Czego szukasz

Dobry poród a kariera zawodowa – dlaczego pozytywne doświadczenia z sali porodowej są ważne?

Nie jest tajemnicą, że przywykliśmy do traktowania porodu jako wydarzenia, które jest oderwane od reszty naszego życia. Tymczasem poród jest niczym innym jak jego kontynuacją i ważnym etapem przejściowym, który ma ogromny wpływ na każdy obszar w życiu kobiety. Świadome przygotowanie do porodu dotyka nie tylko sfery prywatnej, ale i zawodowej, seksualności, relacji z bliskimi i z otoczeniem, pokazuje nasze przekonania na temat samych siebie oraz odkrywa nasze lęki. Dlaczego zatem tak rzadko mówimy o tym, że dobre doświadczenie porodu wpływa również na karierę zawodową?

 • Beata Meinguer - 25/08/2020

Choć o ciąży i macierzyństwie mówi się sporo, temat samego porodu wciąż pozostaje w strefie tabu. Mało w dyskursie publicznym jest wzmianek o tym, że to właśnie poród może być dla kobiet katalizatorem zawodowych rewolucji.

To, co się dzieje podczas narodzin dziecka może być dla kobiety wzbogacającym i wzmacniającym doświadczeniem, pierwszą sytuacją w życiu, która w tak dobitny sposób pokazuje jej drzemiące w niej pokłady siły. Może być też niestety przykrym wspomnieniem, z którym przyjdzie jej się borykać w ukryciu przez wiele lat i które mocno odciśnie swoje piętno na decyzjach podejmowanych w przyszłości.

Siła w porodzie a odwaga w biznesie

Uświadomienie sobie, że mimo wielkiego trudu udało się bezpiecznie i szczęśliwie powołać na świat nowe życie, daje motywację do działania oraz modyfikuje przekonania o otaczającym świecie i wpływa na sposób rozwiązywania problemów życiowych . A już zwłaszcza tych związanych z karierą zawodową. Zdarza się bowiem, że poród weryfikuje i zmienia obowiązujący dotychczas system wartości oraz uzmysławia kobietom, co tak naprawdę jest dla nich ważne, a co było tylko rozdziałem, który trzeba zamknąć i zostawić za sobą.

Często słyszymy o kobietach, które po dobrym porodzie dochodzą do wniosku, że niesatysfakcjonująca praca jest stratą czasu i odważnie zaczynają poszukiwania nowej drogi zawodowej.

Inne z kolei przypominają sobie, w czym były dobre i otwierają własne biznesy lub profesjonalizują się w wymarzonym kierunku. Urodzenie dziecka sprawia, że kobiety inaczej patrzą na swoją karierę, a pozytywne doświadczenia z narodzin nieustannie przypominają im, że mało co jest w stanie je powstrzymać w drodze po upragniony sukces. I to właśnie jest mantra, która towarzyszy kobietom po satysfakcjonującym porodzie, pomagając im zawodowo wzrastać oraz osiągać kolejne kamienie milowe.

Przeczytaj także: Poczucie własnej wartości – dlaczego jest takie ważne?

Tylko dobra energia – relacje na detoxie

Podczas przygotowań do świadomego porodu kobiety uczą się od początku do końca pozostawać w kontakcie ze swoimi potrzebami. Naturalną „konsekwencją” takich praktyk jest wzmocnienie poczucia wartości oraz nauka troski o własne granice, co ma znaczący wpływ na dynamikę relacji z otoczeniem, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W Polsce kobiety nie są uczone zdrowego egoizmu, mają problem ze stawianiem siebie na pierwszym miejscu. Dlatego też nierzadko decyzje kobiet przed porodem (związane z wyborem miejsca, techniki czy osób towarzyszących) wynikają z ich stosunku do siebie samych. Zdarza się na przykład, że wybierają szpital, który preferuje mąż, a nie ten, w którym personel traktuje z empatią kobiety.

Podczas przygotowania do świadomego porodu kobieta nagle zaczyna zadawać sobie pytania: „Czy to jest też mój wybór?”, „Co ja tak naprawdę chcę?”, „Czy to, co myślę o porodzie, jest rzeczywiście moje czy mojego męża/mamy/cioci/koleżanki?”. Kiedy zaczyna kontaktować się ze swoimi potrzebami oraz czynić samą siebie priorytetem, zaczyna również bardziej świadomie wybierać relacje oraz weryfikować własne otoczenie.

Nie od dziś wiadomo przecież, że otaczający nas ludzie mają ogromny wpływ na nasze myślenie i samopoczucie! Dobry poród uzmysławia kobietom, jak ważne w życiu zawodowym czy prywatnym jest wspierające środowisko. Często kobiety jeszcze przed porodem dochodzą do wniosku, że potrzebują ograniczyć niektóre relacje i asertywnie dziękują za towarzystwo osób, z którymi łączy ich powierzchowna i płytka relacja. To umiejętność, z której potem można czerpać przez całe życie, ponieważ pozwala na zbudowanie społecznej sieci wsparcia, w której kobieta czuje się bezpiecznie, równocześnie odnajdując inspirację oraz siłę do dalszego działania.

Poród może odmienić życie

Świadomy i dobry poród zachęca do mówienia i pokazywania światu, kim się tak naprawdę jest i co z tym życiem chce się zrobić. Kobiety dojrzewają, mocniej osadzają się w sobie, z ciekawością i ekscytacją odkrywają swoje mocne strony oraz wykorzystują to w poszukiwaniu nowej drogi zawodowej.

Błękitny Poród wpływa na asertywność czy otwartość kobiet jeszcze przed porodem, a to wszystko poprzez pracę z przekonaniami i zadawanie sobie pytań na temat siebie samej, swoich lęków czy marzeń. Dla wielu kobiet jest to pierwszy raz, kiedy to z odwagą decydują się powiedzieć komuś „nie”, jednocześnie nie tracąc gruntu pod nogami.

Wielką nauką jest też praktykowanie elastyczności i odpuszczania, ponieważ często kobiety chcą dokładnie zaplanowanego i wymarzonego porodu, co brutalnie potem weryfikuje rzeczywistość na sali porodowej. Czasami trzeba stawić czoła nieprzewidzianym zdarzeniom, porzucić analityczne myślenie i oddać się ciału, jego reakcjom, fizjologii, cielesności, zwierzęcości. To często najtrudniejsza z lekcji i najbardziej transformująca.

W Polsce na temat porodu nadal się milczy i traktuje w kategorii „lepiej o nim zapomnieć, a już na pewno nie mówić o tym publicznie”. Za każdą silną i przedsiębiorczą kobietą, która doszła do niesamowitych rezultatów, stoi jej własna historia, również ta związana z wydarzeniami na sali porodowej. I choć nie każda historia jest szczęśliwa, a poród wcale nie musi być wyjątkowo mistycznym czy duchowym doświadczeniem, to warto pamiętać, że dobry poród wzbogaca i otwiera na nowe możliwości.

Dużo mówimy o rozwoju i karierze, a o porodzie wspominamy niechętnie, ponieważ jest to sfera mało zaopiekowana, kojarząca się z pewną traumą. Wiele tematów tabu udało się już publicznie przełamać – może to właśnie czas na to, aby i temat porodu dołączył do tego grona wyzwolonego spod jarzma stereotypów, przestarzałych metod oraz oczekiwań społecznych.

Przeczytaj także: Wyciągnij na wierzch pewność siebie i osiągaj swoje cele

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Beata Meinguer
Coach okołoporodowy, doula, inicjatorka idei Błękitnego Porodu w Polsce oraz autorka poświęconemu mu bloga i podcastów. Od ponad 6 lat dzieli się swoją wiedzą oraz wspiera kobiety i ich bliskich w okresie okołoporodowym. Uczy kobiety, jak czerpać z wewnętrznej siły, aby mogły rodzić świadomie i ze spokojem. Pomaga w przygotowaniach do porodu, zwracając szczególną uwagę na techniki głębokiej relaksacji, komfort psychiczny, naukę asertywności, sprawczości oraz nawigowania między niespodziewanymi zdarzeniami. W swojej pracy czerpie wyłącznie z dorobku medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM, ang. evidence based medicine).

Dylemat gracza – laptop gamingowy czy PlayStation 5?

Wielkimi krokami zbliża się premiera konsol dziewiątej generacji, które mają zapewnić zupełnie nowy wymiar wirtualnej rozrywki. PlayStation 5 korzystać będzie z superszybkiego dysku twardego SSD i zdecydowanie mocniejszych podzespołów, niż PS4. Czy to jednak wystarczy, by przekonać gracza komputerowego?
 • Alicja Zielińska - 11/09/2020
konsola do gier

Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na tak postawione pytanie. Wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji każdego z nas. Warto jednak zastanowić się, czy czekanie na nową konsolę od Sony to dobry pomysł, czy może lepiej zainwestować w odpowiedni laptop gamingowy, który pozwoli cieszyć się z najnowszych produkcji z segmentu AAA. W tym celu należy przeanalizować zarówno stronę sprzętową, jak i finansową obu przedsięwzięć.

Jaką wydajność ma PS5?

W dyskusji na temat konsol dziewiątej generacji bardzo często przewijają się suche dane dotyczące możliwości poszczególnych podzespołów. Wymieniane są teraflopy, gigabajty i jednostki obliczeniowe, a następnie uzyskane dane porównuje się z innymi sprzętami tego typu. Czy ma to sens? I tak i nie.

Z jednej strony bardzo ważne jest, aby PlayStation 5 zagwarantowało znaczny skok jakościowy w porównaniu z PS4, z drugiej jednak i tak o wszystkim zadecydują gry, które pojawią się na tę platformę.
W przypadku naszej dyskusji dane techniczne konsoli pozwolą nam znaleźć jej odpowiednika na rynku laptopów gamingowych. Dzięki temu dowiemy się również, ile musimy wydać, by uzyskać podobną wydajność.

1. PlayStation 5 – specyfikacja

 • Procesor – AMD Zen 2
 • Rdzenie i taktowanie – 8 rdzeni, 3,5 MHz
 • Układ graficzny – AMD RDNA 2, 10,28 teraflopów, 36 CUs, 2,23 GHz (taktowanie dynamiczne)
 • Proces technologiczny – 7 nm
 • Pamięć RAM – 16 GB GDDR6
 • Przepustowość pamięci – 448 GB/s
 • Dysk twardy – SSD, 825 GB
 • Napęd optyczny – Blu-Ray Drive, 4K UHD (dostępna będzie wersja bez napędu)

Już na pierwszy rzut oka widać, że PS5 zapewni znacznie więcej niż poprzednia konsola. Producent zwraca szczególną uwagę na super szybki dysk twardy, który ma znacząco skrócić czasy ładowania. Jaki laptop gamingowy będzie w stanie dorównać PS5?

Choć nadal nie dysponujemy szczegółowymi informacjami dotyczącymi osiągów wymienionych osiągów, powyższe dane wystarczą, by stwierdzić, że potrzebujemy sprzętu z wysokiej półki. Tyczy się to zwłaszcza karty graficznej. Wydajność na poziomie 10 teraflopów osiągają jednostki pokroju Nvidia GeForce RTX 2080. Spokojnie jednak możemy postawić na coś tańszego. Laptopy z jednostką RTX 2060 powinny okazać się wystarczające.

W przypadku procesora sprawa jest znacznie łatwiejsza. Układ AMD Ryzen 5 3600 oferuje podobną wydajność, a wcale nie należy od do najdroższych. Do tego dojdzie 16 GB pamięci RAM oraz dysk twardy SSD M.2 PCIe.
Warto w tym miejscu podkreślić, że złożenie komputera o dokładnie tej samej wydajności co PS5 nie jest możliwe.

Wynika to z faktu, iż konsola Sony korzysta z podzespołów opracowanych specjalnie dla niej. Nie mają one swoich dokładnych odpowiedników na rynku laptopów. To samo tyczy się gier – ich edycje konsolowe są optymalizowane w taki sposób, aby zapewniły płynne działanie na PS5.

Laptop o wydajności PS5 – ile muszę zapłacić?

Najczęściej podnoszonym argumentem świadczącym o wyższości konsol nad komputerami jest cena. Wiele wskazuje na to, że cena PlayStation 5 zmieści się w przedziale od 2200 do 3000 złotych. Czy za taką kwotę będziemy w stanie kupić laptopa gamingowego, który pozwoli nam ograć najnowsze gry?

Nie. Taka kwota wystarczy wyłącznie na średniej jakości, uniwersalną kartę graficzną, procesor niskonapięciowy oraz dysk SSD o pojemności do 256 GB.
Laptopy z kartą graficzną RTX 2060, procesorem Ryzen 5 3600 i 16 GB pamięci RAM kosztują około 5000 złotych. Zupełnie osobną kwestią jest obsługa gier w konkretnych rozdzielczościach.

Jak już wspomnieliśmy, edycje konsolowe są specjalnie optymalizowane pod jeden sprzęt, toteż PS5 nie powinno mieć problemów z obsługą gier w 4K (przynajmniej w teorii). Wymieniona wyżej konfiguracja zagwarantuje płynną rozgrywkę w Full HD. Czy poradzi sobie z 4K?

Nie w każdej grze. W większości przypadków konieczne będzie obniżenie szczegółowości oprawy graficznej do poziomu średniego bądź niskiego, by osiągnąć więcej niż 50 klatek na sekundę. Oczywiście otwartym pozostaje pytanie, czy rozdzielczość 4K na małym ekranie laptopa rzeczywiście jest tak potrzebna.

Wszystko więc wskazuje na to, że konsola PS5 okaże się znacznie tańsza niż laptop o podobnej wydajności. Osobną kwestią są akcesoria (np. dedykowana kierownica będzie zapewne dużo droższa od jej komputerowych odpowiedników) oraz gry.

Gry ekskluzywne na PS5 i PC

Nie ma wątpliwości, że to właśnie nowe produkcje przesądzą o tym, która platforma okaże się lepsza – komputery osobiste, PlayStation 5 czy Xbox Series X. Atutem Sony są bez wątpienia tytuły ekskluzywne, czyli gry, które pojawią się wyłącznie na konsoli tego producenta. Obecnie zapowiedziane zostały między innymi takie produkcje:

 • Gran Turismo 7
 • Spider-Man: Miles Morales
 • Ratchet & Clank: Rift Apart
 • Horizon: Forbidden West
 • Returnal

Tych gier (i zapewne wiele innych) na komputerach nie zobaczymy. A przynajmniej w najbliższych kilku latach (możliwe są bowiem porty w przyszłości). Oczywiście nie oznacza to, że pecetowcy nie mogą pochwalić się swoimi grami ekskluzywnymi. Bardzo często są to wszelkiego rodzaju strategie (np. Crusader Kings III), wiele tytułów sieciowych (np. League of Legends) czy też klasyki (StarCraft II, Company of Heroes).

Do tego należy dodać gry, które pojawią się a komputerach i konsoli Microsoftu. Do najmocniejszych tytułów należy chociażby seria Forza Horizon czy Microsoft Flight Simulator. Kolejną zaletą „blaszaków” są ceny gier, które są niższe. Zwłaszcza po kilku miesiącach od światowych premier.

Co więc wybrać – laptop gamingowy czy konsolę PS5? Jeśli zależy Wam na niższej cenie sprzętu i wygodnym graniu przed telewizorem, wybierzcie konsolę. Jeśli jednak nie chcecie żegnać się z wieloma grami typowo pecetowymi, a na dodatek ważniejsze są dla Was niższe ceny nowych produkcji, celujcie w laptopy.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska

Ekologiczne zabawki dla Twojego dziecka

Żyjemy na świecie, w którym dzieci mają dosłownie każdą zabawkę. Często są to miniaturowe rzeczy dla dorosłych, które stymulują wyobraźnię i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Niestety, każda kupiona nowa rzecz generuje również mnóstwo plastiku, co nie jest korzystne z punktu widzenia środowiska. Jest to jeden z powodów, dla którego zabawki drewniane są dużo lepszym wyborem dla dziecka.
 • Alicja Zielińska - 11/09/2020
kolorowe drewniane klocki

Zabawki stymulujące zmysły dla malucha

Rzeczy wykonane z drewna są świetną alternatywą dla tych plastikowych. Przede wszystkim dlatego, że są proste. Pobudzają zmysły dziecka. To przy nich uczy się ono zdolności manualnych i poszerza swoją wyobraźnię.

Zabawki drewniane nic nie zrobią za dziecko, ono musi samo wykazać chęć działania. Przy tym są niezwykle proste, więc nie frustrują maluchów. Są przeznaczone dla dzieci od 12 miesięcy. Nie ma w nich małych elementów, które maluch mógłby połknąć. Co więcej, zabawki drewniane ze sklepu https://www.zielonezabawki.pl/ są uniwersalnym wyborem. Sprawdzą się zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. Mają też większą wytrzymałość, więc młodsze rodzeństwo na pewno będzie się bawiło zabawkami pozostawionymi po starszym rodzeństwie.

Jednak pomimo ich licznych zalet, wiele osób zastanawia się, jak zabawki mogą być przyjazne środowisku, skoro produkowane są z surowca naturalnego.

Ekologiczna produkcja zabawek

Zabawki drewniane nie mają nic wspólnego z masową wycinką lasów. Drewno służące produkcji zabawek najczęściej pochodzi z kontrolowanych upraw różnorodnych drzew. Rośliny rosnące na takich upraw są kontrolowane, ich wycinka jest zaplanowana tak, aby nie zaburzały naturalnych ekosystemów. Na produkcji zabawek drewnianych w żaden sposób nie cierpi środowisko. Przykładowo zabawki wykonane są z drewna kauczukowego. Takie drzewa są sadzone celem pozyskiwania z nich lateksu.

W momencie, gdy ich zasoby zostają wyeksploatowane, drzewa są wycinane i przerabiane na drewniane zabawki, ale nie tylko. Na miejsce wyciętego drzewa, sadzone jest nowe.

Drewno kauczukowe świetnie nadaje się do produkcji zabawek dla dzieci, ponieważ jest przyjazne środowisku i cechuje się wysoką trwałością i wytrzymałością. Co więcej, drewniane zabawki są mocne, nie widać na nich upływu czasu, a po wyrzuceniu szybciej się rozkładają. Do ich malowania używane są ekologiczne farby i lakiery, które w żaden sposób nie zagrażają środowisku i bezpieczeństwu najmłodszych. Należy pamiętać, że nie tylko drewniane zabawki są ekologiczne, proces ich produkcji także taki jest.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail