Czego szukasz

Jak walka o równouprawnienie wpływa na to, ile ról kobieta może pełnić w życiu, aby „dobrze działać”?

Matka, żona, kochanka. Przedsiębiorczyni, naukowczyni, pracowniczka. Wioślarka, siatkarka, szachistka. Kobieta – studnia bez dna. Ile ról kobieta może pełnić w życiu, aby „dobrze działać”? Jak stworzyć „zgrabny” kolaż, w którym odnajdziesz siebie? Potrzebne jest aktywne wsparcie mężczyzn w drodze do równouprawnienia. Oraz…koniecznie więcej inspirujących kobiet wśród liderek biznesu i polityki!

rozmawiające kobiety

Era Nowych Kobiet

Zacznijmy od tego, że się zmienia. Od lat. Kobiety odchodzą od garów, pieluch i mopowania podłogi. Zarządzają firmami, stają się niezależne finansowo, dbają o rozwój osobisty. Sięgają po pracę w „męskich” zawodach. „Szklany sufit” pęka powoli.

Kobiety rozwijają skrzydła. Są świadome swoich potrzeb, możliwości i mocnych stron. Pracują nad niwelacją wad. Przyznają się do własnych słabości. Nie boją sięgać po pomoc. W tym, co im nie wychodzi, czego robić nie lubią, co zabiera ich cenny czas.

Są czułymi matkami, dbającymi o ciepło ogniska domowego. Znajdują godzinkę na fitness, kawę z przyjaciółką, zajęcia z malarstwa. Słuchają audiobooków, mieszając gulasz. Targają zakupy na czwarte piętro kamienicy – również dla starszej sąsiadki. I jeszcze mają czas solidnie wygłaskać domowego pupila.

Co więcej? Pielęgnują relacje w związkach albo rezygnują z tych, które je niszczą (brawo za odwagę!).

Powiemy w ten sposób: jest dobrze. A będzie jeszcze lepiej!

Wszak każda z nas może być tym, kim chce. I robić to, co chce. I kiedy chce. I z kim chce. Albo rezygnować z czegoś, co nie jest dla niej wygodne.

Na jak długo starczy Ci sił? Ile ról kobieta może pełnić w życiu, aby „dobrze działać”?

Na ile czasu starczy Ci energii, by być dobrą we wszystkim, co robisz? Żeby nie dawać plamy. Nie czuć skwaszenia. Przytłoczenia. Niezadowolenia. Zastanów się teraz, ile ról odgrywasz w życiu codziennym. Dwie? Pięć? Piętnaście? Jak się z tym czujesz?

Naszym zdaniem, jeśli kobieta ma nie wykończyć się przy natłoku czynności, które są na jej głowie, to… potrzebne jest współdzielenie obowiązków z partnerami życiowymi oraz społeczne przyzwolenie na równouprawnienie.

Kobieto, potrzebne jest Ci aktywne wsparcie mężczyzn!

Jeśli stanie nad garem, odkurzanie i zabawianie dzieci 24/7 Cię nie kręci i czynnie zmieniasz bieg swoich dni (by czuć się spełnioną), to (może nie wiesz, ale) przystępujesz do walki o… równouprawnienie! A teraz trochę statystyki od Ipsos z 2020 roku1:

  • Aby móc osiągnąć równouprawnienie niezbędne jest aktywne wsparcie mężczyzn! Tak uważa 74% kobiet i 51% mężczyzn.
  • Aby osiągnąć równouprawnienie płci w pracy na całym świecie potrzeba więcej kobiet wśród liderek polityki i biznesu.
  • W Polsce 51% mężczyzn oraz 35% kobiet uważa, że osiągnięto już równouprawnienie w miejscu pracy.

A co mówią najświeższe wyniki sondaży?

Czy równouprawnienie w Polsce to realia czy mrzonka?

Kiedy (i czy) w Polsce „zapanują” równe prawa kobiet i mężczyzn? Z badania Ipsos, przeprowadzonego z okazji Dnia Kobiet 20232, wynika, że:

  • 45% Polaków jest przekonana, że równość płci zostanie osiągnięta już za ich życia, a 46% wierzy, że muszą aktywnie działać, by się do tego przyczynić. A jednocześnie… nie czują w swoich poczynaniach sprawczości.
  • 26% Polaków uważa, że podjęto już wystarczające kroki w kwestii równouprawnienia i nie ma w tej kwestii nic więcej do zrobienia.
  • 1/3 męskiej części polskiego społeczeństwa oraz i 19% Polek odnosi wrażenie, że promując równość kobiet, zaczęto dyskryminować mężczyzn (!!!).
  • 13% społeczeństwa było świadkiem dyskryminacji ze względu na płeć w miejscu pracy.

Słabną stereotypowe oczekiwania względem kobiet

Wyniki powyższych badań (jak i pewnie to, co obserwujesz na swoim „podwórku”) pokazują, że w Polsce słabną stereotypowe oczekiwania względem kobiet („Matka Polka”), a wzmacniane są role nowoczesne.

Pytanie: na ile obserwowana zależność jest wynikową prawdziwych przemian, a na ile przejawem podporządkowania się ankietowanych do aktualnie obowiązującej… politycznej poprawności? Wszak mężczyzn nadal postrzega się jako nastawionych na sprawczość, przedsiębiorczość i pomysłowość, a kobiety – jako zorientowane na wparcie, porozumienie i troskę o innych3. Dlatego wciąż gro firm jest zarządzanych przez panów i więcej polityków płci męskiej zasiada w rządach.

Płeć biologiczna versus płeć kulturowa – czyli: czy wiedziałaś, że „możesz wszystko!”?

S. Cross i H. Markus w książce „Kobiety i mężczyźni: odmienne spojrzenie na różnice” piszą, że: „płeć biologiczna wyznacza rolę w reprodukcji, ale definicja płci kulturowej (męskość-kobiecość), wpisana w istotny dla każdego kontekst społeczno-kulturowy, określa pozostałe aspekty naszego życia – od imienia po zawód, wybory, preferencje i aspiracje”4.

To oznacza, że możesz pełnić wiele ról życiowych. Teraz odpowiedz na pytanie, które zadajemy poniżej.

Jak stworzyć „zgrabny” kolaż, w którym odnajdę siebie?

Ważne, żebyś była „w nim” szczęśliwa.

Nie każda z nas musi być bizneswoman. Tak samo, jak nie wszystkie będziemy gotować codziennie dwudaniowy obiad dla zmęczonego pracą męża, który zasiądzie przed TV i przekima wieczór. I wymyślać tysiąc pierwszą kreatywną zabawę dla dzieci. Uh.

Dlaczego? Bo masz prawo czuć się ograniczona w tych „domowych” funkcjach. „Jak to?” – zapytasz. Ponieważ coraz częściej współczesna kobieta stawia na sprawczość. Jest psychicznie dużo silniejsza od mężczyzny i… równie dobrze dba o utrzymanie domu i rodziny od strony finansowej. Więc – może o wiele więcej (!!!) niż to wynika ze stereotypowych funkcji społecznych!

Masz pełne prawo (i nie odmawiaj go sobie) do czasu wolnego dla siebie – tego bez dzieci. Do rozwijania zainteresowań, uczestniczenia w zajęciach sportowych, wychodzenia do teatru, na koncert, masaż, kawę, konferencję, spacer i tak po prostu: bez celu. Wszystko po to, by złapać balans.

Przeczytaj także: Moja kariera w moich rękach? Hm…

Jak walka o równouprawnienie wpływa na to, ile ról kobieta może pełnić w życiu, aby „dobrze działać”?

Ta batalia o równe prawa to droga do kobiecego szczęścia. Do życia dobrym życiem. Takie, które lubisz. Takie, w którym „nie zabijasz się” o własne nogi, goniąc od biura, przez zajęcia dodatkowe, do mycia klozetu.

Nie stawiamy kropki nad „i”. W Mamo Pracuj odważnie mówimy o tym, co możesz zrobić, by wywindować swoje „ja” na wyższy poziom. Zastanów się więc jeszcze raz, ile ról pełnisz w swoim życiu? Jak Ci z tym jest? Czy zostawiasz to, czy coś zmieniasz?
P.S. Równouprawnienie jest po Twojej stronie. 😉

___________________________________________

1 www.ipsos.com [dostęp 28.03.2023 r.]

2www.ipsos.com [dostęp: 27.03.2023 r.]

3 cejsh.icm.edu.pl [dostęp 28/03/2023 r.]

4 S. E. Gross, H. R. Markus, w: „Kobiety i mężczyźni: odmienne spojrzenie na różnice”, red. B.Wojciszke, Gdańsk 2002, s. 52.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie