Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Dobry poród a kariera zawodowa – dlaczego pozytywne doświadczenia z sali porodowej są ważne?

  • Beata Meinguer
  • 25 sierpnia 2020
  • 6 MIN. CZYTANIA
Nie jest tajemnicą, że przywykliśmy do traktowania porodu jako wydarzenia, które jest oderwane od reszty naszego życia. Tymczasem poród jest niczym innym jak jego kontynuacją i ważnym etapem przejściowym, który ma ogromny wpływ na każdy obszar w życiu kobiety. Świadome przygotowanie do porodu dotyka nie tylko sfery prywatnej, ale i zawodowej, seksualności, relacji z bliskimi i z otoczeniem, pokazuje nasze przekonania na temat samych siebie oraz odkrywa nasze lęki. Dlaczego zatem tak rzadko mówimy o tym, że dobre doświadczenie porodu wpływa również na karierę zawodową?

Choć o ciąży i macierzyństwie mówi się sporo, temat samego porodu wciąż pozostaje w strefie tabu. Mało w dyskursie publicznym jest wzmianek o tym, że to właśnie poród może być dla kobiet katalizatorem zawodowych rewolucji.

To, co się dzieje podczas narodzin dziecka może być dla kobiety wzbogacającym i wzmacniającym doświadczeniem, pierwszą sytuacją w życiu, która w tak dobitny sposób pokazuje jej drzemiące w niej pokłady siły. Może być też niestety przykrym wspomnieniem, z którym przyjdzie jej się borykać w ukryciu przez wiele lat i które mocno odciśnie swoje piętno na decyzjach podejmowanych w przyszłości.

Siła w porodzie a odwaga w biznesie

Uświadomienie sobie, że mimo wielkiego trudu udało się bezpiecznie i szczęśliwie powołać na świat nowe życie, daje motywację do działania oraz modyfikuje przekonania o otaczającym świecie i wpływa na sposób rozwiązywania problemów życiowych . A już zwłaszcza tych związanych z karierą zawodową. Zdarza się bowiem, że poród weryfikuje i zmienia obowiązujący dotychczas system wartości oraz uzmysławia kobietom, co tak naprawdę jest dla nich ważne, a co było tylko rozdziałem, który trzeba zamknąć i zostawić za sobą.

Często słyszymy o kobietach, które po dobrym porodzie dochodzą do wniosku, że niesatysfakcjonująca praca jest stratą czasu i odważnie zaczynają poszukiwania nowej drogi zawodowej.

Inne z kolei przypominają sobie, w czym były dobre i otwierają własne biznesy lub profesjonalizują się w wymarzonym kierunku. Urodzenie dziecka sprawia, że kobiety inaczej patrzą na swoją karierę, a pozytywne doświadczenia z narodzin nieustannie przypominają im, że mało co jest w stanie je powstrzymać w drodze po upragniony sukces. I to właśnie jest mantra, która towarzyszy kobietom po satysfakcjonującym porodzie, pomagając im zawodowo wzrastać oraz osiągać kolejne kamienie milowe.

Przeczytaj także: Poczucie własnej wartości – dlaczego jest takie ważne?

Tylko dobra energia – relacje na detoxie

Podczas przygotowań do świadomego porodu kobiety uczą się od początku do końca pozostawać w kontakcie ze swoimi potrzebami. Naturalną „konsekwencją” takich praktyk jest wzmocnienie poczucia wartości oraz nauka troski o własne granice, co ma znaczący wpływ na dynamikę relacji z otoczeniem, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W Polsce kobiety nie są uczone zdrowego egoizmu, mają problem ze stawianiem siebie na pierwszym miejscu. Dlatego też nierzadko decyzje kobiet przed porodem (związane z wyborem miejsca, techniki czy osób towarzyszących) wynikają z ich stosunku do siebie samych. Zdarza się na przykład, że wybierają szpital, który preferuje mąż, a nie ten, w którym personel traktuje z empatią kobiety.

Podczas przygotowania do świadomego porodu kobieta nagle zaczyna zadawać sobie pytania: „Czy to jest też mój wybór?”, „Co ja tak naprawdę chcę?”, „Czy to, co myślę o porodzie, jest rzeczywiście moje czy mojego męża/mamy/cioci/koleżanki?”. Kiedy zaczyna kontaktować się ze swoimi potrzebami oraz czynić samą siebie priorytetem, zaczyna również bardziej świadomie wybierać relacje oraz weryfikować własne otoczenie.

Nie od dziś wiadomo przecież, że otaczający nas ludzie mają ogromny wpływ na nasze myślenie i samopoczucie! Dobry poród uzmysławia kobietom, jak ważne w życiu zawodowym czy prywatnym jest wspierające środowisko. Często kobiety jeszcze przed porodem dochodzą do wniosku, że potrzebują ograniczyć niektóre relacje i asertywnie dziękują za towarzystwo osób, z którymi łączy ich powierzchowna i płytka relacja. To umiejętność, z której potem można czerpać przez całe życie, ponieważ pozwala na zbudowanie społecznej sieci wsparcia, w której kobieta czuje się bezpiecznie, równocześnie odnajdując inspirację oraz siłę do dalszego działania.

Poród może odmienić życie

Świadomy i dobry poród zachęca do mówienia i pokazywania światu, kim się tak naprawdę jest i co z tym życiem chce się zrobić. Kobiety dojrzewają, mocniej osadzają się w sobie, z ciekawością i ekscytacją odkrywają swoje mocne strony oraz wykorzystują to w poszukiwaniu nowej drogi zawodowej.

Błękitny Poród wpływa na asertywność czy otwartość kobiet jeszcze przed porodem, a to wszystko poprzez pracę z przekonaniami i zadawanie sobie pytań na temat siebie samej, swoich lęków czy marzeń. Dla wielu kobiet jest to pierwszy raz, kiedy to z odwagą decydują się powiedzieć komuś „nie”, jednocześnie nie tracąc gruntu pod nogami.

Wielką nauką jest też praktykowanie elastyczności i odpuszczania, ponieważ często kobiety chcą dokładnie zaplanowanego i wymarzonego porodu, co brutalnie potem weryfikuje rzeczywistość na sali porodowej. Czasami trzeba stawić czoła nieprzewidzianym zdarzeniom, porzucić analityczne myślenie i oddać się ciału, jego reakcjom, fizjologii, cielesności, zwierzęcości. To często najtrudniejsza z lekcji i najbardziej transformująca.

W Polsce na temat porodu nadal się milczy i traktuje w kategorii „lepiej o nim zapomnieć, a już na pewno nie mówić o tym publicznie”. Za każdą silną i przedsiębiorczą kobietą, która doszła do niesamowitych rezultatów, stoi jej własna historia, również ta związana z wydarzeniami na sali porodowej. I choć nie każda historia jest szczęśliwa, a poród wcale nie musi być wyjątkowo mistycznym czy duchowym doświadczeniem, to warto pamiętać, że dobry poród wzbogaca i otwiera na nowe możliwości.

Dużo mówimy o rozwoju i karierze, a o porodzie wspominamy niechętnie, ponieważ jest to sfera mało zaopiekowana, kojarząca się z pewną traumą. Wiele tematów tabu udało się już publicznie przełamać – może to właśnie czas na to, aby i temat porodu dołączył do tego grona wyzwolonego spod jarzma stereotypów, przestarzałych metod oraz oczekiwań społecznych.

Przeczytaj także: Wyciągnij na wierzch pewność siebie i osiągaj swoje cele

Zdjęcie: 123 rf

Zobacz więcej

artykuł
  • Beata Meinguer
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
Kobieta z dziećmi nad morzem
  • Beata Meinguer
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Beata Meinguer
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
Kobieta notująca swoje wydatki
  • Beata Meinguer
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
chłopiec spacer las
  • Beata Meinguer
  • 12 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content