Zapisy w Kodeksie Pracy
Zanim odpowiem na pytanie odniosę się do przepisów. Zapisy w Kodeksie Pracy wskazują na to, że pracodawca bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, na wniosek pracownika ma obowiązek udzielenia mu urlopu o jaki wnioskuje.
Mówiąc o urlopach mam tutaj na myśli zarówno urlop wypoczynkowy, jak i wychowawczy. Co ważne, przepisy nie wskazują na to, jaki urlop powinien być wykorzystany w pierwszej kolejności, zatem decyduje o tym pracownik w składanym do pracownika wniosku urlopowym.
Wniosek o urlop wypoczynkowy
Odpowiadając zatem wprost na pytanie Czytelniczki – to może ona spokojnie iść na urlop wychowawczy bezpośrednio po macierzyńskim. Dodatkowo musi pamiętać o tym, aby o niego zawnioskować w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Jeśli wniosek o urlop nie zostanie złożony w terminie, to wówczas pracodawca musi udzielić urlopu po 21 dniach, zaś to czy wcześniej zgodzi się na korzystanie z urlopu zależy od jego dobrej woli.
Przykład 1 – Pracownica w dniu 23 maja kończy się urlop rodzicielski. Bezpośrednio po nim chce skorzystać z wychowawczego. Pracodawca otrzymał od niej wniosek 1 maja, zatem został zachowany termin 21 dni i od 24 maja pracownica rozpocznie urlop wychowawczy.
Przykład 2 – Pracownica w dniu 23 maja kończy się urlop rodzicielski. Bezpośrednio po nim chce skorzystać z wychowawczego. Pracodawca otrzymał od niej wniosek 20 maja, zatem nie został zachowany termin 21 dni. Pracodawca może, ale nie musi zgodzić się na urlop od 21 maja.
Osoba wnioskująca o urlop wychowawczy przed jego rozpoczęciem nie musi wykorzystać urlopu wypoczynkowego. Zarówno zaległy, jak i bieżący urlop może być wykorzystany po zakończeniu urlopu wychowawczego.
Dodam jeszcze, że też nic nie stoi na przeszkodzie aby najpierw wykorzystać urlop wypoczynkowy, a dopiero potem wychowawczy. Czyli pracownik może sobie wybrać, jakie rozwiązanie jest dla niego lepsze.
Ważne fakty o urlopie wychowawczym
Należy też pamiętać, że urlop macierzyński, rodzicielski i wypoczynkowy są płatne, w odróżnieniu od urlopu wychowawczego.
W temacie urlopu wychowawczego istotnym jest też to, że:
- przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przez co najmniej 6 miesięcy,
- wynosi maksymalnie 36 miesięcy,
- może być wykorzystany w okresie nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia,
- mogą z niego jednocześnie korzystać oboje rodziców lub opiekunów dziecka,
- może być wykorzystany w całości lub dzielony na części, jednak na nie więcej niż 5.
Zdjęcie: Storyblocks.com