Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

7 pomysłów na niesztampowe wakacje w Polsce

  • Kasia Myślicka
  • 16 lipca 2021
  • 6 MIN. CZYTANIA
niesztampowe wakacje w Polsce
Kolejne lato w kraju może być dobrą okazją do odkrywania nowych zakątków Polski. Miejsc mniej znanych, a przez to mniej popularnych (i mniej tłocznych), jest całkiem sporo w każdym z 16 województw. W poszukiwaniu pomysłów na niesztampowe wakacje warto przeglądać regionalne strony www informacji turystycznej. Oto siedem różnych propozycji w siedmiu regionach Polski.

1. Wakacje nad polskim morzem bez tłumów

Zdjęcia z najbardziej popularnych miejscowości wybrzeża mogą przyprawić o dreszcze. A wystarczy tylko odjechać kilkanaście kilometrów od znanych kurortów, żeby korzystać z przepięknych, ciągnących się kilometrami plaż, na których nie odczuwa się tłoku.

Takich miejsc warto szukać m.in. przy Wydmach Lubiatowskich w okolicach Lubiatowa, w Orzechowie czy Sasinie. A także w okolicach miejscowości Rusinowo i Wicie. Czasami wystarczy zatrzymać się kilka kilometrów od wybrzeża, żeby znaleźć małe raje na ziemi. Tak jest na przykład w otoczonych lasem miejscowościach Smołdziński Las czy Smołdzino między jeziorami Łebsko i Gardno.

2. Warmia

Warmię wymienia się jednym tchem z Mazurami, ale… no właśnie, to Mazury wiodą prym popularności. Z największym miastem w Olsztynie, Warmia ma bardzo wiele do zaoferowania. Od przepięknych jezior, mniej skomercjalizowanych niż te mazurskie. Poprzez szlak zamków, które znajdziemy m.in. w Kętrzynie, Reszlu, Lidzbarku Warmińskim, Ostródzie czy Olsztynie. Do wyboru mamy także samochodowy Szlak Kopernikowski prowadzący z Olsztyna przez Lidzbark Warmiński do Fromborka.

Jeśli szukamy miejsc wyjątkowych, musimy skierować się w okolice Morąga i Łukty. To tam znajdują się Lawendowe Pola, producent cydru Kwaśne Jabłko czy piękne jezioro Narie z 19 wyspami i nieregularna linią brzegową z mnóstwem zatok. Na Warmii znajdziecie bardzo dużo ciekawych agroturystyk, trasy rowerowe oraz ciekawe, dzikie rzeki, po których organizowane są spływy: Dajna, Łyna, Babant, Tejsówka.

Przeczytaj także: Jak pomysłowo i oszczędnie spędzić wakacje?

3. Puszcza Augustowska

Jeśli tylko zostawimy gwarny Augustów za nami i ruszymy dalej w stronę miejscowości Giby i Sejny, znajdziemy się w miejscu, w którym czas zatrzymał się dawno temu i płynie leniwie. Jeziora otoczone gęstym, niekończącym się lasem, połączone zarośniętymi rzeczkami, falujące łąki, cisza i spokój. To miejsce na zupełny reset od wszystkiego. Tu nie ma dużych miejscowości turystycznych, przystani czy głośnych motorówek.

Rozkład dnia to kąpiel w jeziorze, rowery, kajaki, spacery na jagody, grzyby i po polne kwiaty. W ramach urozmaicenia pobytu można wyskoczyć do Sejn na typowe tutaj danie – kartacze. Zwiedzić Klasztor Kamedułów na Wigrach czy wybrać się na spływ rzeką Czarna Hańcza lub dziką rzeką Marycha, która płynie wzdłuż granicy z Litwą. To właśnie na rzece Marycha znajduje się trójstyk granic Polski, Litwy i Białorusi. Ach i koniecznie trzeba spróbować niesamowitego ciasta – sękacza.

4. Dolina Sanu

Podczas gdy wszyscy pędzą w Bieszczady, my zatrzymajmy się w okolicach Sanoka. W samym mieście jest kilka ciekawych miejsc do zwiedzenia, w tym największy Skansen w Polsce. Można także wybrać się w jedną z tras Szlaku Architektury Drewnianej. Świetnie opisane na stronie SAD lub Szlakiem Ikon Doliny Sanu.

Inne ciekawe miejscowości to Lesko z synagogą i cmentarzem żydowskim. Z kolei jadąc w stronę Przemyśla do odwiedzenia mamy po drodze Arboretum w Bolestraszycach czy renesansowy Zamek z parkiem w Krasiczynie. Ale to nie koniec atrakcji. Malownicza rzeka San aż prosi się o spływ. Oferta jest spora – wybór między spływem pontonowym czy kajakowym należy do nas. Kolejny punkt obowiązkowy wakacji w dolinie Sanu to wizyta w jednej z winnic regionu. Szlaki piesze z kolei czekają na nas w Górach Słonnych. Z tutejszych tarasów widokowych rozciąga się piękna panorama na Bieszczady i Beskid Niski.

Przeczytaj także: 5 wskazówek na udane podróże z małym dzieckiem i przedszkolakiem

5. Gorce

Mniej znane niż sąsiednie Pieniny, Gorce to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Niezbyt trudne szlaki piesze prowadzą przez typowe dla tych pasm gorczańskie hale. Na kilku najwyższych szczytach ustawione są wieże widokowe, z których można podziwiać panoramę Pienin i Tatr.

Przepiękne, rodzinne szlaki wytyczone są również w dolinie rzeki Kamienicy. Z atrakcji rodzinnych w okolicach należy wymienić Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, w którym można wybrać się na przejażdżkę zabytkowym pociągiem. Z kolei w pobliskiej Rabce znajduje się typowo dziecięca atrakcja – wesołe miasteczko Rabkoland.

6. Wałbrzych i okolice

Wałbrzych na wakacje? Jak najbardziej, ponieważ atrakcji w mieście i okolicach starczy na kilka dni. Rozpoczynając od tego najbardziej znanego – Zamku Książąt, a kończąc na nowoczesnym kompleksie Stara Kopalnia, w którym znajduje się ciekawe Centrum Nauki i Sztuki. To nie koniec atrakcji.

W samym mieście jest 65 (!) kilometrów szlaków pieszych prowadzących m.in. na najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Borową czy do okolicznych miejscowości. Ciekawy jest zielony Szlak Zamków Piastowskich prowadzący przez 15 obiektów! Tuż za miastem znajduje się Park Krajobrazowy, a w nim m.in. przepiękny Rezerwat Przełomy Pełcznicy.

Na nocleg najlepiej jest wybrać jedno z sąsiadujących z miastem uroczych uzdrowisk – Szczawno-Zdrój lub Jedlina Zdrój. Z tego drugiego blisko jest już do Gór Sowich, gdzie można zwiedzić zaskakującą górską twierdzę wSrebrnej Górze lub podziemne miasta.

Przeczytaj także: Magiczne wakacje w Polsce szlakiem Parków Narodowych

7. Zachodnia Wielkopolska

Kolejne tereny kryjące wiele atrakcji to zachodnia część Wielkopolski. Jeśli szukamy wytchnienia na łonie natury, czekają na nas przepiękne jeziora w Przemęckim Parku Krajobrazowym. A na nich kilka tras kajakowych, w tym malowniczy Szlak Konwaliowy. Ponadto kilka rezerwatów przyrody oraz ścieżki dydaktyczne.

Jeśli jednak wolimy zwiedzanie, mamy do wyboru kilka szlaków. Na przykład Szlak Wiatraków, a dla aktywnych w Lesznie rozpoczyna się zataczający pętlę Ziemiański Szlak Rowerowy prowadzący przez typowy krajobraz wielkopolskich wsi oraz ciekawe zabytki – pałace i zamki, opactwa i klasztory, a także Skansen filmowy Soplicowo. Z kolei w Wolsztynie można odwiedzić bardzo ciekawy Skansen kolejowy – Parowozownię. Przeciekawa jest także baza noclegowa w tych okolicach. Możemy zatrzymać się w zamku w Rydzynie, Wolsztynie czy Rokosowie. Noclegi oferuje także Pałac Popowo Stare oraz Pałac Osowa Sień.

Przeczytaj także: 101 pomysłów na wakacje dla każdego

Zdjęcie: Canva

Zobacz więcej

artykuł
Młoda kobieta home office
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Magda Ciechanowska, Managerka z Avanade.
  • Magdalena Ciechanowska
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
ulgi i świadczenia dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 12 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Iza Kłodzińska
  • 8 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content