Czego szukasz

8 pomysłów na aktywne spędzanie wakacji

Sposobów na rodzinne wakacje jest tyle, ile rodzin na świecie. Korzyści aktywnych wakacji dla dzieci nie trzeba przypominać. Zwłaszcza po dwóch pandemicznych sezonach, dzieci potrzebują ruchu jeszcze bardziej niż kiedyś. Świetnie sprawdzają się więc tradycyjne wyprawy rodzinne: spływy kajakowe, wakacje rowerowe czy górskie wędrówki. Sprawdź nasze propozycje na rodzinne i aktywne wakacje!

aktywne spędzanie wakacji

8 pomysłów na aktywne spędzanie wakacji

Może się zdarzyć, że w czasie rodzinnego urlopu rodzice potrzebują trochę czasu dla siebie. I nie trzeba mieć w związku z tym wyrzutów sumienia. Mogą to być rodzice prowadzący własne biznesy, gdy jak wiadomo, nie zawsze jest możliwe wyłączenie telefonu na dwa tygodnie.

Mogą to być rodzice samotnie wychowujący dziecko, którzy nie są w stanie zapewnić dziecku rozrywek przez 24 h na dobę. Co jest zrozumiałe. My rodzice także potrzebujemy zregenerować nasze siły, poświęcić chwilę dla siebie, zrobić coś, na co my mamy ochotę. Czasami jest więc lepiej spędzać razem z dzieckiem udane popołudnia niż byle jakie całe dnie. Na szczęście możliwości jest tyle, że i tego typu sytuacje nie są już problemem.

Można połączyć rodzinny wyjazd z zajęciami dla dzieci i czasem wolnym dla rodziców. I na takim wspólnym wyjeździe razem nauczyć się czegoś nowego. Oto kilka pomysłów na aktywne spędzanie wakacji.

1. Surfing – Windsurfing- Kitesurfing

Półwysep Helski to raj na ziemi dla wielbicieli aktywnych wakacji. Na każdym z dużych kampingów znajdują się szkoły oferujące kursy surfingu, windsurfingu i kitesurfingu.

Surfpoint w Jastarni organizuje półkolonie surferskie dla dzieci w wieku 7-14 lat. Zajęcia odbywają się w godzinach 11:00-14:00. Można także wykupić dziecięce kursy windsurfingu pięcio, dziecięcio lub piętnastodniowe. W tym czasie rodzice mogą skorzystać z oferty kursów dla dorosłych. Lub z innych zajęć, na przykład z organizowanych na tym samym Campingu Maszoperia zajęć jogi (sesje ranne i popołudniowe).

Aktywne wakacje - jaki sport wybrać?

Z kolei w EASYSURF można wybrać półkolonie półdniowe – wtedy zajęcia trwają 3 godziny dziennie lub całodzienne – 6 godzin. Ta sama szkoła ma ofertę tygodniowych kursów dla dorosłych.

Kolejnym miejscem z bogatą ofertą kursów windsurfingu jest Sopot. Przy sopockiej plaży działa kilka klubów i tak na przykład Orka ma fajną ofertę półkolonii, które łączą różne sporty wodne. Zajęcia odbywają się w godzinach 8:00-13:00. W tym czasie można udać się na jogę – zajęcia odbywają się m.in. na campingu Park 45.

Przeczytaj także: 10 rzeczy, które warto zrobić z dziećmi w wakacje

2. Żeglarstwo

Bogatą ofertę kursów żeglarskich zarówno dla dzieci, jak i dorosłych ma Agencja żeglarska Na Wiatr w Olsztynie. Dodatkowo dla dorosłych organizują także kursy motorowodne. Półkolonie żeglarskie i windsurfingowe znajdziemy w wielu miejscowościach na Mazurach. M.in. w Klubie Mila nad jeziorem Bełdany, w Rucianem-Nida, w Węgorzewie czy w Wilkasach.

3. Nurkowanie

Wspólna nauka nowych umiejętności to sprawdzony sposób na umocnienie relacji dzieci i rodziców. Fajnym rodzinnym sportem jest nurkowanie. Jeśli zdecydujemy się na kurs Open Water, to istnieje on także w wersji Junior przeznaczonej dla dzieci w wieku 10-15 lat. Specjalne ceny kursów rodzinnych (min. 3 osoby) oferuje Dive Team we Władysławowie.

Przeczytaj także: 7 pomysłów na niesztampowe wakacje w Polsce

4. Joga

Joga nad morzem, w górach, na Mazurach – oferta letnich wyjazdów z jogą jest całkiem spora i co najważniejsze, organizowanych jest sporo wyjazdów rodzinnych. W czasie zajęć dla dorosłych zapewniane są zajęcia z jogi dla dzieci lub warsztaty artystyczne.

5. Jazda konna

Coraz więcej pensjonatów i agroturystyk oferuje wczasy w siodle. To kolejna rodzinna aktywność, która może fajnie urozmaicać wakacje. Zazwyczaj w czasie takiego pobytu jazda konna zajmuje 1-2 godzin dziennie, więc może być to miły przerywnik w czasie wakacji na wsi czy nad jeziorem.

Przeczytaj także: Jak regenerować siły i odpocząć na urlopie?

6. Rowery górskie

W polskich górach działa kilka bike parków organizujących zajęcia dla najmłodszych. Na przykład ofertę półkolonii ma w Czarna Góra Resort. Atutem tego miejsca jest rozbudowana baza noclegowa w najbliżej okolicy w hotelach z basenami, SPA, etc. Ofertę dla dzieci ma także Bike Park Kasina niedaleko Rabki-Zdrój i Limanowej.

aktywne spędzanie wakacji

7. Wspinaczka

Dzieci uwielbiają się wspinać, na cokolwiek. 🙂 Bez problemu znajdziemy półkolonie wspinaczkowe w dużych miastach. Ale jeśli chcemy wybrać się całą rodziną na łono przyrody, to można pomyśleć o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Półkolonie oferuje m.in. Trafo Base Camp w Kroczycach. Z kolei Cumbre ma w ofercie tygodniowe turnusy w skałkach w okolicach Krakowa.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przeczytaj także: 101 pomysłów na wakacje dla każdego

8. Rodzinne wczasy sportowe

Oferta pensjonatów i hoteli wydaje się nie mieć końca – wyjazdy pływackie, tenisowe, rowerowe. Jest naprawdę sporo możliwości na aktywne wakacje. Jeżeli jednak szukamy mocniejszych wrażeń, rodzinny obóz survivalowy na pewno pozostawi niezapomniane wspomnienia. A tego typu wyjazdów organizowanych przez profesjonalne firmy jest bardzo dużo.

Udanych wakacji!

Zdjęcia: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama kilkuletnich bliźniaków, które stara się zarazić swoją pasją do podróży i aktywnego trybu życia. Od kilku lat mieszka w Prowansji. Po godzinach prowadzi blog Kids&Go, na którym zamieszcza informacje o sprawdzonych miejscach na wyjazdy z dziećmi i praktyczne porady przydatne do planowania rodzinnych podróży.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie