencjach przyszłości, które są niezbędne w projektach ML,
 • Dowiesz się także, o tym jak wziąć udział w wyzwaniu, które pokaże Ci praktyczną stronę ML i być może zmieni Twoje życie!

Kim jest nasza ekspertka?

Urszula Skiepko, z wykształcenia logopedka, fonouadiolog, także absolwentka Performatyki, ale od początku pracy zawodowej związana jest z branżą IT.

Aktualnie jej aktywność zawodowa i zainteresowania skupione są wokół obszaru Machine Learning. Zawodowo związana z firmą DataWorkshop, której osią działania jest Machine Learning w wielu wymiarach, także edukacyjnym. Kieruje DataWorkshop Foundation, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy o uczeniu maszynowym i realizacja projektów, które mają pozytywny wpływ na otoczenie. Po godzinach zgłębia wiedzę na temat powiązań sztuki i nowych technologii, a także cyborgizacji społeczeństwa.

Moderatorką webinaru jest Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałożycielka portalu i Fundacji Mamo Pracuj.

Grafika: print screen z nagrania video

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Mamo Pracuj wśród finalistów programu #HuaweiStartUpChallenge

Z radością i dumą informujemy, że nasz program #MamoPracujwIT - w odsłonie Do IT Mommy, jest jednym z 20 finalistów w projekcie #Huawei StartUpChallenge. Trzymajcie kciuki za wielki finał!

Mamo Pracuj wśród finalistów programu #HuaweiStartUpChallenge

Jeden z realizowanych przez nas projektów – #MamoPracujwIT w odsłonie Do IT Mommy został doceniony przez #HuwaeiStartUpChallenge. Jesteśmy jednym z 20 finalistów programu, pokonując po drodze 230 innych zgłoszeń.

#HuaweiStartupChallenge to program organizowany przez Fundację Startup Hub Poland przy wsparciu Huawei. Projekt gromadzi talenty gotowe stawić czoła palącym problemom społecznym, technologicznym i środowiskowym.

Problem alienacji technologicznej nie był dotychczas tak istotny, jak w obecnej rzeczywistości. Projekt Do IT Mommy okazał się jednym z 20, będącym odpowiedzią na te problemy.

Kobiety w branży IT – na przekór stereotypom

Projekt #MamoPracujwIT realizujemy od 2016 roku. Powstał, aby oczarować branżę IT i pokazać, że kobiety mają do odegrania ważną rolę w obszarze nowych technologii, ale także po to, aby pokazać, że IT to szeroka branża, w której jest miejsce dla wielu talentów.

W ramach #MamoPracujwIT organizujemy spotkania edukacyjne, informacyjne i rozwojowe w różnych miastach, a także webinaria i szkolenia online.

Zapraszamy do naszej grupy na FB #MamoPracuj w IT

Inspirujemy, dzieląc się historiami sukcesu kobiet, które odważnie postanowiły przekwalifikować się i rozwijają swoją karierę w branży IT. Promujemy również pracodawców, którzy otwarcie wspierają udział kobiet w projektach STEM.

Przeczytaj także – Dlaczego robimy Mamo Pracuj w IT?

Wśród Startupów, które dołączyły do ​​#HuaweiStartUpChallenge, znalazły się:

 1. Associated Apps
 2. Atmoshell
 3. Augmandy – Vesper
 4. BioCam Capsule Endoscopy
 5. CodeAll
 6. DeafRespect
 7. Do IT Mommy
 8. EcoBean
 9. FairWater
 10. HiProMine
 11. Holo4Med
 12. MakeGrowLab
 13. NaviRation
 14. ParrotOne PowerHID
 15. Planet Heroes
 16. Solhotair
 17. StepApp
 18. Waste Lab
 19. WheelStair
 20. WO:EX

Gratulujemy wszystkim finalistom.

Ścieżka wyzwań w drugim etapie

Podczas programu będziemy uczestniczyć w spersonalizowanej ścieżce wyzwań, na którą składają się zadania, opinie ekspertów i kamienie milowe zaprojektowane w celu ulepszenia i spopularyzowania naszego programu!
Trzymajcie kciuki za nasze dalsze działania!

W kwietniu 2021 czeka nas wielki finał, a na zwycięzców czekają 3 nagrody pieniężne w wysokości 35, 50 i 100 tysięcy złotych oraz możliwości rozwoju międzynarodowego!

Grafika: Huawei

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×