Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Jak regenerować siły i odpocząć na urlopie?

  • Monika Kilijańska
  • 22 lipca 2022
  • 6 MIN. CZYTANIA
odpoczynek na urlopie
Wakacje w pełni, a jakimś cudem, mimo urlopu Twoje akumulatory nadal są nienaładowane i pali się czerwona kontrolka. Na nic zdało się leżakowanie na piaszczystej plaży, wędrówka z plecakiem czy relaksacyjny masaż w SPA. Do pracy wróciłaś tak samo zmęczona, jak wtedy, gdy narzekałaś na kiepską klimatyzację w biurze dzień przed urlopem. Co poszło nie tak? Jak nie popełnić błędów i naprawdę odpocząć na urlopie? Przeczytaj!

Praca i tylko praca

Jak donoszą sondy i badania jesteśmy coraz bardziej zapracowanym narodem. Pracujemy ponad siły, a czas pracy zawodowej stale się wydłuża. Oprócz etatów bierzemy dodatkowe prace czy zlecenia. Coraz mniej śpimy i przebywamy z rodziną, coraz więcej czasu zaprząta nam praca.

Wszystko po to, żeby zaspokoić rosnące potrzeby. Bo chcemy zapewnić dzieciom lepszy start w życie, kupić coś atrakcyjnego, podróżować, zwiedzać… Chcemy, chcemy, chcemy… Konsumpcjonizm, pogoń za pieniędzmi czy rywalizacja to choroba naszych czasów, która jak pasożyt nadmiernie eksploatuje i wyniszcza nasze ciała.

Nie czekaj na lepszy moment by odpocząć

Ile to razy wygłosiłaś słynne „odpocznę w grobie”, „odpoczywam, kiedy śpię”, „najpierw praca, potem przyjemność”, „lenistwo to grzech”? Kto z nas nie zna tych słów? To one sprawiają, że pracujemy prawie non stop, z drobną przerwą na posiłek czy sen. Owszem, praca to cnota i bez pracy nie ma kołaczy, jednak, gdy na odpoczynek nie wystarcza czasu, narażamy własne ciało, wykonawcę naszych celów i pragnień, na masę problemów.

Jeśli chcemy osiągać to, co planujemy, warto poznać potrzeby i ograniczenia własnego organizmu. Rozum czy silna wola nie zawsze wystarczą. To przecież od fizycznej kondycji zależy, czy sprawnie myślimy i reagujemy emocjonalnie.

Praca zawodowa wymaga od Ciebie wiele zaangażowania, czy to fizycznego czy umysłowego, a może nawet psychologicznego. Wkładasz w to tyle energii, że jesteś ciągle zmęczona. Twój umysł nie ma chwili wytchnienia, a do tego nie dajesz sobie prawa do odpoczynku, bo w domu zasuwasz kolejny etat.

Czasami czujesz, że potrzeby innych ludzi są zawsze ważniejsze od Twoich, a wypełnianie ich nie pozwala nawet na chwilę Ci się zatrzymać. Codzienna monotonia prowadzi do tego, że zaczynasz marzyć o jakiejś zmianie, o tym, by w końcu zrobić coś dla siebie. Pierwszą receptą na wszystko wydaje się urlop.

Po urlopie wciąż jesteś zmęczona?

Niestety po zrealizowaniu tych marzeń, wcale nie jesteśmy wypoczęci. Dlaczego tak się dzieje? Łatwo to wyjaśnić.

Odpoczynek powinien zależeć od rodzaju pracy i trybu życia. Osoby, które wykonują pracę umysłową najlepiej regenerują siły podczas aktywnego urlopu, natomiast ci, którzy pracują ciężko fizycznie, mają absolutne prawo do leżenia do góry brzuchem i popijania drinka z palemką. Kanapowym wakacjom połączonym z seansem seriali i paradokumentów 24h na dobę mówię stanowcze nie!

Przeczytaj także: 5 porad jak w wakacje odpocząć od pracy

Męczysz umysł? Wymęcz teraz mięśnie!

Od siedzenia prze komputerem bolą cię oczy, plecy, puchną nogi, drętwieją palce. Masz już dosyć odpowiadania na pisma, natrętnych telefonów, planów, tabelek i deadline’ów. Praca umysłowa potrafi być bardzo wyczerpująca, dając także zmęczenie fizyczne spowodowane niejednokrotnie brakiem ruchu przez kilka godzin dziennie.

Pójście z dokumentami na ksero czy na przerwę śniadaniową bywa w wielu zawodach jedynym momentem w ciągu dnia pracy, gdy wstajemy z krzesła. Nie dziwota, że organizm niedomaga i najchętniej na urlopie położylibyśmy ciało na jakimś leżaki oddając się błogiemu lenistwu. W tym przypadku najlepszym pomysłem będzie jednak nie stagnacja w innej pozycji niż zwykle, ale rozpoczęcie regularnych ćwiczeń fizycznych, czy to w domu, czy to w parku, czy to w profesjonalnym fitness klubie.

Ruch na świeżym powietrzu jest bardzo cenny. Pozwala dotlenić całe ciało (w tym mózg) i daje wytchnienie oczom, które wolą spoglądać w dal i zieleń niż koncentrować się na ekranie komputera czy telewizora. Drobny wysiłek przyspieszy pracę serca, które jest mięśniem i powinno pracować, trenować. Wklepywanie cyferek na klawiaturze komputera czy podnoszenie kubka z kawą do ust to stanowczo za mało.

Oczywiście nie należy się nagle forsować. Mierz siły na zamiary. Jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem początkowo by odprężyć mięśnie i przewietrzyć umysł wybierz w miarę mało wymagający sport. Może to być taniec, aerobik, jazda na łyżwach, rowerze, rolkach, spacer, nordic walking czy pływanie. Szachy nie wchodzą w rachubę!

Męczysz mięśnie? Wymęcz na urlopie umysł!

Pracując ciężko fizycznie masz niezaprzeczalne prawo do odpoczynku biernego. Nie oznacza to jednak nabawienia się odleżyn od dwutygodniowego leżenia. Warto wyjść na spacer, przejażdżkę na rowerze lub wypad na basen, by zmusić inne mięśnie do pracy. Umiarkowany ruch, aktywujący inne partie ciała, zupełnie inne niż te, które pracują codziennie, pozwala odpocząć na urlopie i skutecznie się zrelaksować.

Ponieważ praca fizyczna najczęściej nie wymaga dużego zaangażowania szarych komórek, warto zadbać teraz o gimnastykę mózgu. Świetnym pomysłem będzie partia szachów, gra scrabble, sudoku, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek. Może mózg to nie mięsień, ale warto go rozwijać i ćwiczyć jak najwięcej.

Jeśli nie masz czasu na dłuższy urlop? Wybierz mądry krótki odpoczynek!

Nie zawsze mamy możliwość skorzystania z urlopu albo mam go w takim czasie, kiedy nasz organizm nie jest mocno przemęczony np. w sezonie, gdy w zawodzie mało się dzieje. W chwilach, gdy praca nas przytłacza, jeden projekt goni kolejny, a my nie wiemy w co ręce włożyć nie wystarczy znaleźć czas na odpoczynek.

Ważne, jak odpoczywamy. Nawykowe zasiadanie w fotelu z chipsami i pilotem w ręku po całym dniu pracy nie wystarcza, żeby ciało się zregenerowało.

Jak odpocząć bez urlopu?

W wolnym czasie warto robić to, co naprawdę sprawia nam przyjemność i wzbudza pozytywne emocje. Dla jednych może to być lektura, dla innych kąpiel w pianie, dla jeszcze innych mecz w kosza ze znajomymi. W miarę możliwości wybierajmy czynny odpoczynek – spacery, taniec, lekką pracę w ogródku. Przebywanie na świeżym powietrzu oraz umiarkowany trening pomoże zregenerować siły znacznie szybciej.

Dobrym zwyczajem jest planowanie odpoczynku. W każdym dniu powinniśmy wygospodarować czas tylko dla siebie. Odpoczynek w czasie, gdy akurat nie mamy nic do zrobienia zwykle jest zbyt rzadki i nie pozwoli na naładowanie akumulatorów. W czasie odpoczynku nie myślmy o niczym innym. Będąc nad jeziorem nie wyciągajmy komórki z torby, w restauracji nie szukajmy WIFI by odebrać maile. W ten sposób nigdy nie wypoczniemy.

Odpoczynek to znalezienie równowagi pomiędzy ciałem, psychiką, umysłem i duchem. Niektórzy nie odpoczywają nigdy, inni – całe życie. A do tego, by czuć się zawsze w formie, nie jest nawet potrzebny urlop, tylko wewnętrzny spokój.

Przeczytaj także: Gdzie spędzić niezapomniane wakacje w Polsce?

Zdjęcie: Storyblocks

Zobacz więcej

wywiad
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 21 MIN. CZYTANIA
artykuł
rodzina, ulgi dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 13 MIN. CZYTANIA
artykuł
korespondencja seryjna
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kartka z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 1 MIN. CZYTANIA
artykuł
grafika zapraszająca do 10. edycji Tech Leadres
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content