Czego szukasz

Co to jest FLOW? Jak nowe technologie pomagają pracować elastycznie

Choć to może wydawać się bajką, wcale nie trzeba siedzieć w biurze, aby mieć dostęp do wszystkich danych, dokumentów i potrzebnych katalogów. Dzięki najnowszym technologiom, bez przeszkód można pracować z domu czy w podróży, słowem wtedy, kiedy chcemy i wymaga tego sytuacja. To kolejny argument za tym, aby telepraca stała się jeszcze popularniejsza!

Zgodzić się na telepracę czy nie?

Wielu pracodawców, mimo zachęt i stosownych przepisów, nie jest przychylnych telepracy.  Choć wszelkie elastyczne formy pracy, takie jak telepraca właśnie, świetnie sprawdzają się w przypadku pracujących rodziców.

Jednym z argumentów, jaki podnoszą pracodawcy, to bezpieczeństwo danych. I nie sposób się z nimi nie zgodzić, bo w końcu dane o klientach czy inne kluczowe informacje muszą być chronione w każdej firmie. Inny to taki, że pracować zespołowo można wyłącznie siedząc biurko w biurko.

Jednak dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym możliwe jest zgromadzenie wszelkich informacji biznesowych w jednym „miejscu”, do którego dostęp ma każdy pracownik, bez względu na miejsce jego przebywania, w biurze czy w domu, to już nie ma znaczenia.  Można także wspólnie pracować nad jednym projektem, widząc natychmiast zmiany wprowadzane przez współpracownika, nawet jeśli fizycznie dzielą nas setki kilometrów…
 

Jest to możliwe dzięki rozwiązaniu HP Flow CM Professional, które opiera się na chmurze… Tak tak, na chmurze!

Czym jest chmura?

Czym jest zatem TA chmura? Nie chodzi tutaj o pogodę, ale o „cloud computing”, czyli „chmurę obliczeniową”. W najprostszych słowach mówiąc (bardzo upraszczając, za co przepraszam wszystkich specjalistów), wyobraź sobie taki wielki dysk, umieszczony gdzieś daleko, z wielką pojemnością i bardzo sprawny, na którym zamieszczone są Twoje ważne pliki, katalogi, aplikacje etc. Twoje albo Twojej firmy. Taki dysk jest bardzo szybki, dobrze zabezpieczony. Do tego, aby się z nim połączyć, oczywiście potrzebne jest łącze internetowe i komputer, laptop, smartfon czy tablet.

Dzięki temu nie musisz wszystkiego zapisywać na swoim dysku lub jak to jest w przypadku firmy na serwerach firmowych (znacie tę lekką aurę tajemniczości wokół pokoi zwanych serwerowniami?), ale właśnie w systemie, który zdecydowanie ułatwia przepływ informacji.

Bo flow, po angielsku znaczy przepływ.

Profesjonalne zarządzanie treścią w każdej firmie

HP Flow CM Professional to oprogramowanie, które pozwala rejestrować, przechowywać, przeszukiwać, pobierać i udostępniać dokumenty zgromadzone przez Twoją firmę właśnie w „chmurze”. Co ważne, wszystkie pliki wymagające szczególnej ochrony są dodatkowo chronione, do innych można mieć łatwy dostęp z każdego miejsca (nawet w trakcie zagranicznej delegacji).

HP Flow wspiera zdalną pracę zespołu nad współdzielonymi dokumentami. Dostępne są narzędzia udostępniania plików i powiadamiania o dokonywanych zmianach. Dzięki temu współpracownicy wiedzą, kiedy dany dokument został zmodyfikowany i mogą pracować na najbardziej aktualnych wersjach.

Ale czy to jest bezpieczne?

Wiele osób wzdraga się na myśl, że ich bezcenne dane znajdować się będą gdzieś w bliżej nieokreślonej „chmurze”. Obawiają się o stałą dostępność danych oraz o ich bezpieczeństwo. Świadomi tych niepokojów producenci oprogramowania dbają się o zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa i niezawodności. Przykładowo oprogramowanie HP Flow CM Professional stosuje najwyższe standardy zabezpieczeń, równie silne jak te wykorzystywane przez banki czy giełdy papierów wartościowych. Jest też możliwe stosowanie dodatkowych haseł zabezpieczających, a dziennik kontroli sprawia, że firma wie, kto i kiedy korzystał z dokumentów i je modyfikował.
 


Telepraca to się opłaca!

Skoro pokonane zostały bariery związane z bezpieczeństwem danych, można wspólnie i w jednym czasie pracować nad dokumentami, nie widząc się, drukować, przechowywać i kontrolować… spora część argumentów przeciwników telepracy zostaje obalona.

Przejdźmy zatem do argumentów finansowych. Jak wynika z badań nad telepracą, m.in. z Raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (2010), firmy, które korzystają z tego rozwiązania, odnotowują znaczne oszczędności finansowe: mniej przestrzeni biurowej, mniej miejsc parkingowych, zauważa się także mniejszą rotację pracowników.

Stosując najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak HP Flow CM Professional, dodatkowo firma może zaoszczędzić na szafach pancernych na dokumenty, kosztownych sprzętach, które gromadzą gigabajty dokumentów, ale które wymagają serwisowania, obsługujących je pracowników…

***

Nawet, jeżeli nie jesteś specjalistką IT czy po prostu do tej pory zupełnie Cię to nie interesowało, warto wiedzieć, że takie technologie istnieją, bo w niedalekiej przyszłości wszyscy możemy z nich korzystać…

Więcej infromacji o HP Flow CM Professional można znaleźć tutaj >
 

Weź udział w projekcie „Mobilne biuro mamy” i wygraj wspaniały Ultrabook HP i inne nagrody!

Partnerem technologicznym projektu jest Hewlett-Packard. 

Zdjęcia: Natalia Szułdrzyńska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie