Czego szukasz

Co powiedziałabyś sobie jako dziewczynce?

Od ponad dekady 11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. Święto, które każdego roku jest okazją do podejmowania trudnych tematów związanych z życiem dziewcząt, a jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na budowanie w nich poczucia wartości. Może być też okazją do świętowania, ale również rozmowy, do której zaprosiłyśmy dziewczyny z Mamo Pracuj. Przeczytaj, co odpowiedziały!

wszystkie bohaterki artykułu

Dzień Dziewczynek w Mamo Pracuj

Zapytałyśmy dziewczyny z zespołu Mamo Pracuj, co powiedziałyby sobie jako dziewczynce. Przeczytaj, jak wiele cennych słów padło w odpowiedziach, jak ważne potrzeby się za nimi kryją. Może będziesz mogła wykorzystać je w rozmowie ze swoją córką lub inną małą dziewczynką z Twojego otoczenia. A może Ty też powiesz sobie coś bardzo ważnego?

Twój głos ma siłę i wagę

Tetiana: Twój głos ma siłę i wagę. Nie musisz robić czegoś tylko dlatego, że jesteś dziewczynką, to nie może być przyczyną ani zobowiązaniem do robienia czegoś, bycia kimś. Ufaj przyjaciołom-dziewczynkom, kobiecy connection jest bardzo cenny, po prostu znajdź odpowiednich ludzi. 🙂 Kiedy będziesz dorosła, będziesz mogła zmieniać świat na lepszy.

Tetiana Demydko
Tetiana Demydko

Bądź dla siebie samej najlepszą przyjaciółką

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska: Bądź dla siebie najlepszą przyjaciółką. Ufaj sobie i pytaj: czego teraz potrzebujesz Agnieszko?

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska
Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Mów o swoich potrzebach

Edyta: Mów o swoich potrzebach i nie bój się wyrażać własnej opinii. Rób to od najmłodszych lat, bo z biegiem lat będzie trudniej. Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos i pozwól mu ujrzeć światło dzienne – śmiej się, złość się, płacz, ale nie tłum swoich emocji. Staraj się podążać za własnymi marzeniami. Nie musisz być najlepsza we wszystkim. Popełniaj błędy i wyciągaj wnioski – traktuj je jako lekcje, a nie porażki. A to wszystko z dużą dozą czułości dla samej siebie.

Edyta Kapanowska
Edyta Kapanowska

Zaufaj sobie

Ewa: Bądź sobą, słuchaj siebie i swojego wewnętrznego głosu. Zaufaj sobie. Nie patrz na innych i nie porównuj się do nich, bo nikt nie jest taki jak Ty, ani Ty nie będziesz nigdy taka jak inni. Nie oczekuj akceptacji z zewnątrz, bo możesz jej nigdy nie dostać. Tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze, to Ty podejmujesz decyzje, to Twoje wybory i Twoje konsekwencje. Nie pozwól, aby ktoś decydował za Ciebie, aby ograniczał Twoją wolność. Wsłuchaj się w siebie, tam jest odpowiedź na pytania, które będziesz zadawać. Pokochaj tę dziewczynkę, która jest Twoją najlepszą przyjaciółką ever i wspieraj ją w każdej decyzji. I pamiętaj, bycie dziewczynką, a kiedyś kobietą nie jest Twoim ograniczeniem. Jest Twoją mocą i wolnością. Ty jesteś wolnością.

Ewa Moskalik Pieper
Ewa Moskalik Pieper

Jesteś ważna

Sylwia: Jesteś ważna i jesteś kreatywna. Nie ma nic złego w niewiedzy, nie musisz się jej wstydzić. Twoje zdanie też się liczy, możesz je głośno wypowiadać, bo nie jesteś żadną rybą (pomimo Twojego znaku zodiaku). Nie musisz być zależna od innych, nie musisz się starać przypodobać. Znajdziesz wspaniałe przyjaciółki, które będą Cię dopingować, zawsze. Podejmuj decyzje, nie tkwij w niezdecydowaniu tylko z obawy, że będą złym wyborem. Jeśli nie podejmiesz ich sama, ktoś zrobi to za Ciebie. I pewnie nie zawsze będzie to w zgodzie z Tobą.

Sylwia Schlegel
Sylwia Schlegel

Nie musisz się porównywać, to właśnie dzięki różnicom jesteśmy wyjątkowe i wyjątkowi

Basia: Miałabym z małą Basią do pogadania. 😉 Chciałabym, żebyś wiedziała, że nie musisz się porównywać, że możesz być inna i chociaż tak bardzo chciałabyś się wpasować w ramy, to one są spójne tylko z daleka, a kiedy zaczniesz się im przyglądać zauważysz, że to właśnie dzięki różnicom jesteśmy wyjątkowe i wyjątkowi. Chciałabym, żebyś pozwalała sobie marzyć i doceniała potęgę wyobraźni, żebyś szła swoją drogą, a po potknięciach podnosiła się silniejsza. Żebyś zawsze patrzyła na świat z ciekawością i otwartością, żebyś wykorzystywała każdy moment, pozwalała sobie na zachwyt.

I chociaż mała Basia wielu rzeczy panicznie się bała, bardzo chciała być częścią grupy i było jej przykro, kiedy robiła za największą ofiarę na WF-ie, to wiem, że polubiłaby tą trochę większą wersję siebie, w końcu dała jej solidne podstawy. 😉

Kiedy za karierą męża stoi kobieta, czyli o pani Einstein i innych osobistościach

Basia Man
Basia Man

Nic nie musisz wszystko możesz

Marzena: Nic nie musisz, wszystko możesz. Znajdziesz tych, którzy pokochają twoje towarzystwo, nie wszyscy muszą cię lubić. Nie czuj się odpowiedzialna za wszystkich i za wszystko. Nie myśl, że musisz być zawsze najlepsza. Daj sobie i innym przestrzeń na popełnianie błędów. Nie szukaj dziury w całym. Nie oczekuj. Odpuszczaj. Oddychaj głęboko. Żyj z prawdziwym zachwytem nad życiem. Nawiąż silną i pełną miłości więź z samą sobą. Fundamenty są tylko w tobie. Wyjdź ze swojej głowy do serca, ono wie najlepiej. 😉

Marzena Milanowska
Marzena Milanowska

Jesteś dzielna i kiedyś to się opłaci

Marcela: Przede wszystkim chciałabym przytulić te dziewczynkę i szepnąć jej do ucha, że ma rację. Bo wierzy, że kiedyś będzie inaczej i od najmłodszych lat walczy o siebie. Chciałabym ją upewnić, że ta walka ma sens. Że musi zawsze pamiętać o tym jak mądra i wartościowa jest, a wygląd to nie wszystko. Musi rozumieć, że „to nie jej wina” i dziecko nie może być odpowiedzialne za dorosłych. Powiedziałabym jej, że jest dzielna i kiedyś to się opłaci, chociaż to bardzo niesprawiedliwe, ile musi doświadczać. Powiedziałabym jej „to minie” i kiedyś będziesz żyć po swojemu, tylko nie bój się, nie daj się stłamsić, nie daj sobie wmówić, że coś z Tobą jest nie tak. Jesteś wspaniała i kiedyś będziesz z siebie dumna!

Marcelina Dziedzic
Marcelina Dziedzic

Nie bój się marzeń

Agnieszka Wadecka: Hej dziewczynko! Nie każda droga jest usłana różami, nie każde dzieciństwo jest kolorowe, a świat nie jest i nie będzie sprawiedliwy. Za to Ty ze swoich trudności wyciągniesz to, co najlepsze i wykorzystasz to w życiu! Wydaje Ci się teraz, że nie masz na nic wpływu, że szkoła i oceny mają największe znaczenie w życiu. Guzik prawda! Mogą pomóc, ale nie są warte stresu, bólu brzucha i łez! A wpływ, kiedyś będziesz mieć wpływ na wszystko w swoim życiu, ciesz się beztrosko tym, że jeszcze nie musisz o wszystkim decydować.

Teraz może nie wyobrażasz sobie swojej przyszłości, nie widzisz w niej szczęścia, nie chcesz w niej dzieci, ale wierz mi, uczynią Twój świat najpiękniejszym, uleczą każdy Twój ból. Nie bój się marzeń, nie wątp w nie, już teraz małymi kroczkami rób to, co czujesz, bo te pasje będą w Tobie siedzieć do końca życia. I nie martw się na zapas dziewczynko, najlepsze dopiero przed Tobą, i to najlepsze nadejdzie!

Agnieszka Wadecka
Agnieszka Wadecka

Dobrze, że jesteś

Aga Kałużna: Jesteś wspaniałą dziewczynką – taką, jaką jesteś właśnie teraz, nie jaką możesz być. Wiem, że jesteś odważna, choć czasem Twoja odwaga troszkę się chowa onieśmielona. Pamiętaj, że ona jest w Tobie i że możesz jej użyć zawsze, kiedy będziesz jej potrzebowała. Masz mądre serduszko i umiesz go słuchać. To cudowne i ważne, że masz swoje zdanie i przekonania, wartości, które Cię prowadzą i których tak strzeżesz. Pamiętaj, kochana dziewczynko, że nie każdy będzie myślał tak, jak Ty i to jest w porządku. Świat jest różnorodny i to jest cudowne!

Możesz się złościć. Masz prawo do wszystkich emocji. Oswajaj te emocje. Daj im przestrzeń. Poznaj je, bo im lepiej znasz je w sobie, tym łatwiej się z nimi dogadać.

Możesz popełniać błędy – nikt nie jest nieomylny. Nikt nie przestanie Cię lubić, jeśli okaże się, że nie jesteś “idealna”. Nikt nie jest. (A nawet jeśli przestanie lubić – trudno – znajdą się inni. Nie każdy musi Cię lubić i to jest ok.)

Możesz być czasem nieodpowiedzialna. 😉 Jesteś ważna. Dobrze, że jesteś. Kocham Cię.

Agnieszka Kałużna
Agnieszka Kałużna

Wszystko będzie dobrze

Krysia: Tej czterolatce po stracie mamy powiedziałabym: „Wszystko będzie dobrze – wiem o tym na pewno!”. I przytuliłabym ją na długi czas. Do 8-10 latki: wiesz, dorośli tracą wyobraźnię, przestają wierzyć w cuda. Ale ty wierz! Marz dalej. Nie trać tej umiejętności bycia w 100 procentach tu i teraz. To takie rzadkie wśród dorosłych. Ja ją straciłam.
No i do nastolatki. 🙂 Wiesz, mężczyźni są tak naprawdę bardzo prości. Nie porównuj ich do siebie. To my kobiety jesteśmy wielowymiarowe, z 33 pod-myślami. Z mężczyznami jest dużo łatwiej: co powiedział, to miał na myśli. 🙂 Podpowiedzi też są dla nich bardzo trudne do zrozumienia. Musisz po prostu powiedzieć, czego chcesz. ? I pamiętaj, wszystko będzie dobrze. Po prostu wierz!

Jak walka o równouprawnienie wpływa na to, ile ról kobieta może pełnić w życiu, aby „dobrze działać”?

Krystyna Skrytska
Krystyna Skrytska

Bądź dla siebie dobra – zawsze

Ania: Bądź odważna oraz silna i totalnie nie. Ucz się, poznawaj bądź zaangażowana i leń się, odpoczywaj, ile wlezie. Rób wszystko najlepiej jak potrafisz i naucz się odpuszczać. Bądź dla siebie dobra – zawsze. Ufaj – sobie najbardziej.

Wypowiedzi dziewczyn pojawiają naturalnie, w wyniku kolejności nadsyłanych odpowiedzi.

Zdjęcia: archiwa prywatne bohaterek artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie