ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak wynegocjować wyższe wynagrodzenie?
Lubisz swoją pracę i nie chcesz jej zmieniać, bo czujesz w niej przecież dobrze, znasz się doskonale na tym co robisz, masz ciekawych współpracowników…. Ale przydałoby się więcej pieniędzy na koncie, prawda? Hm… Zawsze. Ta torebka Michaela Korsa przemawia do Ciebie z wystawy – po prostu musi być Twoja! (lub jakakolwiek inna, byle równie silna, motywacja do zmiany jest ważna). Wiedz, że teraz jest najlepszy czas na rynku pracy, aby porozmawiać o podwyżce!
Ty przecież wiesz, że Ci się należy – pozostaje tylko przekonać o tym także Twojego pracodawcę.
Tylko jak? Oczywiście z głową, planem i twardymi danymi jakie przełożonemu, czyli firmie przynosisz korzyści!
Poniżej znajdziesz listę pięciu rzeczy, które – nie lubię tego słowa – ale absolutnie musisz spełnić, aby zostać bardziej docenioną i uzyskać lepsze wynagrodzenie.
[FM_form id=”5″]
1. Kiedy?
Zacznijmy od ustalenia, kiedy jest najlepszy czas na tak ważną dla Ciebie rozmowę. Idealnie byłoby, gdyby zbiegło się to w czasie z zakończeniem trudnego projektu, który robiłaś, osiągnięciem jakiegoś znaczącego sukcesu etc.
Ponadto warto pamiętać, kiedy lepiej nie umawiać się na rozmowę – nigdy nie robimy tego na początku tygodnia. Każdy ma wtedy długą listę rzeczy do zrobienia w najbliższych dniach, poziom stresu i zdenerwowania jest wyższy niż w inne dni tygodnia.
Nie planujmy też naszej rozmowy na koniec dnia – wówczas każdy już jest myślami gdzie indziej i jest duża szansa, że nie będziesz mogła spokojnie i rzeczowo przedstawić swoich argumentów, bo trzeba będzie kończyć rozmowę.
I ostatni choć równie ważny punkt to: nie planujcie rozmowy przed porą lunchu – wiadomo, człowiek głodny to człowiek zły.
2. Gdzie?
Równie ważnym punktem przygotowań jest ustalenie, gdzie odbędzie się rozmowa. Warto zaplanować ją z dużym wyprzedzeniem i zarezerwować miejsce, w którym będziecie mogli spokojnie porozmawiać.
Zarówno przełożony, jak i Ty będziecie się czuli znacznie bardziej komfortowo rozmawiając w miejscu, gdzie nie będzie co chwilę dystraktorów.
3. Co?
W czasie przygotowywania się do rozmowy warto pamiętać, że na Twoją pensję składa się nie tylko wynagrodzenie. Jest to także wymiar urlopu, wymiar etatu, możliwość pracowania z domu, dodatkowe ubezpieczenie, pakiet medyczny dla Ciebie i rodziny, miejsce parkingowe, różnego rodzaju vouchery czy np. karty do klubów sportowych.
Wypisanie sobie tych rzeczy, które mogą być elementem negocjacji sprawi, że będziesz bardziej elastyczna w czasie rozmowy i da też przełożonemu większe możliwości podjęcia pozytywnej dla Ciebie decyzji.
4. Ile?
Przygotowując się do rozmowy załóż swoje maximum, które chcesz uzyskać – zazwyczaj jest to ok. 10% dotychczasowego wynagrodzenia, choć oczywiście zdarzają się wyjątki.
Pomyśl jednak także nad minimum, z którego będziesz zadowolona oraz o alternatywach, o których pisałam powyżej. Wyznaczenie sobie konkretnego celu znacznie zwiększa szanse na jego realizację.
5. Jak?
Ostatnie, ale równie ważne jest to jak przeprowadzić samą rozmowę. Przede wszystkim warto być pozytywnie nastawionym (w końcu to będzie pozytywne wydarzenie, prawda?).
Twoje zdecydowanie i pewność siebie też są ważne – w końcu znasz swoje kompetencje – tu właśnie należy przytoczyć konkretne fakty i liczby.
Jak projekt, który prowadziłaś wpłynął na zyski firmy, jak Twoje umiejętności przekładają się na lepszą pracę działu itp. – dobrze się przygotuj do przedstawiania tych argumentów i wcześniej wypisz sobie listę co najmniej 10 konkretnych działań z konkretnymi liczbami. Niekoniecznie użyjesz wszystkich, ale zawsze warto mieć jakiegoś asa w rękawie.
Słuchaj przełożonego z empatią – szef też może mieć ograniczone pole manewru, jeśli chodzi o przydzielanie podwyżek (tu patrz pkt 3 – co jeszcze można negocjować oprócz wynagrodzenia).
Absolutnie zawsze należy być dyplomatycznym – nie porównuj się do innych, nie wytykaj ich niekompetencji. Bądź elastyczna i przygotowana na kompromis, a z pewnością rozmowa zakończy się satysfakcjonująco i dla Ciebie i dla rozmówcy.
Przecież o to chodzi, prawda? Żeby zostać docenionym w oczach przełożonego tak, aby poznał Twoje znaczenie dla firmy i działu. I oczywiście – co za tym idzie – odpowiednio wynagrodzonym!
To jak? Kiedy umawiasz się na rozmowę o podwyżce? Torebka MK nie będzie czekać…
Zdjęcie: 123 rf