Czego szukasz

Co zrobić, aby czas pracował dla Ciebie?

„Jestem tak zapracowany/a, że nie wiem, w co ręce włożyć”, „Mimo, że pracuję tak wiele godzin, wciąż piętrzą się zadania do wykonania” – wielu z nas może odnieść powyższe słowa do swojej sytuacji. Wbrew pozorom, by opanować natłok obowiązków, nie trzeba wcale pracować jeszcze ciężej. Wystarczy uporządkować swoje zarządzanie czasem i obowiązkami.

Jak zarządzać czasem?

„Maksymalna wydajność polega na tym, by robić coś minimalnym nakładem pracy bez względu na to, co by to nie było”. To słowa Davida Allena w swej książce „Czas. 52 sposoby na to, by zaczął pracować dla Ciebie”. Super, tylko jak to osiągnąć – pewnie zapyta wielu z Was.

Inwentaryzacja zaległych spraw

Autor przekonuje, że „największe korzyści w dziedzinie wydajności przynosi odświeżenie umysłu i załatwienie zaległych spraw, czyli przygotowanie do działania i usunięcie z niego zalegających śmieci, które uniemożliwiają postęp”. Wieczne odkładania spraw na później jest zupełnie bez sensu. Nie wiemy, co się wydarzy za kilka chwil, dni, tygodni, nie wiemy jakim obowiązkom będziemy musieli sprostać.

Dlatego autor zaleca dokonanie „inwentaryzacji” zaległych spraw (swoiste wyczyszczenie pamięci). Ustalenie, które z nich są priorytetowe w naszej sytuacji życiowej i określenie kierunków działania. Pisze, że „postęp dokonuje się wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy w zgodzie z samym sobą, oraz innymi odnośnie tego, co jest słuszne zarówno dla firmy, projektu, jak i w życiu”.

Przeczytaj także: Jak wynegocjować elastyczny czas pracy?

Garść porad

Po tych, nieco teoretycznych, ale jakże słusznych i zawierających oczywistości rozważaniach, następuje szereg rad. Co i jak robić, by efektywniej wykorzystać czas, by starczyło go zarówno na pracę, obowiązki domowe, jak i na przyjemności. Choćby taka, że trzeba się nauczyć odmawiać przyjęcia kolejnych obowiązków na swoje barki. Albo taka, że na wszystko trzeba umieć spojrzeć z odpowiedniej perspektywy. Coś w stylu: szklanka jest do połowy pełna czy w połowie pusta. I taka, że im więcej wiemy dlaczego coś robimy, tym łatwiej przychodzi nam osiągnąć cel, tym więcej widzimy dróg i możliwości jego osiągnięcia.

Tej książki nie da się streścić, opowiedzieć. Trzeba ją przeczytać, zastanowić się nad stawianymi przez autora pytaniami. Spróbować wdrożyć podpowiadane rozwiązania i przekonawszy się o ich skuteczności konsekwentnie ich przestrzegać. „Czasami stwierdzenie Po prostu zrób to! jest jak strzał w dziesiątkę” – podpowiada Allen i przekazuje wiedzę o tym, jak zacząć działać.

A więc „zrób to” – przekonaj się, że Twoje poczynania mogą wiązać się z mniejszym nakładem pracy i mniejszym stresem, a przy tym będą wyzwalały w Tobie więcej energii, kreatywności i pozytywnych myśli.

Przeczytaj także: 12 rzeczy, które powinna zrobić dla siebie każda mama

Tytuł: Czas. 52 sposoby na to, by zaczął pracować dla Ciebie

Autor: David Allen

Wydawnictwo One Press, Helion

Rok wydania: 2011

Przeczytaj także: Jak grać, by wygrać własne życie?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ. Pracował jako dziennikarz, Kierownik Biura Prasowego Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego i Rzecznik Prasowy Grupy Nowy Styl. Obecnie freelancer, właściciel firmy Skład Faktów.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie