Czego szukasz

1,5 miesiąca bez wynagrodzenia? Od dziś do końca roku kobiety pracują za darmo

Luka płacowa w Polsce wynosi według różnych szacunków od kilku do kilkunastu procent na niekorzyść kobiet. Dlatego dzień, w którym kobiety symbolicznie przestają otrzymywać wynagrodzenie w porównaniu z mężczyznami, nazywany jest Europejskim Dniem Równej Płacy. W tym roku dzień ten przypada 15 listopada.

lupa płacowa w Polsce - kobiety zarabiają mniej

Luka płacowa w Polsce

Średnie godzinowe wynagrodzenie brutto mężczyzn w Unii Europejskiej jest o 12,7 proc. wyższe niż w przypadku kobiet zatrudnionych na tym samym stanowisku. Ta różnica w płacach kobiet i mężczyzn stanowi równowartość półtoramiesięcznej pensji.

Luka płacowa w Polsce wynosi według różnych szacunków od kilku do kilkunastu procent na niekorzyść kobiet. Dane wahają się w zależności od roku badania i przyjętej metodologii. Różnice w zarobkach pogłębiają się też u pracowników z wyższym wykształceniem i na wyższych stanowiskach.

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego z kwietnia 2023 r. luka płacowa w Polsce wynosiła 4,5 proc. Tyle wynosi różnica między średnimi godzinowymi wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn. Została obliczona na podstawie wynagrodzeń wypłacanych bezpośrednio pracownikom przed odliczeniem podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne.

Mniejsze zarobki kobiet mają wpływ na ich aktualną sytuację finansową oraz wysokość przyszłej emerytury. Jednak problem ten to nie tylko kwestia ekonomiczna – dyskryminacja na rynku pracy, w tym płacowa, wywołuje także znaczne poczucie frustracji. Zgodnie z badaniem ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”, aż 50,26 proc. kobiet uważa swoje wynagrodzenie za niezadowalające. Odsetek ten wśród mężczyzn wynosi 45,26 proc. Dodatkowo, 12,99 proc. kobiet wyraża większe niezadowolenie z obecnego miejsca zatrudnienia w porównaniu do 9,82 proc. mężczyzn.

Mniejsze zarobki – kolejna kara za macierzyństwo

Różnica ta staje się szczególnie zauważalna wśród pracowników mających dzieci. Matki wykazują znacznie większe niezadowolenie ze swojego obecnego miejsca zatrudnienia (11,73 proc.) w porównaniu do ojców (7,85 proc.). Dodatkowo, 16,49 proc. kobiet twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech lat sytuacja dotycząca równości płac w ich miejscu pracy uległa pogorszeniu.

Wciąż boimy się rozmawiać o pieniądzach

Już 27 listopada w Krakowie odbędzie się wyjątkowe spotkanie „Przedsiębiorcze Krakowianki rozmawiają o… PIENIĄDZACH”. Chcemy sprawić, by w kobiecym gronie nie było tematów tabu. Dziś o pieniądzach mówi się zbyt mało lub jeśli już, to raczej w negatywnym kontekście. My, jednak podejmujemy tę rękawicę i zgodnie z misją programu „Przedsiębiorcze Krakowianki”, chcemy wspierać kobiety w drogach do niezależności finansowej i poprowadzić dyskusję, która dodaje odwagi w mówieniu o finansach, wycenianiu swojej pracy czy staraniach o podwyżkę.

Najwyższa pora zlikwidować lukę finansową!

„Przedsiębiorcze Krakowianki” to projekt realizowany przez Fundację Mamo Pracuj na zlecenie Miasta Krakowa.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie