Czego szukasz

5 powodów dlaczego zimą należy pamiętać o piciu wody

Latem, zwłaszcza w upalne dni z chęcią sięgamy po orzeźwiającą i gaszącą pragnienie wodę. Natomiast, wraz ze spadkiem temperatury, spada ilość wypijanej wody. W chłodniejsze dni zapominamy o tym, że właściwe nawodnienie potrzebne jest nam przez cały rok. Niedobór wody w organizmie może być przyczyną bólów głowy, brzydkiej cery i braku energii. Przeczytaj, dlaczego również zimą powinniśmy pamiętać o piciu wody.

Picie wody w zimie - dlaczego jest  ważne

1. Kiedy boli głowa sięgnij po wodę

Nasz organizm w 75% składa się z wody, a głównodowodzący całym ciałem mózg zawiera jej aż 85%. Dlatego odwodnienie jest dla nas bardzo niebezpieczne. Mylnie odwodnienie kojarzymy z bardzo złym stanem organizmu i nie zdajemy sobie sprawy jak często bywamy odwodnieni. Jednym z jego pierwszych objawów jest ból głowy. Większości z nas zdarzyło się mieć ból głowy i jednocześnie odczuwać pragnienie po spożyciu alkoholu. Jest to związane z dużym stężeniem toksyn w organizmie. To właśnie picie dużej ilości wody pozwala na ich wypłukanie. Niestety alkohol nie jest jedyną toksyną, która zatruwa nasz organizm. Każdego dnia spożywamy i wdychamy różne ilości toksycznych substancji, do których usunięcia potrzebujemy wody. Dlatego zamiast popijać tabletkę na ból głowy, sięgnijmy najpierw po samą wodę.

Zadbaj o siebie mamo!

2. Zimą wysuszamy gardło

Zimą przy niskich temperaturach często występuje mała wilgotność powietrza. Dodatkowo większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie także mamy suche powietrze. Ponadto zimą kilkakrotnie w ciągu dnia jesteśmy narażeni na zmianę temperatury. Wszystko to wpływa na wysychanie śluzówki gardła. Suche, podrażnione gardło powoduje kaszel i jest narażone na infekcje. Dlatego, gdy czujemy „drapanie” w gardle ulgę przynosi nam wypicie wody.

3. Podstawowy kosmetyk

Brak odpowiedniego nawodnienia wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na urodę. Zdrowa, napięta i gładka skóra wymaga dużego nawilżenia. Jednak nawet najlepszy krem nie poprawi kondycji naszej skóry bez wewnętrznego nawodnienia. Zwłaszcza zimą należy zadbać o to, by nawilżyć skórę od środka, gdyż jest ona wysuszona przez wiatr i mróz. Woda poprawia także krążenie krwi, które wpływa na ładny koloryt naszej skóry. Ponadto picie wody działa pozytywnie na wygląd naszych włosów i paznokci.

Jaka praca do mnie pasuje? Przydatne wskazówki i cenne porady

4. Woda – najlepsze lekarstwo

Nie bez przyczyny, gdy jesteśmy chorzy lekarze przede wszystkim zalecają nam picie wody. Biegunki i wymioty towarzyszące przy zatruciach i infekcjach żołądkowo jelitowych mogą prowadzić do ciężkiego odwodnienia. Żeby temu zapobiec należy bardzo często pić małe ilości wody. Po za tym, że wypłukuje ona toksyny, pomaga także pozbyć się z organizmu bakterii i wirusów. Prosta sprawa im więcej wody wypijemy, tym więcej chorobotwórczych drobnoustrojów wysikamy. Istotne jest także popijanie lekarstw dużą ilością wody, zapewnia to bowiem ich lepsze rozpuszczanie, wchłanianie i szybsze działanie.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

5. Napój bez kalorii

Zimą nasz organizm w celu ogrzania domaga się dużej ilości kalorii. Często w tym okresie więcej jemy i sięgamy po tłuste oraz wysokokaloryczne pokarmy. Żeby zadbać o naszą figurę warto pić wodę, która jest jedynym bezkalorycznym napojem. Wpływa ona także pozytywnie na nasz układ pokarmowy, ułatwiając usuwanie złogów z jelit. Ponadto picie dużej ilości wody redukuje uczucie głodu i sprzyja metabolizmowi.

Jak zmiana czasu wpływa na nasze życie i pracę?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie