Czego szukasz

Czy Gig Economy będzie rosnąć w 2020 r.? Prognozy dla freelancerów

Żyjemy w czasach, w których praca zdalna jest nie tylko korzyścią, ale istotną częścią bezpiecznego i skutecznego biznesu, firmy zatem są zmuszone do przemyślenia sposobu, w jaki działają. Elastyczność pracy jest obecnie poważnym zagadnieniem zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Pytania jakie warto sobie zadać, to czy naprawdę można w ten sposób zarabiać na życie? I czy zatrudnienie freelancera do projektu, to dobra inwestycja?

Praca polegająca na realizowaniu zleceń i projektów, czyli tzw. gigów, nie jest już sposobem wyłącznie na dorobienie do pensji, ale powoli staje się sposobem na życie i biznes.

Freelancing w cieniu pandemii

W związku z pandemią rynek niezależnych dostawców w wielu krajach znacząco się zmienił. Brak stabilizacji i pewnych zarobków zmusił część osób do trudnych decyzji i zmian w życiu zawodowym. W wielu firmach pojawiła się restrukturyzacja, a elastyczność w zatrudnieniu stała się wymuszoną rzeczywistością, a nie przemyślanym wyborem.

Ponad połowa globalnych freelancerów (60%) zgłosiła spadek popytu na swoje usługi w ciągu ostatnich trzech miesięcy. 17% z nich na szczęście deklaruje coś przeciwnego.

Niemniej jednak większość freelancerów (74%) nadal optymistycznie patrzy w przyszłość, a ponad połowa (53%) spodziewa się poprawy w dłuższej perspektywie.

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw freelancing jest ciekawym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia zmniejszenie kosztów i zwiększenie puli talentów, usuwając tradycyjne ograniczenia geograficzne i biurokratyczne.

Freelancerzy i niestabilność gospodarcza

Według badań, freelancerzy uważają, że posiadanie wielu źródeł dochodów pozwala im na większe bezpieczeństwo finansowe, a 65% zgadza się, że „posiadanie zróżnicowanego portfela dochodów od wielu klientów, jest bezpieczniejsze niż posiadanie jednego pracodawcy”.

93% pełnoetatowych freelancerów twierdzi, że „jeśli będzie to konieczne to będą więcej pracować, aby ich zarobki były wyższe”.

Przeczytaj także: Zawody po kryzysie – kto będzie miał pracę?

Liczba freelancerów rośnie w szybkim tempie

53% generacji Z (18-22 lat) wybiera status freelancera. Jednocześnie więcej osób z pokolenia Millenialsów pracuje na własny rachunek w pełnym wymiarze godzin (40% badanych), co sugeruje, że jest to wybór pewnego stylu życia, a nie tylko dodatek finansowy.

Demografia

Większość freelancerów należy do młodszych grup wiekowych. Prawie 70% z nich jest między 18 a 34 rokiem życia i tylko 10% w wieku powyżej 45 lat.

Prawdopodobnie ma to związek z nowymi technologiami, które trzeba opanować, aby skutecznie pracować zdalnie. Młodsi pracownicy mają również mniejszą potrzebę stabilizacji życia zawodowego i osobistego. Zależy im na większej elastyczności.

Młodsi pracownicy nadal stanowią większość osób pracujących jako freelancerzy, ale można zaobserwować znaczącą zmianę, jeśli chodzi o podejście do zatrudnienia. Coraz mniej osób zostaje w tej samej firmie przez długi czas i dlatego pracodawcy szukają wsparcia niezależnych współpracowników.

Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o płeć? W Stanach Zjednoczonych 60% freelancerów to mężczyźni, a 40% kobiety. Jest to więcej niż średnia globalna, gdzie 77% freelancerów to mężczyźni, a 23% kobiety.

Jak freelancerzy szukają pracy?

Większość freelancerów polega na swojej sieci kontaktów i mediach społecznościowych. Oferty pracy proponują również agencje rekrutacyjne, portale z ofertami pracy i ostatnio bardzo popularne platformy, takie jak freelancer.com, fiverr.com czy useme.com.

Jakie kompetencje chcieliby kształcić freelancerzy?

Najważniejszą umiejętnością jest dla nich networking, który wskazuje 40% badanych. Następnie pożądane jest zarządzanie finansami (33%), zarządzanie projektami (28%) i kompetencje merytoryczne, związane ze zmianą obszaru zawodowego (25%).

Przeczytaj też: Zawody przyszłości. Czyli jakie kompetencje i umiejętności będą kluczowe na rynku pracy?

Powody, dla których pracownicy wybierają freelance

Oto 7 głównych przyczyn, dla których ludzie decydują się na taki styl życia:

 • elastyczny grafik pracy,
 • bycie swoim szefem,
 • praca z dowolnego miejsca,
 • niezależność od środowiska “biurowego”,
 • rozwijanie pasji osobistych,
 • zarabianie dodatkowych pieniędzy,
 • możliwość wyboru projektów.

Większość freelancerów (79%) wskazuje jako atut elastyczność, a 77% twierdzi, że cenne jest bycie własnym szefem. 75% mówi, że istotne dla nich jest zarobienie dodatkowych pieniędzy – są to osoby pracujące jako freelancer w niepełnym wymiarze godzin.

Zarobki względem płci

Na całym świecie kobiety wykonujące tradycyjne zawody zarabiają zazwyczaj 54% kwoty, którą otrzymują mężczyźni. Ta różnica niestety również istnieje w przypadku freelancingu, ale jest mniejsza – z badań wynika, że kobiety zarabiają 88% dochodu mężczyzn.

Rozbieżności różnią się w zależności od branży. Najbardziej widoczne są w dziedzinie IT, gdzie stawki godzinowe kobiet wynoszą średnio 74% stawek mężczyzn. Jednak w niektórych obszarach, takich jak projektowanie i multimedia, kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni.

Istnieją wyjątki od tego ogólnego trendu. W krajach takich jak Rumunia, Meksyk i Wenezuela różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn nie jest aż tak widoczna, a w Boliwii i Indonezji kobiety zarabiają średnio więcej niż mężczyźni.

Inne ciekawe wnioski, wynikające z badań

 • Większość freelancerów pracuje regularnie – w rytmie dziennym lub tygodniowym (60%).
 • Freelancerzy zwykle cenią bardziej szkolenie swoich umiejętności zawodowych (93%) niż wykształcenie formalne (79%).
 • Ponad 60% freelancerów ma 2 lub 3 kluczowe umiejętności, 34% ma ich więcej.
 • Według badania Upwork 77% freelancerów zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin uważa, że od momentu uzyskania niezależności mają lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
 • Zgodnie z badaniami 82% freelancerów stwierdziło, że ich poziom stresu spadł, a 68% stwierdziło, że ich jakość życia poprawiła się, odkąd zaczęli pracować na własny rachunek.

Freelancerzy bardziej optymistycznie podchodzą do możliwości awansu (72% twierdzi, że mają taką możliwość), dodatkowo 81% deklaruje, że ich praca jest na tyle wymagająca, że daje możliwości rozwoju nowych kompetencji.

Przeczytaj także: Kto szuka nie błądzi, czyli jak aktywnie szukać pracy w dobie koronawirusa

Prognozy na przyszłość

Przy obecnym tempie wzrostu przewiduje się, że do końca 2020 r. już aż 43% Amerykanów zostanie freelancerami. Będzie to miało znaczący wpływ na sposób prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania projektami.

Według prognoz, do 2027 r. w Stanach Zjednoczonych freelancerzy będą stanowić większość z 50,9% ludności pracującej.

Oczywiście, jeśli liczba niezależnych pracowników wzrośnie, będzie więcej firm korzystających z ich usług. Przewiduje się, że do końca 2020 r. ¼ firm będzie zatrudniać około 30% pracowników zdalnych.

Co można poprawić w pracy freelancera?

61% freelancerów uważa, że brakuje im silnej społeczności, która mogłaby skorzystać na lepszej współpracy. Respondenci chcieliby także usprawnienia operacji biznesowych, większych możliwości zdalnej pracy i lepszej ochrony ich praw.

Firmy z czasem zaczną prawdopodobnie odpowiadać na ich potrzeby. Już teraz powstają aplikacje i rozwiązania, które pomagają freelancerom i zdalnym zespołom utrzymać wydajność.

Przeczytaj też: Szukasz pracy? Sprawdź, jak zmienił się rynek zatrudnienia w okresie pandemii

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

Platforma Useme.eu przygotowała w ubiegłym roku raport „Freelancing w Polsce edycja 2019”, w którym 49,3% respondentów deklaruje, że ta forma zarabiania pieniędzy to jedyny model ich utrzymania, a dla 50,3% to dodatkowy zarobek.

Większość badanych pozyskuje klientów poprzez rekomendacje i polecenia (58,3%) oraz portale ogłoszeniowe (48,5%). Co trzeci korzysta z mediów społecznościowych w celu znalezienia nowego zlecenia, co dziesiąty wykorzystuje do tego zagraniczne serwisy oferujące pracę. W Polsce 35,9% freelancerów pracuje jednocześnie nad jednym do trzech zleceń. 22,3% badanych koncentruje się na 4-5 projektów w tym samym czasie, 13,6% na 6-10, a 14,5% współpracuje z 10 klientami lub więcej.

Niestety największym problemem polskich freelancerów jest brak terminowych wpłat za wykonane projekty (deklaruje to 54,2%). Aczkolwiek sytuacja jest lepsza niż w ubiegłym roku.

Zgodnie z najnowszym badaniem: „RAPORT 2020: Zaglądamy freelancerom do portfeli”, przeprowadzonym w czerwcu 2020, liczba freelancerów w obszarze elektronicznych usług dla biznesu, wzrosła o 15% w stosunku do 2019 r. Ma na to wpływ rozwój rynku IT.

Polscy freelancerzy rozliczają zlecenia głównie przez Useme (52,1%) albo w formie umowy o dzieło (48,6%). 25,4% pracuje na umowę zlecenie, a 22,2% wystawia fakturę VAT.

W jakich branżach najczęściej pracują freelancerzy? Jest to przede wszystkim copywriting i social media, następnie grafika i projektowanie 3D oraz tworzenie stron czy sklepów internetowych.

W porównaniu do badania z 2019 r. widać prawie 4% wzrost liczby osób, które zarabiają powyżej 5 tys. zł. Najwyższe zarobki deklarują freelancerzy, którzy wykonują usługi programistyczne i IT. 21% z nich deklaruje zarobki powyżej 5 tys. zł, a 17% powyżej 10 tys. zł. Coraz lepiej zarabiają jednak też graficy, tłumacze, specjaliści od SEO czy architekci.

Niestety brak równowagi wynagrodzeń, w podziale na płeć, widać również w Polsce. Kobiety zarabiają znacznie mniej. Wśród osób zarabiających powyżej 10 tys. zł stanowią zaledwie 1%, a mężczyźni 5%. Podobnie w niższych widełkach pomiędzy 5 tys. zł a 10 tys. na 18% z ogółu badanych, mężczyzn mamy 11%, a kobiet 7%.

Przeczytaj też: Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

Tekst i informacje o badaniach, na podstawie artykułu:
www.websiteplanet.com
Informacje, dotyczące rynku polskiego, źródło:
useme.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie