ZAINSPIRUJ SIĘ
Zmiany życiowe przybierają różne formy, począwszy od niepożądanych zdarzeń, takich jak utrata pracy, rozwód lub śmierć w rodzinie, skończywszy na pozytywnych zmianach, jak na przykład awans, narodziny dziecka czy przeprowadzka do większego domu. Jedną wspólną cechą wszystkich tych zmian jest to, że mogą one wywoływać negatywne stany psychiczne, w tym lęk i depresję. Możemy jednak przygotować się mentalnie na tego typu zwroty akcji i lepiej sobie z nimi radzić.
Przeczytaj także: Dbanie o siebie zaczyna się w głowie
Otwartość na zmiany
Nasze mózgi ewolucyjnie są tak skonstruowane, że lubimy przywiązywać się do status quo i bardzo trudno zaakceptować nam nowe sytuacje. Kiedy mózg rozpozna zaistniałe zdarzenie jako odmienne od spodziewanego, wówczas może zinterpretować je jako zagrożenie i wtedy zaczynamy odczuwać strach.
Zaufany sąsiad wyprowadza się do większego domu, w pracy pojawi się nowa przełożona albo odejdzie nasz ukochany kot. Wszystkie te sytuacje mogą nas złamać, tak jak łamią się gałęzie drzew podczas burzy. Możemy zachować się też jak trzcina, która potrafi elastycznie dostosowywać się do zmian atmosferycznych. Aby poradzić sobie z niestabilnym, niepewnym i złożonym światem w sposób elastyczny, konieczna jest umiejętność często wymagana od kandydatów na rozmowach kwalifikacyjnych, czyli otwartość na zmiany.
Przeczytaj także: Zmiany w życiu – o co powinnaś zadbać po 20-tce, 30-tce i 40-tce?
Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?
Jak budować w sobie otwartość na zmiany?
1. Daj sobie przestrzeń do odczuwania dyskomfortu
Sprzeczne myśli, przeciwstawne emocje, na przykład lęk pomieszany z ekscytacją, czy wątpliwości to zupełnie naturalne stany nieodłącznie towarzyszące procesowi zmian. Odczuwanie dyskomfortu to również jeden z elementów, który powoduje, że wielu ludzi nie decyduje się na świadome dokonywanie zmian.
Trzeba zaakceptować swój lęk przed przyszłością jako nieodłączny element życia i działać pomimo niego.
Nie podejmując zmiany, która jest konieczna, zużywasz mnóstwo energii mentalnej na jej unikanie. Z kolei, kiedy zmiana już nadejdzie, konieczne jest pogodzenie się z tym, że przeszłości już nie ma. Jak powiedział Gabriel Garcia Marquez: „Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że Ci się to przytrafiło”. Ten proces pozwala na zanurzenie się w teraźniejszości i akceptację tego, na co się nie ma wpływu.
2. Angażuj się w działania, które ubogacają Twoje życie
Jedyną w pełni kontrolowaną zmianą jest zmiana własnego zachowania. Do takich zmian powinny nas motywować i inspirować nasze podstawowe wartości. Jeżeli świadomie określiliśmy to, co jest dla nas ważne, i według jakich wartości chcemy żyć, to jest to nasz rdzeń, który pozwoli nam przetrwać nawet trudne okoliczności.
Wartości stanowią nasz wewnętrzny kompas, który informuje nas, jak mamy się zachowywać w podróży przez życie. Jeśli warunki na drodze niespodziewanie się zmienią, o wiele łatwiej będzie nam się przystosować, jeśli poszukamy sposobów na realizację naszych wartości w nowych warunkach zewnętrznych. Zaufany sąsiad wyprowadził się, ale na pewno znajdziesz sposób, aby utrzymać z nim kontakt. Niebawem zamieszka tu nowy sąsiad, a każda nowo poznana osoba może ubogacić Twoje życie na milion sposobów.
3. Aktywnie inicjuj zmiany
Szukaj nowych miejsc w okolicy, odkrywaj nieznane smaki, zapisz się na kurs w zupełnie nowym obszarze albo zastępuj stare, niewspierające Cię nawyki nowymi i zdrowymi.
Przebywanie w strefie komfortu tylko pozornie jest bezpieczne, ponieważ trwając w niej nasze zachowania coraz bardziej się usztywniają.
4. Stawiaj sobie odważne cele, a potem pytaj siebie, dlaczego są dla Ciebie ważne
Jak napisał kiedyś francuski noblista André Gide: „Człowiek nie może odkryć nowych oceanów, dopóki nie znajdzie odwagi żeby stracić z oczu brzeg”. Pomyśl, jak mogłoby wyglądać Twoje życie, gdybyś szedł z odwagą pod rękę. Uznaj, że zmiana jest niezbędna do prowadzenia szczęśliwego życia. Strach przed zmianą i przed wkroczeniem w nieznane, nie może powstrzymywać nas od prowadzenia ciekawego, bogatego i inspirującego życia.
Przeczytaj także: Wolisz marudzić czy sięgać po swoje marzenia?
Przeczytaj także: Zmiana zawodu po 30-tce? Nie daj sobie wmówić, że jest za późno!
Zdjęcie: Canva