Czego szukasz

7 pomysłów na niesztampowe wakacje w Polsce

Kolejne lato w kraju może być dobrą okazją do odkrywania nowych zakątków Polski. Miejsc mniej znanych, a przez to mniej popularnych (i mniej tłocznych), jest całkiem sporo w każdym z 16
województw. W poszukiwaniu pomysłów na niesztampowe wakacje warto przeglądać regionalne strony www informacji turystycznej. Oto siedem różnych propozycji w siedmiu regionach Polski.

niesztampowe wakacje w Polsce

1. Wakacje nad polskim morzem bez tłumów

Zdjęcia z najbardziej popularnych miejscowości wybrzeża mogą przyprawić o dreszcze. A wystarczy tylko odjechać kilkanaście kilometrów od znanych kurortów, żeby korzystać z przepięknych, ciągnących się kilometrami plaż, na których nie odczuwa się tłoku.

Takich miejsc warto szukać m.in. przy Wydmach Lubiatowskich w okolicach Lubiatowa, w Orzechowie czy Sasinie. A także w okolicach miejscowości Rusinowo i Wicie. Czasami wystarczy zatrzymać się kilka kilometrów od wybrzeża, żeby znaleźć małe raje na ziemi. Tak jest na przykład w otoczonych lasem miejscowościach Smołdziński Las czy Smołdzino między jeziorami Łebsko i Gardno.

2. Warmia

Warmię wymienia się jednym tchem z Mazurami, ale… no właśnie, to Mazury wiodą prym popularności. Z największym miastem w Olsztynie, Warmia ma bardzo wiele do zaoferowania. Od przepięknych jezior, mniej skomercjalizowanych niż te mazurskie. Poprzez szlak zamków, które znajdziemy m.in. w Kętrzynie, Reszlu, Lidzbarku Warmińskim, Ostródzie czy Olsztynie. Do wyboru mamy także samochodowy Szlak Kopernikowski prowadzący z Olsztyna przez Lidzbark Warmiński do Fromborka.

Jeśli szukamy miejsc wyjątkowych, musimy skierować się w okolice Morąga i Łukty. To tam znajdują się Lawendowe Pola, producent cydru Kwaśne Jabłko czy piękne jezioro Narie z 19 wyspami i nieregularna linią brzegową z mnóstwem zatok. Na Warmii znajdziecie bardzo dużo ciekawych agroturystyk, trasy rowerowe oraz ciekawe, dzikie rzeki, po których organizowane są spływy: Dajna, Łyna, Babant, Tejsówka.

Przeczytaj także: Jak pomysłowo i oszczędnie spędzić wakacje?

3. Puszcza Augustowska

Jeśli tylko zostawimy gwarny Augustów za nami i ruszymy dalej w stronę miejscowości Giby i Sejny, znajdziemy się w miejscu, w którym czas zatrzymał się dawno temu i płynie leniwie. Jeziora otoczone gęstym, niekończącym się lasem, połączone zarośniętymi rzeczkami, falujące łąki, cisza i spokój. To miejsce na zupełny reset od wszystkiego. Tu nie ma dużych miejscowości turystycznych, przystani czy głośnych motorówek.

Rozkład dnia to kąpiel w jeziorze, rowery, kajaki, spacery na jagody, grzyby i po polne kwiaty. W ramach urozmaicenia pobytu można wyskoczyć do Sejn na typowe tutaj danie – kartacze. Zwiedzić Klasztor Kamedułów na Wigrach czy wybrać się na spływ rzeką Czarna Hańcza lub dziką rzeką Marycha, która płynie wzdłuż granicy z Litwą. To właśnie na rzece Marycha znajduje się trójstyk granic Polski, Litwy i Białorusi. Ach i koniecznie trzeba spróbować niesamowitego ciasta – sękacza.

4. Dolina Sanu

Podczas gdy wszyscy pędzą w Bieszczady, my zatrzymajmy się w okolicach Sanoka. W samym mieście jest kilka ciekawych miejsc do zwiedzenia, w tym największy Skansen w Polsce. Można także wybrać się w jedną z tras Szlaku Architektury Drewnianej. Świetnie opisane na stronie SAD lub Szlakiem Ikon Doliny Sanu.

Inne ciekawe miejscowości to Lesko z synagogą i cmentarzem żydowskim. Z kolei jadąc w stronę Przemyśla do odwiedzenia mamy po drodze Arboretum w Bolestraszycach czy renesansowy Zamek z parkiem w Krasiczynie. Ale to nie koniec atrakcji. Malownicza rzeka San aż prosi się o spływ. Oferta jest spora – wybór między spływem pontonowym czy kajakowym należy do nas. Kolejny punkt obowiązkowy wakacji w dolinie Sanu to wizyta w jednej z winnic regionu. Szlaki piesze z kolei czekają na nas w Górach Słonnych. Z tutejszych tarasów widokowych rozciąga się piękna panorama na Bieszczady i Beskid Niski.

Przeczytaj także: 5 wskazówek na udane podróże z małym dzieckiem i przedszkolakiem

5. Gorce

Mniej znane niż sąsiednie Pieniny, Gorce to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Niezbyt trudne szlaki piesze prowadzą przez typowe dla tych pasm gorczańskie hale. Na kilku najwyższych szczytach ustawione są wieże widokowe, z których można podziwiać panoramę Pienin i Tatr.

Przepiękne, rodzinne szlaki wytyczone są również w dolinie rzeki Kamienicy. Z atrakcji rodzinnych w okolicach należy wymienić Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, w którym można wybrać się na przejażdżkę zabytkowym pociągiem. Z kolei w pobliskiej Rabce znajduje się typowo dziecięca atrakcja – wesołe miasteczko Rabkoland.

6. Wałbrzych i okolice

Wałbrzych na wakacje? Jak najbardziej, ponieważ atrakcji w mieście i okolicach starczy na kilka dni. Rozpoczynając od tego najbardziej znanego – Zamku Książąt, a kończąc na nowoczesnym kompleksie Stara Kopalnia, w którym znajduje się ciekawe Centrum Nauki i Sztuki. To nie koniec atrakcji.

W samym mieście jest 65 (!) kilometrów szlaków pieszych prowadzących m.in. na najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Borową czy do okolicznych miejscowości. Ciekawy jest zielony Szlak Zamków Piastowskich prowadzący przez 15 obiektów! Tuż za miastem znajduje się Park Krajobrazowy, a w nim m.in. przepiękny Rezerwat Przełomy Pełcznicy.

Na nocleg najlepiej jest wybrać jedno z sąsiadujących z miastem uroczych uzdrowisk – Szczawno-Zdrój lub Jedlina Zdrój. Z tego drugiego blisko jest już do Gór Sowich, gdzie można zwiedzić zaskakującą górską twierdzę w Srebrnej Górze lub podziemne miasta.

Przeczytaj także: Magiczne wakacje w Polsce szlakiem Parków Narodowych

7. Zachodnia Wielkopolska

Kolejne tereny kryjące wiele atrakcji to zachodnia część Wielkopolski. Jeśli szukamy wytchnienia na łonie natury, czekają na nas przepiękne jeziora w Przemęckim Parku Krajobrazowym. A na nich kilka tras kajakowych, w tym malowniczy Szlak Konwaliowy. Ponadto kilka rezerwatów przyrody oraz ścieżki dydaktyczne.

Jeśli jednak wolimy zwiedzanie, mamy do wyboru kilka szlaków. Na przykład Szlak Wiatraków, a dla aktywnych w Lesznie rozpoczyna się zataczający pętlę Ziemiański Szlak Rowerowy prowadzący przez typowy krajobraz wielkopolskich wsi oraz ciekawe zabytki – pałace i zamki, opactwa i klasztory, a także Skansen filmowy Soplicowo. Z kolei w Wolsztynie można odwiedzić bardzo ciekawy Skansen kolejowy – Parowozownię. Przeciekawa jest także baza noclegowa w tych okolicach. Możemy zatrzymać się w zamku w Rydzynie, Wolsztynie czy Rokosowie. Noclegi oferuje także Pałac Popowo Stare oraz Pałac Osowa Sień.

Przeczytaj także: 101 pomysłów na wakacje dla każdego

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama kilkuletnich bliźniaków, które stara się zarazić swoją pasją do podróży i aktywnego trybu życia. Od kilku lat mieszka w Prowansji. Po godzinach prowadzi blog Kids&Go, na którym zamieszcza informacje o sprawdzonych miejscach na wyjazdy z dziećmi i praktyczne porady przydatne do planowania rodzinnych podróży.

Sesja coachingowa. Kiedy warto po nią sięgnąć i jak się przygotować?

Wśród wielu różnych form wspierania, coaching wyróżnia się silną koncentracją na rozwiązaniach oraz wzmocnieniu klienta. Jeśli zatem potrzebujesz wsparcia w mierzeniu się z tym, czego obecnie doświadczasz, coaching będzie dla Ciebie dużym wsparciem. Co trzeba wiedzieć i jak się do tego przygotować? Sprawdź!
Sesja coachingu - kiedy jest potrzebna?

Wśród wielu różnych form wspierania, coaching wyróżnia się silną koncentracją na rozwiązaniach oraz wzmocnieniu klienta. Dzieje się to dzięki wydobyciu w ramach procesu – umiejętności, doświadczeń i potencjału klienta. Ta forma pracy pozwala przyjrzeć się także temu, co głębiej kryje się pod naszymi zachowaniami i emocjami – myślom i przekonaniom. A te, niekoniecznie wspierają ważne dla nas zmiany.

Wtedy trwamy w układzie, którego dla siebie nie chcemy lub zatrzymujemy się w pół drogi do tego, na czym nam zależy. I często, w ramach coachingu, właśnie ta głębsza, oparta o przekonania praca, pozwala podjąć spójne z naszymi wartościami działania i osiągać ważne dla nas cele.

Kiedy warto sięgnąć po coaching?

Coaching to krótkoterminowy, składający się z cyklu spotkań proces, nastwiony na rozwiązania i wspierający w przezwyciężaniu pojawiających się trudności. Dzięki wzmacnianiu, rozwija także umiejętność samodzielnego wspierania siebie w przyszłości.

Współpraca z coachem pozwala solidnie dookreślić nawet zarysowany jedynie cel, zgromadzić wszystko, co może Cię wspierać w jego realizacji, rozpracować pojawiające się trudności i przygotować plan działania, żebyś w rezultacie osiągnęła to, na czym Ci najbardziej zależy.

Prowadzenie coacha pomaga zacząć gdy stoimy, nie przestać gdy wątpimy, a także wrócić gdy przerwaliśmy działania prowadzące nas do ważnego dla nas celu.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na rozwój osobisty, gdy jesteś aktywną zawodowo mamą

Po coaching warto zatem sięgnąć, jeśli chcesz:

 • przeprowadzić trwałą zmianę w ważnym obszarze swojego życia;
 • podjąć ważną decyzję, wytrwać w podjętym zobowiązaniu lub zmianie;
 • lepiej radzić sobie w pełnionej przez Ciebie roli (np. pracownika, menedżera, rodzica, partnera), zadbać o równowagę pełnionych przez Ciebie ról;
 • mieć większy wpływ na przeżywane emocje i podejmowane pod ich wpływem zachowania, zmienić dotychczasowy sposób reagowania;
 • szukasz sposobów na to by coś przestać lub zacząć, zmienić dotychczasowy nawyk lub wypracować nowy;
 • żyć w zgodnie z ważnymi dla Ciebie wartościami i rozwijać umiejętności radzenia sobie w trudnych dla Ciebie sytuacjach.

Jeśli zatem potrzebujesz wsparcia w mierzeniu się z tym, czego obecnie doświadczasz; szukasz sposobów i sił na realizację ważnych dla Ciebie spraw; potrzebujesz podjąć istotną decyzję, zmienić nawyki lub wypracować nowe, coaching będzie dla Ciebie dużym wsparciem.

Przeczytaj także: Wyciągnij na wierzch pewność siebie i osiągaj swoje cele

Jak przygotować się do pierwszej sesji coachingowej?

Potrzebując zmiany zazwyczaj wiemy, czego w swoim życiu nie chcemy, co dobrze, by się zmieniło – w naszym życiu prywatnym lub zawodowym, czasem na ich styku. Chcielibyśmy, by było inaczej, czując że to, jak jest teraz, nie do końca nam odpowiada. Czasem dotyczy to dużych obszarów naszego życia, czasem mniejszych, choć równie znaczących.

W tych zmaganiach, najważniejsze pytanie, po które możemy sięgnąć związane jest z tym, jak w takim razie chcemy, żeby było? Po czym poznamy że osiągnęliśmy to, na czym nam zależy? Co będzie dla nas sygnałem, że jesteśmy na dobrej drodze?

Odpowiedzi na te pytania nierzadko zaskakują nas samych. Pokazują to, za czym tęsknimy, czego w naszym życiu za mało lub wcale. Czasem to więcej spokoju, a czasem wręcz odwrotnie – więcej działania. Niekiedy postawienie granic, a czasem zaufanie w relacji. Czasem podjęcie ważnych decyzji lub zgodna na odpoczynek.

Przeczytaj także: Empatia – kompetencją przyszłości?

Przygotowując się do swojej pierwszej sesji coachingowej pomyśl, jak chciałabyś, żeby wyglądało Twoje życie za pół roku. Zastanów się:

 • co chcesz, żeby się w nim zmieniło? Co zwłaszcza ma się zmienić?
 • gdzie chcesz wtedy być? Kogo mieć w swoim otoczeniu?
 • czym chcesz się zajmować, robić w swoim życiu prywatnym i zawodowym?
 • co chcesz umieć?
 • co, ważnego dla Ciebie, robić lub mieć? Jakie ważne dla Ciebie wartości realizować?
 • jak chcesz się czuć?
 • co chcesz myśleć – o sobie i innych?
 • jak Ty chcesz się zmienić? Kim być?

Te kilka pytań pozwala koncentrować się na tym, na czym nam zależy i czego dla siebie chcemy, zamiast błądzić w koło kierując własne siły i uwagę na nasze ograniczenia i przeszkody. Pomaga budować obraz, do osiągnięcia którego dążymy w procesie coachingowym.

Wizja tego, jak chcemy by nasze życie wyglądało w efekcie przeprowadzonej zmiany, pomaga zebrać siły do rozpoczęcia działań i wytrwać przy, często nieuchronnych, potknięciach.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przeczytaj także: Rozwój kariery, czyli w jakie kompetencje inwestować?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jako psycholog, coach i trenerka w swojej pracy zajmuje się wspieraniem klientów w budowaniu realnego wpływu życie. Pomaga w osiąganiu ważnych dla klienta celów – zawodowych i prywatnych, radzeniu sobie ze stresem i emocjami oraz poprawie relacji. Prywatnie – partnerka, mama, przyjaciółka i joginka. Lubi obserwować jak rosną rośliny i wędrówki.

Sezon truskawkowy w pełni! Najlepsze przepisy z truskawkami

Lato jest porą roku uwielbianą przez wszystkich nie tylko ze względu na słoneczną pogodę, wakacje, urlopy czy długie i ciepłe wieczory, ale także ze względu na sezon owocowy. Sprawdź, jakie gadżety na grilla oferuje Kaufland gazetka i przygotuj wyśmienite koreczki, szaszłyki i nie tylko. Oczywiście z truskawkami!
Sezon na truskawki - pomysł na przepisy

Wysokie temperatury zachęcają do wybierania bardziej zdrowych, lekkich posiłków. Dlatego tak chętnie sięgamy po owoce latem. Truskawki dojrzewające w letnich promieniach słonecznych świetnie gaszą pragnienie, ale też będą dobrą przekąską.

Gotując latem (czy to z okazji grilla, czy po prostu przygotowując posiłek dla rodziny) postaraj się przemycić do niego kilka truskawek! Te owoce smakują świetlne nie tylko w wersji solo. Doskonale sprawdzą się na letnim grillu. Sprawdź, jakie gadżety na grilla oferuje Kaufland gazetka i przygotuj wyśmienite koreczki, szaszłyki i nie tylko. Oczywiście z truskawkami!

Przepisy z truskawkami idealne na lato (i nie tylko)

Prezentujemy listę przepisów, które idealnie sprawdzą się w letnim sezonie. Ale część z nich możesz z powodzeniem przygotować z mrożonych truskawek, więc możesz cieszyć się doskonałym smakiem cały rok.

Lekka sałatka z truskawkami

Do miski włóż rukolę i roszponkę. Dodaj pokrojoną na kawałki zieloną paprykę oraz truskawki. W osobnej miseczce wymieszaj fetę i ricottę z odrobiną oleju z pestek dyni. Dopraw sos solą, pieprzem i świeżymi ziołami (np. koperkiem i bazylią). Polej sałatkę sosem, całość posyp prażonymi migdałami lub pestkami słonecznika.

Owocowo-warzywny truskawkowy koktajl

Truskawki, seler naciowy i ananasa pokrój na kawałki i wrzuć do blendera. Dodaj mrożony szpinak (może być też świeży, ale szpinak brykiet świetnie się sprawdzi do ugaszenia pragnienia w gorące dni). Dolej około pół szklanki mleka roślinnego lub krowiego i wszystko razem zblenduj do uzyskania pożądanej konsystencji.

Truskawkowe mojito dla dorosłych

Jedną trzecią szklanki zapełnij kawałkami truskawek, ćwiartkami limonki i małą garścią mięty. Dolej dwie łyżki syropu cukrowego lub dosyp dwie płaskie łyżki zwykłego cukru. Wszystko ugnieć razem widelcem tak, aby limonka puściła sok. Dopełnij szklankę lodem i wlej szota białego rumu. Wymieszaj całość przed podaniem i udekoruj listkami mięty oraz plasterkami limonki.

Truskawkowe szaszłyki z piankami

Na długie wykałaczki nabijaj na zmianę truskawki, pianki i borówki. W kąpieli wodnej rozpuść tabliczkę białej lub ciemnej czekolady. Do rozpuszczonej czekolady dodaj pół opakowania śmietanki 30%. Szaszłyki maczaj w czekoladowym sosie podczas jedzenia lub polej je czekolada przed podaniem.

Powrót do dzieciństwa – makaron z truskawkami

W lekko osolonej wodzie ugotuj makaron. Truskawki z kilkoma łyżkami cukru rozgnieć widelcem lub zblenduj na najniższych obrotach tak, aby nie stworzyły całkowicie gładkiej masy. Wyłóż makaron do miseczki, polej go sosem truskawkowym i udekoruj kleksem ze śmietany. Zamiast zwykłej śmietany możesz użyć mleczka kokosowego aby nadać tradycyjnej potrawie nowego charakteru.

Lato – sezon na zdrowie

Lato jest idealna porą roku, aby wprowadzić do swojej diety więcej owoców i warzyw. Jedzenie sezonowych owoców i warzyw nie tylko jest zdrowe dla naszego organizmu, ale też wtedy wszystkie zbiory mają najlepsze walory smakowe. Skorzystaj z sezonu truskawkowego i przyrządź letnie potrawy z tymi owocami, aby w pełni zasmakować lata!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Unsplash

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie