Czego szukasz

Rózia Rewelka, czyli nie bój się zaczynać od nowa

Czy dziewczyna może skonstruować maszynę latającą? I czy wielka katastrofa może być początkiem sukcesu? – W moje ręce trafiła mądra i piękna książeczka „Rózia Rewelka, inżynierka”, którą polecam wszystkim dziewczynkom. Żeby nie bały się marzyć i uwierzyły, że mogą i że warto zostać kimś innym niż tylko księżniczką.

Dziewczynka na łące, czyta książkę Rózia Rewelka inżynierka

Stereotypom wbrew

Kiedy pierwszy raz usłyszałam o książce „Rózia Rewelka, inżynierka”, pomyślałam, że będzie idealna dla moich córek, które chcę uchronić przed „różową epidemią”. Wkurza mnie ten podział, widoczny w księgarniach, sklepach z zabawkami, w reklamach i bajkach, że chłopcy mogą konstruować, budować i zmieniać świat, a dziewczynki to mogą być księżniczkami albo mamami.

Jak radar wyłapuję książki i filmy, które walczą z tym stereotypem. Tak jak jakiś czas temu zachwycił mnie film Merida Waleczna czy książka Księżniczki i smoki (księżniczki nie czekają na księcia na białym koniu, tylko same rozprawiają się ze smokami).

Odwagi Dziewczyny!

Rózia ma kilka lat i jest nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. W szkole zwykle siedzi cicho i nigdy się nie zgłasza do odpowiedzi. Ale kiedy nikt nie widzi, Rózia zamienia się w najprawdziwszą konstruktorkę i wynalazczynię. Tam gdzie inni widzą śmieci, Rózia widzi skarby, które wykorzysta do budowy swoich wymyślnych wynalazków.

Niestety. Wyśmiana przez wujka, zamierza zaprzestać eksperymentowania. Na szczęście we właściwym momencie pojawia się wspaniała praciotka Róża, która zachęca dziewczynkę do podążania za marzeniami i daje jej bardzo ważną lekcję:

Żadna porażka zaczynać od nowa – przegrywasz jeśli przestajesz próbować.

Kiedy przeczytałam ten fragment mojej sześcioipółletniej córce, to wywróciła oczami i westchnęła: mamo, ty zawsze nam tak mówisz…

Książeczka jest zabawna, napisana rymem i bardzo pięknie ilustrowana. A jej główne przesłanie wybrzmiewa bardzo wyraźnie. Próbuj i nie bój się zaczynać od nowa. Nigdy się nie poddawaj i nie obawiaj się porażki. Bo czasem piękna katastrofa może być początkiem wielkiego sukcesu. Prawda?

Rózia Rewelka, inżynierka
Autor: Andrea Beaty
Ilustracje: David Roberts
Przeł. Łukasz Witczak
Wyd. Kinderkulka, 2017
Wiek: 5+

Uwaga Konkurs!

Mamy dla Was 3 egzemplarze książki „Rózia Rewelka, inżynierka” do wygrania. Jak wygrać? Zaglądnij na naszego FB. TUTAJ>>>

Zdjęcia: Agnieszka Kaczanowska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie